Jump to content


Photo
- - - - -

Cetnici, partizani, ostali (jubilarni 1000-ti put)


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
552 replies to this topic

#16 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 15 January 2009 - 15:38

Istina je da je Čerčil pripremao napad na komunistički svet ali Jugoslavija nije bila primarna meta. Majmun je u svom suludom antikomunizmu hteo da započne WW3 i napadne SSSR. U Belgiji je leta 1945. godine bilo spremno nekoliko "savezničkih" armija uključujući i dve potpuno opremljene Nemačke. Istina je i da je DeGol dao saglasnost da se Francuzi priključe. Bila je prisutna i jedna poljska armija.

Do rata nije došlo zato što je Truman poštovao stav pokojnog predsednika Ruzvelta da se sa Čerčilom ne ide u takvu avanturu. Čerčil je na to nagovarao Ruzvelta još krajem 1944. godine.

U Engleskoj su fašisti bili veoma jaki sve vreme rata. To najbolje dokazuje podatak da je Edvard Mozli, vodja engleskih fašisa od Elizabete dobio titulu Ser posle 1945. godine. Poznato je i da su avioni RAF davali četnicima logističku podršku na Neretvi 1943. godine.

Pa valjda je to dokaz da je Čerčil morao da se okrene Titu jer mu je bila neophodna vojna pomoć na Balkanu, a Draža sve vreme rata nije na Nemce i Italijane /kasnije i ustaše/ metak opalio. /”Mi se sa vama nećemo tući i ako nam borba bude nametnuta” rekao je Draža u Divcima 11.11.1941. godine nemačkom pukovniku/.

Čerčil jednostavno nije uspeo da se suprotstavi pritiscima koji su dolazili iz engleske armije da se na Balkanu pomogle onaj ko ubija Nemce i tako pomaže Englezima, te da se ovaj tokom rata mane vodjenja politike uredjivanja posleratne Evrope.

A to što ima nepismenih budaletina koje nasedaju na svakakve "ocene", drugi je par rukava. Na teritoriji Jugoslavije već od septembra 1941. godine uvek je bilo najmanje tri ekipe engleskih obaveštajaca, tako da je Čerčil od prvog dana ustanka znao ko se tu sa kim bije.

Što Englezi potpuno ne otvore arhive Forinofisa i SOE. Dovoljno bi čak bilo da se učine dostupni izveštaji majora Bejlija koji je bio sa Dražom od početka, pa sve negde do pred kraj 1943. godine.

Na sreću ima danas par srpskih istoričara koji su se uzdigli iznad dnevne politike pa ćemo uskoro imati novih detalja o toj sramnoj izdaji koju su učinili Jovanović, Ninčić i Draža.

/Mala digresija, konačno je srpska istoriografija priznala direknu upletenost Petra I u atentat na Aleksandra Obrenovića i obelodanila njegovo učešće u organizaciji atentata/

Meni je bilo veoma interesantno da pročitam dokumentaciju koju je sakupio vojni istoričar pukovnik Terzić. Iz dokumenata se jasno vidi da je ciljeve za bombardovanje Srbije 1944. godine birao Draža. I ne samo Srbije i Beograda. Po njegovim uputstvima su sravnjeni Zadar i Podgorica.

Zar čoveku sa gram obraza nije dovoljno da pročita politički program Ravnogorskog pokreta iz 1941. godine. "Velika Srbija koja obuhvata Hrvatsku, Bosnu, Crnu Goru i Makedoniju, etnički očišćena od nenacionalnih i anacionalnih elemenata".

Pa već ni najzagriženiji četnički istoričari ne mogu da negiraju činjenicu da su četnici u NDH bili socijalno osigurani, bili na platnim spiskovima oružanih snaga NDH, a porodice onih koji su stradali u borbi sa partizanima dobijale su penzije /nisam našao podatke za markice i topli obrok/ Slavni "zaštitnik Srpskog naroda" iz Like pop M. Djujić, prvu isplatu od 100.000 kuna dobio je već avgusta 1941. godine lično od Pavelićevog izaslanika. Naredna je bila 200.000 i tako redom.

#17 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 15 January 2009 - 16:09

Draža sve vreme rata nije na Nemce i Italijane /kasnije i ustaše/ metak opalio. /”Mi se sa vama nećemo tući i ako nam borba bude nametnuta” rekao je Draža u Divcima 11.11.1941. godine nemačkom pukovniku/.



Тема је ,,Како се на овом форуму оцењује рад и дело Тита``, а не Драже, али кад сте ви већ поменули истог и то у овом контексту, питао бих како то да су Немци расписали потерницу на 100 000 марака за Дражом, ако је он већ био тако благонаклонo, пацифистички-улизички према њима наклоњен? Биће да вам ја комунистичка литература ових дана/година била пред очима...

Edited by pospanko, 15 January 2009 - 16:40.


#18 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 15 January 2009 - 16:44

Ako se vec ulazi u taj period, i na temu tzv Kraljevske vojske u otadzbini, sto je malo van naslova, interesantno bi bilo razmotriti i doprinos vlade Kraljevine Jugoslavije u Londonu u tom vremenu, i ko je u stvari pustio Drazu niz vodu.
Dalje, vesti iz zemlje su putovale sporo, ali ipak su doprle do saveznika, i na kraju se znalo ko ratuje , a ko ne. Cercil se nije jedini pitao kakvo ce biti posleratno uredjenje u Jugoslaviji, to je bilo onako, uz duvan i pice, ugovoreno kako je on to lepo opisao u svojim memoarima. Nikad engleska politika nije bila zasnovana samo na misljenju jednog coveka, skupljali su oni pazljivo podatke, a i partizani i cetnici su im znacili samo u onoj meri koliko mogu da se odupru i zadrze deo neprijateljske vojske. Molim antiKGBa da navede jednu veliku bitku izmedju cetnika i Nemaca u kojoj su naneli neke vece gubitke.
Istine radi, treba navesti i da je tokom rata postojao i veci broj odmetnutih formacija koje su sebe nazivale cetnici, a blage veze nisu imale sa njima, niti sa ratom uopste.

#19 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 January 2009 - 18:02

Тема је ,,Како се на овом форуму оцењује рад и дело Тита``, а не Драже, али кад сте ви већ поменули истог и то у овом контексту, питао бих како то да су Немци расписали потерницу на 100 000 марака за Дражом, ако је он већ био тако благонаклонo, пацифистички-улизички према њима наклоњен? Биће да вам ја комунистичка литература ових дана/година била пред очима...

Da si citao neku drugu literaturu osim Pogleda onda ne bi postavljao ovakva pitanja.Nemci su kontrolisali celokupni
"pokret otpora" u Holandiji i ne samo da su raspisivali poternice nego su i vrsili razna hapsenja kako bi privukli britanske obavestajce da se upecaju u mrezu.Sa druge strane Britanci su kontrolisali gotovo sve nemacke agente u Britaniji.
Sto se Mihajlovica tice on je rat i zapoceo na pravoj strani ali ga je zavrsio na pogresnoj sto je verovatno jedinstven slucaj u Evropi barem.
Posto je Mihajlovic bio tako velika zverka pokreta otpora dela navedi mi neke bitke koje je vodio protiv Nemaca ili Italijana nakon novembra 1941ve?

Bas zanimljiv topik, steta sto ga nisam pratio od pocetka.
Inace, ako je rec o Aprilskom ratu, moj pokojni stric (koga ja nisam nikada upoznao) kao potporucnik kraljevske vojske je, cini mi se 12. aprila ceo dan zaustavljao Nemce pri ulazu u Mladenovac. S njim su bila jos dva vojnika i imali su mitraljez. Na kraju su sva trojica poginula u nekakvoj kafani na ulazu u grad, iz koje su pucali.

Da govorio sam o Aprilskom ratu a naravno da je bilo i izuzetaka.Generalno kraljevska vojska je bila jad i beda od vojske a Beograd je zauzeo vod vojnika bez opaljenog metka.

