Jump to content

Photo
- - - - -

PARIZ

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
190 replies to this topic

#31 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 14 January 2009 - 17:47

kako ste se proveli kad ste bili u Parizu? jesu li parizani ljubazni, kakve su cene, hrana i shopping? hvala unapred!

Ajmo ukratko, po ovim pitanjima gore.

Proveo fantasticno, jedan od najjacih utisaka sa dosadasnjih putovanja.

Parizani koje sam ja sretao jesu bili ljubazni. Komunikacija na engleskom jeziku bez problema, bez onih igrica da prvo pokusamo na francuskom ne bismo li ih umilostivili da progovore engleski... Covek u metrou koji nam je na credit card kupio karte a mi njemu dali novac...u radnji kombinovan razgovor sa Rusima, takodje na engleskom. Na vrhu Tour Montparnasse jako ljubazna zena kojoj sam obecao da cu do moje sledece posete Parizu nauciti francuski, i tako dalje. Primera je mnogo.

Cene razne, hrana jos raznovrsnija (i kvalitet i izbor), kupovina u Auchan u Defansu.

#32 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 14 January 2009 - 18:10

Pa sad malo opsirnije...

mislila sam na parizane, ugostitelje

Takodje jako prijatna iskustva u mom slucaju. Opet Latinski kvart.

... metro me malo zbunio (u odnosu na becki ili praski bio mi je nejasan)...

Ona suma linija moze da uplasi na prvi pogled. Medjutim, dovoljno je par minuta da se SVE razume i onda koriscenje i kombinovanje linija postaje zadovoljstvo.

Ako kupiš 10 karata za vožnju odjednom imaš popust pa te jedna karta izadje 1.10 eura što je stvarno jeftino.

Trazi carnet.

Dakle, glasam za PAriz i svaki minut u Parizu... Brisel - neki drugi put :)

Za mene je najveca tuga kada neko od 6 dana u Parizu ode jedan da vidi - Diznilend.

Louvre obavezno, izdvoj ceo dan, uzivaces!

Sa kartom Luvra mozes da izadjes napolje na recimo rucak i da se posle vratis u muzej.

Isto tako ne bih nikako isla u Luvr da ostajem manje od bar dve nedelje.Nit ti sta ostane u glavi,niti imas snage da sve obidjes.Ako bas zelis da ga vidis,odaberi epohu koju hoces da pogledas,inace je to bezglavo trcanje... :ph34r:

Za Luvr sigurno treba dobro isplanirati vreme, upoznati se pre puta sa delima koja se nalaze tamo, a ja sam se licno pozabavio i organizacijom muzeja, tako da kad sam krocio tamo znao sam tacno na koju stranu treba da idem. Prezentacija muzeja na internetu je fantasticna, sa mnogo vizuelnih i interaktivnih sadrzaja. Prica o tome kako se ne moze videti sve mi nikad nije bila jasna - ja bar nemam potrebu da vidim SVE (na stranu sto je to neizvodljivo za manje od nedelju dana). U Luvr svakako treba ici zbog atmosfere, arhitekture same zgrade i odabranih umetnickih dela. Ono sto se usput u odvojenom vremenu vidi, je cist bonus.

Par mojih saveta...penjanje na Trijumfalnu kapiju, fantastican pogled na 12 avenija koje se seku na trgu Etoil...Ovo naglasavam posto znam dosta ljudi koji su se vratili iz Pariza i koji su me ubedjivali da na Trijumfalnu kapiju ne moze da se popne (neki su isli toliko daleko da su me ubedjivali kako sam je pomesao sa Ajfelovom kulom - no comment...) Dalje sto se pentranja tice pomenuti Tour Montparnasse, i to nocu. Pogled na ceo grad sa 56. sprata, tacno se vidi kako grad zivi i pulsira. Poseta modernom delu la Defanse, novi Trijumfalni luk (impresivno) i penjanje na njega... Dalje ono sto ja zeleo da vidim van standardnih marsuta - kanal St. Martin (gde je Amelija Pulen bacala kamenčiće i pustila ribicu), fantastična šetnja od njega pa sve do Luksemburškog parka...

I jedan opšti savet: sve u Parizu bi trebalo videti u dve varijante, dnevnoj i noćnoj.

