Jump to content

Photo
- - - - -

Majstori umetnosti

• Please log in to reply
208 replies to this topic

#181 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 06 July 2014 - 21:23

...

Nista mracna, tamna Vizantija - samo svetlost.

...

• 0

#182 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 06 July 2014 - 23:27

...

Nadam se da si gledala film 'Andrej Rubljov'.

Pa ima tamo civilizacijski / duhovni spor izmedju Teofana Grka i Rubljova.

Ako te ne mrzi - pogledaj na Netu ikone T. Grka, u mracnim vizantijskim, ljubicanstveno_plavim bojama i blistave boje A. Rubljova.

...

• 0

#183 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 07 July 2014 - 06:41

...

Nista mracna, tamna Vizantija - samo svetlost.

attachicon.gifbrancusi_2.jpg

...

...

Nadam se da si gledala film 'Andrej Rubljov'.

Pa ima tamo civilizacijski / duhovni spor izmedju Teofana Grka i Rubljova.

Ako te ne mrzi - pogledaj na Netu ikone T. Grka, u mracnim vizantijskim, ljubicanstveno_plavim bojama i blistave boje A. Rubljova.

...

Gledala sam Rubljova, ne jednom,  mozda bi bilo bolje da nisam, bila bih jednostavnije bice, vishe bih se radovala sebi, zivotu, drugima....pamtim izlazak iz bioskopa, podnevna projekcija, nekoliko trenutaka nisam mogla da prepoznam ulice, grad.... ja josh uvek stojim u jednoj beogradskoj ulici i ne znam da li je dan poceo ili se zavrshava.

Zapamtila sam Tonsicevu sliku jer je "cutala", bila je tu kao pogled kroz kljucaonicu na svet u kojem se samo srcem vidi....zenski svet.

Edited by highlanderka, 07 July 2014 - 06:56.

• 0

#184 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 07 July 2014 - 12:07

...

Kako se to 'vidi srcem'?

:blink:

...

• 0

#185 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 07 July 2014 - 14:29

...

Kako se to 'vidi srcem'?

:blink:

...

Najbolje objasnio A.de St. Egsiperi, "Mali Princ". 

• 0

#186 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 07 July 2014 - 20:30

...

Nikada nisam bio ljubitelj takve literature.

A mislim da bajke nikada nisam ni citao.

...

• 0

#187 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 08 July 2014 - 05:49

...

Nikada nisam bio ljubitelj takve literature.

A mislim da bajke nikada nisam ni citao.

...

Jung se bavio znacajem i znacenjem bajki kao arhetipova, kao cinioca kolektivnog nesvesnog i formiranja svesnog individualnog.

"Mali Pinc" nije bajka u kalsicnom smislu vec alegorija. Nezna i surova istovremeno. Ja nisam ta koja ce "Malog Princa" citati unuku. Dobice svoj primerak knjige ali ce je procitati sam, kad za to dodje vreme. Knjige nam dolaze onda kada smo spremni za njih, one biraju nas. 

• 0

#188 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 08 July 2014 - 07:07

...

Ne bih nesto da se upustam u 'jungijanstvo'.

Imam jednu poznanicu - ona je veliki fan Junga, pa sam joj jednom rekao - mozes li mi ti to objasniti svojim recima? Ona rece - ne.

Znaci, ako ja odbijam da prihvatim taj 'jezik', kad ja govorimo razlicitim jezicima - nema razumevanja? Kaze - ne.

Nasmejah se posto sam se jednom setio moje kcere koja je jedno vreme obozavala 'horor'.

Donese dve kasete preko vikenda i onda me sitno provorica - a neces da gledas, a? Bojis se?

Pa sam joj rekao: dete, citavog zivota dajem sve na 'racio', i sad neko da mi 'prcka po podsvesti'? 

Nece moci.

Koliko se secam - ASE je imao zenu-rospiju, pa mozda otuda poriv da pise 'bajke / alegorije'?

Btw, - nisam voleo ni 'Galeba', ni Hesea, ni Koelja i sl. literaturu.

...

• 0

#189 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 08 July 2014 - 13:31

...

Ne bih nesto da se upustam u 'jungijanstvo'.

Imam jednu poznanicu - ona je veliki fan Junga, pa sam joj jednom rekao - mozes li mi ti to objasniti svojim recima? Ona rece - ne.

Znaci, ako ja odbijam da prihvatim taj 'jezik', kad ja govorimo razlicitim jezicima - nema razumevanja? Kaze - ne.