#20 pospanko

pospanko
  • Members
  • 1,094 posts

Posted 15 January 2009 - 18:14

Da si citao neku drugu literaturu osim Pogleda onda ne bi postavljao ovakva pitanja.Nemci su kontrolisali celokupni
"pokret otpora" u Holandiji i ne samo da su raspisivali poternice nego su i vrsili razna hapsenja kako bi privukli britanske obavestajce da se upecaju u mrezu.Sa druge strane Britanci su kontrolisali gotovo sve nemacke agente u Britaniji.
Sto se Mihajlovica tice on je rat i zapoceo na pravoj strani ali ga je zavrsio na pogresnoj sto je verovatno jedinstven slucaj u Evropi barem.
Posto je Mihajlovic bio tako velika zverka pokreta otpora dela navedi mi neke bitke koje je vodio protiv Nemaca ili Italijana nakon novembra 1941ve?


Da govorio sam o Aprilskom ratu a naravno da je bilo i izuzetaka.Generalno kraljevska vojska je bila jad i beda od vojske a Beograd je zauzeo vod vojnika bez opaljenog metka.


Не кажем да је био велика зверка, а за одсуство већих војних акција неки историчари нуде објашњење: У то време за рањавање Немца, одмазда је била 100 цивила, ако се добро сећам, а за убијеног - 500. Михаиловић се зато оријентисао на организовање диверзантских акција, стварање шпијунских мрежа, које шкоде непријатељу, али се не губе цивилни животи. Мени је то логично објашњење, мада претпостављам да ћеш имати своје приговоре.

Иначе, тебе се сећам са теме везане за Први светски рат и наше улоге у њему. Тада си малтене смејао српској глупости да у тај рат улази, и, ако се не варам, написао како би било паметније да смо одмах капитулирали, него да изгубимо онолико становништво. А сада се опет исмеваш трајању нашег учешћа у Другом светском рату, односно, зашто смо тако брзо капитулирали. Па дај се одлучи шта је боље, да се народ бори, или не? Наравно, ако си само злонамеран, игнориши питање...

#21 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 15 January 2009 - 18:14

Ne može se pisati o Titu a da se ne pomene Draža. Pogotovo što glavnina antikomunističkih lupetanja "udara" na "činjenicu" da je Draža bio u pravu što je sprovodio politiku čekanja. Problem je u tome što je to bila samo politika čekanja u obračunu sa okupacionim snagama, ali se nije čekalo ni trena da se likvidira što više komunista - nelojalnih Srba, muslimanskih i hrvatskih civila.

Istina je da su 1941. godine raspisane dve poternice ali 1941. godine su četnici, preko volje, učestvovali sa partizanima u oslobadjanju nekoliko srpskih gradova. Znajući za tradicionalnu "ljubav" Srba prema Nemcina, Mihailović je sve do kraja oktobra 1941. godine taktizirao pa je i kod SS i kod Vermahta imao status pobunjenika.

Medjutim već u junu 1941. on je ostvario kontakte sa Nedićem i jednim nemačkim majorom Gestapoa. Sa Nemcem je i dogovoren sastanak u Divcima koji je održan 11.11. Da bi učvrstio svoju poziciju kod Nemaca Draža je već 15.10. otpočeo obimnu ofanzivu na Užičku republiku, pogazivši na taj način sve do tada simulirane dogovore sa Titom.

Kod Nemaca je vladalo dvostruko raspoloženje. Vermaht koji rešava probleme na terenu, radi očuvanja sopstvenih vojnika mnogo je lakše stupao u saradnju sa četnicima. SS je medjutim imao izričito naredjenje Hitlera da se Srbima ne veruje i da se sa četnicima ne stupa u saradnju. Taj dvojni odnos je trajao sve do sredine 1942. godine kad je usledila čitava lavina ugovora svih sa svima protiv NOP.

Često se u pravdanju kolaboracije poteže argument da Mihailović nije imao kontrolu nad svim jedinicama, što je tačno, ali potpuno beznačajno, jer je najveći broj jedinica, a pre svega sve značajne, priznao odluku vlade Kraljevine Jugoslavije da Mihailović bude komandant JVO i ministar vojni. To se lepo može pratiti iz naredjenja koje je izdavao bosanskim, hrvatskim, crnogorskim pa i slovenačkim četnicima. Jedini koji je ostao van kontrole bio je Pećanac, ali mu je zato Draža poslao par svojih koljača koji su ga, mislim 1942. godine zaklali negde u Sokobanji.

