Jump to content


Photo
- - - - -

Bunjevci


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
109 replies to this topic

#31 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 11 April 2009 - 13:36

Ti, smanji malo dozivljaje. Tvoja forumska filozofija se drasticno mijenja, ovisno o topicu, tj. tvojim osobnim afinitetima naspram pojedinih naroda, pa mi je samim tim tesko s tobom voditi bilo kakve ozbiljne razgovore. Sto se tice Crnogoraca, stvarno ih nikad nisam smatrala Srbima, ni Hrvatima, pa mi je nejasan tvoj pokusaj bilo kakve paralele, osim ako ne mislis da su zapravo Srbi isto kao sto, sudeci po tvom postu smatras da Hrvati kao narod ne postoje, nego su pokatoliceni Srbi. Pozdravio te Mile Curcic.


Necu da smanjim dozivljaj... smanji ti.
Kakve veze imaju MOJI "osobni afiniteti prema narodima"? O cemu ti to???
Primer sa Crnogorcima je ilustracija da svako moze da se smatra za sta hoce, kao sto i Bunjevci mogu da se smatraju Bunjevcima, bez obzira na to sto ih Ti (a ti si Bog za narode) smatras za Hrvate i kao sto neki Mika Mikic smatra Crnogorce za Srbe, iako se oni smatraju za Crnogorce.

A za ovo sa Miletom Curcicem si sada ispala tezak ljadza.. doduse, nikada nisi ni bila daleko od toga, ali sad si se zapecatila. Tvoji "zakljucci" sta ja pricam "sudeci po mojem postu" i tvoje proglasavanje da ja smatram da Hrvati kao narod ne postoje nego su pokatoliceni Srbi (iako ja rec o tome nisam rekao) je jedna najobicnija najprizemnija imputacija. A to se radi u kafani, kada se rasravlja o svetskim problemima. Zadrzi to za sebe.


Pretpostavljam da ne znas da je Starcevic pisao ekavicom.


Pretpostavljaj sta god hoces... samo sta si htela da pokazes sa ovim, mislim da ni sama ne znas. Da pokazes da je Starcevic bio Srbin, sta li? :ph34r:
A verovatno ne znas da neki govori u severnoj Slavoniji, istočnoj Istri i ostrvu Cres, kao i veci deo kajkavskog narecja (oko 3/5 kajkavaca) govori - ekavskim narecjem. Ali - pa sta?
Jesu li svi oni Srbi?

Pitala si me za velikohrvatsku ideju, i pomenuo sam ti vaseg "oca domovine". Odatle je nastala.
Sta jos sad vise hoces? Da ti crtam jos o velikohrvatskoj ideji? Vidim da i sama dosta znas, cim u Hrvate ubrajas Bunjevce.


A gdje bi po tebi trebale biti? U Srbiji?


Pa nikada pre nisu bile u Hrvatskoj, zar ne? Sto odma' pominjes Srbiju? Imas neki tik?
Hteo sam samo da ti pokazem koliko imas (opet) duple standarde: kazes da su Bunjevci nastali zbog velikosrpske ideje, ali zato Slavonci, Dalmatinci, Dubrovcani, Istrani nisu to, vec su Hrvati, i tu nema nikakve velikohrvatske ideje, naravno.


Ne poznam nijednog pokatolicenog Srba, a zivim u Hrvatskoj.
Sve Srbe koje znam, a ima ih mnogo, su pravoslavci i cuvaju svoj identitet. Vecina njih koja je rodjena i odrasla u HR, a nije otisla tijekom rata, govore ijekavicu i to je jedini vid asimilacije s tim sto je srpsko -hrvatski jezik toliko ukorijenjen u narodu da danas i najvece HrVatine koriste ciste srbizme a da toga nisu ni svjesni. Osobno nemam bas nista protiv toga; dapace, spadam u ugrozenu vrstu koja smatra da se radi o jednom jeziku koji je umjetno podijeljen.



O Boze... sad treba i o ovome da pricamo? :)
Pa naravno da ih DANAS nema (ili ima u veoma malom broju), kada sa jedne strane SPC proglasava da su pravi Srbi SAMO I ISKLJUCIVO pravoslavci, a sa druge strane Hrvatska i katolicka crkva proglasavaju da su svi oni koji govore srpskohrvatskim (nasim) jezikom, a koji su katolici - da su to sve Hrvati. Pa sad ti onda opstani kao Srbin katolik...

A istorija je zapisala i takve, i postojali su, pogotovu u Dubrovniku, tokom citavog srednjeg veka, pa sve do pocetka 20. veka... Takodje i u Dalmaciji... I po Bosni... i po Boki...

A opet, to sto TI ne znas nijednog, je tvoj problem... ne vrti se svet oko tebe.


Taj tvoj politicki pamflet ne dokazuje nista ukoliko znamo da je pitanje Bunjevaca kao nacije pokrenuto davno prije II svj. rata:


To nije MOJ politicki pamflet, nego istorijski dokument, a koji su SAMI BUNJEVCI postavili na njihovom sajtu.