Nasmejah se posto sam se jednom setio moje kcere koja je jedno vreme obozavala 'horor'.

Donese dve kasete preko vikenda i onda me sitno provorica - a neces da gledas, a? Bojis se?

Pa sam joj rekao: dete, citavog zivota dajem sve na 'racio', i sad neko da mi 'prcka po podsvesti'? 

Nece moci.

Koliko se secam - ASE je imao zenu-rospiju, pa mozda otuda poriv da pise 'bajke / alegorije'?

Btw, - nisam voleo ni 'Galeba', ni Hesea, ni Koelja i sl. literaturu.

...

Frojd i neshto manje Jung imaju sjajna dela pisana lako razumljivim jezikom. Ne mislim da je Junga teshko razumeti i da on ima neki poseban jezik, narocito njegovi radovi na antropoloshke teme. Meni su bliske neke njegove ideje jer sam i sama sklona animizmu vishe nego teizmu. Razumem vashu posvecenos raciju, mi smo deca Evrope, potomci Dekarta. No, u zivotu je potrebna ravnoteza pa nije zgoreg zaviriti  iza racija, tamo je vishe slobode pa i radosti.

Miguel Serano, chileanski diplomata (boravio u tom svojstvu u Bg sjezdesetih), istrazivac, pisac i poeta, napisao je knjigu "Hermeticki krug", o svom poznanstvu sa Heseom i Jungom, poslednje intervjue su obojica dali bash njemu jer je pokushao da ih izmiri pred kraj njihovih zivota. Knjigu je kod nas uredio "Plavi jahac", izdavacka kuca iz Bg. Josh nisam prebolela sto mi tu knjigu neko nije vratio pa je vishe nemam, deo o Jungu je sjajan. Serano je bio prijatelj sa obojicom i posecivao ih je u Shvajcaskoj tako da pruza uvid u njihove privatne stavove i zivote, meni jako draga knjiga.

Edited by highlanderka, 08 July 2014 - 13:39.

• 0

#190 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 10 July 2014 - 00:19

...

... 

Ne mora da znaci da je neko ko piskara 'sjajna dela rzumljivim jezikom' (?) u stanju da dosegne do istinskih intelektualnih visina.

To je pre odraz intelektualne nesposobnosti razumevanja ljubitelja / 'navijaca'.

Tzv. 'animizam & teizam' u XX, XXI veku?

Mene taj pristup ne interesuje.

Kada citam Zizeka koji se poziva na 'mraksa-frauda' - ostalo preskocim uz ironicni osmeh.

Btw - zar nije odlazak kod 'shrinkera' dobrovoljna stvar?

Eto - takvim prevarantima, na nivou L. Gershmana - ne bih dao ni 'dinar'.

A neki daju mnoge stotine nekih novaca / posvete svoj 'zivot' (?)

Kod nas je u izdanju 'Zeptera' prevedena knjiga Etkinda A.M, "Eros nemoguceg" - o istoriji psihoanalize u Rusiji.

To nije samo Rusija, to je citava Evropa, to treba procitati - da se upozna jedan mali kruzok naopakih, zavidljivih, pakosnih i zblanutih 'postovalaca' sve te 'sajko' ezoterije, i ubediti se u to da im ona ni u cemu nije pomogla da budu 'bolji ljudi'.

Ako nije njima - kako bi nama?

...

• 0

#191 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 10 July 2014 - 16:14

Sve "intelektualne visine" ovoga sveta dala bih za jednu jedinu pescanu plazu nekog pustog ostrva. Sa palmom.

Edited by highlanderka, 10 July 2014 - 16:14.

• 0

#192 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 10 July 2014 - 23:25

...

A zasto ne sumadijski zhemski manastir?

(ovde 'sumadijski svet, ljubitelji vatrice na ognjistu' umislja da mu upravo po nekom difoltu pripadaju 'suncane plaze & palme' - kao da su nasledni potomci, princeze & princevi, dalekih, egzoticnih, kraljeva sa Juznih mora)

...

• 0

#193 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 3,816 posts

Posted 11 July 2014 - 15:47

napisao je knjigu "Hermeticki krug", o svom poznanstvu sa Heseom i Jungom, poslednje intervjue su obojica dali bash njemu jer je pokushao da ih izmiri pred kraj njihovih zivota.

, meni jako draga knjiga.

Ako ti je ta knjiga draga, da li smemo da pomislimo da si i sama hermeticarka?