Saradnja sa Nemačkim okupacionim snagama se još uvek negira od strane današnje generacije "istoričara" /K. Nikolić, S. Marković, praktično većina mladih istoričaka iz Instituta za savremenu istoriju koji se još uvek ne ustručavaju da svoje usluge prodaju aktuelnoj srpskoj antikomunističkoj eliti/. Medjutim ni najekstremniji ne pokušavaju da prikriju saradnju sa Italijanima i Državnom stražom.

K. Nikolić čak u jednom svom tekstu ocenjuje da je Mihailović izveo jednu od najvećih obaveštajnih prevara WW2 tako što je "uspeo da prevari i Nemce i Nedića i privremeno legalizuje hiljade svojih četnika u jedinicama Milana Nedića, koliko da prezime i pripreme se za velike okršaje koji ih čekaju". Tako i najistaknutiji četnički istoričar moderne Srbije priznaje i dokumentuje saradnju Mihailovića sa Nedićem i Nemcima već od jeseni 1941. godine pa je priča o poternici besmislena.

#22 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 January 2009 - 18:21

A sto se tice srBskih istorijskih revizija - da nisu tuzne, bile bi smesne. Medjutim, kolikogod se postovaoci novokomponovane "srbske istorije" trudili, oslobodioci su NOV i POJ na celu sa Titom, a kojekakvi Draze, Ljotici, Nedici i slicni obican istorijski sljam i olos, koji je zavrsio kako zasluzuje. Nazalost, samo prvi streljan, drugi se ubio u istraznom zatvoru (Nedic je skocio kroz prozor), a Ljotic u begu poginuo negde u Istri u automobilskoj nesreci, a na grobu mu govor odrzala ista takva spodoba i baraba, kao i on sam sto je bio - profasista Velimir Nikolajevic, novokomponovani srBski svetac.


Da se odmah ogradim od eventualne pogresne interpretcije. Revizije me uopste ne intresuju. Ne propagiram Drazu. Ja ga ne bih nazvala olosem. Zapravo, ne bih ga nazvala skoro nikako. Ali hajde da upotrebimo tvoj epitet pa da se prisetimo da su Englezi pomagali dugo tom "olosu" (bese li do neke ´43 kada se belo pretvorilo u crno?). Sta nam to kazuje?

#23 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 January 2009 - 18:26

Не кажем да је био велика зверка, а за одсуство већих војних акција неки историчари нуде објашњење: У то време за рањавање Немца, одмазда је била 100 цивила, ако се добро сећам, а за убијеног - 500. Михаиловић се зато оријентисао на организовање диверзантских акција, стварање шпијунских мрежа, које шкоде непријатељу, али се не губе цивилни животи. Мени је то логично објашњење, мада претпостављам да ћеш имати своје приговоре.

Pa dobro navedi te neke manje akcije ili diverzije usmerene protiv Nemaca ili Italijana.Pa nije valjda da nema nekih tragova od te gerilske aktivnosti?
A da odmazda.Pa dobo sta je onda sa recimo Bosnom ili Crnom Gorom.Tamo nije bilo pravila 100 za jednog pa je onda sigurno bilo i bitaka protiv nemacke ili italijanske vojske

Иначе, тебе се сећам са теме везане за Први светски рат и наше улоге у њему. Тада си малтене смејао српској глупости да у тај рат улази, и, ако се не варам, написао како би било паметније да смо одмах капитулирали, него да изгубимо онолико становништво. А сада се опет исмеваш трајању нашег учешћа у Другом светском рату, односно, зашто смо тако брзо капитулирали. Па дај се одлучи шта је боље, да се народ бори, или не? Наравно, ако си само злонамеран, игнориши питање...

Nisam se smejao srpskoj gluposti da ulazi u rat jer taj izbor nisu imali ali sam se smejao srpskoj gluposti da organizuje atentat na Ferdinanda a to su itekako mogli da izbegnu.
Naravno da se ismevam sa prvim gerilcem u Evropi koji se povlacio sa jedinicama Wehrmachta.Takva sarada je moguca samo u Srbiji

#24 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 January 2009 - 18:29

Ти час глумиш модерног Европљанина, који из Британије дели лекције о демократији и правима грађана, а другом приликом подржаваш комунисте, диктаторе, политичка суђења која се завршавају стрељањем и покопавањем човека да му локацију гроба не зна ни породица. Срамота! Да постоји паралела између Михаиловића, Љотића и Недића, и од ове двојице би могао да се направи мит, али је некако мишљење о њима стабилно и широко распрострањено - негативно.
Одајем признање Брозу што је успешно организовао ослобађање територије, уз помоћ савезника наравно, и препознајем га као вођу ослободилачког покрета. Али, то не значи да прихватам да је Михаиловић био издајица, а камоли да мислим о њему као шљаму и олошу, нити сматрам да је добио оно што је заслужио. И то су све тешке речи.

