Jump to content


Photo

LJUBAV al´ onako genuine ...


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#1 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 12 January 2009 - 19:08

Pade mi na pamet jedna, meni jako draga, knjizevnica. Ona je bila godinama udata, decu odgajila, bavila se uspesno svojim poslom …

Nakon jedno dvajes´ godina braka ona se smrtno zaljubila u jednu novinarku levicarku. Dva sveta. Ne zbog toga sto su im se polovi podudarili. Nikako! Nego, knjizevnica je onako jedno tipicno aristokratsko dete, princeza na zrnu graska, etablirana u krugovima gde je dihtung toliko dobar da sve sto ne spada u taj svet nema sanse ni da primirise, moze samo da nasluti.

Well, da skratim pricu … objasnila jednom prilikom Louise (knjizevnica) kako je to moguce. I toliko je lepo i genuine to rekla da necu NIKADA da zaboravim.

Rekla je, to who it may concern, da se ona zaljubila u OSOBU a ne u POL.

Sta mislite? Moze da se razradi? Barem da malo nagadjamo … i vidike prosirujemo … why not?

/Cyber

Edited by cyberwor/L/d, 13 January 2009 - 00:57.


#2 jelisaveta

jelisaveta
  • Members
  • 702 posts

Posted 12 January 2009 - 21:34

Prva stvar koje sam se setila je jedna od prica iz filma "Sati", sa Meril Strip. Njih dve u savrsenom skladu. Lepo.

Edited by jelisaveta, 12 January 2009 - 21:34.


#3 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 15 January 2009 - 12:01

Rekla je, to who it may concern, da se ona zaljubila u OSOBU a ne u POL.


Ako je moguce `zaljubljivanje` u osobu bez obzira na pol, tada je moguce i zaljubljivanje u neki predmet.
Osoba ili predmet su znaci toliko genijalni i privlacni za nas da ih mi zelimo iz dna duse, ali bespolno.
Medjutim tada termin zaljubljenost nije adekvatan, jer to je vise fascinacija i obozavanje nekog ili neceg i to nije raritet.

I`Stendalov sindrom` takodje ispoljava simptome zaljubljenosti ali nije zaljubljenost nego sindrom koji se leci.

Pravo zaljubljivanje sa leptiricima u stomaku se desava samo ako vas izmedju ostalih stvari,
na prvom mestu privuce sexualno zracenje te osobe...znaci ipak pol, bez obzira da li je isti ili razlicit od nas...

#4 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 January 2009 - 12:44

Rekla je, to who it may concern, da se ona zaljubila u OSOBU a ne u POL.

Sta mislite? Moze da se razradi? Barem da malo nagadjamo … i vidike prosirujemo … why not?

/Cyber

A je li mislila na svoju djecu pri tome? Ili to kod aristokratije i princeza na zrnu graska ne postoji. Mislim djecija trauma nakon takvog cina ne postoji izgleda kod aristokratije nego samo kod nas obicnog, priprostog svijeta. I ja se zaljubim u nekog prijatelja jer mi savrseno odgovara zbog nacina razmisljanja, druzenja, izbora muzike, smijemo se istim stvarima itd, ali se ne zavlacim u njegov krevet. Elem, ako smijem, aristokratijo nabijem te na neku stvar.

#5 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 15 January 2009 - 14:05

cyberwor/L/d

O da, njih dve su realizovale vezu i zajednicki zivot. Mozda sam u komprimiranuju podataka preterala te se zaista iz onog sto sam napisala moze steci utisak da su zaljubljenost i ljubav ista stvar. To je naravno pogresno.

Ja sam cak u nekoj od diskusija ranije rekla da (po meni) sled stvari izgleda ovako: popaljenost - zaljubljenost - LJUBAV!

Naravno, nije grantovano da ce se sve tri faze desiti. To nije sledovanje bogom dano.



GRESKA MODERATORA!!! IZVINJAVAM SE DO KOSKE! KAKO DA POPRAVIM STVAR?

Umesto da Nihilu odgovorim tj kliknem na replay a ja greskom kliknula na edit!!!! I sada ovde kod Nihila vidite moj post tj odgovor a nejgov post izbrisan!

