Jump to content


Photo
- - - - -

Forum - nekad i sad


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
207 replies to this topic

#1 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 19 December 2008 - 18:17

Podstaknut iznenadnim odlaskom Micke-ta i ovim tmurnim danom, ili kao posledica godina koje počinju da me sustižu, tek, danas se odlučih da konačno okačim temu o kojoj već izvesno vreme razmišljam. Radi se o sasvim prirodnoj pojavi prolaznosti svega, pa i forumaša, o promenljivosti svega, pa i foruma. Razmišljajući o tome ne mogah da se ne prisetim svojih početnih forumaških dana od pre evo skoro 4 godine i svoje percepcije o ljudima koji se ovde mogu sresti. Pošto sam na ovom forumu mnogo manje od nekih drugih, ne gajim iluzije da je 4 godine neki bogznakakav staž, ali mi pruža povod da se na kratko osvrnem i vidim gde sam, te što mi (nam) je činit, u slavu neke buduće konačne pobede (ideala, čega li...).

Prošlo je gazilion tema, učesnika u diskusijama pun vagon, pa i više, a ja se baš danas setih (ne pitajte me kako i zašto) imena poput: bate ilicha, helle, marvina paranoidnog androida, hatorija hanzoa, krampe, crvenog autobusa, itd.. Šta li je sa njima sada? :)

Ono što je mene nekad plenilo na ovom forumu, to je mnoštvo britkih i nadasve pametnih komentara na politici, mnogo dobrih, odličnih, duhovitih komentara na Probi, to su stvari koje sam najčešće posećivao (posećujem ih i sad). Generalno uzevši, ovaj forum je bio mesto gde sam bio apsolutno siguran da ću biti "među svojima", među ljudima koji razmišljaju isto ili slično kao i ja, gde ću rado diskutovati sa neistomišljenicima koji imaju šta da kažu. Danas, čini mi se, to više nije tako. Na forumu ima mnogo (a čini mi se sve više) ljudi koji ovamo dolaze isključivo da bi provocirali, minirali, ružili ovu svetinju :ph34r: Nije ni to ono najstrašnije, jasno mi je da je forum vremenom postao institucija i omiljeno svratište za protivnike "sistema 92-ke", što kaže naš narod za dobrim konjem se prašina diže, nego mi bode oči to što nema više onog elana na politici, nema mnogo kvalitetnih tema ni na društvu, "B92" zarasto u korov, itd... Stalno neka teranja sa moderacijom, stalno neko isteravanje pravde za jednog banovanog, za drugog banovanog, kvalitetni ljudi stradaju kao kolateralne štete ili sami napuštaju forum (poslednji slučaj koji mi je u glavi je instruktor), itd, itd.

Ono što mene interesuje je da li sam usamljen u ovakvim zapažanjima, ako nisam da li smatrate da je to samo odraz kolektivne melanholije u RL ili je u pitanju promena politike foruma, pa je diciplina "popustila", da li neko zna šta je sa starim forumašima (da li je protiv pravila foruma pričati o RL bivših?), da li ste genearalno zadovoljni forumom SADA i šta vas je vezivalo za 4um NEKAD? Znam da među nama ima i onih koji su na ovom 4umu mnogo duže od mene, a njihovo me mišljenje naročito interesuje. Siguran sam da ima mnogo onih koji imaju šta da kažu na ovu temu (ove teme), da se prisete, da nas podsete, da dosole...

#2 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 19 December 2008 - 18:40

Prošlo je gazilion tema, učesnika u diskusijama pun vagon, pa i više, a ja se baš danas setih (ne pitajte me kako i zašto) imena poput: bate ilicha, helle, marvina paranoidnog androida, hatorija hanzoa, krampe, crvenog autobusa, itd.. Šta li je sa njima sada? :)

