Jump to content


Photo

Zivot bez sexa


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
260 replies to this topic

#16 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 26 January 2009 - 19:59

Zpravo, hrišćanski celibat se ne zasniva na ideji da je seks prljav i grešan, već na ideji da se prevaziđe robovanje ovozemaljskim vrednostima (slično kao i post) i da se čovek posveti duhovnom životu. U tome se poklapa sa razlozima askeze u istočnim religijama.


Jeste, ali ja sam stekao utisak da OP pita o uzdržavanju od seksa za "običnog građanina", ne o razlozima zbog kojih monasi apstiniraju. Toga na zapadu (tj. ovde) imaš kao direktnu posledicu greha kao sveprisutnog strašila, a ne zbog transcendentnih ambicija.

U svakom slučaju i jedno i drugo su produkti religijske misli, i nema mnogo smisla raspravljati o njima van tog konteksta.

Edited by The Ugliest Weenie, 26 January 2009 - 20:15.


#17 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 26 January 2009 - 20:19

Jeste, ali ja sam stekao utisak da OP pita o uzdržavanju od seksa za običnog građanina, ne o razlozima zbog kojih monasi apstiniraju. Toga na zapadu imaš kao direktnu posledicu greha kao sveprisutnog strašila, a ne zbog transcendentnih ambicija.

U svakom slučaju i jedno i drugo su produkti religijske misli, i nema mnogo smisla raspravljati o njima van tog konteksta.

Moj post nije bio odgovor na pitanja postavljača topika, već odgovor na pitanje zašto se askete ne kastriraju, na koju sam nadovezao crticu o grešnosti seksa sa verske tačke gledišta. Nije sam po sebi grešan, već može imati bolne posledice (ljubomora, bol u slučaju neverstva, deca koja rastu u razorenim porodicama) pa se stoga preljuba i razvat zabranjuju...

Što se tiče "običnih građana" - pa svako bi trebalo da ima pravo da organizuje svoj život kako mu odgovara. Kako okolina gleda na ljude koji upržnjavaju celibat a nisu sveštenici ili monasi... ne znam. Sumnjam da bi mnogo lupali glavu o tome zašto je neko samac ili nije, ali odgovor ne znam.

Mislim da celibat teško pada, osim ljudima koji su u stanju da se 100% posvete nečemu drugom što bi bilo toliko zahtevno da se zbog toga odreknu seksa (i još mnogo čega drugog) i postanu neka vrsta pustinjaka. Za Njutna se, naprimer, priča da je celog života bio devica.

#18 psiho_d

psiho_d
  • Members
  • 226 posts

Posted 26 January 2009 - 20:27

@yossarian
A Tesla?

#19 yossarian

yossarian
  • Members
  • 3,774 posts

Posted 26 January 2009 - 22:57

@yossarian
A Tesla?


Nema pojma... Pročitao sam samo njegovu autobiografiju ("My Inventions") i to jako davno, a u njoj nije bilo reči o ženama. Druge biografije nisam čitao.

Zapravo, ni za Njutna ne možemo reći da znamo 100%... Zna se da u svoje 84 godine nije imao nijednu romansu, ni poznanici ni prijatelji (a ni neprijatelji) ga nisu viđali po javnim kućama... A opet, niko ga nije pratio u stopu, nije bio pod nadzorom video kamera 24 sata na dan. Da li je, možda, imao neku ljubavnicu, pa im je oboma iz nekih razloga odgovaralo da vezu drže u najstrožoj tajnosti, nećemo saznati.

Sumnjam da celibat ima neke veze sa njihovim umnim dometima jer ima i mnogo suprtnih primera.
Šredinger je postavio osnove kvantne mehanike (uključujući i famoznu jednačinu, koja je po njemu dobila ime) dok je sa švalerkom bio na zimovanju u Alpima. Ženu je ostavio kod kuće.