Medjutim, ne znam za pojedinost da su jung i hese bili u svadji, sta ili ko je bio predmet njihovog spora?

• 0

#194 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 3,816 posts

Posted 11 July 2014 - 16:20

Ovde se dosta toga pisalo, a meni je zanimljivo,

posebno kad ne dolazim neko vreme, do cega sve ne moze da se stigne u - naizgled obicnoj diskusiji :)

. Ne mislim da je Junga teshko razumeti i da on ima neki poseban jezik, narocito njegovi radovi na antropoloshke teme. Meni su bliske neke njegove ideje jer sam i sama sklona animizmu vishe nego teizmu.

...ne treba preskakati stepenike, jer kako bi se shvatilo koliko je jung komplikovan,

moramo pre toga da desifrujemo sve simbole kojima se on koristi u naizgled ne-posebnom jeziku,

ne samo to, vec moramo i da znamo sta da izucimo kako bismo ga pratili..

Ilustracija za ovo iznad je tamo gde high prodaje dusu djavolu za pusto ostrvo u sred carobnog arhipelaga,

a kinik predlaze zemski manastir...zvuci da umres od smeha kao npr ja sada, u smislu pusti daleka ostrva, probaj nesto jednostavnije i blize, ne preskaci te stepenike...da ne objasnjavam sad svoje razloge za smejanje...

ali ipak, u ozbiljnom pristupu, oba primera su simboli hermetizma

Da, i jos recimo on (Jung) kaze da ne veruje u boga, a zasto? Zato sto on (Jung) zna da bog postoji...bitan bold

Kako to Jung zna da postoji bog? (odgovor na ovo nema u knjigama ili online, ima tek kad procitate i desifrujete sve lestvice koje prethode odgovoru) Pa cak i tada mozda niste u pravu. I da dodam, mislim jungovskohesovski  ;)  osecanja na stranu, jer ona guse istinu.

• 0

#195 Kinik

Kinik
  • Members
  • 34,300 posts

Posted 11 July 2014 - 22:04

... 

Fajn.

Desifrovati svaku ezoteriju?

Npr. - Gurdjijeva?

http://www.kupindo.c...eksandar-Etkind

http://www.amazon.co...05110482&sr=1-3

Ono sto mi je bilo mnogo interesantno u toj knjizi Etkinda je poveca upletenost vrlo sumnjivih likova koji su se kasnije u svoj 'lepoti' ispoljili u represivnim ЧЕКА / НКВД 'organima', gde im je ta ezoterija sluzila da pecaju zabludele duse.

Nista nije manje sramna uloga adolfovih tajnih sluzbi koje su radile istu stvar.

Mislim, - tesko da je bila smisljena opakija stvar od toga.

Pogledaj samo danasnje 'mraksiste' tipa Zizeka (?)

Kada pogledas spisak svih tih ЧЕКА / НКВД likova - mozes samo da se prenerazis, koliko su bili inkorporirani u socijalnom inzeneringu za stvaranje tzv. 'novog coveka' (Лев Троцкий).

Tako da je 'hermetizam' vrlo bezazlena pojava.

Tu se radi o pokusaju 'modeliranja svesti'.

PS.

Vec sam pisao na 4umu - ako pronadjes / kupis knjigu obrati paznju na poglavlje o Bulgakovu i prijemu kod americkog ambasadora u Moskvi ('bal kod Satane' u romanu MM), o savrseno otkacenoj spodobi Lu Salome, i nekoj likinji 'Sabina Spielrein / C. Шпильрейн'. Cim su nemci usli u njen grad - ekspresno su je poslali u logor / exterminirali.

Ima u knjizi interesantnih detalja o 'specijalnim skolama' za rukovodilacku boljsevicku decu (Vasilije Staljin) kao i mnogi detalji o Makarenkovoj 'Pedagoskoj poemi', nekoj vrsti gej-kolonije, gde bi se danas tim 'vaspitacima / uciteljima', pa i Makarenku, sudilo za elementarnu seksualnu zloupotrebu maloletnih lica.

A i kasnije, tokom SSSRa, imala si mnoge KGB 'tajne institute' koji su se bavili 'paranormalnim pojavama', opet sa vrlo odredjenim ciljem.

Zar nije onaj 'sajko ludak' bio zvanicni pratilac Karpova na mecevima protiv Korcnoja (ma sta to znacilo?)

A ti kazes - 'hermetizam / ezoterija'?

A evo nesto i za Hajlenderku 

...

• 0