Poanta je da se ovako mozemo nadmudrivati (a bez konkretnih zakljucaka) sljedecih 100 godina. Izmedju ostaloga i zato sto neki od najjacih bunjevackih intelektalaca podupiru moju tezu, ili bolje receno, ja njihovu.


Ili ne.
Uostalom, sta god ti kazes, ili ja, ne vazi ni 5 para, jer o svemu ovome donose odluku sami Bunjevci. A koliko vidim, oni su doneli odluku da su to - Bunjevci, a ne Hrvati.

#32 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 11 April 2009 - 14:07

Primer sa Crnogorcima je ilustracija da svako moze da se smatra za sta hoce


Ma suludo je razgovarati s tobom na bilo kojoj povijesnoj temi jer ne znas tematiku, a seiris do beskraja i koristis se banalnim sofizmom koji kod mene ne prolazi. Btw, ja nisam tvoj pas koji ce mahati repom i onda kad ga maltretiras i vrijedjas bez razloga. Ako ne kontas elementarnu forumsku pristojnost, pitam se sto uopce radis tu. Pod uvjetom da se upristojis; a sto su, po tebi, Crnogorci?

Tvoji "zakljucci" sta ja pricam "sudeci po mojem postu"


Znaci ne tvrdis to, nego? Sto su (po tebi Hrvati) i gdje bi tocno trebala pripasti Slavonija i Dalmacija?
Btw, nisam ti kcer, ni zena, ni mama, ni uza obitelj, niti sam prema tebi postupala neprimjereno, pa te molim da svoje histericne kvalifikacije sacuvas za nekoga tko ima dovoljno zivaca da te trpi. Ja nemam.



Uostalom, sta god ti kazes, ili ja, ne vazi ni 5 para, jer o svemu ovome donose odluku sami Bunjevci. A koliko vidim, oni su doneli odluku da su to - Bunjevci, a ne Hrvati.


Takva odluka, o kojoj god pricas, ako uopce postoji, nije pravno valjana, jer u protivnom si se gadno zeznuo potpisavsi Yossarinov post.

Btw, posto ne postoji drugi nacin da zaobidjem tvoja forumska izivljavanja, necu se vise obazirati na tvoje postove. A i iskreno ti preporucujem BLOG; mislim da je ta forma idealna za tebe i da bi bilo daleko zdravije za tebe, a i za okolinu, da se sto prije prebacis na taj oblik komunikacije, jer ti sa mnom ovdje ne razgovaras, ne pokusavas, niti ti je stalo do istine, niti si ista procitao; ti se sa mnom , i sa drugima nadmeces, a mene to strahovito zamara,a da i ne govorimo o tome koliko davis i gusis diskusije. Ukratko, nemamo iste razloge dolaska na forum, pa cu te trajno pozdraviti.

Edited by Ziza, 11 April 2009 - 14:14.


#33 IVANN

IVANN
  • Banned
  • 269 posts

Posted 11 April 2009 - 14:16

Bunjevci su porijeklom Hrvati, to je povijesna cinjenica, a ne "velikohrvatska ideja". A usput, koja je tocno velikohrvatska ideja i kad je nastala?

Velikohrvatska ideja? A sta je Hrvatska do Drine i Zemuna?
A sta je NDH?
A ona ideja sa trecinama?

#34 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 11 April 2009 - 14:25

Velikohrvatska ideja? A sta je Hrvatska do Drine i Zemuna?
A sta je NDH?
A ona ideja sa trecinama?


Kakve to konkretno ima veze sa Bunjevcima? Tko je ikad zelio Hrvatskoj pripojiti Backu - Sombor i Suboticu i dio Madjarske?
Molim vas, ne lupajte gluposti, i nemojte se blamirati ako bas ne uzivate u tome. :ph34r:

#35 IVANN

IVANN
  • Banned
  • 269 posts

Posted 11 April 2009 - 17:24

Kakve to konkretno ima veze sa Bunjevcima? Tko je ikad zelio Hrvatskoj pripojiti Backu - Sombor i Suboticu i dio Madjarske?
Molim vas, ne lupajte gluposti, i nemojte se blamirati ako bas ne uzivate u tome. :ph34r:


Nema nikakve veze sa Bunjevcima ali ima veze sa tvojim pitanjem.
Zaboravila si sta si napisala??

#36 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 11 April 2009 - 18:36

Uopce ne govorim o sadasnjim granicama drzave Hrvatske, nego o sedmom stoljecu kada su Hrvati koje se smatra i Slavenima koji su zivjeli u savezu s Antima, stigli na podrucje ondasnjih rimskih provincija Panonije i Dalmacije.



Mislim da se se nismo dobro razumeli, a da između Risajkla i tebe vlada još veći nesporazum, iako oboje razmišljate u istom pravcu.

