Jump to content


Photo

Jastuk


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
21 replies to this topic

#1 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 19 December 2008 - 21:41

volite li jastuke? tanke ili debele? duguljaste ili kockaste? jedan ili vise njih? perca ili pena?



:ph34r:





prva :)

#2 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 19 December 2008 - 21:43

volite li jastuke? tanke ili debele? duguljaste ili kockaste? jedan ili vise njih? perca ili pena?



:ph34r:





prva :D

Preteče me :) .
Kontur, tempur, dormeo, restform..., pitanje je sad ?

#3 BlackDog

BlackDog
  • Members
  • 2,951 posts

Posted 19 December 2008 - 22:55

Spavam na dva komada (jedan pored drugog), jedan od pene (mislim da je kontur) s onom izbocinom za vrat i drugi onaj 'narodski s perje' :ph34r: . I tako se nocu prebacujem malo s jednog na drugi, nekad mi oba zavrse na podu ali me mrzi da ih dizem pa spavam bez jastuka.

#4 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 20 December 2008 - 00:39

prva :D


Sad ozbiljno. Pre nekoliko dana sam htela da postavim temu o anatomskim jastucima, ali nisam znala u koji PDF da je denem. Ustvari, nije postojao odgovarajući, pa sam zamolila moderaciju da razmisle o pokretanju jednog koji bi se ticao uređenja doma. I evo, brza reakcija, a sam moje strane pohvale i zahvalnost na tome. Usput, rekla sam da kad se PDF pokrene, da ću prva postaviti temu o jastucima, ali nickie :) me pretekla.
Već 12 godina spavam na kontur jastuku, to je jastuk od običnog sunđera, u doba kada sam kupila prvi ovi od memorijske pene kod nas nisu ni postojali, a posle sam nabavila i drugi. Sad mi se i ovaj drugi raspada i odlučila sam da ga promenim, ali sam u dilemi : dormeo, tempur, restform, simpen ( proizvodi Simpo ).
Ustavri, mislim da su to sve isti jastuci, jer sam isla po radnjama u kojima se prodaje roba iz TV šopova i u simpo, pipala, gnječila , mislim da su Simpovi malo mekši, ali nisam sigurna :ph34r: .
Cene su im različite, npr. dormeo kosta 2500 din, restform 1900, simpo isto kao dormeo, ali postoje 3 veličine, ovi manji su jeftiniji.
Zanima me da li neko od vas spava na anatomskom jastuku i kakva su iskustva, naročito ovaj restform, jer zašto da dajem 600 din. više kad mislim da je u pitanju isti jastuk, samo se prodaje pod drugim nazivom.

#5 Anadion

Anadion
  • Members
  • 481 posts

Posted 20 December 2008 - 02:25

Koristim iskljucivo one starinske jastuke koje lepo mogu da namestim. Sta znam od cega su... od neke ucebane vune ili pamuka i ravni su. I onako sam lak na snu tako da od jastuka mnogo toga zavisi. Jezim se od ovih novih najlonskih antialergijskih.

#6 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 20 December 2008 - 03:08

Koristim iskljucivo one starinske jastuke koje lepo mogu da namestim. Sta znam od cega su... od neke ucebane vune ili pamuka i ravni su. I onako sam lak na snu tako da od jastuka mnogo toga zavisi. Jezim se od ovih novih najlonskih antialergijskih.

Jastuci se pune paperjem ili perjem, ovi prvi su meksi i znatno skuplji, npr. 4000 din. prema 1000 ili 1500 ( moja mama nedavno kupovala, pa znam ).
Duseci se pune vunom, a jorgani mogu pamukom.
Ja sam spavala na jastuku koji je punjen perjem, ali pocela sam svako jutro da se budim sa glavoboljom, e sad da li je jastuk ili nesto drugo bio uzrok tome ne znam. U to vreme na TV-u se vrtela reklama za kontur jastuke, pa sam porucila i tako se navikla na taj oblik ( kao dvogrba kamila :ph34r: ).
Glavobolje su prestale, opet tesko je reci da li je jastuk imao ulogu u tome.
Sad vise ne bih mogla da spavam na jastuku drugacijeg oblika i velicine, odn. mogla bih, ali uz navikavanje, zato trazim ove od latexa ili kako se ta materija vec zove.

#7 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 20 December 2008 - 03:17

Dosad kupio 2 jastuka, reklame ovo-ono, upravo te dvogrbe kamile. Nisam se mogao navici. Dva dana se budio ukocenog vrata. Mozda zato sto moram podvuci ruku pod jastuk. A onda mi bude previsok. Zato koristim obicni, najruzniji i najtanji. Doduse ja svakako lose spavam, pa nisam mjerodavan.

