Jump to content


Photo

Plagiranje, D.A. ili ne?


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2 replies to this topic

#1 memetic

memetic
  • Members
  • 158 posts

Posted 25 November 2002 - 19:48

Verovatno ste hteli, ne - hteli, umesani (citirani, pomenuti...) ili ne, manje - vise u toku sa "slucajem" odozgo, iz foruma - fatuma nam "Srbija"; ovo me navodi da vas pitam o misljenju glede fenomena an general: umetnost, nauka, show-biz...svaka kreativna & javna delatnost, cini se, podlozna je slicnim marifetlucima. "Da sam ja netkooo", najblaze receno, slicne aktivnosti imale bi se smatrati nehigijenskim.
Medjutim, problem je, slazete se, mLogo komplexniji: "sve price su daaavno ispricane" i niceg nema novog pod Nebom (osim odsustva stepenica ka istom..:smile: )...
Ako ste dokoni i u skorije vreme razmisljali o topicu, izvol'te...

[ Izmena poruke: memetic na dan 2002-11-25 19:49 ]

#2 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 02 December 2002 - 13:12

Sve price nisu jos ispricane i jos smo daleko od toga da znamo cega sve ima pod Nebom. Pretpostavljam da pitanje plagijata nije postavljeno sa pravne tacke gledista (inace se dzabe javljam), nego vise sa neke filozofske? Da li je plagijat uopste moguc? Kopija Mona Lize nije Mona Liza...

#3 memetic

memetic
  • Members
  • 158 posts

Posted 07 December 2002 - 17:16

Može biti da je pitanje tj. topic neprecizan & uopšten: u vreme postavljanja čitao sam javljanja DA priželjkujući da u njima naidjem ako ne na izvinjenje, a ono bar na tračak stida zbog elegantnog copy-paste postupka. Zero. Čak, bilo je nekog trijumfa, te poduke kako je to prihvatljivo, uobičajeno, gotovo poželjno... S druge strane, opet, konzumirajući knjigu, film, jazz sa radija, članak iz štampe...MTV spot, bilo šta ... "dobijem" i spisak mogućih uzora, katalog originalnih, autentičnih ideja, koje nadobudni autor svesno ("bednik":smile: ) Pazi, ne mislim tu na citate & parafraze koje su namerno date kao "dedicated to..." Moguć odgovor da je 80% svega djubre (ovo, u originalu vezano za SF - eto, upravo dadoh primer :sad:(...) je samo uteha. Stvarno, ponekad (in bad moments) čini se da su moguće teme odavno zadate i verovatno bih sa dovoljnim kvantumom znanja stigao do nekog Gleda Mesečevog cimera koji umesto da mlati ubojitom kosti po papkarima, lupa u šuplje drvo i daje ostatku plemena rhythm, 2, 3, rhythm, 2, 3...( želim da verujem da je prva aktivnost, posle klope & sexa, vezana za muziku...) Naravno, kad su Majstori-koji-postavljaju-pravila u pitanju, to je druga priča... E sad, "njušim" ovde znalce & profesionalce iz raznih oblasti, pretpostavljam da bi imali da napišu par rečenica o tome šta jeste plagijat, a šta ne (pre mnoogo godina, na TV-u, Bata Kovač je govorio o četiri identična takta kao maximumu koji se toleriše...), sa pravnog stanovišta why not ili - ako ste ikad imali osećaj da ste zbir pročitanog-čutog-vidjenog-zamišljenog...kako povlačite liniju izmedju ideje i načina obrade iste kada su "tu negde" uvek i uzori; da li kreativnost uz dar mixovanja podrazumeva i maskiranje njihovih uticaja..?
PS Želim vama "odozdo" što pre rashaldjenja & kiše.