Nihile izvinjavam se! Necu NIKADA vise.

Boze! Al imate moderatora! Radite sta znate! Stidim se.

Edited by cyberwor/L/d, 15 January 2009 - 15:00.


#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 January 2009 - 15:14

Ma nemas se sta stidjeti. Bas si unijela neku zivost na forum svojim moderisanjem. :ph34r: I nikad ne reci NIKAD!

#7 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 January 2009 - 15:19

Ma nemas se sta stidjeti. Bas si unijela neku zivost na forum svojim moderisanjem. :) I nikad ne reci NIKAD!


E vidis ti sta ti je mracna strana "zivosti". Sram da me izjede samo tako! Nebi me cudilo da kada stvarno bude trebalo da se nesto brise a da ja necu znati kako. Ili zamisli jos gore, da umesto da izbrisem a ja jos dodam! :ph34r:

Nego, Nihil je ZAISTA napisao sjajan post i meni je mnogo zao sto nestade mojom greskom.

Rekla sam "zaista sjajan post" ne da bih mu podilazila vec zato sto je tako. Da znam kako bih ga vratila ODMAH BIH TO UCINILA.

Nihile, jos jednom, IZVINI!

#8 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 January 2009 - 15:21

Ako je moguce `zaljubljivanje` u osobu bez obzira na pol, tada je moguce i zaljubljivanje u neki predmet.Osoba ili predmet su znaci toliko genijalni i privlacni za nas da ih mi zelimo iz dna duse, ali bespolno.


O da! Zaljubljivanje u stvari je moguce. Zaboravila sam kako se zove taj fenomen. Citala sam ojednoj koja je bila udata za jedan zid. Ozbiljno. Ne salim se.

#9 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 15 January 2009 - 15:30

Nego, Nihil je ZAISTA napisao sjajan post i meni je mnogo zao sto nestade mojom greskom.

Rekla sam "zaista sjajan post" ne da bih mu podilazila vec zato sto je tako. Da znam kako bih ga vratila ODMAH BIH TO UCINILA.

Nihile, jos jednom, IZVINI!

Dobro je ba, nemoj se vadit! Ukakila si motku i gotovo je sad. Da sam ja na Nihilovom mjestu ne bih ti nikad oprostio. :ph34r:

#10 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 15 January 2009 - 16:17

Dobro je ba, nemoj se vadit! Ukakila si motku i gotovo je sad. Da sam ja na Nihilovom mjestu ne bih ti nikad oprostio. :D



E sad imas srece sto te nisam izbrisala! :)

Ako cemo pravedno i logicki onda cemo ovako: ja ukakila motku a on mene tom motkom. Valjda je dovoljno? :ph34r:

#11 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 16 January 2009 - 00:57

E sad imas srece sto te nisam izbrisala! :)

Ako cemo pravedno i logicki onda cemo ovako: ja ukakila motku a on mene tom motkom. Valjda je dovoljno? :ph34r:

Ma stvarno je dirljivo to tvoje vadjenje. Skoro si me rasplakala. :D Nista, ja cu kod Nihila lobirati da ti oprosti.

#12 nihil

nihil
  • Members
  • 1,461 posts

Posted 16 January 2009 - 10:38

Pa dobro, nikom ništa. Dešava se. Nije katastrofa. Ponoviću svoje stavove i shvatanja o temi.
Osnovno je imati na umu razliku između zaljubljenosti, voljenja i ljubavi. Ljubav je cjelovit odnos, svjestan i odgovoran, uključuje kompletnu ličnost, duhovno, duševno i fizički. Ljubav je stoga moguća samo kod ljudi i opet samo prema ličnosti (osobi), između ličnosti. Zaljubljenost je moguća u mnogo šta, voljeti se može razna bića i stvari, ali ljubav kao uzajaman cjelovit odnos, duhovan, duševan i fizički je moguć samo kod ljudi i to kao ličnosti. Kada se to ima u vidu onda seksualna (fizička) dimenzija, tj. polna, nije ključna, odnosno, ne zavisi ljubav od pola, već od ukupnog iskrenog i otvorenog stvaranja bliskosti na uzajamno dobronamjeran i odgovoran način. Šta to znači u konkretnom slučaju zavisi od tog slučaja.

