Jump to content


Photo
- - - - -

Mustafa Golubić i Josip Kopinič


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
58 replies to this topic

#1 tikar

tikar
  • Members
  • 18 posts

Posted 25 January 2009 - 21:52

Nov sam na forumu i ne znam da li se o njima pisalo, ali bih voleo da saznam nešto (u stvari, mnogo) više o ovoj dvojici.

Znam da su oba bila agenti NKVD-a, ali da je Kopinič, za razliku od Gloubića, bio na Brozovoj strani i da ga je u nekoliko navrata, uz pomoć Georgi Dimitrova, vadio iz velikih problema kod Staljina.

Takodje sam čitao da je Golubić sa Staljinom bio skoro na "ti", i da ga je ovaj '41 poslao u BG kako bi uklonio Broza, te da ovaj, sve dok Gestapo nije uhapsio Golubića (anonimna dojava, maj '41), nije smeo da dodje u BG, jer je znao šta ga čeka.

U svakom slučaju bio bih veoma zahvalan ako neko ima podatke (što opširnije) o ovoj dvojici, ili bar neki link na netu ( a u krajnjoj liniji i preporuku neke literature).
Mislim da su bili užasno zanimljivi likovi i da zaslužuju (naročito Golubić) da ih istorija ne zaboravi olako.

#2 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 January 2009 - 22:13

Naravno, ne znam mnogo, ali ovo sto cu napisati potice iz onih izvora koje sam citao, ali i onoga sto sam od nekih ucesnika cuo.
O Kopinicu:
Mislim da je bio inzenjer elektrotehnike i kasnih tridesetih bio je "na vezi" sa Kominternom. Bio je kljucni covek u komunistickom pokretu u Zagrebu krajem tridesetih.
Onda su usledili cuveni "dogadjaji u zagrebackoj partijskoj organizaciji". Licno se ne secam najbolje detalja, mada sam i citao, a i slusao od ucesnika.
Prica se zaplela (ako neko zna vise, nek me ispravi) oko komunista, zatvorenih u logoru Kerestinec. U neuspelom pokusaju bekstva, koje je partijska organizacija Zagreba pokusala, prema Kominterninom nalogu, a suprotno Titovom naredjenju, komunisti su uglavnom izginuli (Prica, Kersovani itd.).
Usledila je cistka u partijskoj organizaciji Zagreba, koja je vrlo ozbiljno zahvatila Hertu Has i Antuna Roba - tadasnjeg sekretara KP SKH za Zagreb. Pomenuti su se pravdali time sto su govorili da je to bio nalog Kominterne, koji im je preneo Kopinic. Meni licno to je rekla Herta Has, a potvrdila i udovica Antuna Roba, koji je umro, cini mi se, ranih pedesetih ili nesto kasnije.
Po svedocenju ucesnika, u celoj prici Vladimir Bakaric necasno se poneo.
Inace, Lordan Zafranovic zabelezio je price ucesnika s namerom da ih jednom objavi.
Posle rata Kopinic je ziveo u Puli, bio je direktnor "Uljanika" i nije bio u politici.
Mislim da je pre vise godina umro.

Edited by vladan, 25 January 2009 - 22:26.


#3 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 January 2009 - 23:03

Legendu o kopinicu je pokrenula ona knjiga koja se pojavila pocetkom 80tih a ne mogu da se setim imena autora.Davno sam je procitao a onako po secanju napisana je tako da je doticni bio jedan od najvecih obavestajaca svoje epohe.
Sa druge strane meni je interesantna licnost Ivana Krajacica koji je po nekim izvorima bio covek Moskve u YU ali je uspeo da prezivi sve moguce cistke ukljucujuci i onu 48me.Neki ga cak dovode i u vezu sa padom Rankovica.Sa druge strane malo je cudno da se Djilas nije puno bavio pomenutim likom

#4 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 25 January 2009 - 23:23

Mislim da srpska desnica preuvelicava znacaj Krajacica; bio je aktivan pre, tokom i kratko nakon II svetskog rata, ali ni izbliza s takvim uticajem, kakav mu se pripisuje. Prema nekim mojim "insajderskim" informacijama, Tito ga je voleo po liniji nekakvih licnih simpatija iz tridesetih, ali nista vise. Naravno, ovo ne mogu da dokazem.