Ričard Fejnman, jedan od poslednjih univerzalnih velikana fizike, je bio veoma šarmantan čovek, pun humora, a uz to i odličan plesač, pa je muvao studentkinje samo tako (ne svoje, sa fizike, već devojke sa drugih fakulteta, kojima nije predavao - ipak je bio isuviše profesionalan da meša ocene na ispitima i švaleraciju). Znači, ni traga od celibata...
Još gore: Feynman je imao običaj da visi po toples barovima i tamo rešava jednačine - ili crta portrete plesačica kada mu matematika i fizika dosade :ph34r: ... i to uz saglasnost svoje supruge...

Istorija je puna svakojakih primera, i onih koji u živeli u celibatu, i onih opsednutih seksom, a i onih savim prosečnih. Bar u tom pogledu smo različiti i svako sebi može da tu ulogu ispuni kako mu/ kako joj najviše odgovara.

To me podseti... u nekoj knjizi o jogi sam pročitao da se rezultati uzdržavanja od seksa mogu primetiti tek kada se dostignu veoma visoki nivoi - pre toga se razlika ne primeti, pa u većini slučajeva celibat donosi uznemirenost i gubitak koncentracije, a neke velike vajde nema. Naravno, sa naglakom na "u većini slučajeva", jer smo svi mi ipak jedinstveni i svako je različit, a statistika, kao što znamo, ne važi za pojedinačan slučaj, već samo za masovne uzorke (Ako, recimo, baciš kockicu 6000 puta, dobićeš oko 1000 šestica, ali niko ne zna šta ćeš dobiti u sledećem bacanju. Ako je 92% ljudi heteroseksualno opredeljeno, iz toga ne može da se izvuče siguran zaključak da li je komšija homo ili hetero. Isto tako je i sa svim ostalim statistikama o seksualnosti).

Vive la difference!

Edited by yossarian, 26 January 2009 - 23:02.


#20 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 27 January 2009 - 00:12

Zato što je suština askeze u uzdržavanju.

Zapravo, na visoke crkvene funkcije ne smeju da se biraju kastrati, to se čak i proverava.

Zpravo, hrišćanski celibat se ne zasniva na ideji da je seks prljav i grešan, već na ideji da se prevaziđe robovanje ovozemaljskim vrednostima (slično kao i post) i da se čovek posveti duhovnom životu. U tome se poklapa sa razlozima askeze u istočnim religijama.

Ne preporučuje se svakome, ni u jednoj religiji, a to se, u slučaju hrišćanstva, može pročitati i u poslanici Sv Pavla Korinćanima. Kaže da je on lično zadovoljan i srećan svojim načinom života, u celibatu, ali je svestan da takav dar nije svakom dat i da ne može svako to sa lakoćom da postigne. Zato savetuje vernicima da se žene i da se udaju, da supružnici jedni drugima ne uskraćuju telesnu ljubav osim kada poste i da telo muža nije samo njegovo već i ženino i da telo žene nije samo njeno već i muževo...


Ako je sustina u uzdrzavanju zar onda nije logicnije ziveti tamo gde su najjaca iskusenja a ne povlaciti se u osamu? Kakvo je postignuce ako si pustinjak koji nema sex, jer objektivno ni nemas sta da ....... :ph34r:

#21 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 27 January 2009 - 00:21

Jeste, ali ja sam stekao utisak da OP pita o uzdržavanju od seksa za "običnog građanina", ne o razlozima zbog kojih monasi apstiniraju. Toga na zapadu (tj. ovde) imaš kao direktnu posledicu greha kao sveprisutnog strašila, a ne zbog transcendentnih ambicija.

U svakom slučaju i jedno i drugo su produkti religijske misli, i nema mnogo smisla raspravljati o njima van tog konteksta.


Monasi ne apstiniraju, to je mit. Potvrdjeno u Mythbustersima - "does monks abstain from sex" - busted.

#22 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 27 January 2009 - 00:32

Monasi ne apstiniraju, to je mit. Potvrdjeno u Mythbustersima - "does monks abstain from sex" - busted.


Čisto svetogrdjolity.

