Jump to content


Photo

Sudoku


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
27 replies to this topic

#16 T. U. Weenie

T. U. Weenie
  • Validating
  • 4,805 posts

Posted 27 January 2009 - 20:02

Posted Image

Medium difficulty :ph34r:

http://xkcd.com/74/

#17 Oya

Oya
  • Members
  • 778 posts

Posted 04 February 2009 - 22:03

Nije sudoku, strimko je. Možda vam se dopadne.

#18 Quizmaster

Quizmaster
  • Members
  • 1,129 posts

Posted 06 February 2009 - 17:52

Nije sudoku, strimko je. Možda vam se dopadne.


Simpatična zagonetka, varijacija magičnog kvadrata.

Poznajem autora, poklonio mi je svoju zbirčicu sa glavolomkama.

#19 zozefina

zozefina
  • Members
  • 2 posts

Posted 02 March 2009 - 22:38

Simpatična zagonetka, varijacija magičnog kvadrata.

Poznajem autora, poklonio mi je svoju zbirčicu sa glavolomkama.


ovo do sada nisam videla, kako se igra? Pokusala sam,ali.... :ph34r:

#20 Quizmaster

Quizmaster
  • Members
  • 1,129 posts

Posted 06 March 2009 - 11:01

ovo do sada nisam videla, kako se igra? Pokusala sam,ali.... :ph34r:


Cilj je da u svakom redu i svakoj koloni, kao i u svakom lancu brojeva (koji vijugaju unutar mreže) budu različiti brojevi. Slična je logika kao kod rešavanja sudokua.

Attached File  strimko.gif   14.96KB   41 downloads

Na ovom primeru krenimo od prve kolone, gde vidimo da 6 mora da se upiše odmah gore (na drugom mestu ne može jer već ima jedna šestica u drugom redu, a na preostala četiri ne jer već ima jedna šestica u okviru tog lanca brojeva). Nakon toga u trećoj koloni broj 6 može da se upiše samo pored četvorke, itd.

Edited by Quizmaster, 06 March 2009 - 11:02.


#21 zozefina

zozefina
  • Members
  • 2 posts

Posted 06 March 2009 - 20:56

Cilj je da u svakom redu i svakoj koloni, kao i u svakom lancu brojeva (koji vijugaju unutar mreže) budu različiti brojevi. Slična je logika kao kod rešavanja sudokua.

Attached File  strimko.gif   14.96KB   41 downloads

Na ovom primeru krenimo od prve kolone, gde vidimo da 6 mora da se upiše odmah gore (na drugom mestu ne može jer već ima jedna šestica u drugom redu, a na preostala četiri ne jer već ima jedna šestica u okviru tog lanca brojeva). Nakon toga u trećoj koloni broj 6 može da se upiše samo pored četvorke, itd.


pada kisa, mene glava ludacki boli, mislim da sam shvatila, u sudoku je devet brojeva, u tvom primeru sest, danas necu nista da probam a sutra se bacam na resavanje. Hvala ti na objasnjenju i puno pozdrava.

#22 joakimvitriol

joakimvitriol
  • Members
  • 3,313 posts

Posted 19 March 2009 - 21:04

Jel moguće da sudoku ima više rešenja?

Rešim ja laki sudoku i ostanu mi četir kvadratića od kojih je u svaki moguće upisati dva ista broja. Iznesem ja taj svoj slučaj u javnost kad počeše provokacije:
"Jel ti neko proverio rešenje?" , "Vidi ti to opet."...

#23 Quizmaster

Quizmaster
  • Members
  • 1,129 posts

Posted 11 April 2009 - 03:17

Jel moguće da sudoku ima više rešenja?


Moguće je, ali to nije ispravan sudoku. :ph34r:

Logičke zagonetke prave se tako da imaju jedinstveno rešenje, do koga se dolazi korak po korak. Izuzetak su optimizacioni problemi, kod kojih se ne zna unapred koji je najbolji mogući rezultat, a od rešavača se očekuje da naprave što bolji raspored elemenata.

Edited by Quizmaster, 11 April 2009 - 03:18.


#24 Quizmaster

Quizmaster
  • Members
  • 1,129 posts

Posted 26 April 2009 - 20:59

Iz Žiline u Slovačkoj, gde je prethodnih dana održano 4. Svetsko prvenstvo u rešavanju sudokua, stigle su fantastične vesti. Naš reprezentativac Branko Ćeranić napravio je senzaciju i osvojio srebrnu medalju, Nikola Živanović je zauzeo četvrto mesto, a "A" ekipa Srbije (Nikola Živanović, Branko Ćeranić, Dragan Tolomanoski, kapiten Zoran Tanasić) osvojila je bronzanu medalju!!! Bravo za "orlove"!

Opširniji izveštaj i utiske naših reprezentativaca čitaćemo kad se vrate iz Slovačke. Ovo je nešto fenomenalno, posebno kad se ima u vidu da je Branko u polufinalu krenuo sa 27. mesta iz kvalifikacija, a da je Nikola (od koga se i očekivalo da se bori za medalju) u polufinalu startovao sa pozicije broj 11. Ispostavilo se da je Nikoli opet za dlaku izmakla pojedinačna medalja, ali sigurno da će mu utehu predstavljati ekipna bronza.

Inače, na ranijim svetskim šampionatima u rešavanju sudokua najbolji plasman reprezentacije Srbije bio je deseto mesto, tako da je osvajanje ekipne medalje pravi podvig, a Brankova vicešampionska titula je podvig nad podvizima.

Još jednom, bravo za naše majstore sudokua!

Attached File  sudoku_reprezentacija_srbije.JPG   95.21KB   37 downloads

Na slici: naši reprezentativci tokom mini-priprema u Beogradu (s leva: Branko Ćeranić, Dragan Stojanović, Nikola Živanović, Zoran Tanasić, Bojana Vojnović)

Edited by Quizmaster, 26 April 2009 - 21:05.


#25 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 05 November 2009 - 23:33

http://www.websudoku.com for all your Sudoku needs...


tek sad videh ovo...koliko ti je prosek u evil-u?

#26 Alexdja

Alexdja
  • Members
  • 2 posts

Posted 06 November 2009 - 19:11

www.websudoku.com


Mislim da je suvise lako da bi se zvalo "Evil".
Danas sam pronasao www.sudoweb.com

- mislim da je mnogo bolje, najtezi nivo je Hard, ali je tezi nego Evil na websudoku-u.
Bar ovih prvih 3-4.
Inace omiljene su mi iz novina "24 sata" (PREPORUKA) i iz liste Mozzart kladionice (donje dve)

#27 Alexdja

Alexdja
  • Members
  • 2 posts

Posted 07 November 2009 - 13:15

Mislim da je suvise lako da bi se zvalo "Evil".
Danas sam pronasao www.sudoweb.com

- mislim da je mnogo bolje, najtezi nivo je Hard, ali je tezi nego Evil na websudoku-u.
Bar ovih prvih 3-4.
Inace omiljene su mi iz novina "24 sata" (PREPORUKA) i iz liste Mozzart kladionice (donje dve)


Izvinjavam se!

TESKO S..NJE JE www.sudoweb.com

danas sam probao dva harda, jedan je imao 500 mogucih resenja ili vise, a jedan 38.
UZAS!

#28 comandante

comandante
  • Banned
  • 6,688 posts

Posted 08 November 2009 - 23:47

ovaj www.sudoweb.com sucks, cak nemas ni opciju za dva ili vise brojeva u istom polju