Jump to content


Photo
- - - - -

Devalvacija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
23 replies to this topic

#1 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 26 January 2009 - 19:52

Da, dobro ste procitali.
Nemam nista protiv zezancije i light razgovora na za to predvidjenim temama, ali imam protiv trenda koji u zadnje vrijeme caruje forumom, a to je krajnja banalizacija svih tema i na podrucjima (PDF) koja to ne zasluzuju. Tako u zadnje vrijeme imamo modu da je svim iole "inteligentnijim" sudionicima gotovo zabranjeno da se jave na topicu ciji pokretaci misle kako je jako cool da se svi zekimo, pa ne daj Boze da se javi netko cije postove zaista i vrijedi čitati, osim mora gluposti i kreveljenja. Koliko primjecujem, taj fazon se prosiruje na sve dijelove foruma, pa me i ne cudi da u posljednje vrijeme ima sve manje postova koje vrijedi citati, kao i diskutanata s kojima uopce vrijedi raspravljati osim ako se ne spustite na njihov nivo, sto je cesto zabavno, ali uglavnom umara.
Ovo nije topic koji je namijenjen mod/urednickoj strukturi, nego samim forumasima.
Nisam extra pametna, niti se takvom predstavljam, ali mi smeta kada me netko tjera sa teme zato sto sam "suvise ozbiljna". I to sa "Drustva", PDF-a koji je nekad bio sinonim za forumsku poslasticu zbog kvalitetnih diskusija, odnosno diskutanata.

Edited by Ziza, 26 January 2009 - 19:56.


#2 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 January 2009 - 20:00

Ja mislim da bi post ipak trebalo da bude namenjen mod/urednickoj strukturi.

Ne možeš da očekuješ od ljudi da budu disciplinovani na duže staze. Strožija politika je neophodna u trenucima kada opisano stanje postane trend, kao što si rekla.

#3 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 26 January 2009 - 20:27

Ja mislim da bi post ipak trebalo da bude namenjen mod/urednickoj strukturi.


Definitivno, ali citaj moj post na "Pitanja i prijedlozi", mada sumnjam da je to u njihovoj domeni. Cini mi se da iz nekog razloga forum ove kuce uvijek ide zadnji i vuce se kao nezeljeno kopile, ali bukvalno. TO nije zasluzio i nadam se da cu naici na istomisljenike koji ce me podrzati. Ako nas bude dovoljno, mislim da ce nas uvaziti. (oni "gore")

Ne možeš da očekuješ od ljudi da budu disciplinovani na duže staze.


Jasno da ne. Nije to ni cilj. Nemam nista protiv zeze (dapace), ali imam kad se ista protura kao pozeljna tamo gdje joj nije mjesto. Konkretan primjer; na PDF drustvo otvorena sjajna tema o plesu koja je na trenutak privukla i doajene foruma, ali sto vrijedi kad autor kaze "aj nemoj, samo se zezamo". Uzas. Neka premjeste topic na chit chat pa neka drve o guzicama, ali jako je steta sto je npr. post od Hromog ostao nezapazen. To je samo jedan primjer. I po svim forumskim pravilima, ne postoji nacin da se nekome sprijeci sudjelovanje zato sto je glup. Ali nije dobro kad se virus prosiri. A vec jeste. A to je problem koji ne mogu rijesiti moderatori. To je zapravo problem koji se moze rijesiti dolaskom novih, kvalitetnih forumasa, a za sto opet treba dobra reklama.

#4 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 January 2009 - 21:14

Ako dobro shvatam, mislis da je resenje da "nasi" brojcano nadjacaju "njihove".

Koliko ja znam psihologiju prosecnog kvalitetnog forumasa - taj izgubi svaku volju da kaze ono pametno što ima na zadatu temu, AKO je je post neposredno pre njegovog glupost ili zezanje...

Opet mislim da tu moderatori treba da reaguju. To što neko kako kažeš glup učestvuje u raspravi i nije toliko štetno koliko skretanje sa teme i pravljenje zezanja od svega-a to je precizno definisano Pravilnikom kako se reaguje u tim slučajevima.

#5 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 26 January 2009 - 21:24

Ako dobro shvatam, mislis da je resenje da "nasi" brojcano nadjacaju "njihove".

Molim? Tesko da se ikad (tad) UOPCE RACUNALO na porAZ; ---- ?

#6 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 January 2009 - 21:32

Pa kažeš da je rešenje da se u postojeće okruženje, postojeće stanje dovedu novi ljudi.

#7 Budimir Trajković

Budimir Trajković
  • Banned
  • 121 posts

Posted 26 January 2009 - 22:01

S jedne strane Ziza je u pravu, čini mi se da Ziza spada u one koji veruju u "permanentno obrazovanje" ili da se čovek uči dok je živ.

S druge, glupost i laka zabava je pobednik u startu, i posle određene količine pročitanog i stečenog znanja, može se se čovek nehajno prepustiti gluposti i lakoj zabavi, osim ako nije na misiji pronalaženja leka za rak ili sidu. S obzirom da većina nas nije na takvoj misiji možda nije loše biti skromniji u svojoj radoznalosti. Dakle ako nemamo neku praktičnu potrebu, možemo se slobodno opsutiti, jer do konačnog znanja kao Znanja i konačne isitine kao Istine nećemo i nemožemo doći. To dobro se pokazuje na pomenutom "Misterija plesa" topiku - nema odgovora, pokretač je to (ne)svesno poručio, misterija dakle, neke stavri su takve kakve jesu bez racionalnog objašnjenja pa je samim tim besmisleno držati do ozbiljnosti. Jel to teško prihvatiti?

