Jump to content

Photo
- - - - -

Dolazak u Prag

• Please log in to reply
66 replies to this topic

#1 boris1892

boris1892
  • Members
  • 5 posts

Posted 15 January 2009 - 03:08

Zdravo svima,

moja porodica i ja razmatramo dolazak u Prag. Trenutno zivimo u Kanadi. Da bih lakse rascistio neke moje predrasude, evo nekoliko pitanja za one koji sada zive u Pragu ili negde drugde u Ceskoj:

1. Koliko cesto putujete u Srbiju? Ako neko ide autom, koliko vam vremena treba do Beograda?
2. Dali vam clanovi sire porodice (mame, tate, braca i sestre) i prijatelji dolaze u posetu? Dali imaju problema da dobiju vizu?
3. Koliko vam u svakodnevnom zivotu znaci to sto je stari deo grada veoma lep?
4. Dali troclana porodica moze komotno da zivi od jedne plate od 70-80000 kc?
5. Dali neko ima decu uzrasta za vrtic? Kako stoje stvari sa vrticima?
6. Koliko vam je trebalo vremena da pristojno naucite ceski jezik?
7. Dali neko radi u Pragu kao Java programer? Kako se to placa? Dali vase firme traze nove ljude?
8. Ako dodjem u Cesku sa radnom dozvolom i resim da promenim posao, dali je to moguce bez izlaska iz drzave?

Hvala unapred,

boris

#2 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 18,058 posts

Posted 15 January 2009 - 16:19

Ciao, par informacija na brzinu, pročitaj ovde i starije topiće o Pragu i Češkoj, ima tamo još informacija

1. Koliko cesto putujete u Srbiju? Ako neko ide autom, koliko vam vremena treba do Beograda?
Vrlo retko. 905km autoputem, jedna granica, ali zato nadoknadi sve što prolaziš bez čekanja. Čiste vožnje cca 8h.

2. Dali vam clanovi sire porodice (mame, tate, braca i sestre) i prijatelji dolaze u posetu? Dali imaju problema da dobiju vizu?
Nisu bili 2 godine. Uglavnom ne.

Meni mnogo.

Bez problema.

Više ne. Vrtića ima dosta,u odeljenju bude oko 15-20 dece sa dve vaspitačice. Sa trajnim boravkom ili kao državljanin plaćaš strašno malo. Mi smo bili prezadovoljni.

Oko pola godine, plus usavršavanje ceo život. Pravopis je težak.

7. Dali neko radi u Pragu kao Java programer? Kako se to placa? Dali vase firme traze nove ljude?
Ne, 2x ne znam.

8. Ako dodjem u Cesku sa radnom dozvolom i resim da promenim posao, dali je to moguce bez izlaska iz drzave?
Ovo baš ne znam dobro, menjala se legislativa, sigurno će naići neko ko to zna bolje od mene. Ranije je radna dozvola važila samo za jedan odredjen konkretan posao, firmu i mesto. Prilikom promene posla, menjala se i radna dozvola. Ne znam zašto bi morao da izlaziš iz zemlje, radnu dozvolu izdaje Úřad práce - biro za zapošljavanje, oni su u CZ, a ne u inostranstvu.

Ako imaš još pitanja, izvoli.

#3 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,644 posts

Posted 17 January 2009 - 22:59

Zdravo svima,

Pozdrav,

Zavisi od vremena,volje,odmora. Desilo mi se da 3 god. nisam išao,a prošle čak 3 puta. Auto 9-12 sati zavisi od Madjara. Za osam ako prekoračuješ max.dozvoljenu brzinu.( kolega AA uspori) :ph34r:

u proseku jednom godišnje,viza bez problema uz moje garantno pismo.
raj za oči i dušu.
više nego komforno
bili oba,skoro savršeni
propričati možeš brzo,ali pisanje...
ne,verovatno dobro,da
nisam siguran,ali miislim da ukoliko promeniš poslodavca,on ti i mora regulisati radnu dozvolu na usnovu ugovora o zaposlenju.

