Jump to content


Photo
- - - - -

Bezbednost dece


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
30 replies to this topic

#16 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 25 January 2009 - 00:49

Verovatnoća da se to što se desilo da se desi je ista kao da se desi razoran zemljotres koji će da sruši obdanište i usmrti decu. Ipak desilo se. Ako nastaviš sa takvim traumama, na najboljem si putu da poludiš. Ja imam ćerku od 10,5 godina, i naravno da se za nju brinemo, ali nemoguće je sve predvidjati.

Mada mislim da Belgija nije dobar primer, ne želim da idem ispred istrage, ali ako je tačno da je "Joker" zvonio i da su mu otvorili, onda je to nažalost isključivo greška personala. Morali su da ostanu zaključani i da istog trenutka zovu policiju.

Izvini ali ne slazem se sa tobom. U prosjeku svakih nekoliko sedmica se desi neki nestanak djeteta i ili ga ne nadju ili ga nadju mrtvog. A razorni zemljotres nije bio nijedan na podrucju Belgije i Holandije da ne kazem nikad, ali nikad koliko ja znam. I nemam ja fobiju pa da djecu pratim ili zakljucavam ili slicno. Ili da njih punim pricama o opasnosrima koje ih eventualno mogu snaci. A ludaka je sve vise, barem sam ja to skontao prateci stampu, vijesti i razne emisije na tu temu. To sto su nadlezni napravili gresku, a vrlo moguce da jesu govori u prilog mojoj teoriji da se takve grozne stvari desavaju pa eto jednom u zivotu. I zavrse na najgori moguci nacin. Vjeruj da je roditeljima te djece najmanje bitno ko je kriv.
Edit: svake sedmice u Holandiji jedno djete podlegne zlostavljanju. 110 000 (sto deset hiljada) djece godisnje u Holandiji bude zlostavljano na razne nacine, izmedju ostalog seksualno zlostavljanje. Ne vjerujete? Postoje podaci kod ljudi koji rade sa zlostavljanom djecom. Tako da mene ovo dovodi do bijesa, naravno straha, a ne fobije. Ispravio sam podatak sa pocetka posta nakon konsultacije sa prijateljicom koja radi na tim slucajevima.

Edited by Rotterdamac, 25 January 2009 - 01:06.


#17 alberto.ascari

alberto.ascari
  • Members
  • 28,756 posts

Posted 25 January 2009 - 21:33

Izvini ali ne slazem se sa tobom. U prosjeku svakih nekoliko sedmica se desi neki nestanak djeteta i ili ga ne nadju ili ga nadju mrtvog. A razorni zemljotres nije bio nijedan na podrucju Belgije i Holandije da ne kazem nikad, ali nikad koliko ja znam. I nemam ja fobiju pa da djecu pratim ili zakljucavam ili slicno. Ili da njih punim pricama o opasnosrima koje ih eventualno mogu snaci. A ludaka je sve vise, barem sam ja to skontao prateci stampu, vijesti i razne emisije na tu temu. To sto su nadlezni napravili gresku, a vrlo moguce da jesu govori u prilog mojoj teoriji da se takve grozne stvari desavaju pa eto jednom u zivotu. I zavrse na najgori moguci nacin. Vjeruj da je roditeljima te djece najmanje bitno ko je kriv.
Edit: svake sedmice u Holandiji jedno djete podlegne zlostavljanju. 110 000 (sto deset hiljada) djece godisnje u Holandiji bude zlostavljano na razne nacine, izmedju ostalog seksualno zlostavljanje. Ne vjerujete? Postoje podaci kod ljudi koji rade sa zlostavljanom djecom. Tako da mene ovo dovodi do bijesa, naravno straha, a ne fobije. Ispravio sam podatak sa pocetka posta nakon konsultacije sa prijateljicom koja radi na tim slucajevima.



Nismo se razumeli, verovatnoća da ludak udje u školicu, mislio sam.

Naravno da imaš pravo u velikoj većini, skoro u svemu što si napisao, statistike su neumoljive. Već se ovde pisalo, ludaka verovatno ima više, ali pre bih verovao da smo ranije mnogo manje znali za te slučajeve koji su postojali uvek. Ja se sećam kako sam samo bio zaprepašćen kad se saznalo za ubicu Čikatila, pre svega zato što nikad pre toga nisam čuo da se nešto tako dešava u CCCP. Nemaš informaciju i postaješ sklon tome da poveruješ da se ništa ne dešava. A ono se dešava, samo što za to mi ne znamo, tj. nismo znali.