#33 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,853 posts

Posted 14 January 2009 - 23:21

U shopping na Pigalle. :D

:D
I ja sam mislio da se na Pigalu kupuje samo 1 odredjena vrsta zadovoljstva... :)
A onda je moja lepsa polovina kupila neke tasne tamo za 6 evra koje istovetne takve u Bg kostaju 30 evra... :ph34r:
A i suveniri su ovde najpovoljniji...

#34 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,853 posts

Posted 14 January 2009 - 23:26

Ajmo ukratko, po ovim pitanjima gore.

Proveo fantasticno, jedan od najjacih utisaka sa dosadasnjih putovanja.

Parizani koje sam ja sretao jesu bili ljubazni. Komunikacija na engleskom jeziku bez problema, bez onih igrica da prvo pokusamo na francuskom ne bismo li ih umilostivili da progovore engleski... Covek u metrou koji nam je na credit card kupio karte a mi njemu dali novac...u radnji kombinovan razgovor sa Rusima, takodje na engleskom. Na vrhu Tour Montparnasse jako ljubazna zena kojoj sam obecao da cu do moje sledece posete Parizu nauciti francuski, i tako dalje. Primera je mnogo.

Cene razne, hrana jos raznovrsnija (i kvalitet i izbor), kupovina u Auchan u Defansu.

Izgleda da smo sreli istu osobu... :ph34r:

#35 Vesko.

Vesko.
  • Members
  • 1,733 posts

Posted 14 January 2009 - 23:27

u shoping na pijacu Porte de Clignancourt, ne na Pigalle. :ph34r:

prvo - ogromna je pijaca, drugo - izbor da se raspametis, trece - cene su pristojne, cetvrto - izvanredan izbor second-hand robe u perfektnom stanju. pijaca se nalazi u blizini pocetne stanice metroa na liniji 4 (pte de clignancourt - pte d'orleans).

Mislis da Pigalle ima ogranicen izbor i da su cene nepristojne. :)

#36 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 15 January 2009 - 00:09

Izgleda da smo sreli istu osobu... :ph34r:

He, možda sam bio neprecizan :)

Ova žena je tamo radila na cepkanju karata i ljubazno mi napomenula da imam 10 minuta dok punog sata (i paljenja bljeskalica na Ajfelovoj kuli) i da do tada gledam da se popnem na sam vrh, na otvoreno.

Posted Image

#37 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,853 posts

Posted 15 January 2009 - 00:42

He, možda sam bio neprecizan :ph34r:

Ova žena je tamo radila na cepkanju karata i ljubazno mi napomenula da imam 10 minuta dok punog sata (i paljenja bljeskalica na Ajfelovoj kuli) i da do tada gledam da se popnem na sam vrh, na otvoreno.

Posted Image

Valjda je ista, samo sto nama karte nisu ni proveravali u prizemlju vec tek na samom 56. spratu.

Ja sam kad sam stigao bilo je 5 minuta do punog sata i 15 minuta do zatvaranja terase i to nas je upozorila i jos nas je pustila iako nam karte nisu bilu odgovarajuce jer su kupljene dan ranije...

#38 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 15 January 2009 - 01:03

Da,da...gore. Do tamo najregularnije liftom kao u obicnoj zgradi (onaj monitor sa prikazom spoljne kamere me odusevio), sam pritisnes sprat...a tamo te saceka ona. Ista prica, posto je bilo malo vremena do zadnjeg punog sata, lepo mi je skrenula paznju na sta prvo da se fokusiram, a posle ostalo lagano...

:ph34r:

#39 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,853 posts

Posted 15 January 2009 - 01:28

S tim u vezi jos 1 hint, ulaz na 59. sprat tj tu terasu je 9 evra i pogled je stvarno fenomenalan i nikako ne propustiti.
E sad ako vam se pogled dopadne a blizu ste Montparnasse-a i opet bi se peli gore, onda ne morate svaki put davati 9 evra, ulaz u onu nazovi galeriju na 56. spratu je neverovatnih 50 centi! Uzmete neku od stolica koje se tamo nalaze, sednete uz staklo i kulirate uz pogled na Pariz sa 200 metara visine... :ph34r:

#40 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 15 January 2009 - 01:37

Ovako nesto? :ph34r:

Posted Image

Zgodan savet, mada ja nisam imao vremena da se vise puta vracam.

#41 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,853 posts

Posted 15 January 2009 - 01:43

E to! :ph34r:

Realno, retko ce ko imati vremena za to ako je u Parizu 5 ili 7 dana, ali mozda neko ostaje duze...