Samo napred,i dobrodošao !

#4 boris1892

boris1892
  • Members
  • 5 posts

Posted 18 January 2009 - 07:34

...Ako imaš još pitanja, izvoli.

Zdravo AA, hvala na odgovoru. Citajuci topike za Cesku nekako sam ochekivao da se i ti javis :ph34r:

U vezi vrtica? Dali imam pravo da drzavno potpomognut vrtic i ako sam u CZ sa radnom dozvolom ili ce dete morati da mi ide u privatni vrtic?

Kako stoje stvari za zdravstvenim osiguranjem? Dali ovaj clanak http://www.expats.cz...alth-insurance/ predstavlja tacno stanje stvari?

Ako pretpostavimo de prestanem da se selim i da ostanem da zivim u Ceskoj Republici 'zauvek', kako se regulise penzija? Dali postoje samo privatni penzioni fondovi, samo drzavni ili obe vrste? Dali postoji zagarantovana penzija?

Sto se tiche motorizacije: dali mogu da registrujem automobil na moje ime ako sam u CZ sa radnom dozvolom?

Imam jos pitanja, ali nebih toliko da sitnicarim.

boris

#5 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,644 posts

Posted 18 January 2009 - 08:48

a ja sam na klupi za rezervne igrače?

Iako izgleda da sam samo kopirao tvoj text,istina je sasvim drugačija.

Što bi se reklo:čitaj izmedju redova.

#6 boris1892

boris1892
  • Members
  • 5 posts

Posted 18 January 2009 - 15:36

a ja sam na klupi za rezervne igrače?

Iako izgleda da sam samo kopirao tvoj text,istina je sasvim drugačija.

Što bi se reklo:čitaj izmedju redova.

Nisi na klupi za rezervne igrache.

I ja sam razmisljao kome da odgovorim - bilo je tri mogucnosti - samom sebi, AA ili tebi.

Samom sebi bi bilo suvishe egocentricno pa sam odgovorio hronoloskim redom :ph34r:

1. Hvala za informaciju. Ovo pitanje ima za cilj da rascisti realnost od plodova moje maste. Kada sam ovde u Kanadi pitao asistentkinju kod zubara koliko cesto ide kuci u Poljsku (posto je ona odande), rekla je "isla sam jednom u 17 godina". Meni se chini da bih iz Praga isao par puta godisnje, ali bolje da pitam nekoga na licu mesta :)

2. Hvala - ovo nam treba za babe i tetke, da bi nasem klincu pruzili priliku da upozna familiju

3. Na ovo sam ljubomoran - neka, neka, doci cu i ja tamo :D

4. Ovo je solucija sa kojom bi ziveli dok mi supruga ne nadje neko uhlebljenje - dakle, moguce je.

5. Hvala i za ovo - vidi i drugo pitanje za AA u vezi toga.

6. Ja pricham (uz nash jezik) jos 3 evropska jezika, pa cu valjda i ovaj nekako da svarim. Verovatno cu zauvek imati 'nemacki' akcenat, ali sta da se radi.

7 i 8 - hvala

I hvala na dobrodoslici.

Ja sam poceo da trazim posao prosle nedelje i vec sam imao kontakt sa nekim rekruterima - videcemo kako to ide.

Za radnu vizu izgleda da proces traje cca. 4 meseca - i posle toga nocna mora sa zatvaranjem kanadskog poglavlja :|

boris

#7 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 18 January 2009 - 18:24

Izvini, nisam otvarala ovaj podforum nekoliko dana, evo i my point of view:

Ja nisam od onih koji lete dole kad god stignu (idem kad moram) ali moji poznanici koji su jako vezani za familiju idu i nekoliko puta godisnje. Neki idu autom (to si dobio odgovor koliko traje) a ja uvek avionom. Let traje od 1h - 1h 15min, meni od vrata do vrata treba 4 sata. Cene avionskih karata su neverovatno pale, ako ti nije frka za datum i kupis unapred od jeftine avio kompanije mozes da dobijes povratnu kartu za 150 evra.