#18 dexxxter

dexxxter
  • Members
  • 1,185 posts

Posted 26 January 2009 - 12:21

ja sam u briselu za dva dana uspeo da vidim dva plakata kojima roditelji traze nestalu decu. prijatelj koji je ziveo tamo kaze da je to cesta pojava, jezivo...

#19 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 27 January 2009 - 18:47

Zaista je, zbog brzog protoka informacija, cela Planeta postala jedno potpuno sagledivo mesto. O uzasu koji se dogodio u dendermonskom vrticu, a koji je pomenuo Roterdamac, culo se isti dan, valjda na svim TV stanicama u svetu...
Ipak mislim da veci broj informacija u medijima o sokantnim dogadjajima i bolja (brza) informisanost svih ljudi o tome, nisu doprineli da su nam deca izlozena vecim rizicima i iskusenjima.

Kako se meni cini, vecim rizicima i iskusenjima dece doprinosi (neko je to ovde vec rekao) njihova veca virtuelna povezanost s nepoznatim osobama posredstvom Interneta; a (jos vise) istovremena realna porodicna otudjenost...

Iz procitanog zakljucujem da vecina medju vama ima malu decu, kad se izmedju roditelja i deteta gradi uzajamno poverenje kao uporiste za decju samostalnost. Mislim da decu i roditelje ocekuju takodje velika iskusenja kad ona pocnu da izlaze, jer tada dolazi na probu (prethodno izgradjivano) njihovo uzajamno poverenje i realna detetova samostalnost.

Ja sam prosla tu fazu sa svoja dva sina, koji su sada vec studenti, i zive sami u gradu svojih fakulteta... :)
Za moje roditeljsko iskustvo bio je poseban izazov da sebe oslobodim brige i straha u vreme njihovih nocnih izlazaka, kad su bili srednjoskolci... (Deca tog uzrasta su otisla u noc, kao da traze mesto u kojem ne obitavaju odrasli. :ph34r: )
Spremanje za izlazak zapocinjalo je oko 22.oo h, a od kuce su kretali u 23.oo h, da bi se kuci vracali negde oko 02.oo h iza ponoci... Pomoglo mi je sto smo se dogovorili oko nekih pravila: da to bude u vreme vikenda (zbog skolskih obaveza), da nas (muza i mene) mogu pozvati u bilo koje doba, ako im zatreba prevoz za povratak kuci... i sl.
U pocetku sam ih docekivala budna. Vracali su se puni utisaka i (za mene uznemirujucih :D ) prica o tucama koje su se ponekad tamo dogadjale (u kojima - na svu srecu - nisu nikad ucestvovali)... Kasnije, kad sam se prilagodila zahtevima tog uzrasta - odlazila sam da spavam, s molbom da mi se jave kad dodju kuci...
Ono sto sam u tom periodu uvidela (a dragoceno mi je za sadasnje vreme kad zive sami) bilo je da su i jedan i drugi bili u stanju da sukobe resavaju verbalno, da se ponasaju odgovorno... Nisu utonuli u pakao bolesti zavisnosti - koje su strasno rasirene kod sve mladje i mladje dece i u sve manjim sredinama... Ovo je, mislim, takodje jedna od velikih realnih opasnosti danasnje dece...

#20 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 27 January 2009 - 20:31

ali pre bih verovao da smo ranije mnogo manje znali za te slučajeve koji su postojali uvek. Ja se sećam kako sam samo bio zaprepašćen kad se saznalo za ubicu Čikatila, pre svega zato što nikad pre toga nisam čuo da se nešto tako dešava u CCCP. Nemaš informaciju i postaješ sklon tome da poveruješ da se ništa ne dešava. A ono se dešava, samo što za to mi ne znamo, tj. nismo znali.


