Jump to content


Photo
- - - - -

Plata se polako topi, ostaje samo za puko preživljavanje!


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
194 replies to this topic

#91 tomas.hokenberi

tomas.hokenberi
  • Members
  • 4,349 posts

Posted 10 January 2010 - 22:26

Da, u Boru mozes kupiti stan za bagatelu, ali sta ce ti kad ne mozes naci posao. Gde ima posla, skupe kirije :ph34r: - vrzino kolo....

Jedan moj poznanik je predlozio "genijalno" resenje (svog) stambenog problema - penzionisanim roditeljima kupiti stan u Boru, nema veze sto nema posla ionako primaju penziju. A on ce da zivi u (bivsem) roditeljskom stanu. Uzimajuci u obzir zagadjenje i ostale uslove zivota u Boru ovo zvuci kao neka vrsta lapota ;-).

#92 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 20 January 2010 - 20:53

I da, vrlo je uobicajeno da cistac u Volvu ima vecu platu od medicinske sestre u lokalnoj ambulanti, ali pitanje je koliko dugo. Naime, oni su placeni na sat, a ugovori su im retko na duze od 6 meseci, dok to nije slucaj s onima koje placa opstina, okrug ili drzava.


Ovo moze biti samo izuzetak,a ne pravilo. Mozda biste nekim statistickim pokazateljem mogli potvrditi ovu tvrdnju u kojoj cistaci u SWE zaradjuju vise od med.sestara?

#93 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 20 January 2010 - 21:17

....Ako ja znam da cu i sledeceg meseca u isto vreme dobiti vise-manje jednaku kolicinu para, onda mi nema druge nego da sednem i vidim sta s tim sto sam dobila mogu, a sta ne mogu da uradim....


Oprostite sto sam isekao vecinu vaseg post-a i izdvojio jednu recenicu. Ona upravo najbolje oslikava vasu sigurnost u politicki i ekonomski sitem zemlje u kojoj zivite. Otuda proizilazi i Vas licni osecaj da ste slobodni da vec unapred isplanirate sta cete sa novcem,tj.gde cete ga uloziti i potrositi. Kao neko ko je ziveo na Zapadu poznat mi je taj osecaj sigurnosti i slobode. U tome je sustina cele price. Sloboda da zaradite i potrosite novac za sebe i svoju porodicu. Dok Vi to tamo cinite sa dosta uspeha,ovde u Srbiji je problem ne u trosenju nego u nerazumevanju potrebe za neizbeznim ekonomskim reformama koje ce doprineti opstem progresu naroda. Mi imamo plate prosecno oko 250-300 Eura,a sa tendencijom daljeg slabljenja dinara moze biti i manje, mi imamo problem da kao drzava(ne kao pojedinci)trosimo vise nego sto zaradimo(otuda zaduzivanje zemlje,otuda prodaja svega sto vredi). Naravno da ovde neko dobro zivi. Zahvaljujuci otvaranju zemlje nakon Milosevica i ulasku stranog kapitala poneki sretnik u firmama u koje je taj kapital usao i zaradjuje ok. Ostalo su politicari i politici srasli tajkuni i tajkuncici koji iz socijalistickog uredjenja ekonomije izvlace neku dobit za sebe.Ostalo je jedno veliko tavorenje i stagnacija,a sada i neizbezan pad standarda obicnog coveka ma gde god on radio. Ostalo su brojke,statistika. Pa ovde od kada ja znam za sebe vecina prica samo o pukom prezivljavanju.
Svet ide dalje,nekada sporije(kao sada)-nekada brze(kao do pre dve godine. Mi stojimo ili padamo(vise ovo drugo). Dakle kao dve struje koje teku svojim tokovima toliko razlicitim jedne od drugih. Kapitalizam vs.Socijalizam.

Edited by liberty2010, 20 January 2010 - 21:19.


#94 Floridjanin

Floridjanin
  • Members
  • 128 posts

Posted 03 February 2010 - 00:32

Ovo moze biti samo izuzetak,a ne pravilo. Mozda biste nekim statistickim pokazateljem mogli potvrditi ovu tvrdnju u kojoj cistaci u SWE zaradjuju vise od med.sestara?


Odgvor bi glasio: U svakom dobrostojecem drustvenom uredjenju (zovite ga kojim god hocete -izmom) nivo plate je u srazmeri sa vrednoscu, snagom i kvalitetom neke kompanije.
U zemlji Srbiji gde jedino ono sto je "drzavno" ili kako li se vec kaze "javni sektor" ima sigurne i dobre plate, a sve ostalo sto je proizvodno i sto bi trebalo da doprinosi drustvenom bruto proizvodu je nistavno, onda i nije cudo sto se neko zapita kako to da cistac (mozes mislit') ima bolju platu od medicinske sestre .... smesno!

