Jump to content


Photo
- - - - -

Priče o mačkama


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
76 replies to this topic

#31 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 13 February 2009 - 06:56

Moja prijateljica se panicno boji macaka i zna da mi kaze kako mi, mackoljupci, volimo da dominiramo pa zato drzimo mace u kuci. Dobro sam razmislila o tom tumacenju i posle 20 godina sam sigurna: ja sam niza vrsta u odnosu na moju macku, ona bi prezivela u prirodi a pitanje je da li bih ja uspela, ergo - nema teorije da sam ja dominantnija vrsta i da je to razlog sto je volim.

#32 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 March 2009 - 19:03

Mačka prevalila 70 km da bi našla vlasnika

Jedna mačka prevalila je razdaljinu od 70 km u Sibiru da bi našla svog vlasnika koji se preselio u drugi grad, piše ruski dnevnik Vremja novosti.
Mačak Bojan :ph34r: se izgubio prilikom selidbe porodice Sergeja Minskhina iz oblasti Krasnojarsk. Tri meseca kasnije Bojan se pojavio ispred vrata njihovog novog stana, na četvrtom spratu.
Izvor : "24 sata", petak 6. 3. 2009.

#33 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 08 March 2009 - 19:11

NIN je pre par godina pisao o izvesnom mačku Marku koji je isto tako došao za svojom vlasnicom u Beograd iz Rađevine ili Krupnja ili tako odnekud. Pokušala sam da pročitam članak online ali ne daju pristup ako nisi pretplaćen. :ph34r:

#34 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 08 March 2009 - 19:21

NIN je pre par godina pisao o izvesnom mačku Marku koji je isto tako došao za svojom vlasnicom u Beograd iz Rađevine ili Krupnja ili tako odnekud. Pokušala sam da pročitam članak online ali ne daju pristup ako nisi pretplaćen. :ph34r:


Da, sećam se mačka Marka koji je došao iz sela Ruvaje kod Krupnja za bakom Perunikom Petković, koja se preselila kod sina u Beograd. Našao je i ulicu, i zgradu, i ulaz, i sprat, i - stan.

#35 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 08 March 2009 - 21:02

alcesta, Rahel, da li ste i vi stekle utisak da smo se povezale, ovde i na Literarnom kvizu, samo postujemo u krug :D .
Marko :ph34r: :) , trazeci pricu o Marku nasla sam nesto o kucama, idem da postavim na odgovarajucu temu.

#36 alcesta

alcesta
  • Members
  • 22,629 posts

Posted 08 March 2009 - 21:07

Ako nađete članak o Marku stavite link, ja ga nisam pročitala. :ph34r:

#37 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 10 March 2009 - 07:18

Cesto nailazim na stereotipne tvrdnje da su psi vezani uz vlasnike, odnosno ljude, a macke uz kuću, tj. mjesto prebivanja. Medjutim iz vasih primjera proizlazi da to nije tocno.
Postoji mogucnost da cu se u dogledno vrijeme preseliti s trenutne lokacije, pa me zanima ukoliko netko ima iskustva s mackama, kako one podnose promjenu sredine? Znam da im je bitan njihov teritorij, osobito ako nisu iskljucivo u kući. Nisam stoga sigurna kako bi se npr. moja Maya snasla u nekoj zgradi, u stanu, jer sad uziva u velikom dvoristu, i obilazi komsije. :ph34r:

Edited by Ziza, 10 March 2009 - 08:15.


#38 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 24 March 2009 - 19:18

Nemam iluzija o macama, dobro ih poznajem i sa velikom izvesnoscu mogu da predvidim da ce se Maya dobro snaci u novoj sredini sve dok ste zajedno.

#39 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 06 April 2009 - 15:19

Nemam iluzija o macama, dobro ih poznajem i sa velikom izvesnoscu mogu da predvidim da ce se Maya dobro snaci u novoj sredini sve dok ste zajedno.