Nacionalizam je ideologija, kao i svaka druga. Ima svoje tabue, svoje "svete krave", svoje konsenzuse, a i svoje mitove i legende kojima sebi daje legitimitet. Ima i običaj da kompletnu istoriju čovečanstva interpretira sa sopstvene tačke gledišta, kao da je postojao i pre hiljadu godina (a nije), i kao da su ljudi iz tog razdoblja razmišljali na isti način kao i nacionalisti danas.

Da li si pročitala putopis po Dalmaciji, koji je Vjekoslav postovao na "ispijanju kave i trolovanju topika"?
Kako su ti ljudi bili siromašni, kako im je život doslovno bio na litici između egzistencija i neegzistencije. I to ne tako davno, radi se o decenijama, a ne o vekovima.
Zamisli samo kako su ti ljudi živeli u srednjem veku, dok su bili posed lokalnih vlastelina. Koliko njih je bilo pismeno? Koliko njih je putovalo dalje od susedne planinske visoravni? Pa i u toj, susednoj visoravni, osećali su se kao među "strancima". Da li su imali svest da su Hrvati? Da li su ikada i čuli za Zagorje, Karlovac ili Zagreb?

Isto je i sa mojim precima sa srpske strane. Kao, jeli su zlatnim kašikam i viljuškama... Jesu, oni koji su bili vlastelini (ako ja uopšte imam pretke od te fele), i to kada im dođe neki ugledni gost iz Vizantije, ekvivalent današnje EU. Kada niko ne gleda, krkali su prasetinu i piletinu golim rukama, kao i njihov deda varvarin. Takođe su pred Vizantijom i Vatikanom glumili smerne Hrišćane, a negde, u nekom sobičku, ipak imali oltar posvećen staroslovenskom panteonu, za svaki slučaj, ako ih je deda poštovao, red je i da ih i unuk poštuje.

Ostatak naroda je živeo u bedi i sirotinji, i ne samo da nisu imali zlatne viljuške i kašike, već nisu imali ni gvozdene plugove, već drvene, a svako domaćinstvo je (možda) imalo po jedan metalni nož, kupljen kod lokalnog kovača po basnoslovnoj ceni, koji se čuvao kao pravo bogatstvo, isto kao što se danas poseduje ili čuva jedan automobil.

Sada nacionalisti pokušavaju da me ubede da su ti ljudi imali stu srpsku ili hrvatsku "svest", kao što je imaju i današnji nacionalisti.
Nije nego.

Po njihovoj, naciopnalističkoj ideologii, još davno, u zakavkaskim stepama, pre dva milenijuma, postojali su očigledno razdvojeni Srbi i Hrvati. Pa su na svojim kamenim kompjuterima, na paleolitskom "Google Earth-u", videli Balkan, koji im se jako dopao, pa su rešili da se tamo nasele i osnuju svoje srpske i hrvatske države i ratuju iz razonode.

Jedina falinka u toj priči je da su stari Sloveni bili plavokosi, a ja to nisam. Na meraču dinarskog haplotipa :) , verovatno bi pukla skala, kada bi mene merili. Sve se to izmešalo sa starosedeocima (Vive la difference! :ph34r: )

Zato me nacionalističke, kako srpske, tako i hrvatske bajke o vekovnoj/tisućlećnoj povijesti/istoriji ostavljaju ravnodušnim, isto kao i komunističke priče o "krahu kapitalzma", koji "samo što nije pukao, pitanje minuta".
Amerika i Engleska biće zemlja proleterska, a Hrvati su nastali od ameba, dok u se Srbi spustili na planetu letećim tanjirima u vreme dinosaurusa. A još su u to vreme i jedni i drugi bili apsolutno svesni i osvešćeni o svom nacionu...

Edited by yossarian, 11 April 2009 - 18:37.


#37 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 12 April 2009 - 03:23

Ma suludo je razgovarati s tobom na bilo kojoj povijesnoj temi jer ne znas tematiku, a seiris do beskraja i koristis se banalnim sofizmom koji kod mene ne prolazi.


Aaaah :ph34r:

Pazi, ako ti pod "istorijom" podrazumevas npr ovo:

Zid u Gazi je sagradjen prije Hamasa.


A istina je ovo:


http://en.wikipedia.org/wiki/Hamas
Hamas was created in 1987 by Sheikh Ahmed Yassin, Abdel Aziz al-Rantissi and Mohammad Taha of the Palestinian wing of Egypt's Muslim Brotherhood at the beginning of the First Intifada, an uprising against Israeli rule in the Palestinian Territories.

http://en.wikipedia...._stated_purpose
The idea of creating a physical barrier between the Israeli and Palestinian populations was first proposed by Yitzhak Rabin in 1992, following the murder of an Israeli teenage girl in Jerusalem.

1987 dodje pre 1992, sto znaci da je Hamas stvoren pre zida, a sto je opet suprotno onome sto si ti tvrdila.