Ono što je mene nekad plenilo na ovom forumu, to je mnoštvo britkih i nadasve pametnih komentara na politici, mnogo dobrih, odličnih, duhovitih komentara na Probi, to su stvari koje sam najčešće posećivao (posećujem ih i sad). Generalno uzevši, ovaj forum je bio mesto gde sam bio apsolutno siguran da ću biti "među svojima", među ljudima koji razmišljaju isto ili slično kao i ja, gde ću rado diskutovati sa neistomišljenicima koji imaju šta da kažu. Danas, čini mi se, to više nije tako. Na forumu ima mnogo (a čini mi se sve više) ljudi koji ovamo dolaze isključivo da bi provocirali, minirali, ružili ovu svetinju :ph34r: Nije ni to ono najstrašnije, jasno mi je da je forum vremenom postao institucija i omiljeno svratište za protivnike "sistema 92-ke", što kaže naš narod za dobrim konjem se prašina diže, nego mi bode oči to što nema više onog elana na politici, nema mnogo kvalitetnih tema ni na društvu, "B92" zarasto u korov, itd... Stalno neka teranja sa moderacijom, stalno neko isteravanje pravde za jednog banovanog, za drugog banovanog, kvalitetni ljudi stradaju kao kolateralne štete ili sami napuštaju forum (poslednji slučaj koji mi je u glavi je instruktor), itd, itd.Ono što mene interesuje je da li sam usamljen u ovakvim zapažanjima, ako nisam da li smatrate da je to samo odraz kolektivne melanholije u RL ili je u pitanju promena politike foruma, pa je diciplina "popustila", da li neko zna šta je sa starim forumašima (da li je protiv pravila foruma pričati o RL bivših?), da li ste genearalno zadovoljni forumom SADA i šta vas je vezivalo za 4um NEKAD? Znam da među nama ima i onih koji su na ovom 4umu mnogo duže od mene, a njihovo me mišljenje naročito interesuje. Siguran sam da ima mnogo onih koji imaju šta da kažu na ovu temu (ove teme), da se prisete, da nas podsete, da dosole...


Ti si ocigledno rado vidjen gost na Probi ( ja Instruktora i znam samo sa Probe,mada tamo jako,jako retko zalazim).

Bata Ilich je legenda, ali je otisao,sve ima svoj kraj,pa cak i Minimaks,ovi boldovani za koje
se rapsitrujesh, zivi su zdravi i jako veseli, ali na drugom forumu. Politikanti su stvarno dosadni,
a i ostalo ih je malo, nema vishe onih ingeninioznih ljudi tipa Henry (kako se njega ne seti)?),
Milovana, Vinska je otisla jer je morala, Muras ,nazalost, dobrovoljno,Drustvo je tako
smarajuce od kako se Hefestus ne pojavljuje ( a ima tome barem tri godine), ali i Mango,
Hromi Daba jako,jako retko. Srecna sam da se Indy tu i tamo ukljucuje u neke diskusije.

Ja sam na forum dosla zbog Henrija,Kinika,Vladana,Elle,Bate Ilicha,Sister,Ben Akibe,Helline
nereyebive lucidnosti, ali se valjda svi ispucaju ( dodushe , kao sto rekoh vecina ovih koji
ti "nedostaju" na drugom je forumu, ali nisu vishe ni oni "oni" i "onakvi" kakvih bi zeleo da
ih se secash.)
Genijalna Mallorn Tree ( ne znam da li se nje bilo ko seca) takodje je "otishla".

Nego od kud Krampa u ovoj celoj prichi? :D

Edited by Teja, 19 December 2008 - 18:42.


#3 KANDAhar

KANDAhar
  • Members
  • 5,117 posts

Posted 19 December 2008 - 19:06

TUP! Zaista Henry-a zaboravih, grešnik :ph34r:

Krampe se sećam po avataru i jedno vreme se povlačio po Probi, mojoj miljenici... Sećam se i gđe. Mallorn...

Elem, moj je blagoslov što apsolutno nikoga sa foruma ne znam u RL, tako da mi je lakše da nickove pamtim po dobru. Nisam ni u kakvim klikama, taborima, neopterećen... Nisam ovde nikoga spomenuo da bi smo raspravljali o konkretnim "personalnim rešenjima", već samo kao primer ljudi (bolje rečeno virtualnih likova) kojih se rado sećam po nekom osnovu. Za taj drugi forum, ako mislimo na isti, znam sasvim slučajno (google me par puta tamo nasukao :) ) ali mu nikad nisam posvetio malo više pažnje, zbog moje prve ljubavi, 92ke :D Nadam se da neću morati da učinim preljubu :D

Upravo zato sam i potegao temu, jer mi se u poslednje vreme dešava kada dođem na forum, kao da sam ušao u praznu dvoranu. Nekad je tu bila tekma samo takva, pa se pitam jel to pauza do sledeće utakmice ili će se ruši sala zbog nelegalne gradnje.