A, da moderaciji nije lako, nije. Najteže je biti umeren tj. moderatan, u krajnosti se lako sklilzne. Ovo je forum opšteg tipa i treba vešto odmeravati i umeravati odnos učenosti i zabave.

Edited by Budimir Trajković, 26 January 2009 - 22:32.


#8 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 26 January 2009 - 22:25

A što ti nisi posle te dotične guze nastavila sa pametnim postovima? Zar ne važi et vice versa? Ako na glupi post odgovoriš ozbiljno ubiješ fazon, ne?

#9 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 26 January 2009 - 22:44

Meni je lično bezveze da posle serije od nekoliko postova-zezanja odgovorim ozbiljno i vratim se na temu.
Kao da ubijam nečiju zabavu.

#10 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 27 January 2009 - 08:06

Pa kažeš da je rešenje da se u postojeće okruženje, postojeće stanje dovedu novi ljudi.


Da. Ali to ne znaci da imam nesto protiv ovih ljudi (protiv bilo koga) ili da imam nesto protiv zezancije i gluposti. Ne.
To samo znaci da mi je krivo sto je danas izgleda sramota napisati ozbiljniji post.

#11 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 27 January 2009 - 11:18

Meni je lično bezveze da posle serije od nekoliko postova-zezanja odgovorim ozbiljno i vratim se na temu.
Kao da ubijam nečiju zabavu.

Zašto ti je bezveze?
Ti lepo reci šta ti imaš, pa će se već neki ljudi nadovezati koji imaju šta da kažu na tvoje a neće da se samo zajebavaju.
Ovako ako se svi povuku na prvo "zezanje", naravno da će ostati samo zezanje.

Tako da evo prvi korak:
- izvolte sad oma i ti i Ziza na topike koji vas zanimaju, i napišite ono što vas inspiriše bez obzira na potencijalno prethodno zezanje.

#12 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 28 January 2009 - 01:48

Pročitajte ovo :ph34r:

Charles' Rules of Online Forums
All online forums (by which I also mean Usenet newsgroups, chat rooms and IRC channels) follow these rules:

The First Law: Every forum is always in a state of constant decline.
All forums start off good, enjoy a "honeymoon period" in which they continue to be good, and then steadily decline... from the point of view of each individual observer.

You get involved in a forum because it appeals to you. If it didn't appeal to you you wouldn't have joined in the first place. Eventually, however, one of two things will happen: the nature of the forum will change so it's no longer the way it was when it first appealed to you, or it will stay the same and you'll just get bored of it.

It may be possible for a forum to change for the better after you've become involved in it, but I can't say I've ever seen it happen.

The First Corollary: The Four Ages of Forums

Every forum enjoys four ages:

The Golden Age
The Silver Age
Limbo
Utter Crap
When you join a forum, unless you're a charter member, you'll be regaled with tales from the regulars about how the place used to be so much better. As such, the Golden Age is defined as some time prior to your joining the forum. You, of course, enter the forum in the Silver Age. It's not as good as the legends tell you it used to be, but it's still as much fun as you'll ever experience it.

Eventually the forum changes or you get bored, as described in The First Law. You hang around, however, because you remember how good it used to be and there are still enough remnants of that to keep you coming back. This is Limbo.

You'll spend a lot of Limbo telling people how much better the place used to be, oblivious to the fact that now is, to them, the Silver Age.

In some cases Limbo can last years, extended by occasional cycles that cause the forum to become interesting again or shift closer to the way it was. But it will never be as good as it was in the Silver Age, and all these cycles do is prolong the time it takes for the forum to descend into the realms of Utter Crap.

The exceptions to this corollary are charter members, who can't look to any predecessors for a Golden Age. To them the first age is Golden and from there it's a fall straight into Limbo.

Corollary Two: Stating the Bleeding Obvious

Since the boundaries of each age are defined by the participants, you will never truly convince someone else that your timeline for a forum's decline is right and theirs is wrong. To them you'll either be a jaded old fogey who can't see what fun everyone else is having, or you'll be a clueless newbie who has ruined the place, damnit.

#13 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 28 January 2009 - 13:56

Corollary Two: Stating the Bleeding Obvious

Since the boundaries of each age are defined by the participants, you will never truly convince someone else that your timeline for a forum's decline is right and theirs is wrong. To them you'll either be a jaded old fogey who can't see what fun everyone else is having, or you'll be a clueless newbie who has ruined the place, damnit.

:ph34r:
spot on!

#14 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 29 January 2009 - 07:09

Izgleda da je vrijeme da uzmem duzi godisnji odmor. Ili da odem u penziju. :ph34r:

#15 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 29 January 2009 - 08:31

Odmor uzimaj - ako možeš, u penziju ne moraš, samo nemoj da te nerviraju forumske pojave (uključujući i devalvaciju!) :ph34r:

Pozdrav!