#23 Boogie Woogie

Boogie Woogie
  • Members
  • 564 posts

Posted 27 January 2009 - 10:17

Mnogo me muči ovo pitanje. Pa me interesuje misljenje većine, jer većina definiše normalnost. Ne zanimaju me citati filozofa i psihijatara i kliničkih psihologa.
Znači, je li moguće život živeti bez sexa u 21. veku (onako kako su to radili monasi u 11 i 12 veku). Potpuni celibat i uzdržavanje ili bi danas pod pritiskom javnosti običan čovek morao da poludi ili popusti?
Takođe me zanima, da li društvo danas poštuje ljude koji žive u celibatu? Da li se mora biti pripadnik katoličkog sveštenstva ili neke lude sekte ili to može biti izbor pojedinca. MOže li danas pojedinac imati snage da taj izbor i sprovede?
Treće, da li se nevinost još uvek visoko kotira (pre ulaska u brak, recimo) i zašto da a zašto ne?
Četvrto, zašto važe različiti standardi za muškarce i žene? Zašto muškarcima nije preporučljivo da budu nevini sa 20-25, dok se od žena to očekivalo sve do 50. godina 20. veka?
I poslednje, da li je danas moguće da nekog ne interesuje sex uopšte, pa čak ni zbog razmnožavanja?
:) :ph34r:


- Mislim da si u startu pogrešio. Većina naime NE definiše normalnost. (u suprotnom bi svi govorili kineski).

Većina je inertno krdo koja za "normalno" usvaja različite standarde u zavisnosti od vremena , prostora, trendova..

Ako se ne uklapaš u standarde, komšiluk će misliti da si lud, neki naučnik će misliti da si ok, a na tebi je da vidiš čije ti mišljenje više odgovara: onih koji uglavnom nemaju pojma ni o čemu, ili onih koji se tim nečim ceo život bave (pa su im, shodno poslu, razni oblici ljudskog seksualnog ponašanja i poznati)

U arapskom svetu, normalno je npr da se dva muškarca drže za ruku dok šetaju (što je znak visokog poštovanja, dok je to kod nas nenormalno i ta tvoja "većina" bi ih verovatno proglasila pederima; u nekim zemljama je poligamija normalna, negde nije; u našem društvu je nekada bilo očekivano da žena u brak ulazi nevina, danas se to već ne očekuje itd)

Pojam "seksualna revolucija" s kraja 50-tih godina, kod nas je protumačen kao nekakav naprasni promiskuitet koji je spopao građane bogatog zapada, međutim, radi se o tome da je (upravo jedan naučnik) razbio brojne zablude vezane za ljudsku seksualnost (a jedna od tih zabluda je i da većina diktira pravila šta je u seksu normalno), te tvoje pitanje donekle nažalost i pokazuje kako se o naše krajeve ta seksualna revolucija nije ni očešala..

Kada ovo razlučiš, shvatićeš i da je moguće da nekoga ne interesuje ni seks, ni razmnožavanje.

#24 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 January 2009 - 10:17

Što se tiče "običnih građana" - pa svako bi trebalo da ima pravo da organizuje svoj život kako mu odgovara. Kako okolina gleda na ljude koji upržnjavaju celibat a nisu sveštenici ili monasi... ne znam. Sumnjam da bi mnogo lupali glavu o tome zašto je neko samac ili nije, ali odgovor ne znam.


Da, svako IMA pravo da se organizuje prema sopstvenom nahodjenju i javno i privatno. Sto se okoline tice, hm ... otkud okolina zna da li i kako neko resava pitanja svoje intime? Cak i ako neko jeste samac ("zvanicno") to ne znaci da ne zadovoljava svoje sexualne potrebe. Who cares? Ne bih rekla da neko o tome i razmislja (barem ne glasno) kada u okolini ima nekog samca. Ili se meni sve to cini zbog toga sto je to tako u mojoj okolini?