... onda sta covek uopste da kaze na tvoje glupe prozivke da ja "ne znam tematiku bilo koje 'povijesne' teme"
Ocigledno je da sam za tebe profesor doktor za istoriju a da si ti tezak amater.
Zamolio bih te, takodje, da prestanes sa ovakvim recenicama, jer to nicemu ne sluzi, a ja cu ti uvek odgovoriti, i onda se vrtimo u krug. Da nisi pomenula tu glupost ("ja ne znam tematiku bilo koje 'povijesne' teme" - ja ne bih ovo napisao. Zato - prestani.

Niko te ne pita o tvom misljenju o tome da li JA znam tematiku ili ne.




Btw, ja nisam tvoj pas koji ce mahati repom i onda kad ga maltretiras i vrijedjas bez razloga. Ako ne kontas elementarnu forumsku pristojnost, pitam se sto uopce radis tu.
Pod uvjetom da se upristojis; a sto su, po tebi, Crnogorci?


1) Opet ti sa tim patronizirajucim forama. Ja sam te zamolio i objasnio da to ne mozes da radi, a pogotovu ne mozes meni da radis. Kad god se postavis tako iznad mene, uvek cu ti odgovoriti i spustiti na zemlju gde pripadas.
Jer ti nisi niko i nista da ti meni trubis oko "elementarne forumske pristojnosti", pogotovu sto ja nikada ne pisem o tebi (forumasu), ali si TI ta koja, u svakom drugom postu, pises o MENI, o mojem "neznanju", o mom sofizmu, o mojoj nepristojnosti, itd.
Kad naucis da me UOPSTE NE POMINJES, onda ce biti normalan razgovor, bez prica o licnostima.

2) Crnogorci su sta god zele da su. Ako danas zele da su posebna nacija - neka ih.
Sta su Hrvati? Sta su Srbi? Sloveni? Ma sta kazes? A sta je sa onim silnim plemenima koja su inkorporirana u njih? Vlasi, Kelti, Iliri, Tracani, Nemci, Turci, Dalmate, Grci, Latini, itd, itd, itd...
Svako ima pravo da oseca pripadnost bilo kojoj naciji. Kao sto su svi oni koji zive na Balkanu a danas kazu da su recimo Hrvati POSTALI to, to ne znaci da su oni ZAISTA Hrvati. Ko zna koliko se tu naroda i ljudi mesalo. Ali zato svako ima pravo da izrazi pripadnost bilo kojem narodu.


Znaci ne tvrdis to, nego? Sto su (po tebi Hrvati) i gdje bi tocno trebala pripasti Slavonija i Dalmacija?


Hrvati su sta god zele da su.

Slavoniju i Dalmaciju sam pomenuo iz prostog razloga da ti pokazem tvoju dvolicnost. Zasto bi recimo Slavonija i Dalmacija trebalo da pripadnu Hrvatskoj? Da nisu mozda Dalmatinci isto sto i Hrvati iz Zagorja? Nisu, nego su "pohrvaceni"... tokom istorije su silna plemena koja su zivela tu polako postajali Hrvatima, i danas su oni svi tamo - Hrvati... ali da li su zaista Hrvati? Na ovo sve nadovezi yossarianov post i zakljuci sama.

Ili recimo Dubrovnik? Pa vi (Hrvati) ste ISTO to radili, kao i drugi narodi... "pohrvacivali" ste ljude koji su ziveli na Balkanu. Recimo, u Dubrovniku ste "pohrvatili" sve katolike i sada se ljudi "osecaju" Hrvatima. Sio mi ga Djura.

E, sad, posto to u 21. veku ne moze tako lako vise, vi biste i Bunjevce da "pohrvatite", iako oni ne zele da su Hrvati, nego - Bunjevci.
I onda prodajete te fore kako "Bunjevci mogu da se izjasnjavaju sta god zele, ali je to glupo, posto svi znamo da su oni Hrvati". E pa nisu. Bunjevci su.


Btw, nisam ti kcer, ni zena, ni mama, ni uza obitelj, niti sam prema tebi postupala neprimjereno, pa te molim da svoje histericne kvalifikacije sacuvas za nekoga tko ima dovoljno zivaca da te trpi. Ja nemam.


O boy, here wo go again. Prestani zeno sa ovim, 'oces? 'Ajde, budi dobra i prestani sa ovim glupostima.


Takva odluka, o kojoj god pricas, ako uopce postoji, nije pravno valjana, jer u protivnom si se gadno zeznuo potpisavsi Yossarinov post.


Naravno...

Btw, posto ne postoji drugi nacin da zaobidjem tvoja forumska izivljavanja, necu se vise obazirati na tvoje postove. A i iskreno ti preporucujem BLOG; mislim da je ta forma idealna za tebe i da bi bilo daleko zdravije za tebe, a i za okolinu, da se sto prije prebacis na taj oblik komunikacije, jer ti sa mnom ovdje ne razgovaras, ne pokusavas, niti ti je stalo do istine, niti si ista procitao; ti se sa mnom , i sa drugima nadmeces, a mene to strahovito zamara,a da i ne govorimo o tome koliko davis i gusis diskusije. Ukratko, nemamo iste razloge dolaska na forum, pa cu te trajno pozdraviti.