Meni su roditelji dolazili dok su bili zivi, ali opet cu da navedem primer prijatelja kojima roditelji dolaze 5-6 puta godisnje. Jedina obaveza je da odes na odredjenu adresu i overis pozivno pismo a oni sa tim u ambasadu. Bez problema se dobija viza.

Mene ta lepota Praga drzi svakodnevno vec 10 godina, ne moze da se desi da ne uzdahnem kad iz tramvaja vidim pogled na Hradcane dok prelazim most.
Jos ja stanujem par minuta od Hradcana, a linija tramvaja kojoj dolazim podseca na turisticki obilazak najlepsih tacaka u gradu :ph34r:

Moze. Moja porodica je troclana, kad smo dosli dete je imalo 5 godina i kretalo u vrtic. Prvih pola godine smo ziveli sa muzevom platom od 60000, on je kasnije dobio par povisica a ja se zaposlila ali nikad nismo prestali da trosimo vise od toga, ostalo stedimo.

Vrtica ima ko gljiva posle kise. Odmah smo dobili mesto, a isto se desilo i mojim prijateljima koji su dosli pre par meseci i vec im dete ide u vrtic. Dzabaka.

Zavisi kako mislis. Mi govorimo vec jako dobro, ali ja sam od onih koja se nisam zadovoljila da pricam kao prosecan doseljenik iz srbije. Oni uglavnom pricaju jako lose a misle da pricaju jako dobro. Za moj pojam treba nekoliko godina. Ali to mislim na ucenje u hodu, iz svakodnevnog zivota, obaveza, novina, televizije, posla.
Ako si ovo pitao zbog deteta, da ti kazem da smo mi dosli na jesen, cerka je u januaru krenula u vrtic, u septembru u skolu a vec na kraju prvog razreda je bila najbolja iz ceskog.

O ovom ne znam mnogo, narocito u svetlu novih trendova pod uticajem svetske finansijske krize. Ovde je dosta poslova vezano za automobilsku industriju koja je sad u krizi i ljudi ostaju masovno bez posla ili idu na neplacena odsustva. Moj muz i ja, kao i 95% nasih poznanika radi ili je radilo u reklamnim agencijama a tamo se kriza vec veoma primecuje. Ima odpustanja i najava "stezanja kaisa" jer klijenti smanjuju budzete ili odlaze iz regiona. Ali finansijska kriza je nesto sto ce uzdrmati ceo svet... ali u svakom slucaju nije prijatno raditi znajuci da moras da se trudis vise za manje para.

Mislim da jeste moguce, ali kao sto i ostali kazu, zakoni se menjaju a ja sam od pocetka "sam svoj gazda" to jest imamo firmu na osnovu koje fakturisemo, nikad nismo bili zaposleni u firmama u kojima smo radili full-time, radili smo na "invoicing".

Ako te jos nesto zanima, reci :)

edit: sitnice

Edited by wegga, 18 January 2009 - 18:40.

#8 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 18,058 posts

Posted 18 January 2009 - 18:41

Zdravo AA, hvala na odgovoru. Citajuci topike za Cesku nekako sam ochekivao da se i ti javis :ph34r:

U vezi vrtica? Dali imam pravo da drzavno potpomognut vrtic i ako sam u CZ sa radnom dozvolom ili ce dete morati da mi ide u privatni vrtic?

Kako stoje stvari za zdravstvenim osiguranjem? Dali ovaj clanak http://www.expats.cz...alth-insurance/ predstavlja tacno stanje stvari?

Ako pretpostavimo de prestanem da se selim i da ostanem da zivim u Ceskoj Republici 'zauvek', kako se regulise penzija? Dali postoje samo privatni penzioni fondovi, samo drzavni ili obe vrste? Dali postoji zagarantovana penzija?

