Jump to content


Photo
- - - - -

Ante Marković - čovek za krizna vremena


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
112 replies to this topic

#46 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 28 February 2009 - 23:06

Mada Markovića još više cenim posle ovog što je qmedic napsao o njegovom učešću u partizanima, neću da te napadama sa partuzanskih pozicija.

Nego, kakvu ulogu u propasti Markovićevih reformi ima onaj zajednički poduhvat Srpskih i Hrvatskih nacionalista, kada su bez dozvole savezne banke u republičkim štamparijama naštampane one milijarde i milijarde dinara i puštene u opticaj, Markoviću iza leđa?

Zar nije očigledno da je to urađeno da bi se izazvala kriza, krivica svalila na Markovića i da bi on, zajedno sa poslednjim jugoslovenski opredeljenim ljudima, bio uklonjen sa scene? Tako se otvorio put za rat i stvaranje nacionalističkih državica u kojima bi vampiri vladali kako im volja, bez da im se neki tamo Brisel ili neki tamo sopstveni građani mešaju u biznis...


Do sredine 1990 je kurs bio 1:7 u odnsou na DM da bi vec od tada poceo da se na crnom trzistu pravi raskorak.

Sa smrću Broza praktično koincidira početak dužničke krize. Komunistički aparatčici ovoga puta odlučuju da više slušaju MMF. Dolazi do reprograma dugova i Stabilizacionog programa, koji podrazumeva devalvaciju dinara, uvozne restrikcije i ograničavanje javne potrošnje. Dok su do tada praktično sve devalvacije bile postcipativne (nije se obraćala pažnja na realni već na nominalni kurs) ovoga puta dolazi do rezultata koji se ogledaju u suficitu platnog bilansa od 1983 do 1989 (koji je omogućio servisiranje ino-obaveza). To nije jeftino plaćeno i većina nas se seća bonova, redova i nestašica.
Međutim, ''drugovi'' se nisu držali preporuka MMF-a ''ko pijan plota'', monetarna ''disciplina'' im nije bila jača strana, kao ni budžetsko uravnoteženje: sledila je prvo visoka inflacija, a potom hiper-inflacija. Počelo je i ubrzavanje depresijacije kursa dinara; polovinom 1980 američka moneta se plaćala 28 dinara, sredinom 1983: 90 dinara (nemačka marka 35,5), polovinom 1985: 288 dinara a sredinom 1988: 2400 dinara (1325 dinar za marku). Sve to, svakako, nijie ništa za ono što nas je tek čekalo, i to u režiji jednog od tada uspešnijih bankara, već u sledećoj deceniji.
Radikalne reforme kreću sa dolaskom na mesto saveznog premijera Ante Markovića 1989. Možda ključna mera njegovog programa od januara 1990. bila je fiksiranje kursa (uz denominaciju, ''brisanjem'' četiri nule) to po paritetu 7 dinara za nemačku marku


To isto je uradi Avramovic 1994. Naravno produktivnost privrede nije povecana cak sta vise zbog izuzetno vestacki stvorenog dinara stanje u privredi je postalo ovako,

The overall effect of the economic reforms undertaken by Marković damaged Yugoslavia's industrial sector leading to numerous bankruptcies. By 1990, the annual rate of growth in GDP had declined to -7.5%. In 1991, GDP declined by a further 15 percent and industrial output collapsed by 21 percent.


Alal mu vera za reforme. Naravno svi secaju tri meseca kursa od 1:7 u "velike" plate preracunate u DM koji nisu mogle da opstanu kao sto kazem to se moze i sada uraditi ali se time stvara jos veci proble. Plate nisu mogle da dodju odjednom od 300DM do 900 DM to nema nigde niti ce ikada biti a da se ne skrsi na kraju sistem jer plate treba da prate produktivnost, izvoz, zaradu a ne propadanje.
I ne samo da je gusio privredu nego je stvarao crno trziste kursa, zvancni 1:7 a na ulici 1:11 na kome su se mnogi drugovi obogatili ali odabrani drugovi.
Covek je bukvalno zakucao kovceg a danas ga progasavaju za nekog znalca.

Edited by No7, 28 February 2009 - 23:10.