Otprilike je to ono sto sam ja na ovom forumu vec nekoliko puta napisao. Ljudi jednostavno vise znaju. Stvorila se paranoja. A kako i ne bi; na primjer, cak i ne gledam TV, ali svaki put kad odem da na yahoo provjerim e-mail od 8 dnevnih udarnih vijesti barem 4 su posvecene ubistvima. Treba samo proguglati pa vidjeti da pedofilija i masovne ubice nisu fenomeni modernog drustva. Sve je isto kao i prije, s jednom razlikom: danas se takve stvari mogu lakse sprijeciti, otkriti i kazniti. E sad, i ta "sigurnost" ima cijenu, na kraju cemo pored svuda prisutnih kamera i naoruzane straze na svakom cosku dobiti i ugradjene cipove..."for our own security". Ja bih se licno, znajuci da se ni predsednik drzave od manijaka ne moze stopostotno zastititi, radije prepustio slucaju nego zastiti licnog naoruzanja, kamera, cipova, ogranicenog kretanja, policijskog pracenja, ali sam ocigledno u manjini. Tako smo u Kanadi u zadnjih nekoliko godina dobili:
- zbog bombi koje mogu biti u tecnom stanju, na aerodromu nam oduzimaju vodu, sokove, kafe, cajeve...
- zbog mentalno poremecenog tipa koji je u autobusu nozem otkinuo glavu osobi koja je sjedila pored njega, svi putnici se prije ulaska u autobuse "skeniraju".
- zbog nesretnog slucaja, prvog nakon 1903., kada je hokejas u igrackoj tuci smrtno stradao udarivsi glavom u led, svi moraju da nose sljemove.
- zbog ptice koja je prouzrokovala avionsku nesrecu predvidjao sam trovanje istih, no zavrsilo se samo na zaposljavanju ljudi "zivih strasila" sa ciljem da po cijeli dan ptice na aerodromu plase i tjeraju.
- utrostruceno regrutovanje od strane policije.

#21 Adam

Adam
  • Members
  • 1,472 posts

Posted 27 January 2009 - 22:41

o ovom se pricalo neko vreme al' su ucutali http://www.guardian....hildprotection2
The parents of an 11-year-old girl are to take the extraordinary step of having her fitted with a microchip so that her movements can be traced if she is abducted.

u vreme kad se o tome pricalo, cip jos nije bio usavrsen ali se radilo na tome a moguce je da je do sad vec usavrsen. samo se pitam kad ce opet krenuti sa ovakvim suludim idejama, verovatno kad se opet desi neki slucaj kidnapovanja koji ce se naci na svim naslovnim stranama.

meni se cini da su svi ti roditeljski strahovi i paranoje prisutni bez obzira na vreme u kojem zivimo. to je sastavni deo roditeljstva i svako se s tim nosi kako zna i ume. ne mislim da danasnji roditelji strahuju vise od roditelja proslih generacija niti mislim da su deca manje bezbedna danas nego ranije vec je svakom svoja muka najteza. zato se danasnjim roditeljima cini da im je teze nego prethodnim generacijama a sve su sanse da ce se nasoj deci ciniti da je nama bilo lako u odnosu na to sto njih ceka kao roditelje.

sve u svemu, oprez je svakako bitan samo... bilo bi zaista suludo prepustiti se paranoji i pristati na orvelovsko prezivljavanje zarad sigurnosti koja na kraju nikad i nikom nije zagarantovana.

#22 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 28 January 2009 - 00:37

Koliko vidim po vestima u Srbiji, deci često preti velika opasnost i od njih samih, njihovih vršnjaka.

#23 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 29 January 2009 - 01:36

(...) Sve je isto kao i prije, s jednom razlikom: danas se takve stvari mogu lakse sprijeciti, otkriti i kazniti. E sad, i ta "sigurnost" ima cijenu, na kraju cemo pored svuda prisutnih kamera i naoruzane straze na svakom cosku dobiti i ugradjene cipove..."for our own security". Ja bih se licno, znajuci da se ni predsednik drzave od manijaka ne moze stopostotno zastititi, radije prepustio slucaju nego zastiti licnog naoruzanja, kamera, cipova, ogranicenog kretanja, policijskog pracenja, ali sam ocigledno u manjini. (...)

I ja pripadam toj manjini. Narusavanje privatnosti (i kod dece i kod odraslih) mi je odvratno. A orvelovske metode se, izgleda, primenjuju nekontrolisano i na svakom koraku... Takva strategija za postizanje sigurnosti me podseca na mudrost da je i put u pakao poplocan dobrim namerama...

#24 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 29 January 2009 - 16:31

Apropo belgijskog slucaja...

Dete mi je godinu dana islo u skolicu u Kuvajtu. Na svim vratima security (ispred). Unutrasnja (druga) vrata sa elektronskom bravom koja se otvaraju na karticu. Ovaj ludak iz Belgije mogao bi samo da struze nozem po zidu. Vecina skola sa kojima sam se susreo ima otprilike ovakav sistem obezbedjenja ako ne i josh vishe.