O da, njih dve su realizovale vezu i zajednicki zivot. Mozda sam u komprimiranuju podataka preterala te se zaista iz onog sto sam napisala moze steci utisak da su zaljubljenost i ljubav ista stvar. To je naravno pogresno.

Ja sam cak u nekoj od diskusija ranije rekla da (po meni) sled stvari izgleda ovako: popaljenost - zaljubljenost - LJUBAV!

Naravno, nije grantovano da ce se sve tri faze desiti. To nije sledovanje bogom dano.

Za ljubav nije presudan zajednički život u smislu dijeljenja svakodnevnih obaveza, života pod istim krovom, ali jeste stvaranje cjelovite veze, a to znači duhovno, duševno i fizički.
Šta je redosljed u stvaranju i življenju ljubavi nije baš jasno. U početku ne mora biti ni popaljenosti (strasti) ni zaljubljenosti već druženje, upoznavanje bez nekih jakih emocija. S vremenom se javlja privlačnost, a onda i svojevrsna strast i zaljubljenost, ali ništa od toga ne igra ključnu ulogu u stvaranju i življenju ljubavi. Ključno je da se radi o iskrenom, otvorenom, dobranamjernom, cjelovitom i uzajamnom stvaranju bliskosti. Popaljenost i zaljubljenost ne vode u tom pravcu, jer im nedostaje svjesnost, vode ih nagoni, strasti i fascinacija. Dominacija popaljenosti i zaljubljenosti onemogućava ljubav. Strast i zaljubljenost treba da postoje, ali ne smiju da dominiraju. Iskrenost, otvorenost, dobronamjernost, odgovornost, cjelovitost i uzajamnost su ključni u stvaranju i življenju totalne bliskosti zvane ljubav. Takođe, to nije stanje već proces, a to znači da se ljubav neprestano stvara i živi, da uvažava dinamiku promjena, a ne da se jednom uspostavi i tako traje vječno ili do biološkog kraja.

Edited by nihil, 16 January 2009 - 10:40.


#13 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 16 January 2009 - 11:52

O da! Zaljubljivanje u stvari je moguce. Zaboravila sam kako se zove taj fenomen. Citala sam ojednoj koja je bila udata za jedan zid. Ozbiljno. Ne salim se.


Ne vidim razlog da mislim da se salis, jer upravo sam to i napisala. Predmet.

Sto znaci da u ovakvoj vrsti zaljubljivanja ne samo sto nije vazno biti zaljubljen u pol,
nego ni u osobu, jer i predmet je sasvim ok. :ph34r:

#14 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 16 January 2009 - 14:04

Ne vidim razlog da mislim da se salis, jer upravo sam to i napisala. Predmet.

Sto znaci da u ovakvoj vrsti zaljubljivanja ne samo sto nije vazno biti zaljubljen u pol,
nego ni u osobu, jer i predmet je sasvim ok. :ph34r:


Jok bre, nije sala kao sto i sama vids. :) Samo sam potvrdila. :D

#15 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 16 January 2009 - 14:10


Sreca te nisam uspela da te slucajno oteram odavde. HVALA na razumevanju. :ph34r:

Slazem se sa onim sto pises.

Ljubav ima svoje "desilo se" (zaljubljenost) i moze da otvori vrata ka "desice se" (buducnost). U svakom slucaju ima uvek svoju predhodnicu. Ljubav se ne desi u trenu. Ona samo moze da se spozna u trenu. Jer, Ljubav nije tren. Ali, prijaju joj blagonakloni trenovi.

Zaljubljenost u basic formi ima samo sebe samu. Ona moze ali ne mora da utaba put ka Ljubavi. Ona nema svoju predhodnicu jer je zaljubjenost sama po sebi trenutak koji se desi i sve pretvori u tabula rasa. Sta posle biva ... to biva ili ne biva ...

Edited by cyberwor/L/d, 16 January 2009 - 14:12.