#42 Brazilac

Brazilac
  • Members
  • 12,853 posts

Posted 15 January 2009 - 01:56

I jos 1 jako koristan savet - karte za Ajfelov toranj, Luvr, Orsaj, Versaj itd kupiti unapred preko neta, ustedecete sate i sate bespotrebnog cekanja. Ljudima po 2-3 sata cekaju samo za kartu za Ajfelov toranj ili Versaj... :ph34r:

#43 barracuda

barracuda
  • Members
  • 7,018 posts

Posted 15 January 2009 - 03:23

Mislis da Pigalle ima ogranicen izbor i da su cene nepristojne. :)

:D

ako ljudi imaju vremena, mogu ici i do Pigala da pogledaju sta sve mogu naci. i ne samo na Pigalu, moze se ici i na Barbes. ima i tamo raznih djakonija. jedini je problem sto u tim krajevima ima dosta lopova, cak razbojnika, pa savetujem oprez a mozda i izbegavanje. prosto mi je Clignancourt pao na pamet posto je najpoznatiji, mnogo "sigurniji" i ubedljivo najveci a cene su mozda i nize nego na drugim mestima. :D

neko je spomenuo problem snalazenja u metrou....da je veliki - jeste ali, dovoljno je gledati na "correspondence", kojih ima na svakoj stanici gde se linije ukrstaju. dovoljno je pratiti ih uz oznake linija na koje oni direktno vode i nemoguce je zalutati. takodje, jasno su oznacena mesta gde se silazi do RER-a (dakle - correspondence "taj i taj" RER, npr.). radi se o nekoliko linija koje idu uglavnom ispod regularnog metroa. ta vrsta prevoza povezuje sve bitnije opozitne periferije a prelazi i preko centra grada. sve je to izuzetno dobro organizovano i fenomenalno brzo.

kad sam vec spomenuo liniju 4, radi se o najstarijoj i "najgradskijoj" ruti u Parizu, posto prelazi preko Chateau Rougea (podnozje Monmartra), Gare de l'Esta (jedna od 4 glavne z. stanice), preko Hala (kulturni centar Georges Pompidou), pa Cite (Notre Dame), Chatelet-a, pa St Michel, St Germain, Montparnasse, itd.....

uh, kao da sam sad tamo! :ph34r:

Edited by Undead, 15 January 2009 - 04:24.

#44 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 15 January 2009 - 06:13

Da. Pariz ima tu moc. Ja vrlo lako mogu da se ubacim u raspolozenje kao da setam onim bulevarima tamo.

Za metro je jedino vazno da znas 1) na kojoj si liniji i 2) koje su joj krajnje tacke koje spaja, da bi znao na koju stranu da ides (prethodno naravno pogledas u mapu, mape su kombinovane sa ucrtanim stanicama metroa i objektima po gradu)

Sto se tice Ajfelove kule...mi smo imali karte pa smo ipak cekali vise od sata. Kazu ljudi da je najpametnije ici rano ujutro. Moj savet: popeti se liftom (izmedju sprata II i sprata III je jedino tako i moguce), a spustati se pesaka stepenicama. Mnogo je dobro.

Za Versaj...vrtove je nemoguce obici pesice. Mogu da se iznajme ona mala kola na struju, koja su nam bila nesto skupa, takodje moze da se koristi vozic koji cirkulise. Medjutim trece resenje je mene odusevilo - bicikli. Iznajmljuju se kod jezera. Obisli smo sve, uz histerican smeh (cudno stanje, stvarno) i za razliku od onih u vozu pravili pauze gde i kad smo hteli.

#45 Borris_

Borris_
  • Members
  • 3,423 posts

Posted 15 January 2009 - 14:23

Blago tebi ako ti nije skupo da platis 300E za noc u hotelu tipa Best Western i to sa grupnim popustom.U istom hotelu mozes da dobijes i sandwich za bagatelnih 17E.Sto se ljubaznosti tice tu se slazem jer nikada nisam imao lose iskustvo.
Kod koriscenja engleskog jos prvi put sam ukapirao da covek ima mnogo bolju srecu sa Arapima i crncima nego "original" Francuzima.Nisam nikada imao utisak da nece da govore engleski nego jednostavno ne znaju .

Hajde molim te reci mi koji si to hotel platio 300€ za noc i to Best Western?

To za engleski si u pravu.

Pariz skup? vjerovatno ali nama je London skuplji :ph34r: (sada je manje skup jer im moneta pada).