Ovo sa mnom ima jako malo veze - nisam tada ni bio rodjen - ali, ima veze s istorijom. A Draza i njegov olos i sljam kolaboracionista moze da bude ideal ludom Vuku Draskovicu, ali vec ne ni jos ludjem Kostunici; taj se u Ljotica zaklinje. A na kraju, sve je to isto. I da, zao mi je sto i pomenuta druga dvojica nisu zavrsili kao Draza - komandant koljaca i gibanicara.

Da se odmah ogradim od eventualne pogresne interpretcije. Revizije me uopste ne intresuju. Ne propagiram Drazu. Ja ga ne bih nazvala olosem. Zapravo, ne bih ga nazvala skoro nikako. Ali hajde da upotrebimo tvoj epitet pa da se prisetimo da su Englezi pomagali dugo tom "olosu" (bese li do neke ´43 kada se belo pretvorilo u crno?). Sta nam to kazuje?

To nam kazuje da su i Englezi, tek kad su poslali svoju misiju, postali svesni da je Draza Mihajlovic najobicniji kolaborant.

Edited by vladan, 15 January 2009 - 18:31.


#25 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 15 January 2009 - 18:44

Da se odmah ogradim od eventualne pogresne interpretcije. Revizije me uopste ne intresuju. Ne propagiram Drazu. Ja ga ne bih nazvala olosem. Zapravo, ne bih ga nazvala skoro nikako. Ali hajde da upotrebimo tvoj epitet pa da se prisetimo da su Englezi pomagali dugo tom "olosu" (bese li do neke ´43 kada se belo pretvorilo u crno?). Sta nam to kazuje?

To nam gospodine kazuje da su Englezi uvek i do kraja i u toku celog rata i posle rata podržavali četnike jer su bili ekstremni antikomunisti.

Godina koju pominjete je značajna samo zato što od aprila 1943. godine više nema četnika. Uništeni su na Neretvi i nikada se posle toga nisu oporavili, pa "saveznici" nisu ni imali koga da podržavaju sem NOP koji je izrastao u vrlo značajnu vojnu snagu koja ravnopravno vodi rat, kao što su to činili Englezi, Amerikanci i Sovjeti. IV i V ofanziva su na uskom području Hercegovine angažovale oko 250.000 neprijateljskih vojnika što medju saveznicima nije moglo da bude ignorisano.

Naravno da je Čerčil podržavao četnike. Ne podržavao nego je preko Slobodana Jovanovića i Momčila Ninčića praktično komandovao jedinicama. Istina na saradnju sa Nemcima se malo mrštio, ali je zato saradnju sa Italijanima potpuno podržavao.

Pa četnike je do kraja 1943. godine podržavao i Staljin, to je takodje istorijska istina. Niti na jednu molbu Tita da ambasador SSSR u Londonu kaže koju u korist NOP, Staljin nije reagovao. Jedino se nije usudio da ukine Radio slobodnu Jugoslaviju, ali je ona bila slaba u propagandnom ratu sa "Londonom" na Srpskom. Uostalom sve pobede NOV su dugo pripisivane u Londonu četnicima, pa valjda od tih silnih pobeda ima nešto da se probere gde su se četnici stvarno potukli sa Nemcima.

Što se tiče posleratne naklonosti četnicima i mala deca znaju da je London bio stecište kompletne balkanske družine, mažene, pažene i prevožene do USA.

Odnos Engleza prema demokratiji i nezavisnosti naroda i država najbolje je pokazao nedavno emitovani BBC film o Pinočeo. I sam sam bio iznenadjen /nisam znao/ da je generalisimusa nekoliko puta u njegovoj londonskoj rezidenciji posetila Gvozdena Ledi i dobrano mu ga izduvala na licu mesta.

