Jump to content


Photo
- - - - -

Ante Marković - čovek za krizna vremena


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

#106 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 09 March 2009 - 19:24

Podeliću Nobela sa učesnicima foruma ( ne novčani deo )
Upravo u onom što si naveo da nisu cvetale ruže ni Rusiji i Poljskoj, to se odnosi i na nas. Dakle, moja tvrdnja je da u takvim uslovima, dugovi , stagnacija, i sve ostalo, nije bilo normalno deliti zaposlenima zarade od 2-3.000 DEM, plus podsticati potrošnju kupovinom robe iz uvoza .

E sad kapetane izgleda da te plate rastu sa godinama.Ja ne kazem da nije bilo ljudi koji su imali 2-3000DM platu ali koliko se secam to nije bio prosek.Ovih dana sam bas sa roditeljima raspravljao oko toga i po njihovom secanju plate su bile oko 1000DM.

Van ekonomije trebalo je obratiti pažnju i na političku situaciju i preduprediti sabotaže od strane bivših republika, koje su sve odreda prilično slobodno tumačile šta može da se uzme, ali su bile gluve na davanja.
Ono što si boldovao nije mi jasno- upravo tvrdim da se nije trebalo na brzinu odrati stanovništvo, valjda me nisi razumeo

A kako je Markovic mogao bilo sta da spreci kada je Milosevic blokirao federalne organe promenom ustava Srbije?Savezna vlada nije imala nacin da prisili bilo koju republiku na bilo sta.JNA je bila pod komandom predsednistva koje je bilo blokirano a SSUP je Gracanin uspesno razorio iznutra.

Edited by MAGRIPA65, 09 March 2009 - 19:24.


#107 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 March 2009 - 01:40

E sad kapetane izgleda da te plate rastu sa godinama.Ja ne kazem da nije bilo ljudi koji su imali 2-3000DM platu ali koliko se secam to nije bio prosek.Ovih dana sam bas sa roditeljima raspravljao oko toga i po njihovom secanju plate su bile oko 1000DM.

A kako je Markovic mogao bilo sta da spreci kada je Milosevic blokirao federalne organe promenom ustava Srbije?Savezna vlada nije imala nacin da prisili bilo koju republiku na bilo sta.JNA je bila pod komandom predsednistva koje je bilo blokirano a SSUP je Gracanin uspesno razorio iznutra.

Plate su zavisile od delatnosti, valjda. Moja je varirala 2-3 jer sam bas u tom periodu menjao firmu. Da se ne lazemo, nisam ja demagog, ta lova mi je veoma prijala, kao i svima, ali bilo je ocito da je kratkog daha.
Politicka situacija u federaciji je Markovicu valjda bila jasna, ako se prihvatio toga. Mozda je pogresio redosled, jer nije se bas pretrzao da gasi vatrice koje su pocinjale da gore, uopste na taj segment problema nije obracao paznju. Tesko je sad govoriti sta bi bilo kad bi bilo, tek promasio je

#108 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 10 March 2009 - 02:10

Plate su zavisile od delatnosti, valjda. Moja je varirala 2-3 jer sam bas u tom periodu menjao firmu. Da se ne lazemo, nisam ja demagog, ta lova mi je veoma prijala, kao i svima, ali bilo je ocito da je kratkog daha.
Politicka situacija u federaciji je Markovicu valjda bila jasna, ako se prihvatio toga. Mozda je pogresio redosled, jer nije se bas pretrzao da gasi vatrice koje su pocinjale da gore, uopste na taj segment problema nije obracao paznju. Tesko je sad govoriti sta bi bilo kad bi bilo, tek promasio je

Pa dobro ti si mozda bio u Genex-u a moji su radili u domu zdravlja...
Ne bih se slozio sa tvojom ocenom.Markovic je pokusavao da teziste prebaci na ekonomiju i reforme sistema ali je stoka izabrala nacionalizam.Ti verujem da znas koliko je glasova dobio Djuric a koliko Smrad na onim izborima 90te