Edited by Floridjanin, 03 February 2010 - 00:34.


#95 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 05 February 2010 - 15:56

Ako bi neko sutra došao sa strane i pitao me kako se u Srbiji živi ja bi mu odgovorio na sledeći način:

Otprilike 20% populacije otpada na one koji su bogati i one koji žive ok-tj životom prave (zapadne) srednje klase. Ostalih 80% se uglavnom bavi pukim preživljavanjem s'tim što u toj grupi ima podgrupa i varijacija- Od onih koji ozbiljno mogu/misle da mogu da uđu u redove srednje klase do onih kojima je jedini prihod naknada za nezaposlene.

#96 Floridjanin

Floridjanin
  • Members
  • 128 posts

Posted 14 February 2010 - 12:40

Ako bi neko sutra došao sa strane i pitao me kako se u Srbiji živi ja bi mu odgovorio na sledeći način:

Otprilike 20% populacije otpada na one koji su bogati i one koji žive ok-tj životom prave (zapadne) srednje klase. Ostalih 80% se uglavnom bavi pukim preživljavanjem s'tim što u toj grupi ima podgrupa i varijacija- Od onih koji ozbiljno mogu/misle da mogu da uđu u redove srednje klase do onih kojima je jedini prihod naknada za nezaposlene.


Da li bi mogao malo da mi pomognes i opises tih 20% populacije u Srbije sto "zive ok-tj zivotom prave (zapadne) srednje klase" (one koji su bogati, sta god to znacilo izostavi ovaj put)?

#97 Floridjanin

Floridjanin
  • Members
  • 128 posts

Posted 14 February 2010 - 13:03

Pad životnog standarda u Srbiji
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=02&dd=14&nav_category=9&nav_id=411067
Narodna banka kaze jedno (inflacija 6,6%), gradjani (pad standarda je vise od 10% pa i vese od 20%), vlasnici kompanija imaju gubitke i do 80%.
A vlada se sa MMF nateze oko penzija, javnog sektora i visokih kirija za diplomate u svetu.

U Ukrajini je pobedila opozicija jer politicari koji su izvojevali promene tokom "Narandzaste revolucije" nisu isupunili ocekivanja vecine i opomena je stigla u izboru snaga koje ce zemlju verovatno okrenuti u nekom drugom pravcu - dobrom ili losem, videcemo.
Ovo bi trebala da bude jedna od mnogih opomena sadasnjoj vlasti u Srbiji da ucini nesto ...





Edited by Floridjanin, 14 February 2010 - 13:05.


#98 yoyogi

yoyogi
  • Members
  • 6,418 posts

Posted 14 February 2010 - 13:31

Da li bi mogao malo da mi pomognes i opises tih 20% populacije u Srbije sto "zive ok-tj zivotom prave (zapadne) srednje klase" (one koji su bogati, sta god to znacilo izostavi ovaj put)?


Ne znam kako je sada, Djindjic je jednom rekao da lepo zivi SM i oko njega nekih 2000 ljudi.

#99 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 14 February 2010 - 14:37

Da li bi mogao malo da mi pomognes i opises tih 20% populacije u Srbije sto "zive ok-tj zivotom prave (zapadne) srednje klase" (one koji su bogati, sta god to znacilo izostavi ovaj put)?

ovako, recimo par bez dece, 1 ili najvise 2 deteta.

zive u stanu od 50 kvm (par bez dece) do 100 kvm, verovatno nasledjen ili delimicno nasledjen.

ide se barem jednom godisnje negde. mozda na more (najverovatnije u grcku), mozda ne neki put u evropu (nedelju dana u italiji, recimo), mozda na zimovanje (dosad kopaonik, od ove godine mozda austrija ili francuska)

gospodja redovno ide u kozmeticki salon i kod frizera. ide se kod privatnog lekara, a deca idu i u privatno obdaniste.

imaju se jedna ili dvoja kola, od kojih su jedna verovatno kupljena nova.

#100 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 16 February 2010 - 01:22

Da li bi mogao malo da mi pomognes i opises tih 20% populacije u Srbije sto "zive ok-tj zivotom prave (zapadne) srednje klase" (one koji su bogati, sta god to znacilo izostavi ovaj put)?



