Jump to content

Photo
- - - - -

Majstori umetnosti

• Please log in to reply
215 replies to this topic

#196 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 12 July 2014 - 08:54

Ako ti je ta knjiga draga, da li smemo da pomislimo da si i sama hermeticarka?

Medjutim, ne znam za pojedinost da su jung i hese bili u svadji, sta ili ko je bio predmet njihovog spora?

Nije rec o svadji, otvorenom sukobu, u pitanju je, koliko se secam Seranove interpretacije, licna sujeta/sujete:  Frojd je srdacno docekao mladog Junga ali je doshlo do podele u esnafu na frojdovce i jungovce i to je obelezilo odnos ove dve jake licnosti. U starosti, ziveli su u Shvajcarskoj, na puskomet jedan od drugog ali se nisu sretali, Serano ih je obilazio u vishe navrata i odgovarao na pitanja jednog o onom drugom, ukratko, bili su dzentlmeni ali svako zatvoren u svojoj kuli od slonovace. 

Vishe ni sama ne znam shta sam i nije mi ni bitno sve dok bar naslucujem ko sam. Pola zivota sam trazila Istinu a drugu polovinu troshim da pobegnem od nje.

• 0

#197 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 12 July 2014 - 09:12

Ovde se dosta toga pisalo, a meni je zanimljivo,

posebno kad ne dolazim neko vreme, do cega sve ne moze da se stigne u - naizgled obicnoj diskusiji :)

...ne treba preskakati stepenike, jer kako bi se shvatilo koliko je jung komplikovan,

moramo pre toga da desifrujemo sve simbole kojima se on koristi u naizgled ne-posebnom jeziku,

ne samo to, vec moramo i da znamo sta da izucimo kako bismo ga pratili..

Ilustracija za ovo iznad je tamo gde high prodaje dusu djavolu za pusto ostrvo u sred carobnog arhipelaga,

a kinik predlaze zemski manastir...zvuci da umres od smeha kao npr ja sada, u smislu pusti daleka ostrva, probaj nesto jednostavnije i blize, ne preskaci te stepenike...da ne objasnjavam sad svoje razloge za smejanje...

ali ipak, u ozbiljnom pristupu, oba primera su simboli hermetizma

Da, i jos recimo on (Jung) kaze da ne veruje u boga, a zasto? Zato sto on (Jung) zna da bog postoji...bitan bold

Kako to Jung zna da postoji bog? (odgovor na ovo nema u knjigama ili online, ima tek kad procitate i desifrujete sve lestvice koje prethode odgovoru) Pa cak i tada mozda niste u pravu. I da dodam, mislim jungovskohesovski  ;)  osecanja na stranu, jer ona guse istinu.

Kod Frojda - metamorfoze, kod Junga - "dobro jutro" tiganju u kojem ce spremati omlet za dorucak. Dubok naklon i jednom i drugom uz ozbiljnu napomenu da nisam nikakav poznavalc lika i dela pomenutih bardova, ja sam samo, kad je za to doshlo vreme, citala neke njihove radove umesto herc romana i "Bazara", uzela od obojice shta mi je bilo potrebno za nagoveshtaj neke samospoznaje i individualizacije i otishla dalje. Mislim da bi se obojica slozila da je i toliko dovoljno za jedno prosecno bauljanje koz zivot.    

P.S. Kod mene sve naopako: sad citam herc romane i ne skidam se sa Coolinarke, zavrshicu sa tiganjem u ruci ali bez sabranih dela!

• 0

#198 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 12 July 2014 - 09:18

Fajn.

Desifrovati svaku ezoteriju?

Npr. - Gurdjijeva?

http://www.kupindo.c...eksandar-Etkind

http://www.amazon.co...05110482&sr=1-3

Ono sto mi je bilo mnogo interesantno u toj knjizi Etkinda je poveca upletenost vrlo sumnjivih likova koji su se kasnije u svoj 'lepoti' ispoljili u represivnim ЧЕКА / НКВД 'organima', gde im je ta ezoterija sluzila da pecaju zabludele duse.

Nista nije manje sramna uloga adolfovih tajnih sluzbi koje su radile istu stvar.

Mislim, - tesko da je bila smisljena opakija stvar od toga.

Pogledaj samo danasnje 'mraksiste' tipa Zizeka (?)