Secam se kada sam ja bila mladja i zivela u YU onda su se neudate zvale "baba devojke". Cula sam od starijih (tj starovremskih) da kazu da zena nije bas sasvim cela u glavi kad ostane neudata. To mi je bas onako babski rezon. Ko ce ga znati. Kad natrcis na neku takvu ajd ti sad znaj jel "cudna" bash zbog toga ili neceg drugog?

Opet, pre neki dan citam da je sex zdrav i da redovno upraznjavanje produzuje zivot. Tja, tako isto jedan pisu da je dobro piti kafu pa nabroje barem deset razloga za. A onda drugi dan opet pisu da kafa ne valja panabroje deset razloga protiv.

Sticajem neocekivanih okolnosti pre neki dan mi je jedna zena rekla (koincidencije li!) da zivi u celibatu vec 23 godine. Tacno pola svog zivota. Rodila je sina kada je imala 23 i od tada nije upraznjavala sexualne odnose. Danas ima 46 godina. Nisam postavljala nikakva pitanja. Nisam osecala da je potrebno u tom trenutku.


Summa summarum, ako neko oseca da ima dobre razloge neka se uzdrzava ... moze i tako da se (pre)zivi. Nismo jos culi da je neko "manjkao" zbog celibata.

#25 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 27 January 2009 - 10:52

priroda nije stvar organizacije. mozemo organizovati vreme spavanja, ali ne mozemo se odreci sna. mozemo organizovati kada, gde i sa kim cemo se sexati, ali tesko cemo se odreci sexa. naravno, libido je naravno, individualna karakteristika, ali protiv prirode je tesko boriti se.
citah odavno negde, da najbrze stradaju upravo oni organi (ili sistem organa) koje slabo, ili uopse ne koristimo. zato lekari smatraju da su u poznijim godinama impotenciji skloniji muskarci koji imaju neredovne seksualne odnose (ili neredovno masturbiraju). za rak dojke rizicna grupa su zene koje nisu dojile, za razne tumore na materici i jajnicima, opet, veci fakktor rizika imaju zene koje nisu radjale, ili koje imaju jedno dete. nije pravilo, vec veca verovatnoca. razni hormonski poremecaji su logicna posledica dugotrajne apstinencije.
sve to treba da radi. organi treba da rade. ja sam svesno odlucila da ne dojim svoju decu, tu sam isla protiv prirode, ali sam potpuno svesna zdravstvenog rizika. ponekad svi, na neki nacin prkosimo prirodi, ali verujem da je sve to jako stetno.
na stranu ljubav, uzitak, bliskost, samopouzdanje... i sve ostale blagodeti sexa.
sex je zdrav, i smatram da ga se ne treba odreci. ili makar, masturbacije.

Edited by jelisaveta, 27 January 2009 - 10:57.


#26 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 January 2009 - 10:59

priroda nije stvar organizacije. mozemo organizovati vreme spavanja, ali ne mozemo se odreci sna. mozemo organizovati kada, gde i sa kim cemo se sexati, ali tesko cemo se odreci sexa. naravno, libido je naravno, individualna karakteristika, ali protiv prirode je tesko boriti se.



Naravno da priroda nije stvar organizacije. Ja sam samo malo slobodnije upotrebila rec u datom konktekstu. Mada, priroda sama organizuje neke stvari.

Nije prirodno ni da zene gladuju a to upravo rade mnoge kada hoce da smrsaju. Ili?

I dalje je fakat da se neki odricu sexa. O razlozima se da diskutovati.

Edited by cyberwor/L/d, 27 January 2009 - 11:00.


#27 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 27 January 2009 - 11:08


Da, svi smo skloni prkosenju prirodi. bas sam zato i navela sopstveni primer. i svi imamo svoje razloge, koji su drugima ponekad tesko razumljivi.

Edited by jelisaveta, 27 January 2009 - 11:09.