Post iznad mog je dosta tačan opis koji bi mogao da posluži umesto mog odgovora. Poenta je da je tim ljudima dovoljno udobno da nemaju nikakvih egzistencijalnih briga u svom životu, plus određeni luksuz. Kao konkretne primere, a dovoljno različite da mogu da posluže kao neki objektivni tipovi ove sociekonomske grupe, navešću nekoliko ljudi koji su mi prijatelji:

1. Otac, žena i sin. On ima privatnu zanatlijsku radnju 20-ak god sa nekoliko stalno zaposlenih. Neto mesečna zarada gotovo nikad manja od 5000 e. Žena radila ranije, sad više ne radi. Dvoje kola, oboje kupljena nova. Od nekretnina stan, kuća i vikendica od čega je samo kuća nasleđena. Idu na zimovanje i letovanje svake godine. Ukratko, jedan od onih ljudi koji su na vreme krenuli sa privatnim poslom i imali dovoljno sposobnosti, rada i sreće da zbilja rade za sebe, tj da im se svaki minut rada isplati, uspešni privatnik tip, zna zašto ustaju ujutro.


2. Ona, 35 god, završila fakultet i zaposlila se, mesečna primanja oko 60 hiljada dinara. Neudata, živi sa sestrom i sve pare što zaradi, logično, troši na sebe. Ima svoj auto. Osim garderobe, izlazaka itd mnogo troši na putovanja, ide 3 puta godišnje negde na 7+ dana. Ukratko, samački život obrazovane osobe sa svim svojim prednostima par excellence.


3. Porodica sa dvoje dece, muž i žena razvedeni, oboje fakultetski obrazovani. Stan 60 m2, dvoje kola, vikendica, ide se svake god na zimovanje i letovanje. Nema luksuza ali se ne oskudeva u ničemu. Njegova primanja oko 1500, njena oko 1000 e i spram toga otprilike ide deci koliko im već sleduje.


Ima još primera i još tipova koje bi mogao da navedem ali mrzi me sad. Ovo je dovoljno za poentu.

#101 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 25 February 2010 - 23:10

Odgvor bi glasio: U svakom dobrostojecem drustvenom uredjenju (zovite ga kojim god hocete -izmom) nivo plate je u srazmeri sa vrednoscu, snagom i kvalitetom neke kompanije.
U zemlji Srbiji gde jedino ono sto je "drzavno" ili kako li se vec kaze "javni sektor" ima sigurne i dobre plate, a sve ostalo sto je proizvodno i sto bi trebalo da doprinosi drustvenom bruto proizvodu je nistavno, onda i nije cudo sto se neko zapita kako to da cistac (mozes mislit') ima bolju platu od medicinske sestre .... smesno!


Smesno je da jos uvek nisam dobio naziv Svedske firme koja placa svog cistaca vise od Svedske medicinske sestre(bilo da on/ona radi u drzavnom ili u privatnom sektoru).
U mom komentaru nisam poredio SWE i Srbiju niti pisao o Srbiji samoj. Paralela koju si povukao o zaradama u privatnom i javnom sektoru stoji. Ali hajde uzmi sada ovo za primer,onako logicki. Pod pretpostavkom da jedna firma super radi i ostvaruje veliki profit ona moze da plati svoje radnike pristojno. Naravno i svoje cistace. Ako u toj istoj zemlji jedna medicinska sestra koja radi u jednoj privatnoj bolnici koja takodje pristojno radi,mozda losije od cistaceve firme to ne znaci da ce sestra biti manje placena,mada hipoteticki to ne iskljucujem kao mogucnost. Postavljam pitanje: Ko bi onda zeleo u toj zemlji da bude sestra? Pa zar svi ne bi zeleli da budu cistaci(manje skole,manja ulaganja,manje truda...)? U razvijenim zemljama se zna vrednost rada za pojedine profesije-zna se koliko dobija lekar,zna se koliko zaradjuju sestre,zna se koliko zaradjuju inzenjeri,advokati,vozaci itd.itd. Neke vrednosti se moraju znati.
U Srbiji sestre zaradjuju oko 30.000 dinara ili 300 Eura. Ja ne iskljucujem mogucnost(iako jos nisam cuo za to) da spremac u jednoj privatnoj firmi zaradi vise nego sestra,ali to vise govori o ovoj drzavi,a manje o jacini te privatne firme. A u potpunosti sam protiv socijalistickog uredjenja u kome javni sektor iako gubitas,stoji bolje nego privatni sektor tj.privreda.

#102 Floridjanin

Floridjanin
  • Members
  • 128 posts

Posted 26 February 2010 - 00:28

http://www.b92.net/b...p;nav_id=413947

Prosečna neto zarada u Srbiji u januaru bila je 29.929 dinara, što je nominalno manje za 18,6 odsto nego u decembru prošle godine, a realno za 19,1 odsto.