#26 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 January 2009 - 19:10

To nam gospodine kazuje da


Sam´ da ukazem na diskretan sharm diskusija ... Cyber je ONA. :ph34r:

#27 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 January 2009 - 19:12

To nam kazuje da su i Englezi, tek kad su poslali svoju misiju, postali svesni da je Draza Mihajlovic najobicniji kolaborant.


Ah pa ne bih ja Engleze bas toliko "podcenila". Imali su oni sve uslove da znaju malo vise i malo bolje.

#28 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 15 January 2009 - 19:14

Malo si se prebacio.Staljin je zadnji od svih saveznika priznao Tita kao lidera pokreta otpora a ruski istoricari imaju vrlo jednostavno objasnjenje.Staljin je podrzavao samo one komuniste koje on kontrolise a sve ostale je pustao niz vodu.Sukob izmedju Tita i Staljina je poceo mnogo pre 48me.
Sto se cercila i gibanicara tice ono sto si napisao jednostavno nije tacno.Saveznici sve do dolaska misija 43ce nisu imali pojma sta se desavalo na Balkanu a politiku su kreirali na osnovu izvestaja izbeglicke vlade.

OK. ovo prvo se znači slažeš samo sam se prebacio za godinu.

Ovo drugo nisi u pravu ni slučajno, ni u tragovima. Najjača obaveštajna služba na planeti /posle OZN i UDB naravno/ nije znala šta se dogadja na Balkanu. Uostalom ako si uporan pronaćiću i napisati sastav najmanje tri ekipe engleskih obaveštajaca u Jugoslaviji sa stalnom vezom prema SOE i Forinofisu. I sam znaš za Bejlija koji je sa Dražom od oktobra 41. Jednog nesretnika su zaklali četnici kad je zalutao na teritoriju vojvode koji nije imao informaciju da su Englezi kod Draže. Zaklali su ga zbog zlatnog sata i par hiljada dinara.

Jedna grupa je otišla kod Jevdjevića u Dalmaciju a druga u Sloveniju. Posle 41. ih je bilo još više i svi sa radiostanicama, nezavisni od Draže. Samo je Bejli jedno vreme sa Dražom delio radiostanicu.

Edited by qmedic, 15 January 2009 - 19:20.


#29 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 15 January 2009 - 19:15

Sam´ da ukazem na diskretan sharm diskusija ... Cyber je ONA. :ph34r:

Izvinte gospodjice molim Vas.

#30 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 15 January 2009 - 19:32

OK. ovo prvo se znači slažeš samo sam se prebacio za godinu.

Ovo drugo nisi u pravu ni slučajno, ni u tragovima. Najjača obaveštajna služba na planeti /posle OZN i UDB naravno/ nije znala šta se dogadja na Balkanu. Uostalom ako si uporan pronaćiću i napisati sastav najmanje tri ekipe engleskih obaveštajaca u Jugoslaviji sa stalnom vezom prema SOE i Forinofisu. I sam znaš za Bejlija koji je sa Dražom od oktobra 41. Jednog nesretnika su zaklali četnici kad je zalutao na teritoriju vojvode koji nije imao informaciju da su Englezi kod Draže. Zaklali su ga zbog zlatnog sata i par hiljada dinara.

Jedna grupa je otišla kod Jevdjevića u Dalmaciju a druga u Sloveniju. Posle 41. ih je bilo još više i svi sa radiostanicama, nezavisni od Draže. Samo je Bejli jedno vreme sa Dražom delio radiostanicu.

To sto sam rekao je bazirano na podatcima iz FDR biblioteke i Nacionalnog arhiva .Posto su OSS i SOE razmenjivali informacije sumnjam da su Britanci znali mnogo vise a da su krili od OSS-a.Ako citas izvestaje koji se nalaze u nacionalnom arhivu videces da ih je pisao covek koji sedi u Aleksandriji a sve pre leta 43ce su izvestaji tipa:
"postoje glasine...."
"na osnovu svedocenja izbeglica....."
Mozda onaj arhiv u londonu ima nesto vise ali ceo arhiv u Vasingtonu su dve kutije i to za ceo Balkan.
Inace cetnici su se zestoko borili ....Evo brat Nikola je cak ostao bez municije

Edited by MAGRIPA65, 15 January 2009 - 19:39.