#8 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 20 December 2008 - 12:15

Dosad kupio 2 jastuka, reklame ovo-ono, upravo te dvogrbe kamile. Nisam se mogao navici. Dva dana se budio ukocenog vrata. Mozda zato sto moram podvuci ruku pod jastuk. A onda mi bude previsok. Zato koristim obicni, najruzniji i najtanji. Doduse ja svakako lose spavam, pa nisam mjerodavan.


I ja mogu da spavam samo na tananom.I podvlachim ruku pod isti.A onda se jednog jutra probudim sa
utrnutom shakom ( mada je to cesce bio slucaj,ali se shaka normalizovala posle desetak minuta),
i pola shake ostane utrnuto. Posle nekoliko meseci odem ipak kod lekara i on mi kaze
da ne spavam na ruci (neki nerv u laktu se syebao jerBo mi je glava teshka :ph34r: ).

Sada sam podigla malo uzglavlje kreveta i imam utusak da je shaka sada u redu.

Ma ima ona divna poslovica ( nesto ti sve smeta :) ), al aj necu je zbog pristojnosti ovde citiram.

#9 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 20 December 2008 - 18:15

Samo perje, pri čemu je bitna razlika, koju je pomenula Uma, između perja i paperja. Iz perjanih jastuka iz IKEAe probija perje oštro kao pero Pere Lukovića, nekoliko puta sam se nabo.
Sad da vam otkrijem ključnu tajnu jastuka kao takvog. Elem, potrebna su dva, oba perjana. Veliki kao osnov ležanja te spavanja u užem smislu + mali za pod glavu. Naravno i na velikom leži glava, ali bez malog gubi oslonac. Perje je vrag, neće da stoji na mjestu, već se pod pritiskom razilazi na sve moguće i nemoguće strane, samo neće da leži mirno pod čvrstim predmetom, rečenom glavom. Zato mali, u malom perje nema kud da se raziđe, jer je mjesta kako sam naziv veli - malo.

#10 Abacab

Abacab
  • Members
  • 240 posts

Posted 20 December 2008 - 19:07

Već 12 godina spavam na kontur jastuku, to je jastuk od običnog sunđera, u doba kada sam kupila prvi ovi od memorijske pene kod nas nisu ni postojali....


Imam ga više od 15 godina ali malo korišćenog....Zašto?...zato što je, otprilike, spavati na kontur jastucima mazohizam. Glava bi se navikla, čini mi se i na kamen, zašto ne i na kontur jastuke.
Zato, jedino i samo jastuk sa paperjem.
U zadnje vreme probao sam i jastuk sa heljdom...može da prođe.

#11 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 22 December 2008 - 23:20

Kupila sam jastuk "simsen", proizvodi Simpo. Ima ga u 3 dimenzije
36 x 13/10 x 53
31 x 9/7 x 46
26 x 7/5 x 38
Uzela sam ovaj koji sam boldovala ključna dimenzija je ova u sredini 9/7, gde prvi broj pokazuje visinu manje izbočine, a drugi veće ( poznato i kao ženska i muška strana ).
Merila sam svoj stari jastuk, toliko je propao i stanjio se da mu je visina na kojoj sam spavala bila svega 5 cm na sredini, pa računam ovaj će odgovarati.
Košta 1805 din.
Inače, piše sve što i na drugim : MEMORY FOAM, NASA... bla, bla.
Kao što sam pisala eć 12 godina spavam na ovakvim jastucima, nedavno sam probala "normalan" jastuk od perja i činilo mi se da mi je glava na vrhu Himalaja, a noge u podnožju, nije bilo teorija da zaspem, kao da sam sedela.

Glava bi se navikla, čini mi se i na kamen, zašto ne i na kontur jastuke.

To je tačno, ovaj stari sam nosila kud god da krenem, što je malo nezgodno, ako ne ideš automobilom, pa sam se odlučila za jastuk manjih dimenzija, onaj najmanji je kao igračka, pa je otpao pri izboru.
Eto da znate, ako spavate na ovakvim jastucima u Simpu su najpovoljniji što se cene tiče, a kao što sam rekla svi su potpuno isti, po mom mišljenju.
Laku noć
:ph34r:
edit :

Dosad kupio 2 jastuka, reklame ovo-ono, upravo te dvogrbe kamile. Nisam se mogao navici. Dva dana se budio ukocenog vrata. Mozda zato sto moram podvuci ruku pod jastuk. A onda mi bude previsok. Zato koristim obicni, najruzniji i najtanji. Doduse ja svakako lose spavam, pa nisam mjerodavan.