#109 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 March 2009 - 16:31

Pa dobro ti si mozda bio u Genex-u a moji su radili u domu zdravlja...
Ne bih se slozio sa tvojom ocenom.Markovic je pokusavao da teziste prebaci na ekonomiju i reforme sistema ali je stoka izabrala nacionalizam.Ti verujem da znas koliko je glasova dobio Djuric a koliko Smrad na onim izborima 90te

Secam se tog vremena. Kad bismo sad diskutovali zasto je, i kad odbijemo nepostenu tv propagandu, kvaran izborni zakon, podmetačine tipa vila na Ženevskom jezeru, i sl. SM dobijao opet preveliki broj glasova u odnosu na najbližu konkurenciju ( koja , uzgred, nije imala nikakav program ), došli bismo do interesantnih tema za razmišljanje. Nacionalizam ne moze nastati u trenutku, a istorijski gledano i period od par godina jeste trenutak. Koja je odgovornost rukovodstva koje je njemu prethodilo ? Jer ne bih rekao da su birači stoka, narod je po pravilu bistriji od svojih vođa, na kraju krajeva , on ga je i skinuo sa vlasti. Isto tako, i koja je odgovornost vlasti u ostalim federalnim jedinicama i saveznih ? Niko od njih nije bio naivan. Takođe, koja je odgovornost opozicije, za njihove neuspehe, čiji se lideri, bez promene vuku i danas na političkoj sceni. I kad je SM bio svrgnut zaslugom naroda, ne njihovom, tamo, pred Skupštinom, provukli su se između nogu, mehanizam je isti. Ali otišao sam daleko od teme, a bilo bi dobro imati neki topic i o tome. Mislim da je Milošević bio vešt, nije nacionalizam sam po sebi bio njegova želja, cilj, politički moto. Ali je dobar kao sredstvo. Ako se sećaš, u njegovim prvim stepenicama uspona bio je zadrti titoista, dok mu je odgovaralo. Kasnije, kad Tito nije bio u modi bio je samo vatreni komunista sa ljubavlju prema tekovinama, bratstvu jedinstvu i samoupravljanju i prvoborcima , sve to dok mu je trebalo. E onda, došlo je Kosovo kao instrument i ljubav prema naciji i tradiciji , za koje ga je bolelo , kao i za sve ostalo.
Ono što je meni enigma je kako da u tom vremenu bar tridesetak iskusnih vrhunskih političara u celoj SFRJ , uključivši i Antu Markovića , i koji su imali težinu i među narodom i u članstvu SK , što na partijskim, što na državnim funkcijama , prevejani i pečeni u raznim situacijama , od Leke do Jovanke , od nesvrstanih do maspoka, nisu bili u stanju da prepoznaju gde zemlja ide .? Ili je već ubijeno on počeo da čereči, a priključili se ostali, videvši da će biti gozbe.

Edited by kapetanm, 10 March 2009 - 16:32.


#110 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 March 2009 - 16:54

Meni je Ante Marković ostao u u dobrom sećanju.
Takođe se sećam kako je bio sabotiran od strane Tuđmana i još više Miloševića.

Ako bi se nešto moglo zameriti Markoviću, onda su to pogrešni prioriteti.
Po meni, pre nego što se upuštao u duboke ekonomske reforme, trebao je pokušati obezbediti kontrolu federalne vojske.

Problem je bio u tome sto je Markovic iz dana u dan sve vise gubio vlast; pokusao je da ljudima objasni da se od "mostiju kneza Lazara" ili od "hrvatske strojnice o hrvatskom ramenu" ne zivi, ali, gradjani Srbije vecinski su se opredelili za mosti.
Zato i danas Srbija najvise lici na mosti; osuseni ostatak onoga sto je mogla da bude.

Zbog realne opasnosti zagadjenja vlastitog prostora.




Odgovor je jako glup.