#47 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 28 February 2009 - 23:10

I ne samo da je gusio privredu nego je stvarao crno trziste kursa, zvancni 1:7 a na ulici 1:11 na kome su se mnogi drugovi obogatili ali odabrani drugovi.


Verovatno je iz te ekipe onaj koji mu došao u Graz i halalio pare da stane na noge :ph34r:

#48 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 28 February 2009 - 23:26

Da naravno. Te devedesete je fiksni kurs dinara bio senzacija. Tolika, da se vise niko nija bavio slomom Varsavskog pakta, pocetkom tranzicije u postkomunistkickim zemljama. Toliko su svi blejeli u kurs doinara da nisu primetili da se privreda celog istocnog bloka raspala, i da zemlje koje su pretprele pad GDPja od 20% su se mogle smatrati sretnima.

Kurs moze ubiti privredu, ali mu je za to potrebno malo vise vremena...

#49 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 28 February 2009 - 23:35

Da naravno. Te devedesete je fiksni kurs dinara bio senzacija. Tolika, da se vise niko nija bavio slomom Varsavskog pakta, pocetkom tranzicije u postkomunistkickim zemljama. Toliko su svi blejeli u kurs doinara da nisu primetili da se privreda celog istocnog bloka raspala, i da zemlje koje su pretprele pad GDPja od 20% su se mogle smatrati sretnima.

Kurs moze ubiti privredu, ali mu je za to potrebno malo vise vremena...


A gde je u svemu tome pad Berlinskog zida i zasto to nije pomenuto?
Kada mi odgovoris da u jednoj drzavi gde je prosecna plata bilo 300 DM, a nije bilo ni toliko, sa brisanjem 4 nule u uvodjenjem fiksnog kursa 1:7 dodje 900 DM i da tek tako mozes podici standard pa onda bi to svi radili a ne bi se toga mudro setio Ante. Ne samo sto je ionako losu privredu, punu korpucije i nerada ostavio da tako funkcionise nego im je udario i katastrofalan kurs i tako izazvao pad zarade od izvoza a povecanje uvoza i rezultati su bili vidni vrlo brzo.

#50 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 March 2009 - 00:03

koji je plan za rešavanje situacije i kakvu je podršku Markoviću ponudio Generalštab i Kadijević :ph34r:

Ti moras da se salis.Pa generalska klika ga je mrzela vise od Milosevica jer je prvi put u istoriji te drzave skresao vojni budzet.

#51 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 01 March 2009 - 00:11

A gde je u svemu tome pad Berlinskog zida i zasto to nije pomenuto?
Kada mi odgovoris da u jednoj drzavi gde je prosecna plata bilo 300 DM, a nije bilo ni toliko, sa brisanjem 4 nule u uvodjenjem fiksnog kursa 1:7 dodje 900 DM i da tek tako mozes podici standard pa onda bi to svi radili a ne bi se toga mudro setio Ante. Ne samo sto je ionako losu privredu, punu korpucije i nerada ostavio da tako funkcionise nego im je udario i katastrofalan kurs i tako izazvao pad zarade od izvoza a povecanje uvoza i rezultati su bili vidni vrlo brzo.


Nemam ja sta tebi da odgovorim, sve ti je receno, samo jos da shvatis :ph34r:

#52 crazy milojko

crazy milojko
  • Members
  • 565 posts

Posted 01 March 2009 - 07:55

Citam ovaj intevju Ante Markovica i posle toliko godina ne mogu da verujem kakvu smo sansu imali.


:ph34r:

Sta bi bilo da je ovaj covek ostao na celu Savezne vlade i da je uveo SFRJ u uspesan proces reforme?

:)
nikad se ne bi stiglo dotle
to su bile zvake za (demokratske) seljake
pa taj je bio hrvatski svapski i jos ko zna ciji agent ...
hitlerov testament (pisan '41) je nalagao da nakon 50 godina unistavanja srbije pocne rat (kao sto je i poceo '91)
a cinjenica je da su hrvati poceli '71 da prave tunele ispod vukovara
samo jos jedna smicalica jugoslovena u nameri da uniste srbiju

Ovaj topik ne bi trebao da bude jos jedan tipican jugonostalgicarski topik ili prepucavanje o raspadu SFRJ, vec tema na kojoj bi smo raspravljali o ekonomskim i politickim modelima na kojima je mogla da pociva "treca" Jugoslavija kao deo Evrope i savremenih svetskih tokova.