Sto se tiche motorizacije: dali mogu da registrujem automobil na moje ime ako sam u CZ sa radnom dozvolom?

Imam jos pitanja, ali nebih toliko da sitnicarim.

boris

Ciao,

možda na ova pitanja može da ti da kvalifikovanije odgovore PRAG011, a vidim i da je Wegga već pisala. Ja sam malo ispao iz fazona za dozvole i sl.

Da ti odgovorim na ono što sigurno znam.

Penzija postoji državna, garantovana, koja je relativno mala, kao zaposlena osoba ili samostalni privrednik plaćaš socijalno osiguranje da bi stekao pravo na državnu penziju. Uz to postoji sto raznih fondova i penzijskih i ostalih osiguranja sa X finansijskih i osiguravajućih produkata, na tebi je da izabereš. Svi veliki svetski igrači su ovde, Allianz, Vienna Insurance Group, ING, Wüstenrott, Nationale Niederlanden itd, itd itd.

Auto možeš da registruješ na svoje ime ako imaš bilo kakav boravak, osim turističkog.

Što se tiče zdravstvenog osiguranja, pogledaj još ovaj web - VZP. kakvo je stvarno stanje danas ne znam, poslednji put sam plaćao ugovorno zdravstveno osiguranje pre deset godina za dete, svega dva meseca, dok joj nismo sredili dokumente.

Pozzz

#9 boris1892

boris1892
  • Members
  • 5 posts

Posted 19 January 2009 - 04:56

Navikavanje dece na vrtic

AA, PRAG011, wegga (abecednim redom),

svi ste dosli u CZ sa decom uzrasta za vrtic. Zanima me kako su vam deca podnela promenu sredine? Dali ste primetili znacajne promene u ponasanju? Dali su se zalila da ih druga deca ne razumeju?

Meni postane lose kada pomislim da mog klinca premestim u potpuno novu sredinu i nepoznati jezik. Iz wegginh komentara da se naslutiti da se deca naviknu prilicno brzo.

Koliko sam gledao o ceskom jeziku, valjda ce dete znati da kaze "voda" kada je zedno :ph34r: Gradjevinske masine se sve drugacije zovu, tu ce biti problema :)

hvala

#10 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 18,058 posts

Posted 19 January 2009 - 09:01

svi ste dosli u CZ sa decom uzrasta za vrtic. Zanima me kako su vam deca podnela promenu sredine? Dali ste primetili znacajne promene u ponasanju? Dali su se zalila da ih druga deca ne razumeju?

Meni postane lose kada pomislim da mog klinca premestim u potpuno novu sredinu i nepoznati jezik. Iz wegginh komentara da se naslutiti da se deca naviknu prilicno brzo.

Koliko sam gledao o ceskom jeziku, valjda ce dete znati da kaze "voda" kada je zedno :ph34r: Gradjevinske masine se sve drugacije zovu, tu ce biti problema :)

hvala

Meni se ćerka rodila u Pragu.

Dete sigurno neće imati problem medju ostalima, deca se brzo naviknu i nauče jezik.

#11 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 19 January 2009 - 10:30

hvala

Moje dete je veoma cutljivo i na jednu od baba veoma tvrdoglavo, t.j. ne bi otkrila emociju ni za zivu glavu. Ni drugome ni nama. Ona prosto nema zamerki, kao u onom vicu o malom crnogorcu. Tako da ja stvarno ne znam da li su se deca rugala ili je zezala, ona nam nikad nista nije govorila. Izgleda da nije stvar samo u skrivanju informacija, posle ovoliko godina se ispostavilo da je tvrdokozac i da ona takve stvari nije ni primecivala.
Ali znam da ima dece koja su osetljiva i kojima je tesko palo to privikavanje. Ovde u Ceskoj su tako mala deca (predskolska i prvih par razreda osnovne) veoma fina, vaspitana i detinjasta, nema toliko "dzambasa" kao u Srbiji, t.j. nema onih lidera koji nekog uzmu u masinu ili se nekom podsmevaju. Dete pre moze da se oseti zapostavljeno jer ovde su ljudi u fazonu "ne diram te - ne diraj me", t.j. moze da se desi da ce trajati dugo da ga ostali prihvate a da ce vaspitacice pokazati manjak entuzijazma da se bave tvojim detetom. Nisu od onih "da priskoce" kad dete ima neki mali problem. Recimo, moje dete jedino nije umelo da veze pertle, sto je moja greska, ja sam od onih majki "neka sine, ja cu", tako da su vaspitacice bile frapirane da moje dete sedne na klupicu i ceka da mu neko obuje patike. Majke su takodje za nas pojam "hladne" ali u stvari oni od malih nogu uce decu da budu samostalna, i insistiraju da dete samo zakopca rajsferslus na jakni pa makar stajale pet minuta i strpljivo cekale.

#12 Prag 011

Prag 011
  • Members
  • 2,644 posts

Posted 20 January 2009 - 13:14

Koliko sam gledao o ceskom jeziku, valjda ce dete znati da kaze "voda" kada je zedno :) Gradjevinske masine se sve drugacije zovu, tu ce biti problema :D

hvala

Ne ne,deca su se rodila istog dana ovde u Pragu.I još dok je žena bila u porodilištu,saletavali je predstavnici raznih zdravstvenih osiguranja,ne bi li uzeli baš njihovo osig.Mi smo se odlučili za ono koje smo već imali oboje OZP. Tako da o uticaju promene sredine na decu nemam iskustva,ali od nekih poznanika koji su se doselili kasnije,znam da za decu predškolskog uzrasta nije veliki šok preselenje.
A deca su strašni upijači-sundjeri i veruj mi da vrlo brzo prihvate novi jezik.
Po meni je veći problem siguran posao,stanovanje itd.Prvo osnova pa onda idemo dalje.
btw vrtić-pun pansion oko 20 eura mesečno.Radnim danom od 7-18 h.A ima i državnih vrtića sa engleskim odelenjima.Pa ko voli... :ph34r:

#13 boris1892

boris1892
  • Members
  • 5 posts

Posted 25 January 2009 - 06:51

Hvala vam svima na odgovorima. Pomogli ste mi da razresim neke moje nedoumice.

Ja sam u procesu trazenja posla, pa posle toga vize i kako to vec ide. Nisam uopste siguran koliko je realno traziti posao samo preko interneta - to mi ovde nijednom nije uspelo.

Javicu se ponovo na forum kada budem imao sta da kazem/pitam - znaci kada budem podnosio zahtev za vizu

hvala jos jednom na utiscima i iskustvima iz prve ruke

#14 down with the sickness

down with the sickness
  • Members
  • 8,267 posts

Posted 25 January 2009 - 07:12

btw vrtić-pun pansion oko 20 eura mesečno.Radnim danom od 7-18 h.A ima i državnih vrtića sa engleskim odelenjima.Pa ko voli... :)

Verovatno si mislio 200 :ph34r: ?

#15 wegga

wegga
  • Members
  • 1,845 posts

Posted 25 January 2009 - 10:28

Verovatno si mislio 200 :ph34r: ?

Ne, dobro je napisao. Ovde su takve stvari neopisivo jeftine. Već sam i ja jednom pominjala cenu vrtića, ovaj naš je mislim bio (u naše vreme) 600 kruna, oko 25 evra.
Moje dete je sad prvi gimnazije a i dalje ima besplatne knjige, u prva četiri razreda su čak dobijali i sveske za džabe! Mi za njeno školovanje ne dajemo ni dvesta eura godišnje.
Češka je najveća socijalisticka država medju kapitalističkim državama :)
Naročito je jeftino sve što se tiče dece, trudnica, majki, starijih osoba. Porodiljsko odustvo traje tri godine. Doduše, u trećoj godini žena dobija samo trista eura, to je bez obzira na platu koju je imala, dok na početku zavisi od plate.