#4 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 19 December 2008 - 19:30

... Upravo zato sam i potegao temu, jer mi se u poslednje vreme dešava kada dođem na forum, kao da sam ušao u praznu dvoranu. Nekad je tu bila tekma samo takva, pa se pitam jel to pauza do sledeće utakmice ili će se ruši sala zbog nelegalne gradnje.



Mnogi od nickova koje pominjes nestali su otprilike onda kada je stara moderacija pukla, pa 4rum nije radio neko vreme, pa je umesto njega proradio "amarkord" forum koji ih je povukao sa sobom. To je steta, jer ne vidim razlog da se ne ucestvuje na vise foruma u isto vreme. edit: lojalnost nekom forumu mi je, u takvoj vrsti price, potpuno besmislena. Na dizajnzoni gledam fotografije i film/video, na parapsihopatologiji citam i neke druge pdf-ove, na B92 uglavnom politiku, elitesecurity mi je pomogao par puta oko resavanja nekih tehnickih problema sa fotoaparatom/kompom ...

Dalje, 4rum kao forma - pa ne znam, ja citam ili postujem otprilike par godina, na tri foruma - dosadi s vremena na vreme. Henry (koga sam najradije citao) je visegodisnji forumas - ne znam zasto se povukao, mozda mu je dosadilo.

Sto se nezanimljivosti politike tiche, meni to nije cudno - a nije ni do foruma: vise je do realnog stanja u Srbiji i zabokrecine u srpskoj unutrasnjoj/spoljnjoj politici. O cemu da se pise kada su danas sve relevantne politicke stranke na istoj poziciji (centar+bolesna politika prema kosovu)?

Edited by CowBoy, 19 December 2008 - 22:40.


#5 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 19 December 2008 - 19:39

Mnogi od nickova koje pominjes nestali su otprilike onda kada je stara moderacija pukla, pa 4rum nije radio neko vreme, pa je umesto njega proradio "amarkord" forum koji ih je povukao sa sobom. To je steta, jer ne vidim razlog da se ne ucestvuje na vise foruma u isto vreme.

Dalje, 4rum kao forma - pa ne znam, ja citam ili postujem otprilike par godina, na tri foruma - dosadi s vremena na vreme. Henry (koga sam najradije citao) je visegodisnji forumas - ne znam zasto se povukao, mozda mu je dosadilo.

Sto se nezanimljivosti politike tiche, meni to nije cudno - a nije ni do foruma: vise je do realnog stanja u Srbiji i zabokrecine u srpskoj unutrasnjoj/spoljnjoj politici. O cemu da se pise kada su danas sve relevantne politicke stranke na istoj poziciji (centar+bolesna politika prema kosovu)?



Zasto bi se topici na PDF-u politika ticali samo LDP-a,DS-ail i Seselja.

Pa bre Politika je shirok pojam. Meni licno smeta da se ne Politici ne diskutujei stvarno o politici nego se sve
svodi na Cedu Jovanovica,Tadica,Vuka Jeremica ,usput i na totalno beznacajne likove koji su momentalno ministri.

I jeste, do foruma je, do moderatora je( barem jednog) koji se samo tu i tamo javne
ali mu na pamet ne pada da postavi i neki zanimljiv topik na politici a u kome ne igra
glavnu ulogu neko iz Beograda ili Prishtine.

#6 XXL

XXL
  • Members
  • 18,731 posts

Posted 19 December 2008 - 19:44

Ono što mene interesuje je da li sam usamljen u ovakvim zapažanjima, ako nisam da li smatrate da je to samo odraz kolektivne melanholije u RL ili je u pitanju promena politike foruma, pa je diciplina "popustila", da li neko zna šta je sa starim forumašima (da li je protiv pravila foruma pričati o RL bivših?), da li ste genearalno zadovoljni forumom SADA i šta vas je vezivalo za 4um NEKAD? Znam da među nama ima i onih koji su na ovom 4umu mnogo duže od mene, a njihovo me mišljenje naročito interesuje. Siguran sam da ima mnogo onih koji imaju šta da kažu na ovu temu (ove teme), da se prisete, da nas podsete, da dosole...