ta "treca" jugoslavia nikad nece postojati
bar ne dok sam ja ziv

Kako bi jedna takva treca Jugoslavija uklopila u EU, kako bi prebrodila ekonomsku krizu, kako bi izasla na kraj sa nacionalizmom pojedinih republika, kako bi se u njoj resio problem Kosova? Da li je konfederacija i dalja decentralizacija (po modelu Svajcarske recimo) bio pravi odgovor, umesto nasilnog pravljenja nacionalnih drzava koje je, kao sto danas znamo, bio pogresan izbor koji je vecina nas (ili nasih roditelja) tada napravila?

niti smo mi niti su nasi roditelji napravili pogresan izbor
sve je lepo objasnjeno u tajnoj rezoluciji americkog kongresa donetoj na tajnoj sednici krajem '78 - koja je kasnije sprovedena do tancina u delo
i to nas u potpunosti opravdava u svemu
nikakva krivica ne postoji ni za nas ni za nase roditelje
ama bas nikakva
mi smo posteni ljudi/narod/drzava ...

#53 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 March 2009 - 08:10

sve je lepo objasnjeno u tajnoj rezoluciji americkog kongresa donetoj na tajnoj sednici krajem '78 - koja je kasnije sprovedena do tancina u delo

jes vala u toj se rezoluciji pominju Martic i Karadzic kao i generalna strategija protiv srBskog naroda.Prvo su podrzali Milosevica i Martica a onda su im okrenuli ledja pa je zarad toga pao i Knin a svaki posteni srBov zna da se Kosmet branio u Kninu.

Edited by MAGRIPA65, 01 March 2009 - 20:57.


#54 eoten

eoten
  • Members
  • 1,132 posts

Posted 01 March 2009 - 08:55

A gde je u svemu tome pad Berlinskog zida i zasto to nije pomenuto?
Kada mi odgovoris da u jednoj drzavi gde je prosecna plata bilo 300 DM, a nije bilo ni toliko, sa brisanjem 4 nule u uvodjenjem fiksnog kursa 1:7 dodje 900 DM i da tek tako mozes podici standard pa onda bi to svi radili a ne bi se toga mudro setio Ante. Ne samo sto je ionako losu privredu, punu korpucije i nerada ostavio da tako funkcionise nego im je udario i katastrofalan kurs i tako izazvao pad zarade od izvoza a povecanje uvoza i rezultati su bili vidni vrlo brzo.

Nije prosečna plata došla sa ispod 300 na 900 DM samo brisanjem nula i "šilingizacijom" dinara već je na pomenuti nivo došla negde pri kraju te godine. Ako je došla. Meni se čini da sada mnogi preteruju sa izjavama o visini plate te godine.

Drugo, nije taj kurs bio katastrofalan kada je uveden. U osnovi je uzet tadašnji crni kurs i dozvolio da se slobodno kupuju devize u bankama. Iz sadašnje perspektive ništa neobično. Devizne rezerve u početku su brzo rasle i devize su kupovale u bankama u zemlji i inostranstvu. Problemi su nastali kasnije, kada je količina dinara povećana mimo savezne vlade na već opisan način.

Edited by eoten, 01 March 2009 - 08:56.


#55 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 March 2009 - 09:03

Nije prosečna plata došla sa ispod 300 na 900 DM samo brisanjem nula i "šilingizacijom" dinara već je na pomenuti nivo došla negde pri kraju te godine. Ako je došla. Meni se čini da sada mnogi preteruju sa izjavama o visini plate te godine.

Drugo, nije taj kurs bio katastrofalan kada je uveden. U osnovi je uzet tadašnji crni kurs i dozvolio da se slobodno kupuju devize u bankama. Iz sadašnje perspektive ništa neobično. Devizne rezerve u početku su brzo rasle i devize su kupovale u bankama u zemlji i inostranstvu. Problemi su nastali kasnije, kada je količina dinara povećana mimo savezne vlade na već opisan način.