Opet. Ti si izgleda malko bolesna, posto ne mozes da ozdravis od ovog suludog pisanja o forumasima i o izrazavanju tvojih stavova oko toga sta bi bila idealna forma za mene (blog), kako TI (boginja foruma), neces vise da se obazires na moje postove... itd...

Brate, zeno... Ako neces da se obazires - NEMOJ. Ali, koj nam k. pises o tome ovde? Koga, keve ti, zanima sta se u tvojoj glavi desava i koji se procesi odvijaju i kako ti dolazis do odluka da, eto, sada ces da se ne obazires na moje postove? Ili sta TI mislis sta je idealna forma za mene (blog).
Nauci da NE PISES o meni. Zajebi me vise sa tim forama. NE PISI O MENI.


Kakve to konkretno ima veze sa Bunjevcima?


Tvoje pitanje se odnosilo na velikohrvatsku ideju, a TA ideja kaze da su Bunjevci - Hrvati, iako oni kazu da nisu.
A ti si prva pomenula velikosrpsku ideju, pokusajuci da povezes da je "odhrvacenje" Bunjevaca u stvari velikosrpska ideja, iako je "hrvacenje" Bunjevaca u stvari velikohrvatska ideja.

#38 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 12 April 2009 - 15:18

Današnje nacije i države su nastale ujedinjavanjem i asimilacijom manjih etničkih grupa, od kojih su mnoge zadržale neke svoje posebne običaje ali se smatraju pripadnicima te veće grupe, dok pojedine insistiraju na svojoj osobenosti kao naroda.
Ne vidim problem ni sa jednom ni sa drugom opcijom, vide ga samo nacionalisti. Hrvatskim nacionalistima je jako bitna nacionalna homogenizacija pa insistiraju na tome, a srpskim "odgovara" nešto drugo pa to forsiraju. A suština je da sami Bunjevci (i to svaki pojedinačno) treba da odluče da li su Bunjevci ili Hrvati, a ne da im se to na bilo koji način nameće.

#39 ARIGATOJ

ARIGATOJ
  • Members
  • 801 posts

Posted 12 April 2009 - 19:43

A suština je da sami Bunjevci (i to svaki pojedinačno) treba da odluče da li su Bunjevci ili Hrvati, a ne da im se to na bilo koji način nameće.


Mali ispravak. Ako su Bunjevci, Bunjevci su. A izbor je jesu li samo Bunjevci ili su i Bunjevci i Hrvati.

Ili su možda nešto sasvim treće.

A isto to - mutatis mutandis - vrijedi i za Šokce.

Edited by ARIGATOJ, 12 April 2009 - 22:32.


#40 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 April 2009 - 07:46

Mali ispravak. Ako su Bunjevci, Bunjevci su. A izbor je jesu li samo Bunjevci ili su i Bunjevci i Hrvati.



Uh...
A zasto samo ta dva izbora? A sta ako su "i Bunjevci i (paz' sad) Srbi"?


Ili su možda nešto sasvim treće.


Malopre si tacno rekao - to samo Bunjevci mogu sami da kazu.
Ali nemoj im onda suzavati mogucnosti. ("A izbor je jesu li samo Bunjevci ili su i Bunjevci i Hrvati.")

A isto to - mutatis mutandis - vrijedi i za Šokce.


I za svakog drugog.

#41 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 14 April 2009 - 07:45

Amerika i Engleska biće zemlja proleterska, a Hrvati su nastali od ameba, dok u se Srbi spustili na planetu letećim tanjirima u vreme dinosaurusa. A još su u to vreme i jedni i drugi bili apsolutno svesni i osvešćeni o svom nacionu...[/font]


Pa tako je postavljen topic, nije li? S ciljem da se otkrije "tko su" Bunjevci. Mene u tom smislu zanima povijesna cinjenica, (dakle povijest, tj. njihovo porijeklo), a ne njihovo sadasnje opredijeljenje gdje su ionako razbacani na tri strane.


Aaaah :ph34r:
Pazi, ako ti pod "istorijom" podrazumevas npr ovo:


Ama dosadan si s tom pricom o zidu. To je obican lapsus jer sam mislila na vrijeme kad je Hamas pobijedio na izborima. Prestani vise izigravati kvocku. :) A kad smo vec kod Palestine, zasto onda ne smatras da Palestinci imaju pravo biti Palestincima? Cak sto vise, tamo se upravo pozivas na logiku umjetnog nastanka nacija, kojeg u smislu Izraela debelo podrzavas.

E, sad, posto to u 21. veku ne moze tako lako vise, vi biste i Bunjevce da "pohrvatite", iako oni ne zele da su Hrvati, nego - Bunjevci.
I onda prodajete te fore kako "Bunjevci mogu da se izjasnjavaju sta god zele, ali je to glupo, posto svi znamo da su oni Hrvati". E pa nisu. Bunjevci su.