Nesto mi vala bas drago sto si ovu temu pokrenuo. I sjetio si se uglavnom vecine sjajnih forumskih likova. Teja te dopunila za Henrya. Da se ne zaboravi da i sad ima onih nekoliko gromada preostalih iz te "zlatne generacije". Ja sam i 3 (mozda i duze) godine prije nego sam se ulogovao citao F b92. Ne znam kako sam poceo ali nakon par dana citanja sam prepolovio citanje novosti, posebno politike. Svi vazni dogadjaji u nasem regionu i svijetu su se obradjivali. Fantasticni komentari. Znao sam se u 3 ujutro smijat ko lud nekom Henryevom komentaru. Meni je bas bilo uzivanje citati forum. E sad sto se tice sadasnjeg kvaliteta postova i diskusije mozda si vec odgovorio zasto je sada nekako bledunjavo u odnosu na prijasnje godine. Ima i melanholije, a vjerovatno i prezasicenosti. Mislim da je uglavnom sve bitno receno. Toliko se toga reklo, a malo sta u nasim zivotima promjenilo da je i otud (mozda) pomankanje zelje i ideja za onakvim kvalitetom pisanja. Uostalom, da kazem i u svoje ime ja i ne mogu (da se ne lazemo) puno bolje. Ali eto nekako mi se drago druziti sa vecinom aktivnih forumasa.

#7 CowBoy

CowBoy
  • Members
  • 4,206 posts

Posted 19 December 2008 - 19:47

I jeste, do foruma je, do moderatora je( barem jednog) koji se samo tu i tamo javne
ali mu na pamet ne pada da postavi i neki zanimljiv topik na politici a u kome ne igra
glavnu ulogu neko iz Beograda ili Prishtine.


Ne slazem se sa tobom. Teme moze da pokrece svako, sto bi ih pokretala moderacija? Dalje, mislim da je politika dobro moderisana - smetaju mi samo (nuzno zlo svakog foruma) beli medvedi.

#8 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 19 December 2008 - 19:53

Ne slazem se sa tobom. Teme moze da pokrece svako, sto bi ih pokretala moderacija? Dalje, mislim da je politika dobro moderisana - smetaju mi samo (nuzno zlo svakog foruma) beli medvedi.


Ma znam da se ne slazesh jer me nisi ni razumeo. A sto da ih ne pokrene bash moderator?

Ti znash poreklo rechi "moderator"? Nije njihova uloga da samo banuju,varnuju i biju.

Mozesh i ti naravno. Ali, ako je moguce da nema veze sa Thacijem. DWS je tu savrsheno u pravu.
To vishe nikoga ne zanima.Smuchili ste se i Bogu i ljudima.

#9 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 19 December 2008 - 19:59

Mozesh i ti naravno. Ali, ako je moguce da nema veze sa Thacijem.

To nije moguce

#10 dare...

dare...
  • Members
  • 2,008 posts

Posted 19 December 2008 - 20:02

Prošlo je gazilion tema, učesnika u diskusijama pun vagon, pa i više, a ja se baš danas setih (ne pitajte me kako i zašto) imena poput: bate ilicha, helle, marvina paranoidnog androida, hatorija hanzoa, krampe, crvenog autobusa, itd.. Šta li je sa njima sada? :D


Tja... Svi gore pomenuti su ti na PPP-u Bata samo ima drugi nick i čačka nos na avataru... Pa ako ti nedostaju ti ih obiđi... Koncepcije foruma su srodne, ali ipak različite...

Elem moja malenkost od početka postuje i tamo i `vamo i nema problema sa tim. I nisam jedini... Doduše slabo stojim sa vremenom, ali nađe se... :D



Negde je Incognito, početkom novembra na Pitanjima i predlozima (ili to behu Kritike), imao interesantnu priču o tome, kako svi forumi (bilo mali ili veliki) prolaze kroz neke svoje faze rasta, razvoja, padova, klanova,promene i sl. na isti način, kao i bilo koje mikrosocijalne zajednice u real life-u.
Bez obzira, da li se ja lično, sa nekim njegovim stavovima i stavkama slažem ili ne slažem, Incognito je potpuno pogodio glavnu poentu...

Vremena se menjaju... Ljudi se menjaju... Politički trenutak je drugačiji... Neki novi klinci koji, ne pame Tita, su odrastali za vreme "nepravedno nam nametnutih sankcija" i imaju sasvim drugačije životne rezone, od recimo moje malenkosti... Menjaju se i forumaši iz dijaspore... Ništa nije večito...

Teško se i učlanjivalo na B92forum koji je još uvek bio kolko-tolko novi medij i to jedan od retkih, koji je otvarao oči onima koji su u patriotskim vremenima, bili zaslepljeni scenama sa RTS dnevnika...

Bila su druga vremena i kritična masa ljudi se našla, na istom internetskom nebu, da razmeni svoje mišljenje, rugajući se svim manipulacijama i patriotskoj propagandi...

Drugo vreme... :)

Doći će, neki drugi interesantni forumaši, sa nekim drugim, manje ili više interesantnim temama...

A ovi matori zavisnici su tu negde... Samo malo `lade kapisle i ne igraju baš na svaku loptu... :D

Doduše, kako ko... :ph34r:

#11 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 19 December 2008 - 20:06

Radi se o sasvim prirodnoj pojavi prolaznosti svega, pa i forumaša, o promenljivosti svega, pa i foruma.

Sam si dao odgovor. Ja sam na ovom forumu od 2001. i vjerovatno cu jednog dana, kad se budu dodjeljivale, dobiti spomenicu. Pamtim sve vece bitke, heroje, krize, kadrovske promjene ovog foruma i ne mogu da nadjem drugi odgovor. Nedavno sam u sali slijedece napisao Zizi:

Forum je dosadan samo nama koji smo s njim u vezi od pamtivjeka, sto nije nista drugo nego nature of love. Jos mi volimo, i u nama ima strasti, ali uzalud tragamo za onim sto je bilo u pocetku. Ma koliko se povremeno trudili da tu ljubav obnovimo, unoseci u nju nove sadrzaje, bojim se da je za neke od nas ovakvo stanje neminovnost i da nam jedino Analiza moze istinski pomoci.

Uz ovo dodao bih jos samo fenomen bloga. Mnogi su forumasi evoluirali u blogere. Konzervativan kakav jesam, a "malo mi je svojih problema, a ne da citam i probleme drugih", ostao sam vjeran forumasenju u prolazu. Mnogi drugi nisu.

#12 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 19 December 2008 - 20:37

B92 forum je stvarno bio odličan - i ja sam ga čitao neko vreme pre nego što sam se registrovao

Sad je očigledno da je kod mnogih zanimljivih likova došlo do zasićenja ili su otišli negde drugde
(i ja sam tamo nešto pisao al su me banovali)

Možda, ali možda bi trebalo razmisliti da se opcija "komentirajte članak" na glavnom portalu automatski preusmerava na forum (poput index.hr) to bi sigurno donelo dosta živosti i dinamike ali verovatno i više posla za moderaciju :ph34r:
ponekad tamo bude baš kvalitetnih komentara koji bi mogli biti odlični za razvoj lepe diskusije a ovako ostanu zagubljeni

Edited by st.anger, 19 December 2008 - 20:38.


#13 No7

No7
  • Members
  • 3,108 posts

Posted 19 December 2008 - 21:02

Sad je očigledno da je kod mnogih zanimljivih likova došlo do zasićenja ili su otišli negde drugde
(i ja sam tamo nešto pisao al su me banovali)


:ph34r:

Ne mogu da izdrzim pa makar dobio i kaznu.

#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 19 December 2008 - 21:05

ja upravo htela da ga pitam da slučajnio nije pominjao olju. :ph34r:

#15 st.anger

st.anger
  • Members
  • 4,198 posts

Posted 19 December 2008 - 21:11

:ph34r:
Ne mogu da izdrzim pa makar dobio i kaznu.


Pih, pirova ti je to pobeda :)
Tamo mi je nekoliko moderatora kukalo kako im idem na živce al ne kršim pravila i to ih je mučilo - na kraju su tu sitnicu pretrpeli pa me ipak banovali a to govori mnogo o njima
- ja se osećam moralnim pobednikom :D