#5 tikar

tikar
  • Members
  • 18 posts

Posted 25 January 2009 - 23:31

Ivan Krajačić Stevo jeste zanimljiv lik ali, bar po meni, ni izbliza poput ove dvojice (Golubić i Kopinič).
Naime, zna se da je Krajačić bio rezident NKVD sve vreme rata (a i pre toga) i da je na vezi s Moskvom bio čak (po nekima) do pred samu svoju smrt. Priča se da su, posle njegove smrti, kod njega u kući nadjene 3 radio stanice.
Prema nekim izvorima, on je trebalo da bude prvi atentator na Broza posle rata (po Staljinovom nalogu), ali je odbrio to da uradi, i tako stekao Brozovo poverenje i zaštitu.
Postoji zanimljiv link o tome koga je Ivan Stevo Krajačić odredio za svoje naslednike posle smrti.
Neki od tih ljudi su i dan dans živi i u Hrvatskoj postoje oni koji duboko veruju da ti "naslednici" i dan danas drmaju Hrvatskom i to žestoko.

No, razlika izmedju Ivana Steve i ove dvojice je u tome što je prvi bio, bar koliko sam ja uspeo da zaključim, običan "vezista" sa Moskovom (mada jako dobar i kao takav, izgleda da je bio odgovoran za stvaranje slovenačko-hrvatsko-jugoslovenskog DB-a, koji je postao izuzetno jak, mnogo jači od srpskog, posle odlaska Krcuna i pada druga Marka), dok su potonja dvojica, bar se tako priča, bili ne samo NKVD-ovci, nego medju glavnim egzekutorima NKVD-a.
S druge strane o Ivanu Stevi se dosta i pisalo i znalo, zato što je bio mnogo eksponiraniji lik od Golubića i Kopiniča, tako da je on više-manje rešen.
Ali o ovoj dvojici se jako malo i pisalo i pričalo - što me je i nagnalo da se zainteresujem za njih.
Naročito je intrigantan Kopinič, koji je imao izgleda veoma buran život do '53. (čini mi se), a o tome ima jako malo podataka. A od '53 (kada je postao "direktor" "Uljanika"), pa sve do smrti početko 90-ih (sic!), se ne zna (bar ja) ama baš ništa, sem da je vodio miran i povučen život...?!?
S druge strane tu je Mustafa Golubić, "večiti student", agent, rezident i ko zna šta još NKVD-a. Čovek za koga se tvrdi da je od Staljina (kao pouzdanik) lično dobio zadatak da smakne Trockog (ne znam da li je to tačno), koji je bio provereni protivnik kraljevina SHS (što je bilo na Kominternovskoj liniji do '37 i od '41 nadalje) i koji je skončao neverovatno sramno (uhvatio ga Gestapo - prebijao ga 20 dana - ovaj ništa nije izdao, pre svega svoj beogradski "crveni kamerni orkestar", u kojem su bile, gle čuda Davorjanka Paunović i Vera Miletić"!
Zato mislim da je priča o ovoj dvojici mnogo zanimvljivija od priče o Stevi Ivanu, pa ako bih mogao da prosledim još jednu molbu onima koji znaju više od mene o ovoj dvojici...

#6 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 25 January 2009 - 23:35

Mislim da srpska desnica preuvelicava znacaj Krajacica; bio je aktivan pre, tokom i kratko nakon II svetskog rata, ali ni izbliza s takvim uticajem, kakav mu se pripisuje. Prema nekim mojim "insajderskim" informacijama, Tito ga je voleo po liniji nekakvih licnih simpatija iz tridesetih, ali nista vise. Naravno, ovo ne mogu da dokazem.

Pa to je i moj utisak jer se ne secam da se taj u skolskoj literaturi i spominjao a kao sto rekoh Djilas ga je u svom opusu mozda par puta ovlas spomenuo.
Sto se dokaza tice ako ti nedostaju uvek mozes da se pozoves na Krlezu :ph34r:

#7 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 26 January 2009 - 00:05

Nisam sklon da se na ovim temama sluzim "krlezijanskim" argumentima.
Ljudi, koje sam ja poznavao (i poznajem - one zive) nikada nisu previse znacaja u svojim pripovedanjima pridavali Stevi Krajacicu.
U istorijskom smislu, danas "bombu drzi" Lordan Zafranovic; bice vrlo zanimljivo kad on bude publikovao iskaze savremenika i svedoka vremena.
Takodje, prema nekakvim mojim saznanjima, on je svoje zabeleske, odnosno jednu kopiju (ili bar jednu) deponovao van Hrvatske, jer mu je vec bilo preceno.