#28 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 27 January 2009 - 14:00

Pade mi na pamet ... sexualni nagon nije podjednako izrazen kod svih. Nekome priroda dala na dar par kilograma a nekima par hekto. Mozda i u tome lezi deo odgovora. Plus mentalna konstrukcija i jos po nesto. Nije bas naucno stringentno ali rekla bih da mora biti neka takva kombinacija.

#29 Thanatos

Thanatos
  • Banned
  • 949 posts

Posted 28 January 2009 - 02:28

Buduci da smo svi nastali kako smo nastali, mislim da je sve jasno. Ostale varijacije na temu i ostale sexualne sklonosti su samo iznimka koja potvrdjuje pravilo.
Sto se tice nevinosti... I dan danas jako kotira, bar kod nas muskih. Pa sigurno da nam je draze, ako kaze da je prva - eventualno druga, nego da kaze, a ti si mi tamo neki iznad toga broja.
Sto se tice standarda, sve ovisi o paru. Ukoliko je neko promiskuitetniji (dakle odradio vise njih), onda mu je bolje za naci takvu osobu. Promiskuitetne osobe imaju jako male sanse da ce im uspjeti veza s nekime tko drzi do sebe i nije takav. Jos je gore, ako je promiskuitetna osoba zena, jer ce muskarac vjerojatno pokusati da nadoknadi izgubljeno vrijeme u vezi i braku.
Sto se tice sexa, nema osobe koju on ne zanima, osim, ako nije poremecena ili ima neki hormonski poremecaj. Zapravo sto se ovog potonjeg tice, jos nisam sreo takvu osobu. Sreo sam samo one koje traze onoga pravoga (je da vec imaju skoro 40), a sexa se nitko nije grozio, ako nadju onoga pravoga...

#30 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 28 January 2009 - 17:20

[quote name='Thanatos' date='28.01.2009, 02:28' post='2229242']
Sto se tice nevinosti... I dan danas jako kotira, bar kod nas muskih. Pa sigurno da nam je draze, ako kaze da je prva - eventualno druga, nego da kaze, a ti si mi tamo neki iznad toga broja.
Sto se tice standarda, sve ovisi o paru. Ukoliko je neko promiskuitetniji (dakle odradio vise njih), onda mu je bolje za naci takvu osobu. Promiskuitetne osobe imaju jako male sanse da ce im uspjeti veza s nekime tko drzi do sebe i nije takav. Jos je gore, ako je promiskuitetna osoba zena, jer ce muskarac vjerojatno pokusati da nadoknadi izgubljeno vrijeme u vezi i braku.



Ne mogu da verujem da je nekome draze ako je prvi, eventualno drugi. da se iko bavi time. teski su to kompleksi, kod pojedinih srba, crnogoraca i nima slicnih. Nikada ne bih volela da budem prva ili druga nekom frajeru. Radije bih uzivala, nego poducavala. Ranjeni orao je kriv sto pocese da se vode razne nebulozne teme.
A ovo drugo sto tvrdis, nema veze sa zivotom. to nema veze sa promiskuitetnoscu, vec sa izivljenoscu. i nema veze sa polom, jer i zene (narocito one koje su pre ulaska u tu vezu bile nevine), kad tad pozele da osete jos nesto drugacije inside.
I sta je, po tvom misljenju promiskuitet? Definisi mi molim te, koja je to cifra koja kod zena i muskaraca pretstavlja gornju granicu, odnosno pocetak promiskuiteta. posto mi se cini da i tu imas dvostruke standarde. I sta znaci kada neko "drzi do sebe" :ph34r: ?

Ako nekoga zelis, seksaj se sa njim (uz zastitu od bolesti i trudnoce). Ako ti nije do seksa, nemoj. Prosto. To je apstinencija koju bih razumela. Ali apstinencija zbog neke budale kojoj bih "podarila nevinost", ili kako mi sredina ne bi nalepila etiketu promiskuitetne osobe (takozvano "drzanje do sebe") je posledica patrijarhalnog fundamentalizma, jos uvek ukorenjenog kod pojedinaca.

Edited by jelisaveta, 28 January 2009 - 17:23.