Kada pogledas spisak svih tih ЧЕКА / НКВД likova - mozes samo da se prenerazis, koliko su bili inkorporirani u socijalnom inzeneringu za stvaranje tzv. 'novog coveka' (Лев Троцкий).

Tako da je 'hermetizam' vrlo bezazlena pojava.

Tu se radi o pokusaju 'modeliranja svesti'.

PS.

Vec sam pisao na 4umu - ako pronadjes / kupis knjigu obrati paznju na poglavlje o Bulgakovu i prijemu kod americkog ambasadora u Moskvi ('bal kod Satane' u romanu MM), o savrseno otkacenoj spodobi Lu Salome, i nekoj likinji 'Sabina Spielrein / C. Шпильрейн'. Cim su nemci usli u njen grad - ekspresno su je poslali u logor / exterminirali.

Ima u knjizi interesantnih detalja o 'specijalnim skolama' za rukovodilacku boljsevicku decu (Vasilije Staljin) kao i mnogi detalji o Makarenkovoj 'Pedagoskoj poemi', nekoj vrsti gej-kolonije, gde bi se danas tim 'vaspitacima / uciteljima', pa i Makarenku, sudilo za elementarnu seksualnu zloupotrebu maloletnih lica.

A i kasnije, tokom SSSRa, imala si mnoge KGB 'tajne institute' koji su se bavili 'paranormalnim pojavama', opet sa vrlo odredjenim ciljem.

Zar nije onaj 'sajko ludak' bio zvanicni pratilac Karpova na mecevima protiv Korcnoja (ma sta to znacilo?)

A ti kazes - 'hermetizam / ezoterija'?

A evo nesto i za Hajlenderku 

attachicon.gifTri palme na otoku srece - m .jpg

...

TRI palme?!

Pa neka sad neko kaze da je Kinik jedan Cinik!

Hvala, cheshnejshi Kinik.

Odustala od manastira, ovakve kao ja ne primaju ni na 3 dana.

Edited by highlanderka, 12 July 2014 - 09:18.

• 0

#199 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 12 July 2014 - 16:35

Desifrovati svaku ezoteriju?

...ma jok..

Desifrujes samo ako te interesuje ili ako nemas kljuc za razumevanje. Cisto da ne obijas bravu glavom. (ne ti, vec svako na koga bi se moglo odnositi)

za ostatak: thanx

Medjutim ne postoji oblast ili pojam koji covek ne moze da zloupotrebi,

ali sa druge strane razumljivo mi je da neko istrazuje i dalje od one tacke koja saznajno nije dovoljno pokrivena - i to ne mora da se zloupotrebi.

...a hermetizam je samo rezultat rechi o hermetickom krugu a u njemu zvezda - jedna jung druga hese ;)

• 1

#200 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 12 July 2014 - 16:57

Nije rec o svadji, otvorenom sukobu, u pitanju je, koliko se secam Seranove interpretacije, licna sujeta/sujete:  Frojd je srdacno docekao mladog Junga ali je doshlo do podele u esnafu na frojdovce i jungovce i to je obelezilo odnos ove dve jake licnosti. U starosti, ziveli su u Shvajcarskoj, na puskomet jedan od drugog ali se nisu sretali, Serano ih je obilazio u vishe navrata i odgovarao na pitanja jednog o onom drugom, ukratko, bili su dzentlmeni ali svako zatvoren u svojoj kuli od slonovace. 

ko? ma kakav sad frojd, u hermetickom krugu se radi o jungu i heseu,

ti si rekla da je m.s. pokusao da ih pomiri ...da pomiri junga i hesea i ja pitala ko ih je zavadio

A sto se frojda i junga tice, poznato je da se jung nije slagao sa kolicinom frojdovske seksualnosti itd. o toj nesuglasici, ako se uopste moze nazvati nesuglasicom ili razlikama u pristupu, ne bih ni pitala...

edit/quote

Edited by Mama_mia, 12 July 2014 - 16:58.

• 0

#201 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 12 July 2014 - 17:21

Mammma mia! Al'sam se obrukala, naravno da se radi o Heseu i Jungu, sta bi Frojd rekao za ovu ömashku? 

• 0

#202 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,382 posts

Posted 12 July 2014 - 17:40

sta bi Frojd rekao za ovu ömashku? 

...svakako bi rekao da ti je seh u proslosti danas na forumu ovo smestio ^_^

• 0

#203 cmix909

cmix909
  • Members
  • 743 posts

Posted 15 August 2014 - 11:30

http://ukiyo-e.org/

Neverovatno je da npr. pojedine Hiroshigeove grafike najmanjeg formata kostaju svega 100 do 150 dolara, onih velikih ima i za nekoliko stotina. Umetnicki nivo, kvalitet otiska i ocuvanost variraju, ali vredi cekati. Ni sam ’starac lud za crtanjem’ nije obavezno nedostizan za domaci minimalisticki dzep. 

Evo i netrazene reklame za tokijske galerije Shukado i Hara Shobo, gde se mogu kupiti i drvorezi ove dvojice svetskih i japanskih velikana kojima se i Van Gog divio. Prva je orijentisana vise na internet, druga je klasicnija, s tim da unutra ima i radova kojih nema u digitalnom izlogu – i obrnuto.

Neka kao ilustracija posluzi ovaj Hiroshigeov Attached File  Most Nihonbashi u snegu.jpg   99.95KB   2 downloads

koji je galerija Shukado prodala za tricavih 400 $, do interneta i poste nije ni stigao.

• 0

#204 ironside

ironside
  • Members
  • 3,109 posts

Posted 10 February 2015 - 14:41

Jučer je u Tokyu u 85. godini umro Kenji Ekuan, japanski dizajner koji je, između ostalog osmislio Ymamahin motocross bike YZ 450 i čuveni 'kapsula hotel'. Ostat će najupamćeniji po ikoničkom dizajnu 150 ml bočice Kikkoman soja sosa (1961.)

kenji-ekuan-passes-away-soy-sauce-bottle

ご冥福をお祈りいたします

• 1

#205 Kinik

Kinik
  • Members
  • 37,414 posts

Posted 10 February 2015 - 18:28

...

Daleke 1940. godine, 10. februara, prikazan je prvi crtac autora Hanna & Barbera, iz serije 'Tom & Jerry".

Prvo su se zvali Jasper i Jinks, a kasnije Tom i Jerry i osvojili nevidjenu popularnost kod publike svih uzrasta.

Iako su mnogi zamerali autorima za svojevrsno nasilje, ti crtaci su postali klasika i dobili 7 'Oskara'.

...

• 1

#206 ironside

ironside
  • Members
  • 3,109 posts

Posted 11 March 2015 - 21:16

Netom je donesena odluka da mu se dodijeli Pritzkerova nagrada, u 90-oj godini umro je Frei Otto, njemački arhitekt, čuven, između ostalog, po dizajnu olimpijskog stadiona (OI 1972) u Münchenu.

Inspirirao me.

54ff61c3e58ece05b4000177_2015-pritzker-p

• 0

#207 ironside

ironside
  • Members
  • 3,109 posts

Posted 14 March 2015 - 18:27

U Princetonu, NJ, u 80-oj godini je preminuo čuveni arhitekt Michael Graves. Graves je s Peterom Eisenmanom, Johnom Hejdukom, Charlesom Gwathmeyem i Richardom Meierom 1969. oformio grupu 'New York Five', odanu postulatima čiste moderne. Graves se kasnije distancirao od grupe i jedan je od najzaslužnijih za formiranje i prepoznavanje estetike postmoderne u arhitekturi ranih osamdesetih.

Michael Graves bio je jednako uspješan i kao industrijski dizajner: u široj javnosti ostat će upamćen po čuvenom čajniku '9093' koji je konstruirao za kuću Alessi.

michael-graves-passes-away-designboom-02

• 1

#208 ironside

ironside
  • Members
  • 3,109 posts

Posted 31 March 2016 - 18:55

zaha-hadid-portrait-mary-mccartney-dezee

Zaha Hadid umrla je danas u 65. godini. Bila je prva arhitektica koja je dobila Pritzkerovu nagradu.

Nedostajat će mi.

• 3

#209 Pedja82

Pedja82
  • Members
  • 5 posts

Posted 31 December 2016 - 15:24

Petrovic Nadja mladi akademski slikar iz Bitolja

• 0

#210 fulleren

fulleren
  • Members
  • 275 posts

Posted 29 March 2017 - 23:24

Tamara De Lempicka

Self-Portrait in the Green Bugatti 1925... 

tumblr_lk1qglm6xU1qhxnezo1_1280.jpg

• 0