Kao prvo, ne znam tko to MI - ja ovdje ne predstavljam nijednu grupu, a kao drugo, ne izjasnjavaju se SVI Bunjevci jednako; neki se smatraju Hrvatima, neki Srbima, a treci Bunjevcima.

Edited by Ziza, 14 April 2009 - 07:52.


#42 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 14 April 2009 - 10:29

Ama dosadan si s tom pricom o zidu. To je obican lapsus jer sam mislila na vrijeme kad je Hamas pobijedio na izborima. Prestani vise izigravati kvocku. :ph34r:


Pa ako sam ja dosadan sa tom pricom o zidu, onda si i ti dosadna sa tim tvojim pokusajima omalovazavanja forumasa... Da te podsetim da si upravo ti tvrdila da ja ne poznajem nijednu istorijsku tematiku.
Eto ko ne poznaje tematiku...


A kad smo vec kod Palestine, zasto onda ne smatras da Palestinci imaju pravo biti Palestincima? Cak sto vise, tamo se upravo pozivas na logiku umjetnog nastanka nacija, kojeg u smislu Izraela debelo podrzavas.


Aj, kad vec pitas...
1) Sta je to "Palestina"?
2) Ma svako ima pravo da izmislja da je sta god hoce. Tako svi svi nastali .... i Srbi i Hrvati i amerikanci i Franuzi i Rusi...
Posto je trol... ne moras da odgovoris na ovo...

Kao prvo, ne znam tko to MI - ja ovdje ne predstavljam nijednu grupu, a kao drugo, ne izjasnjavaju se SVI Bunjevci jednako; neki se smatraju Hrvatima, neki Srbima, a treci Bunjevcima.


Naravno. Ali da li mi se ucinilo onda da si tvrdila do malopre da su Bunjevci - Hrvati i da oni mogu da kazu sta god zele, ali da se zna da su oni u stvari Hrvati, te da je velikosrpska ideja Milosevica u stvari kriva za to sto se oni sada osecaju ne-Hrvatima?

#43 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 14 April 2009 - 11:05

Ajde, odgovorit cu ti tvojim nacinom:

Aj, kad vec pitas...
1) Sta je to "Palestina"?


A sta je to "Bunjevac"?

Edited by Ziza, 14 April 2009 - 11:06.


#44 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 14 April 2009 - 19:31

Ajde, odgovorit cu ti tvojim nacinom:

A sta je to "Bunjevac"?


Mislim da sam ti odgovorio jedno 3 puta do sada, samo sto se ti pravis da nisi procitala: Bunjevci su ono sto zele da budu.
Nego, sta je "Palestina"?

#45 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 15 April 2009 - 03:21

Mislim da sam ti odgovorio jedno 3 puta do sada, samo sto se ti pravis da nisi procitala: Bunjevci su ono sto zele da budu.
Nego, sta je "Palestina"?

:ph34r: pa isto to, nije li? Palestina je ono sto zeli da bude - po tvojoj logici, gdje na susjednom povijesnom topicu zastupas suprotnu tezu, mada je problem gotovo identican jer Bunjevci kao nacija nigdje nisu priznati, niti je njihovo porijeklo igdje sporno, osim u Srbiji. Btw, s obzirom da si ti doktor za wiki, evo ti engl. wiki za pojam "Bunjevci". - http://en.wikipedia.org/wiki/Bunjevci

NE ŽELIMO BITI HRVATI, MI SMO BUNJEVCI
Iako priznaju da su po vjeri, jeziku i običajima bliži Hrvatima nego Srbima, 20.012 Bunjevaca želi biti samostalna manjina