Roterdamac, u ponudi imaš i jastuke koji liče na obične ( bez grba) debljina im je 12 odn 10 cm. Kud ćeš tanje ?
Pa koja je debljina tvog jastuka ?

Edited by Uma, 23 December 2008 - 00:09.


#12 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 23 December 2008 - 00:42

Kupila sam jastuk "simsen", proizvodi Simpo. Ima ga u 3 dimenzije
36 x 13/10 x 53
31 x 9/7 x 46
26 x 7/5 x 38
Uzela sam ovaj koji sam boldovala ključna dimenzija je ova u sredini 9/7, gde prvi broj pokazuje visinu manje izbočine, a drugi veće ( poznato i kao ženska i muška strana ).
Merila sam svoj stari jastuk, toliko je propao i stanjio se da mu je visina na kojoj sam spavala bila svega 5 cm na sredini, pa računam ovaj će odgovarati.
Košta 1805 din.
Inače, piše sve što i na drugim : MEMORY FOAM, NASA... bla, bla.
Kao što sam pisala eć 12 godina spavam na ovakvim jastucima, nedavno sam probala "normalan" jastuk od perja i činilo mi se da mi je glava na vrhu Himalaja, a noge u podnožju, nije bilo teorija da zaspem, kao da sam sedela.

To je tačno, ovaj stari sam nosila kud god da krenem, što je malo nezgodno, ako ne ideš automobilom, pa sam se odlučila za jastuk manjih dimenzija, onaj najmanji je kao igračka, pa je otpao pri izboru.
Eto da znate, ako spavate na ovakvim jastucima u Simpu su najpovoljniji što se cene tiče, a kao što sam rekla svi su potpuno isti, po mom mišljenju.
Laku noć
:ph34r:
edit :

Roterdamac, u ponudi imaš i jastuke koji liče na obične ( bez grba) debljina im je 12 odn 10 cm. Kud ćeš tanje ?
Pa koja je debljina tvog jastuka ?

E vidis ja sam bio kupio taj Nasin sa memorijskom penom i celu noc sam ga jurio po krevatu, i posle dve tri noci, vratio se svom starom dobrom perjanom jastuku. Ipak milim da je sve stvar navike, kako se covek privikne kako spava nocu. Ako neko nemerino spava kao ja onda mu ovi jastuci nimalo nece pomoci, samo ce se buditi sa jos jacim glavoboljama, posebno ako u toj jurnjavi za jastukom ne udari glavom u kredenac sto se meni desilo nekoliko puta. Iskreno ja volim te jastuke na koje kada stavis glavu imas osecaj kao da si na Himalijama, ne znam koliko se to svidja mojoj kicmi, ali....sta da se radi :)

#13 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 23 December 2008 - 16:44

E vidis ja sam bio kupio taj Nasin sa memorijskom penom i celu noc sam ga jurio po krevatu

zasto jurio?
objasni ti to malo bolje... :ph34r:

edit: ja sam od onih sto zavlace ruku pod jastuk (videti pod: teja, roterdamac) i od onih kojima pod hitno treba novi jastuk, posto nove glave nisu jos poceli da prodaju.

Edited by PointTaken, 23 December 2008 - 16:46.


#14 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 24 December 2008 - 10:11

posebno ako u toj jurnjavi za jastukom ne udari glavom u kredenac sto se meni desilo nekoliko puta.

Ti stvarno nemirno spavas, da si rekao nahtkasna umesto kredenac bilo bi mi jos i razumljivo, ali kredenac :blink.

Edited by Uma, 24 December 2008 - 10:30.


#15 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 24 December 2008 - 14:14

Roterdamac, u ponudi imaš i jastuke koji liče na obične ( bez grba) debljina im je 12 odn 10 cm. Kud ćeš tanje ?
Pa koja je debljina tvog jastuka ?

Ma pravo da ti kazem ja spavam godinama lose. Svi ovi navedeni jastuci sto su kao zdravi meni lice na strunjace za dzudo. Uz to ih cijelu noc lovim, pa onda spavam jos losije. Ne znam ni koliko je moj jastuk debeo jer ja svaki stanjim ko pogacu da mogu ruku zavuci ispod. Recimo debeo je kao "Rat i Mir". :ph34r: