Jump to content


Photo
- - - - -

Efekti globalne ekonomske krize u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#16 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 18 February 2009 - 00:41

Americki plan je da tutnu novac u ruke potrosaca u nadi da ce ga oni potrositi i pokrenuti ekonomiju. Po kejnzijanskoj teoriji da je u vreme krize potrebno platiti ljude da kopaju rupe i da ih posle zakopavaju. Japanci su to radili tokom "Lost decade" sa malo uspeha, ali je pitanje da li za ocekivati u efikasnoj ekonomiji kakva je Japan stope rasta vece od 1%.

#17 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 18 February 2009 - 00:42

A sto se tice Srbije. Srbija je imala rast plata kao posledica cestih izbora pa da bi se ostalo na vlasti pozicija je dizala plate onima za koje je nadlezna, a to je u Srbiji prilican broj. Ovo je sve finansirano iz privatizacija, kredita, pozajmljivanja sto je dovodilo do vece potrosnje ali strane robe posto je u privatizaciji unistavana i ovako slaba privreda. Povecana potrosnja je izazvivala inflatorne udare sto je teralo NBS da ojacava valutu kako bi smanjila inflaciju sto je izazvalo unistavanje izvoza Srbije a time i privrede i rast trgovinskog deficita. Trgovinski deficit je dug koji se mora necim pokriti a ako nema sredstava iz privatizacije i ako se krediti sve teze dobijaju, pad je i doznaka sta uraditi?
Sada da mi neko objasni kako je to dobro da se vise trosi? Valjda je logicnije da se svede u normalnu meru pa da se krene sa normalnim kursom i realnim vodjem ekonomske politike kako bi se podigla unistena privreda prema izvozu.

Edited by No7, 18 February 2009 - 00:50.


#18 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 18 February 2009 - 00:49

Da, cuo sam i ja to za bonds... Zastrasujuce, zaista. No, vratimo se na nas; to shto prichash je sasvim ok u okviru neke teorije liberalizma (da pukne shto ne valja), ali nikako ne shvatam kako konkretno u Srbiji 2009. smanjenje potroshnje gradjana moze dovesti do ikakvog boljitka. Govorish kao da ovde zaista postoji neko trziste, kao da zaista postoji konkurencija, kao da postoje zaista profitabilne i zaista neprofitabilne firme. Ovde ce gubitak svakog radnog mesta dovesti do velikih problema, jer ne postoji mogucnost da se trziste rada konsoliduje. Kako zamisljas da Laissez-faire funkcionise u drzavi u kojoj su ekonomija i politika u incestoidnoj zajednici? Hocu da kazem, ako krene da pada, odosmo svi u, ostace samo oni jako bliski vlasti... Ne razumem, kakva korist od udzbenika chovekove anatomije ako operishesh krokodila? Laissez-faire moze da vazi u slucaju neke zdrave ekonomije, i to u nekom svetu kako ga liberali zamisljaju (shto je druga tema), no traziti postovanje tog principa u Srbiji 2009, to je sasvim druga stvar. Srbija nema zdravu privrednu osnovu, pa da, ako balon pukne, mozemo da gradimo na necemu; ovde nista osim tog balona i ne postoji. Shta mi proizvodimo? Nishta. Kolika nam je korumpiranost? Apsolutna. Imamo li trzhishte? Nemamo.


Vec sam ti odgovorio na ovo. A i nisam pristalica liberalizma kao ni socijalzima tacnije ne verujem u apsolutnu ispravnosti nijedne ideologije vec da ih treba kombinovati po potrebi. Npr. ja sma protiv toga da se manje zemlje potpuno otvore i da ukinu carine, barem dok se ne razviju do nekog nivoa gde mogu biti konkurentne naravno to zavisi i od samih tih zemalja. Zatim sam protiv apsolutne rasprodaje svih banaka strancima, narocito tu mislim na investicione. Ali isto smtram da Jelasic ne treba da drzi precenjen dinar i da ono sto je lose treba odrzavati da bude lose samo da bi politicar opstao na vlasti. Da Srbija nikako ne moze da se poredi sa trzistima SAD ili Nemacke to je tacno. Ali problem u Srbiji nije ni dosao sa krizom kredita u SAD on je postojao ranije i samo je sada ubrzan, u Srbiji se ne radi o nikakvim balonima vec o nemaju privrede. Nas rast BDP je uglavnom zasnivan na rastu usluga, pre svega banaka,a proizvodnja je uglavnom bila u padu.

Edited by No7, 18 February 2009 - 00:51.


#19 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 18 February 2009 - 00:54

Za Srbiju je jedino resenje - smanjenje drzavne, odnosno javne, potrosnje. I tu prvenstveno mislim na plate, naknade, razne ugovore, korupciju. To se nece desiti, jer je vlast zasnovana na preteranoj korupciji, bilo ona zakonita, poluzakonita ili nezakonita. Drzava ce najpre da sece na penzijama, socijalnim davanjima, subvencijama za stambene kredite, sto vec radi.

#20 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 18 February 2009 - 01:36

Americki plan je da tutnu novac u ruke potrosaca u nadi da ce ga oni potrositi i pokrenuti ekonomiju. Po kejnzijanskoj teoriji da je u vreme krize potrebno platiti ljude da kopaju rupe i da ih posle zakopavaju. Japanci su to radili tokom "Lost decade" sa malo uspeha, ali je pitanje da li za ocekivati u efikasnoj ekonomiji kakva je Japan stope rasta vece od 1%.

To mozda tebi tako izgleda ali daleko od toga da ce taj plan tutnuti i cent u ruke potrosaca.Ceo plan je nebuloza o kojem ni oni koji su glasali nemaju pojma za sta su glasali.Tako u tom planu imas 35 miliona za ocuvanje barskih miseva.
Sto se ostalog tice mogu da se slozim.Ruzvelt je uradio isto pre 60 godina i rezultat je bio ravan nuli kao i onaj u Japanu.

#21 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 18 February 2009 - 13:32

To mozda tebi tako izgleda ali daleko od toga da ce taj plan tutnuti i cent u ruke potrosaca.Ceo plan je nebuloza o kojem ni oni koji su glasali nemaju pojma za sta su glasali.Tako u tom planu imas 35 miliona za ocuvanje barskih miseva.
Sto se ostalog tice mogu da se slozim.Ruzvelt je uradio isto pre 60 godina i rezultat je bio ravan nuli kao i onaj u Japanu.


U vreme recesije, i odrzavanje nule je dobro. Sto se tice stimulusa, indirektno ce zavrsiti u rukama potrosaca, ne stoprocentno, ali neko mora da odrzava i te barske miseve. Po meni, najbolje je bilo da se kriza zaustavila na samom izvoru, tj. otkupom tih nekretnina. Ako je vec mesanje drzava, onda da je jasno, prosto i efektno, a ne razni pork projekti.

#22 samuraj22

samuraj22
  • Members
  • 240 posts

Posted 18 February 2009 - 14:54

Podsticanjem potreosnje u Srbiji se nista ne bi postiglo jer je na nasem trzistu dominantna uvozna roba, tako da bi se podsticaj potrosnje odnosio na stimulisanje stranih izvoznika u Srbiju. Da imamo nekakvu solidnu proizvodnu ekonomiju podsticanje potrosnje bi imalo smisla jer bi se na taj nacin stimulisala domaca industrija.

Dinar treba pustiti da devalvira, i onda na realnim sonovama krenuti gradnju drzave.

Zanima me u kojoj valuti je izrazen nas spoljni dug?