#8 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 26 January 2009 - 00:19

... stvaranje slovenačko-hrvatsko-jugoslovenskog DB-a, koji je postao izuzetno jak ...

Taman sam hteo da se uključim kad ono još jedan provokator, ili su u pitanju samo predrasude?

#9 tikar

tikar
  • Members
  • 18 posts

Posted 26 January 2009 - 00:24

Taman sam hteo da se uključim kad ono još jedan provokator, ili su u pitanju samo predrasude?


Ne, ne, ne... Nikakva provokacija. Ne tvrdim da sam u pravu. To sam procitao i ne tvrdim cak ni da je taj koji je to napisao u pravu. Nisam nikakav strucnjak da istoriju, jer da jesam sigurno bih vec nasao gomilu materjala koji me zanimaju.

Ovako, nisam ni hteo da pisem o Ivanu Stevi. On me i ne zanima.
Zanimaju me Mustafa Golubic i Josip Kopinič.

Još jednom izvinjenje ako je nesto sto sam napisao licilo na bilo kakvu provokaciju.

#10 tikar

tikar
  • Members
  • 18 posts

Posted 26 January 2009 - 00:30

Dapače, čini mi se da sam tu formulaciju o Ivanu Stevi kao "sastavljaču slovenačko-hrvatsko-Yu DBa", pokupio sa nekog hrvatskog sajta koji pomalo miriši na pro-ustaško, anti-mesićevski. Ali, nista mi to ne znači jer me, kao što rekoh, Stevo Ivan ne zanima.
Ako nekog interesuej link ka tom sajtu, mogu malo da prekopam pa da ga postavim.

#11 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 January 2009 - 00:34

Ne, ne, ne... Nikakva provokacija. Ne tvrdim da sam u pravu. To sam procitao i ne tvrdim cak ni da je taj koji je to napisao u pravu. Nisam nikakav strucnjak da istoriju, jer da jesam sigurno bih vec nasao gomilu materjala koji me zanimaju.

Ovako, nisam ni hteo da pisem o Ivanu Stevi. On me i ne zanima.
Zanimaju me Mustafa Golubic i Josip Kopinič.

Još jednom izvinjenje ako je nesto sto sam napisao licilo na bilo kakvu provokaciju.

Pa sta te zanima o Golubicu?Ubili ga 41ve Nemci navodno po necijoj dojavi.Taj neko moze da bude Broz ali i sam Staljin.Tip je bio agent NKVD-a a nakon ulaska u Beograd trupe Crvene Armije pronalaze njegov grob i ostatke salju za Moskvu gde je sahranjen uz najvece pocasti.Kraj price.Doduse za normalne ljude.Gibanicari su od toga napravili antisrpsku zaveru u kojoj samo nedostaje Draza.

#12 tikar

tikar
  • Members
  • 18 posts

Posted 26 January 2009 - 00:41

Pa sta te zanima o Golubicu?Ubili ga 41ve Nemci navodno po necijoj dojavi.Taj neko moze da bude Broz ali i sam Staljin.Tip je bio agent NKVD-a a nakon ulaska u Beograd trupe Crvene Armije pronalaze njegov grob i ostatke salju za Moskvu gde je sahranjen uz najvece pocasti.Kraj price.Doduse za normalne ljude.Gibanicari su od toga napravili antisrpsku zaveru u kojoj samo nedostaje Draza.


Ovakav komentar mogu da protumacim tvojim, hajde da kažem, "prezirom", prema onima koji nisu ostavili dublji trag u istoriji. To je sasvim OK. I što se tiče komenatara u vezi sa njegovim krajem, i on je OK.
Ono što mene zanima je šta se sa njim dešavalo izmedju početka i "tog i takvog" kraja. Recimo, kada ga je Aleksandar proterao posle Apisovog streljanja, pa do '37 (činimi se - ili možda neku godinu ranije), kada se ponovo obreo u kraljevini. To je put o kojem ima jako malo podataka.

#13 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 26 January 2009 - 00:50

Svako svrstavanje savezne Službe je uvredljivo. To je bila i ostala jedina časna jugoslovenska firma do trenutka likvidacije. Niti je bila hrvatska niti srpska. Profesionalno na nivou koji je izazivao zavist koji je, verovali ili ne, dosta uticao i na ponašanje prema njenim kadrovima tokom 90-tih.

Kao takva, posle poznatih nam dogadjaja iz 90-tih nikome nije trebala a još manje odgovarala. Zato je "tvrda struja" srpske Službe nagovorila Miloševića /nije ga trebalo mnogo nagovarati/ koji je naredio oružani napad na federalnu policiju. Napad, kada bi se poštovao ustav i zakon bio je to državni udar, izvešen je oktobra meseca 1992. godine. Od dog datuma UDBA više ne postoji. Postoje nekakvi DeBe-i, Resori, BIE ...

Što se tiče Golubića, sve je poznato pa ne bih da ponavljam. To je to što je napisao Magripa. Mogu da dodam samo sledeće.

Pamtim kada je priča o Titovoj beskrupuloznosti i likvidatorskim afinitetima počela da kola Beogradom. Bilo je to početkom 70-tih. Zanimljivo je da se primila kod mnogih aktivnih i penzionisanih vojnih lica koje sam tada, i ako mladić, dobro poznavao. Bilo je interesantno 80-tih pratiti opredeljivanje tih kadrova na i oko VIII sednice. Oni koji su prihvatili plasirane dezinformacije o Golubiću /u to vreme su plasirane priče o Loli, Savi Kovačeviću ... desetine takvih gluposti/ listom su bili za Miloševića. Oni koji su takve priče tretirali kao podmetačine i laži, bili su za Stambolića.

O Kopiniču se ne može razgovarati a da se ne govori o Krajačiću s obzirom da ga je ovaj kompromitovao u svojim memoarima. Mislim da bi iz današnje perspektive ponovno čitanje Kopiničevih memoara bilo mnogo produktivnije.

Edited by qmedic, 26 January 2009 - 00:55.


#14 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 January 2009 - 00:57

Ovakav komentar mogu da protumacim tvojim, hajde da kažem, "prezirom", prema onima koji nisu ostavili dublji trag u istoriji. To je sasvim OK. I što se tiče komenatara u vezi sa njegovim krajem, i on je OK.
Ono što mene zanima je šta se sa njim dešavalo izmedju početka i "tog i takvog" kraja. Recimo, kada ga je Aleksandar proterao posle Apisovog streljanja, pa do '37 (činimi se - ili možda neku godinu ranije), kada se ponovo obreo u kraljevini. To je put o kojem ima jako malo podataka.

Ne radi se o nikakvom preziru vec o tome da se stvara legenda oko nebitne licnosti.Isti je bio solunski borac koji je nakon zavrsetka rata razocaran otisao iz zemlje.Bio je sovjetski drzavljanin i pripadnik NKVD-a a recimo bio je i osoba preko koje je Dusan Simovic komunicirao sa Moskvom.
Pao u ruke Gestapoa i ubijen.Od celog slucaja 90tih srpski sovinisti stvaraju antisrpsku zaveru ciji je glavni lik Mustafa....
Neko ga je izdao kao sto je izdao i stotine drugih ili je jednostavno napravio gresku u radu...
Izmedju dva rata je boravio u SSSR-u na skolovanju a nekoliko godina je bio i u SAD i Meksiku.Neki ga dovode i u vezu sa ubistvom Trockog (Dedijer).
Sve u svemu to sto nema podataka o njegovom zivotu ne znaci da je neka velika misterija.Sta je radio Milosevic od 41ve do 80te?Ajde i od toga da napravimo misteriju

Svako svrstavanje savezne Službe je uvredljivo. To je bila i ostala jedina časna jugoslovenska firma do trenutka likvidacije. Niti je bila hrvatska niti srpska. Profesionalno na nivou koji je izazivao zavist koji je, verovali ili ne, dosta uticao i na ponašanje prema njenim kadrovima tokom 90-tih.

Jugoslovenska firma je bila ali bas da je bila casna daj ne zezaj.Koja je to casna firma ciji su zaposleni bili Arkan i Darko Asanin.

Edited by MAGRIPA65, 26 January 2009 - 00:59.


#15 tikar

tikar
  • Members
  • 18 posts

Posted 26 January 2009 - 00:58

Kakve su to dezinformacije plasirane o Golubiću tokom '80-ih? U njegovu korist ili protiv njega? (u smislu da li je pozitivan lik u srpskim očima, ili negativan)

Kad spominješ memoare, da li misliš na ponovno čitanje Karajačićevih ili Kopiničevih memoara (pretpostavljam da si mislio na Krajačića, a omaškom otkucao Kopiniča). Ja za Kopiničeve memoare nisam čuo. Ako ih ima, možeš li me uputiti gde bih ih mogao naći?