Naravno da mu je propala reforma jer nije uzeo u obzir potencijal Tvornice vijaka Knin

#56 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 01 March 2009 - 11:14

hitlerov testament (pisan '41) je nalagao da nakon 50 godina unistavanja srbije pocne rat (kao sto je i poceo '91)
a cinjenica je da su hrvati poceli '71 da prave tunele ispod vukovara


41-71-91, bas lijepa igra brojki... nego, jel ima kakav dokaz o postojanju tih tunela, mozda kakva slika ako ne trazim previse?
bas me zanima kako je netko mogao kopati tunele ispod cijelog jednog grada bez da bi to saznala milicija, vojska, udba, kos... ti stvarno opravdavas naziv svog nicka :D :D


sve je lepo objasnjeno u tajnoj rezoluciji americkog kongresa donetoj na tajnoj sednici krajem '78 - koja je kasnije sprovedena do tancina u delo


a kako ti znas za to, kad je bilo toliko tajno? bio si zapisnicar? a sta su uopce imali dogovarat na toj sjednici, kad je jos hitler lijepo sve utanacio 1941-ve :)


i to nas u potpunosti opravdava u svemu
nikakva krivica ne postoji ni za nas ni za nase roditelje
ama bas nikakva
mi smo posteni ljudi/narod/drzava ...


opravdava vas, a jel opravdava i nas? mislim - bio bi red, jer ipak smo mi kopali rovove 71-ve po planu hitlera i agendi usvojenoj na tajnoj sjednici americke vlade, sta smo mi tu mogli, sve je to bila belosvecka urota, a mi samo pioni izvrsioci :ph34r:

#57 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 01 March 2009 - 16:30

Nije prosečna plata došla sa ispod 300 na 900 DM samo brisanjem nula i "šilingizacijom" dinara već je na pomenuti nivo došla negde pri kraju te godine. Ako je došla. Meni se čini da sada mnogi preteruju sa izjavama o visini plate te godine.

Drugo, nije taj kurs bio katastrofalan kada je uveden. U osnovi je uzet tadašnji crni kurs i dozvolio da se slobodno kupuju devize u bankama. Iz sadašnje perspektive ništa neobično. Devizne rezerve u početku su brzo rasle i devize su kupovale u bankama u zemlji i inostranstvu. Problemi su nastali kasnije, kada je količina dinara povećana mimo savezne vlade na već opisan način.


Po kom kursu? Posto je vec sredinom godine crno trziste imalo drugaciji kurs od onoga zvanicnog toliko o realnosti takvog kursa.
A jel mozes da mi das kretanje plate u SFRJ jan.-dec. 1990 u dinarima?
Kurs nije uopste realan sto se pokazalo na naveden nacin vec ranije a jos unistavao privredu sto se jasno vidi iz podataka iz tog perioda. Nije to Antina greska, jednostavno preduzeca i samoupravljnje u SFRJ nije moglo da funkcionise niti ce ikada pa kako god to Ante pokusavao da prikaze. Njegova greska je sto sa time nije prekinuo ali ionako su vec bili zaseli nacionalisti na celo zbog gresaka drugova iz ranijeg perioda sto se jasno vidi iz kretanja kursa i zivota u SFRJ 80-tih, bonovi, nestasice, inflacija. No u svakom slucaju njegove reforme su bile delimicno dobre jer je krenuo u otvaranje i rast rezervi ali je imao ocajne rezultete u privredi.

Edited by No7, 01 March 2009 - 16:31.


#58 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 01 March 2009 - 16:33

Naravno da mu je propala reforma jer nije uzeo u obzir potencijal Tvornice vijaka Knin


Zelis da nastavim bajku "Ruskinja u Amsterdamu i mali segrt", bolje se primiri jer vidim da si poceo da ponovo divljas a znas da to ne izadje na kraju dobro za tebe.
I to pisem zbog dobrobiti teme.

Edited by No7, 01 March 2009 - 16:44.


#59 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 01 March 2009 - 16:40

Nemam ja sta tebi da odgovorim, sve ti je receno, samo jos da shvatis :ph34r:


Ma u redu je to ali zasto nije pomenut pad Berlinskog zida? Eto to mi nije jasno za pocetak.

#60 Thelonius

Thelonius
  • Members
  • 107 posts

Posted 01 March 2009 - 20:46

Ma u redu je to ali zasto nije pomenut pad Berlinskog zida? Eto to mi nije jasno za pocetak.


Nista nije u redu.