Komentari:
Imam 37 godina. Kad sam imao 18 pametniji od mene su mi govorili da se ovde nikad nece popraviti, da bezim odavde. Kako sam po prirodi optimista, pomalo sam i bio ljut na njih sto mi sole pamet. U medjuvremenu sam zavrsio fakultet, magistrirao i doktorirao na Pravnom fakultetu u Beogradu. Bio sam preko 2-3 godine, ali sam se vratio. Pogresio sam. Naravoucenjije mladim ljudima: bežite odavde koliko vas noge nose. P.S. I ja cu učiniti sve da zbrisem, dvadeset najboljih godina koje sam dao Srbistanu, mislim da je dosta, okrenucu se malo sebi...
(Petar, 25. februar 2010 16:05)

Nemojte misliti da se samo na jugu Srbije loše živi. Dođite u Belu Crkvu - mesto u Vojvodini. Ovde si srećan ako ti je plata 12.000 DIN (kao neprijavljenom radniku), jer bar nešto primaš. Devojke po kineskim radnjama rade za 6.000 DIN od jutra do mraka.
I ovo treba da se zove život. Muka mi je kada čujem da bilo ko priča o standardu.
(aca, 25. februar 2010 15:15)

#103 Floridjanin

Floridjanin
  • Members
  • 128 posts

Posted 26 February 2010 - 00:33

Smesno je da jos uvek nisam dobio naziv Svedske firme koja placa svog cistaca vise od Svedske medicinske sestre(bilo da on/ona radi u drzavnom ili u privatnom sektoru).


Vilhelmina rece da je u pitanju kompanija Volvo i da su plate cistace vece jer rade na ugovor do 6 meseci ...

#104 liberty2010

liberty2010
  • Members
  • 429 posts

Posted 26 February 2010 - 01:19

Vilhelmina rece da je u pitanju kompanija Volvo i da su plate cistace vece jer rade na ugovor do 6 meseci ...


Izuzetci postoje,ali ja sam govorio o standardima-generalno. Nalazim na net-u da sestre u Svedskoj zaradjuju oko 40.000$/godisnje.

Edited by liberty2010, 26 February 2010 - 01:27.


#105 Floridjanin

Floridjanin
  • Members
  • 128 posts

Posted 03 March 2010 - 22:58

Post iznad mog je dosta tačan opis koji bi mogao da posluži umesto mog odgovora. Poenta je da je tim ljudima dovoljno udobno da nemaju nikakvih egzistencijalnih briga u svom životu, plus određeni luksuz. Kao konkretne primere, a dovoljno različite da mogu da posluže kao neki objektivni tipovi ove sociekonomske grupe, navešću nekoliko ljudi koji su mi prijatelji:

1. Otac, žena i sin. On ima privatnu zanatlijsku radnju 20-ak god sa nekoliko stalno zaposlenih. Neto mesečna zarada gotovo nikad manja od 5000 e. Žena radila ranije, sad više ne radi. Dvoje kola, oboje kupljena nova. Od nekretnina stan, kuća i vikendica od čega je samo kuća nasleđena. Idu na zimovanje i letovanje svake godine. Ukratko, jedan od onih ljudi koji su na vreme krenuli sa privatnim poslom i imali dovoljno sposobnosti, rada i sreće da zbilja rade za sebe, tj da im se svaki minut rada isplati, uspešni privatnik tip, zna zašto ustaju ujutro.


2. Ona, 35 god, završila fakultet i zaposlila se, mesečna primanja oko 60 hiljada dinara. Neudata, živi sa sestrom i sve pare što zaradi, logično, troši na sebe. Ima svoj auto. Osim garderobe, izlazaka itd mnogo troši na putovanja, ide 3 puta godišnje negde na 7+ dana. Ukratko, samački život obrazovane osobe sa svim svojim prednostima par excellence.


3. Porodica sa dvoje dece, muž i žena razvedeni, oboje fakultetski obrazovani. Stan 60 m2, dvoje kola, vikendica, ide se svake god na zimovanje i letovanje. Nema luksuza ali se ne oskudeva u ničemu. Njegova primanja oko 1500, njena oko 1000 e i spram toga otprilike ide deci koliko im već sleduje.


Ima još primera i još tipova koje bi mogao da navedem ali mrzi me sad. Ovo je dovoljno za poentu.


@Markov - kazes da ova grupa nema nekih vecih egzistencijalnih briga u zivotu ... ja ne mogu da komentaris jer skoro 10 godina ne zivim u Srbiji. Ali ako 20 % populacije koju si opisao postoji u Srbiji onda ima nade!
Ipak 80% nezadovljnih je veliki procenat pa naziv Topic-a i dalje ima smisla jer u Srbiji i dalje velika vecina samo prezivljava!!!