To je lijepo znati :ph34r: mada ne planiram selidbu jos minimum godinu dana, a mozda i tad ostanem u istom kvartu sto bi svakako bilo najbolje za nju. Sad jos preostaje problem kako da ju naucim na transportnu kosaricu i putovanje; u autu se vozila samo dvaput i to kad ju je pokupio vet da ju odnese na sterilizaciju i kad sam isla po nju, a to je bilo uzasno traumaticno iskustvo. Iako je voznja trajala samo 30-tak minuta, jako je mijaukala, zavijala, plakala, sto je bilo strasno za slusati, jedva sam vozila. I popiskila se, a sto je vjerojatno od stresa. Posto ona nije maca koja od pocetka ima "kucni" odgoj, nego je dosla k meni sa otprilike 8-9 mjeseci (koliko je procijenio veterinar), u nekim stvarima mi je s njom lakse - ne vrsi nuzdu po kuci, trazi van i voli biti vani kad je lijepo vrijeme, dok s druge strane ljubomorno gledam kako neke macke prevale tisucu km samo da bi bile na izlozbi i vlasnici s njima ocito nemaju problema. Nedavno sam joj kupila pletenu (od pruća) transportnu korpu jer mi se ucinila ljepsom od onih plasticnih kutija (mozda sam pogrijesila, nemam pojma) i pokusala ju par puta ugurati unutra, ali nece. Obavezno ju obilazi i njuska, ali nema sanse da udje. Zna da treba bjezati cim udjem u auto i upalim motor, i tocno kuzi kad se vratim i parkiram jer odmah dotrci i ceka me kod vrata; par puta sam ju pustila da udje u auto i dobro procunja, sve u nadi da joj nece biti šok ako budemo negdje putovale, ali bojim se da je to nedovoljno. Ako netko zna, trebam savjet.

A prije par dana se dogodilo nesto sto me prilicno uplasilo; u zadnje vrijeme sam pocela osjecati snazan, tipican macji miris koji za sobom ostavljaju macke koje se tjeraju. Ovdje ima jako puno macaka, pa i "macjih bandi" gdje po 4 -5 macaka obilazi dvorista i uopce se ne boje ljudi. Nisam nikad primjetila da se Maya druzi s njima, ali su je poceli redovito "obilaziti" i dolaziti pred kucna i balkonska vrata. One slabije uvijek rastjera, a kad su u pitanju veci kalibri, pocne cudno mijaukati i ispustati intonacije za koje nemam pojma sto znace; npr, ima jedna macka sa tri noge za koju sam prije par mjeseci mislila da nece ostati ziva, ali se izvukla i sad sepucka na tri noge. Svaki put kad svrati u dvoriste, Maya istog trena krene sa svojom macjom kakofonijom koja u najmanju ruku podsjeca na plakanje, zavijanje, ne znam uopce kako bih to opisala. Anyway, pocela sam osjecati snazan macji miris (bolje receno smrad) cak i u kuci, i to nekoliko puta, ali bez vidljivih tragova da se bilo gdje popiskila. Nazvala sam veterinara koji mi je rekao da sterilizirane macke ne oznacavaju teritorij na taj nacin, osim ako joj nije izrasla cista na mjestu gdje je nekad bio jajnik, a sto je (kako on tvrdi) vrlo rijetko i tad se macka ponasa kao da se tjera mada se ne pari. Shit! :) Stvarno bi mi bilo zao da ju ponovo maltretiramo s operacijama i iskreno se nadam da do toga ipak nece doci.) Dobro sam izribala i sa jakim sredstvom "namirisala" sva vrata (kucna, balkonska) i izmedju ostalog skuzila macje "mirisne" tragove i na kucnim otiracima, pa je moguce da su mi mirisi stigli izvana. Pregledala sam sve kutove i tesko dostupna mjesta gdje bi se eventualno Maya mogla zavuci (jer je par puta ostala u kuci kad je bilo ruzno vrijeme, a ja bila na poslu) i nigdje nisam pronasla bilo kakvih vidljivih tragova mokrace. Tjesim se da su ipak u pitanju macori skitnice, mada mi je nejasno zasto ju toliko oblijecu kad se ne tjera? Ima'l netko slicna istkustva? Nadam se da nije nikakva cista i da nema veze s njom...