Tuzno i ruzno ali to je realnost. Deca su generalno sve vise i vise izlozena raznoraznim opasnostima.

#25 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 29 January 2009 - 18:21

Tako smo u Kanadi u zadnjih nekoliko godina dobili:
- zbog bombi koje mogu biti u tecnom stanju, na aerodromu nam oduzimaju vodu, sokove, kafe, cajeve...
- zbog mentalno poremecenog tipa koji je u autobusu nozem otkinuo glavu osobi koja je sjedila pored njega, svi putnici se prije ulaska u autobuse "skeniraju".
- zbog nesretnog slucaja, prvog nakon 1903., kada je hokejas u igrackoj tuci smrtno stradao udarivsi glavom u led, svi moraju da nose sljemove.
- zbog ptice koja je prouzrokovala avionsku nesrecu predvidjao sam trovanje istih, no zavrsilo se samo na zaposljavanju ljudi "zivih strasila" sa ciljem da po cijeli dan ptice na aerodromu plase i tjeraju.
- utrostruceno regrutovanje od strane policije.


Ovo za skeniranje prilikom ulaska u autobus je stvarno na granci bizarnosti. Kao da je ta ocigledno potpuno poremecena osoba poludela zato sto je usla u autobus, a ne obrnuto (zato sto je dobio zelju da nekog ubije bas kad se nasao u autobusu, a moglo je da bude bilo koje mesto). U vezi nosenja hokey helmets, nisam razumela sta si tacno hteo da kazes. Oni se nose oduvek, a obavezni su i prilikom voznje bicikla, motocikla i rollers. Ono sto sam ja citala povodom ovog tragicnog slucaja je da sada imamo tu i tamo predloge da se potpuno zabrane tuce, tradicija hokejaskih utakmica, od kojih osim gledalaca koji se zabave, uglavnom najvecu vajdu imaju zubari.
Ne mogu jedino da se slozim sa tobom povodom oduzimanja tecnosti prilikom ukrcavanja u avion. Osim cinjenice da avioni uglavnom nisu meta poremecenih manijaka, nego nekih sasvim drugih osoba, ovde nije u pitanju narusavanje privatnosti, pa ni udobnosti. Sve se to moze dobiti i u avionu, svakao necemo ostati zedni.


o ovom se pricalo neko vreme al' su ucutali http://www.guardian....hildprotection2
The parents of an 11-year-old girl are to take the extraordinary step of having her fitted with a microchip so that her movements can be traced if she is abducted.

u vreme kad se o tome pricalo, cip jos nije bio usavrsen ali se radilo na tome a moguce je da je do sad vec usavrsen. samo se pitam kad ce opet krenuti sa ovakvim suludim idejama, verovatno kad se opet desi neki slucaj kidnapovanja koji ce se naci na svim naslovnim stranama.

meni se cini da su svi ti roditeljski strahovi i paranoje prisutni bez obzira na vreme u kojem zivimo. to je sastavni deo roditeljstva i svako se s tim nosi kako zna i ume. ne mislim da danasnji roditelji strahuju vise od roditelja proslih generacija niti mislim da su deca manje bezbedna danas nego ranije vec je svakom svoja muka najteza. zato se danasnjim roditeljima cini da im je teze nego prethodnim generacijama a sve su sanse da ce se nasoj deci ciniti da je nama bilo lako u odnosu na to sto njih ceka kao roditelje.

sve u svemu, oprez je svakako bitan samo... bilo bi zaista suludo prepustiti se paranoji i pristati na orvelovsko prezivljavanje zarad sigurnosti koja na kraju nikad i nikom nije zagarantovana.


Ja sam skoro na jednom roditeljskom forumu iz USA naisla na poll u kome se roditelji pitaju da li bi ugradili ovakav cip i vecina je odgovorila da bi (glasanje jos uvek u toku, ali sad ne mogu da nadjem link, kad budem postavicu ga). Nesto jeste usavrseno, a kad bude jos malo, izgleda ce postati masovno upotrebljavano.
Sa ovim drugim sto je Adam napisao se sve slazem.


Koliko vidim po vestima u Srbiji, deci često preti velika opasnost i od njih samih, njihovih vršnjaka.