Opet moram da ponovim: Prilicno hrabro od nekoga tvoje forumske reputacije.

#111 Vjekoslav

Vjekoslav
  • Members
  • 11,278 posts

Posted 10 March 2009 - 18:57

23.06.1990. (strajk radnika Borova)

Youtube Video ->Original Video

ako ne uspijemo ovdje u Vukovaru, ici cemo dalje do Zagreba
ali cemo skinit i opcinsku i... (postaviti nove ljude)
meni nije vazno tko gore sjedi, nego je vazno tko kako radi
vazno je kako cijeni radnika i koliko je njegovo znanje
a mi u Borovu imamo znanja ali puno lopova (i u tome je stvar)

i to mogu odgovorno da kazem pa danas-sutra da idem u zatvor
jer da nisu opljackali i pokrali Borovo, danas bi imali po tisucu ili tisucu i po maraka
a ovako smo na rubu propasti
nema nitko od plate do plate, nema nitko da obuce svoje dijete i da ga skoluje kako treba
takav nizak standard nema nitko
mi smo bili jedna od najjacih opcina unazad deset godina, a sad smo 115. u Republici Hrvatskoj
to su nas oni doveli na ovo

ostaje nam samo jedno, da podrzimo ovaj strajkacki odbor
da budemo svi slozni, da se ne dijelimo po naciji i nacionalnosti
mi smo svi radnici Borova


#112 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 March 2009 - 22:50

Problem je bio u tome sto je Markovic iz dana u dan sve vise gubio vlast; pokusao je da ljudima objasni da se od "mostiju kneza Lazara" ili od "hrvatske strojnice o hrvatskom ramenu" ne zivi, ali, gradjani Srbije vecinski su se opredelili za mosti.
Zato i danas Srbija najvise lici na mosti; osuseni ostatak onoga sto je mogla da bude.

Cekaj, a ko se opredelio za strojnicu o ramenu ? Dok su ovi setali koske ? Pa sta je radila savezna UDBA, tad se jos nije bila raspala, mogli su to spreciti na vreme

#113 kom@

kom@
  • Members
  • 167 posts

Posted 12 March 2009 - 11:54

Da li se svi sećaju trenutka u kome je on došao na mesto saveznog premijera? Da li neko misli da je on zaista imao ikakve šanse da preuzme kontrolu nad vojskom, ili da smesti republike tamo gde im je po Ustavu i zakonu bilo mesto? Ja sam, na žalost, uveren da nije imao nikakvih šansi.
A kada govorimo o kritici koncepta tranzicije: da, i ja sam mnogo puta čuo od raznih "uglednih" ekonomista kako je koncept tranzicije za koji se zalagao Jeffrey Sachs loš iz tih i ti razloga, pa i da je on sam od njega odustao... U redu, ne tvrdim ni da je takav koncept idealan, ni da je uvek bio uspešan, naprotiv. Ali nikada nisam čuo kontrapredlog. Osim na nivou ovog posta iznad koji se svodi na spisak lepih želja i kako-ja-laik-zamišljam-tranziciju-post-komunističkih-sistema bez realne osnove, uporišta i sprovodljivosti. Ne zaboravimo: koncept tranzicije nije samo teorijski model, u pitanju je proces koji se treba staviti u društveno-politički kontekst u kome je trebao da započne i da se odvija...

Slažem se da su šanse A.Markovića da obezbedi podršku JNA bile male. Sećam se ipak da je vrh JNA bar u jednom trenutku, doduše možda samo deklarativno, izjavilo da stoji iza saveznog premijera.
Ali sa obzirom na uslove, šanse da sprovede svoje reforme bez te podrške su bile još manje.
Zato kažem da je, po meni, on pogrešno odabrao prioritete.
Ili onaj koji ga je postavio na mesto saveznog premijera.
Možda bi i vojni puč bio bolji. A bio je razmatran. Ipak US i CCCP to nisu podržale pa se od njega odustalo.