Snimio: Darko Tomaš
Piše: Boris Orešić

Bunjevački nacionalni savet, krovna institucija koja u Srbiji okuplja pripadnike te nacionalne manjine, prošli je tjedan kroz srpske medije u otvorenom pismu srpskom predsjedniku Borisu Tadiću i premijeru Vojislavu Koštunici javno prozvao hrvatskog premijera Ivu Sanadera, koji je nadavno posjetio Suboticu, da želi asimilirati Bunjevce, odnosno podvesti ih pod Hrvate. Time su zaoštreni odnosi političkih čelnika vojvođanskih Hrvata i Bunjevaca, kojima je 1991. Slobodan Milošević dao mogućnost da se, premda ih je prema posljednjem popisu iz 2002. samo 20.000, registriraju kao poseban narod čime su u Srbiji dobili prava koja proizlaze iz statusa nacionalne manjine. Podsjetimo, oni koji se danas deklariraju kao Bunjevci, do 1991. izjašnjavali su se većinom kao Hrvati. Sanader je u Subotici obznanio da je o podjeli Hrvata na Hrvate i Bunjevce razgovarao sa srbijanskim dužnosnicima.
HRVATSKE PRETENZIJE
"Mi nemamo veze s Hrvatima i poručujem Sanaderu neka nas pusti na miru. Mi tvrdimo da se Bunjevci na području Subotice i Sombora dijele na Hrvate i Bunjevce", ističe za Globus predsjednik Bunjevačkog saveta Nikola Babić. Prema njegovim riječima, politički predstavnici Hrvata u Vojvodini, uz očitu pomoć Hrvatske, nasilno osporavaju Bunjevcima pravo na njihovu nacionalnu pripadnost te ih svrstavaju u pripadnike hrvatske nacionalne manjine.
"Mi smo autohtoni narod koji je bio priznat još 1918. prilikom osinivanja Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca u koju smo svjesno ušli. Kroz povijest, posebno za vrijeme vladavine Josipa Broza, naš je identitet došao u pitanje jer je Tito naredbom 1945. propisao da se svi Bunjevci moraju izjašnjavati kao Hrvati. Još od vremena Stjepana Radića pa sve do danas Hrvatska pokazuje teritorijalne pretenzije prema dijelu Vojvodine gdje mi živimo i zbog toga nas i danas hrvatske vlasti smatraju Hrvatima ili nas nazivaju bunjevačkim Hrvatima, premda takav termin mi ne prihvaćamo", upozorava Babić, koji odbacuje tezu da je priznavanje Bunjevaca kao nacionalne manjine u Srbiji bila politička manipulacija Slobodana Miloševića koji je na sve moguće načine htio smanjiti broj Hrvata u Srbiji.
TRAŽENJE PRAVA
Babić tvrdi kako Bunjevci ništa posebno nisu dobili ni od Miloševića, ni od Đinđića, ni od Koštunice. Dodaje kako ne teže osnivanju svoje države, ali će od Srbije tražiti da im se osigura školovanje na njihovom nacionalnom jeziku.
"Milošević je Bunjevce priznao kao narod ne zato što nas voli, nego zato što je htio da bude što manje Hrvata. Nama Bunjevcima je to dobro došlo jer smo dobili dugo osporavani status naroda", kaže umirovljeni pravnik, član kulturne institucije Bunjevačko kolo Karlo Dujmović, s kojim smo razgovarali u nedjelju u Somboru, gdje se održavala "Bunjevačka dužijanca", tradicionalna žetvena svečanost pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije. Poput Dujmovića nešto umjerenija stajališta ima i predsjednik Bunjevačke matice Ivan Balić Palković, koji ističe da zna dosta primjera da se jedan od dva brata izjašnjava kao Hrvat, a drugi kao Bunjevac. Običnim ljudima u multietničkoj Vojvodini nacionalna pripadnost, kaže on, nije razlog za svađu. Zaključuje da su po svojoj tradiciji, jeziku ikavici i katoličkoj vjeri Bunjevci mnogo bliži Hrvatima nego Srbima. Član Bunjevačkog nacionalnog saveta (BNS) i zastupnik u skupštini Vojvodine Mirko Bajić tvrdi kako je Milošević Bunjevcima samo dao mogućnost da i službeno budu oni što žele, čime je ispravljena nepravda koju im je Tito učinio 1945. No status i prava nacionalne manjine, Bunjevci su, dodaje Bajić, dobili tek 2003., odnosno tri godine nakon pada Miloševića, donošenjem Zakona o nacionalnim manjinama na temelju kojeg su osnovali svoj Nacionalni savet, što je razbjesnjelo političke predstavnike Hrvata, prvenstveno Demokratski savez Hrvata Vojvodine (DSHV).
Prema popisu iz 2002. u Srbiji živi 70.602 Hrvata i 20.012 Bunjevaca. U Subotici, gdje su njihovi odnosi najzaoštreniji, na popisu su se izjasnili podjednako, 16.688 kao Hrvati i 16.254 kao Bunjevci. Zajedno čine 21 posto stanovništva Subotice.
"Za razliku od Hrvata, mi Bunjevci ne govorimo ijekavicom nego štokavskom ikavicom. Meni ne smeta da Hrvati govore hrvatskim jezikom, ali i mi želimo pravo na svoj jezik koje Hrvati imaju, a mi još uvijek nemamo jer nam to uporno osporava DSHV. Također, Hrvati se protive i tome da Bunjevci ističu svoju zastavu. Hrvati u Vojvodini k tome i mnoge naše običaje prikazuju kao svoje", kaže Bajić ogorčen na potpredsjednicu srbijanske Vlade Ivanu Dulić Marković koja se izjasnila i kao Bunjevka i kao Hrvatica, što je, misli on, nemoguće.