Nema to veze sa Srbijom, svugde je to tako. Verovatnoca da dete bude npr kidnapovano od strane nepoznate osobe je nekoliko puta (ili cak desetina puta) manja nego da to ucini recimo drugi razvedeni roditelj, znaci onaj koji nema custody nad detetom ili neka druga detetu poznata osoba. U vezi toga jos samo da dodam da pojam "nepoznata osoba" onako kako ga mi shvatamo uopste nije identitican sa decijim znacenjem tog pojma. Deca su sklona da recimo osobu koji vide nekoliko puta u prolazu i koja im se ljubazno nasmesi i javi, obeleze kao "poznatu osobu". U svetlu toga, zaista znaci da roditelj predoci detetu razliku na njima razumljiv nacin.
Drugo sto moram da dodam, a u vezi je sa bezbednoscu dece u krugu porodice: od kako je zapocela svetska ekonomska recesija, i ljud poceli da gube posao, zabelezene su vec cetiri porodicne tragedije ubistvo i samoubistvo, poslednja pre samo dva dana. Prica je kod svih ista: roditelji otpusteni sa posla i u dugovima da guse, nisu videli drugog izgleda nego da pobiju prvo decu pa sebe. U ostavljenim porukama kazu da su to videli kao bolje resenje, nego da im deca budu oduzeta zbog nemogucnosti da ih izdrzavaju :ph34r: Sta reci, na stotine hiljade ljudi je ostalo bez posla, svi uglavnom imaju porodice i nikome nije lako, pa opet im ne pada na pamet ovako nesto. Ovaj slucaj u Belgiji jasno je da je pocinilac mentalno poremecena osoba, ali sta kazati o ovome, ljudi koji su do juce bili zaposleni i smatrani "normalnim", potpuni uzas.

PS.

@Shedou:

Ja sam razumela da su ovom coveku u Belgiji otvorena vrata od strane osoblja, a ne da je on na silu usao.

#26 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 29 January 2009 - 18:38

U vezi toga jos samo da dodam da pojam "nepoznata osoba" onako kako ga mi shvatamo uopste nije identitican sa decijim znacenjem tog pojma. Deca su sklona da recimo osobu koji vide nekoliko puta u prolazu i koja im se ljubazno nasmesi i javi, obeleze kao "poznatu osobu". U svetlu toga, zaista znaci da roditelj predoci detetu razliku na njima razumljiv nacin.


Naravno.

S tim što skoro svi slučajevi poslednjih godina u ovim krajevima su bile potpuno nepoznate osobe, nikakvi ni rođaci ni komšije ni ništa, nego prosto pedofili koji su se tu našli...
Zato sam onda rekla da sam sigurna da ću ih učiti da ne ulaze ni u kakva kola ni pod kakvim uslovima.
A za ostalo da ne znam...
Kao što neko reče ništa nikada nije 100% sigurno, samo valja razmisliti kako što više smanjiti verovatnoću loših događaja.

Što se tiče Belgijanaca, vrlo mi je čudno da su mu otvorili vrata.
Ono naravno da nije svako sa čudnom frizurom i čudnom šminkom manijak, ali meni bi barem bilo čudno da takav lik hoće da uđe u obdanište.

A što se tiče ovih samoubojica zbog posla i ekonomske krize koji ubijaju i sopstvenu decu - kretenčine, kretenčine, beskrajne odvratne kretenčine!

#27 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 29 January 2009 - 18:57

Naravno.

S tim što skoro svi slučajevi poslednjih godina u ovim krajevima su bile potpuno nepoznate osobe, nikakvi ni rođaci ni komšije ni ništa, nego prosto pedofili koji su se tu našli...
Zato sam onda rekla da sam sigurna da ću ih učiti da ne ulaze ni u kakva kola ni pod kakvim uslovima.


Zna se da te osobe imaju svoje metode kako da ih deca prihvate kao "poznate osobe", zato jeste pametno o tome pricati sa decom, cim dodju u godine da pocnu da se krecu u grupi sa drugom decom ili sami. Jedna od metoda je da kao kazu da su se izgubili te da im dete "pokaze" kako da odu tu i tu. U tom smislu deci treba pricati da odrasla osoba sa dobrim namerama to nikada ne bi uradila, a verovatno ne bi pitala nekog odraslog za objasnjenje, a ne decu. Zatim ima fazon sa "izgubljenim kucetom/macetom" te da im dete kao pomogne da ga nadju. Prosle godine devojcica iz Quebec-a je nestala bas na taj nacin i nikada nije nadjena. Indikativno je da je taj covek vec prethodno pokusao da nagovori nekoliko dece u tom istom kraju da mu "pomognu da nadje svog psa", ali mu deca nisu poverovala. Nazalost, deca su tako razlicito opisivala tog manijaka i istraga je vrlo brzo zapala u corsokak.

#28 Shedou

Shedou
  • Members
  • 2,502 posts

Posted 29 January 2009 - 20:25

@Shedou:

Ja sam razumela da su ovom coveku u Belgiji otvorena vrata od strane osoblja, a ne da je on na silu usao.


Tako je....ali da su postojala vrata koja se otvaraju samo karticom (ili chak i kljuchem) niko nebi ni mogao da ga pusti niti da uzme u razmatranje da ga pusti. Nemas karticu, znachi nisi predvidjen da udjes i cao. U vecini skola chak i roditelji moraju biti u pratnji osoblja i/ili nositi tag karticu. Ukratko, osoba koja nije poznata/zaposlena u skoli nema sta da trazi inside perimeter.

BTW Prilikom skorashnjeg boravka u Srbijici zblanuo sam se na koliko mesta (kafici, parkici, igraonice na otvorenom) je moguce decu ukrasti/odvesti od roditelja a da to oni ni ne primete bar 15-20 min. (Ne, nisam pedofil vec imam 4-godishnju cerku i priznajem da sam "na strazi")

#29 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 29 January 2009 - 21:08

Uopste ne sumnjam da ce se sada pod hitno uvesti kljucevi/kartice u vrtice gde ih do sada nije bilo.

Bilo bi neiskreno od mene da kazem da po ovom pitanju imam neki "tako je i nikako drugacije" cvrst stav, upravo zato sam i postavila ovu temu. Znam da ne bih bila ta koja bi prva skocila na predlog da se deca zabrave u vrticu. Deca svakako izlaze napolje u toku dana i sta da radimo sa tom cinjenicom? Ali ne bih imala herca da se usprotivim takvoj odluci, ukoliko dodje do toga da se usvoji. Sa druge strane, ako bi neko predlozio da se sad firma zakljuca trostrukim vratima iz istih razloga i svi na ulazu pretresaju, znam da bi se svi usprotivili. Mozda je bas kolega koji sedi do mene lud i planira da nas sve pobije, kako ja to da znam?
Spoiler! --Click here to view--

Drugacijim ocima gledam na svoju i bezbednost odraslih, a drugacijim na bezbednost dece. Jos uvek. I ne znam da li cu se promeniti. A u stvari, ima vise slicnosti nego razlika. To sto je neko odabrao vrtic za metu napada samo govori da je veci nutcase, sve ostalo je potpuno isto.

#30 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 30 January 2009 - 07:41

U vezi nosenja hokey helmets, nisam razumela sta si tacno hteo da kazes. Oni se nose oduvek, a obavezni su i prilikom voznje bicikla, motocikla i rollers. Ono sto sam ja citala povodom ovog tragicnog slucaja je da sada imamo tu i tamo predloge da se potpuno zabrane tuce, tradicija hokejaskih utakmica, od kojih osim gledalaca koji se zabave, uglavnom najvecu vajdu imaju zubari.


Ubuduce ce zbog tragicnog ishoda jedne hokejaske tuce, kao sto sam rekao prvog takvog nakon 105 godina, igraci u hokejaskoj tuci valjda morati da nose sljemove, sto do sada nije bila praksa. Na stranu da li fighting ("part of the game"), tu nastranu hokejasku tradiciju treba zabraniti ili ne, htio sam ukazati na cinjenicu kako je dovoljan samo jedan slucaj da cjelokupna javnost o necemu, sto objektivno nije opasno, promijeni stav. Slicnih primjera je mnogo, a slucaj sa grayhound autobusima je opet najocigledniji.
Naravno, kada su djeca u pitanju, situacija je malo specificnija i odredjene mjere predostroznosti su dobrodosle, ali ne mogu da prihvatim cesto ponavljanu tvrdnju da danas nije kao nekad (ili "nije ovdje kao kod nas").
Kao sto sam to vec negdje jednom rekao, mediji su zlo, paranoja je ogromna, a sve siri spektar mjera bezbjednosti kojima nas drustvo izlaze moze imati i kontraefekt. Ja u zadnjih nekoliko godina mogu da upratim promjene i Sjevernoj Americi (naveo sam vec neke primjere) i u Evropi (prije nekoliko godina u Holandiji te, mislim, ni policija bez specijalnog naloga nije mogla legitimisati), tako da mi se ipak cini da nam cipovi na kraju ipak ne ginu. For our own security!