OD STOLJEĆA PETOG
Bajić podsjeća da, prema povijesnim dokumentima, Bunjevci u Vojvodini žive već pet stoljeća, a ima ih u Hrvatskoj i Mađarskoj. No, ne krije da ih za sada kao nacionalnu manjinu priznaje jedino Srbija.
"Mnogi Bunjevci u Hrvatskoj izjašnjavaju se kao Hrvati, a u Mađarskoj kao Mađari, dok mi u Srbiji ne želimo biti ni Srbi, ni Hrvati nego Bunjevci", poručuje član Bunjevačkog nacionalnog saveta Nikola Vizin.
PREDSJEDINK DSHV-a PERO KUNTIĆ
Bunjevci su dio hrvatskog korpusa
Politički vođa vojvođanskih Hrvata, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata Vojvodine i dogradonačelnik Subotice Pero Kuntić ističe da njegova stranka od svog osnutka smatra da su Bunjevci sastavni dio hrvatskog korpusa. Bunjevci, prema njegovim riječima, žive u Mađarskoj, Hercegovini, u Lici, okolici Senja i zaleđu Zadra, i baš nigdje osim u Vojvodini nije sporno njihovo hrvatsko podrijetlo.
"Kad bi se ujedinili, u Subotici bi 40.000 bunjevačkih Hrvata činilo gotovo trećinu ukupnog stanovništva i jaku političku snagu", kaže Kuntić.
Naglašava da je DSHV u doba Miloševića osuđivao njegovu politiku, zbog čega su mnogi Hrvati izgubili posao. Istodobno, tvrdi Kuntić, mnogi koji se izjašnjavaju kao Bunjevci, surađivali su s Miloševićem. "Nakon Đinđićeva ubojstva u Srbiji su bile zaustavljene mnoge reforme pa je tako i donesen zakon o manjinama kojim je legalizirana podjela na Hrvate i Bunjevce, čime je umjetno stvorena nova etnička skupina", otkriva Kuntić. Dodaje kako je bunjevačka ikavica nije književni jezik nego dijalekt hrvatskoga.
Kuntić ipak vjeruje da se između Zagreba i Beograda razvijaju novi odnosi i da će za nekoliko godina Bunjevci biti stvar prošlosti. "Već se dvije godine trudimo dokazati istinu da su Bunjevci dio hrvatskog korpusa i u tome računamo na pomoć hrvatske Vlade", zaključuje Kuntić.
NOVA NACIJA U 21. STOLJEĆU
Bunjevci su Hrvati kao i Ličani, Dalmatinci, Slavonci...
Cijenjeni subotički intelektualac, profesor filozofije zaposlen u Otvorenom društvu Georgea Sorosa, politički analitičar i stručnjak za nacionalne manjine Tomislav Žigmanov, s kojim smo razgovarali u Subotici, za sebe kaže da je bunjevački Hrvat, odnosno po nacionalnosti je Hrvat, a po geografskoj pripadnosti Bunjevac. On smatra da su Bunjevci Hrvati isto kao i Dalamtinci, Ličani, Slavonci, Zagorci.
Prema njegovim riječima u doba Austro-Ugarske Hrvatima je u Vojvodini bilo lakše djelovati pod regionalnim imenima Bunjevci i Šokci. Komunisti su im, došavši na vlast, opet dali pravo da se izjašnjavaju kao Hrvati kako više ne bi bili žrtve srpske hegemonije.
"Milošević je odlučio Hrvate u Vojvodini umjetno podijeliti, pa je financijski podupirao organiziranje Bunjevaca, davao im je novac za izdavanje knjiga i novina, a oni su kao sluge za uzvrat lovili Hrvate po Vojvodini kako bi ih Milošević mogao slati na frontove. Dolaskom Koštunice Bunjevci proživljavaju renesansu. Hrvatska politička elita u Vojvodini i vodstvo DSHV-a nisu dorasli rješavanju toga problema, a vlasti u Hrvatskoj za njega su posve nezainteresirane", komentira Žigmanov, koji je u Vojvodini odustao od političkog djelovanja, a nedavno je u Zagrebu izdao knjigu pod naslovom "Hrvati u Vojvodini danas - traganje za identitetom". Žigmanov smatra da se mnogi Hrvati i danas izjašnjavaju kao Bunjevci zbog straha za svoju egzistenciju, jer biti Hrvat u Srbiji nije baš popularno. "Vrlo je jasno da se na početku 21. stoljeća ne može u srcu Europe stvarati nova nacija koja broji samo 20.000 duša. Ključnu ulogu bi trebala odigrati Hrvatska koja bi srpskim vlastima trebala jasno i glasno iskazati svoje neslaganje s politikom podjele Hrvata, no čini mi se da mi u Vojvodini u Hrvatskoj nikome nismo zanimljivi", tvrdi Žigmanov.


link

I na kraju, za tebe isto kao i Yossariana; nije upitno da svatko "moze biti sto zeli", (I Hitler je mislio da moze) ali je uglavnom neizvedivo, a i obezvredjuje samu povijest ljudske civilizacije, povijest kao priznatu drustvenu nauku i u krajnjoj liniji, ovaj PDF, cije postojanje je besmisleno ukoliko bismo na sve teme primjenili tezu koju vas dvojica ovdje pokusavate plasirati kao kljucni odgovor na postavljena pitanja iz autorovog uvodnog posta.

Edited by Ziza, 15 April 2009 - 06:12.