#40 Milichica991

Milichica991
  • Members
  • 1 posts

Posted 06 April 2009 - 18:50

Da li neko zna kada je izlozba macaka u Beogradu?pokusala sam da nadjem preko neta,ali kako Felinolosko drustvo beograda nema sajt to je veoma tesko...Hvala unapred :ph34r:

#41 kiti

kiti
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 07 April 2009 - 02:56

Cesto nailazim na stereotipne tvrdnje da su psi vezani uz vlasnike, odnosno ljude, a macke uz kuću, tj. mjesto prebivanja. Medjutim iz vasih primjera proizlazi da to nije tocno.
Postoji mogucnost da cu se u dogledno vrijeme preseliti s trenutne lokacije, pa me zanima ukoliko netko ima iskustva s mackama, kako one podnose promjenu sredine? Znam da im je bitan njihov teritorij, osobito ako nisu iskljucivo u kući. Nisam stoga sigurna kako bi se npr. moja Maya snasla u nekoj zgradi, u stanu, jer sad uziva u velikom dvoristu, i obilazi komsije. :ph34r:


mi smo selili macku nekoliko puta, na njenu zalost. Svaki put je bilo dosta traumaticno (najgora je bila selidba Berlin-Vancouver), prvih nekoliko dana ne izlazi ispod pokrivaca ili iz plakara, otprilike bi joj trebalo nedelju dana da pocne da seta po celom stanu. Vec je zalim sto ce opet morati da se seli.

Doduse nakon nekog vremena se uvek adaptirala i kao da nista nije bilo.

Ona je totalno indoor cat, nikad nije izlazila napolje (mi pokusali da je izvodimo, ali ona nikad nije htela).

#42 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 26 June 2009 - 15:10

Macama:

s ljubavlju :ph34r:
Youtube Video ->Original Video

s uzivanjem u igri :D
Youtube Video ->Original Video

i sa zadovoljstvom - Rossinijev "Macji duet" :)
Youtube Video ->Original Video


#43 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 01 October 2009 - 17:45

Uskoro ce biti 3 meseca od kako Debele nema, kuca nam je prazna, gluva, dosadna. Tuga moje cerke je velika, meni kao da fali deo mene same, ja ne umem da zivim bez macaka. Imala sam 3 ljubimice tokom zivota i sve sam ih dobijala na poklon pa sam nedavno odlucila da cekam "znak", da mi nova ljubimica "sama" dodje. I taman sto sam to prelomila, ponudjen mi je mladi macak ruske plave macke. Imam 2 problema:
- mislim da je moja Debela, sijamka, zauvek ukrala moje srce i da ne bih mogla da se naviknem na neku drugu vrstu.
- nikad nisam imala musku macku, poznajem samo komshiju Belka, skitaru i zavodnika, uvek gladnog i sa nebrojenim ranama od silnih tuca sto sa psima sto sa drugim macorima. Da li su macori svi skitare i bojadzije? Belka smo toliko puta ushivali i sastavljali da nisam spremna da to imam svaki dan u kuci. Ostaje i pitanje autoriteta, Debela je uspela da me tako pripitomi da sam i u 2 h nocu i usred zime silazila 2 sprata da joj otkljucavam vrata zgrade ne bi li ona meditirala na mesecini, bojim se da bi macorce uvelo cist teror a ja nisam vishe tako mlada da mogu da skacem na svaki mjauk.
- kazu da muske macke moraju da obelezavaju teritoriju i da to cine i u svojoj kuci pa je jedino reshenje protiv neprijatnog mirisa kastracija. Da li je to tacno?
Kako je to kad se zivi i druzi sa muskom mackom?

#44 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 October 2009 - 00:22

- kazu da muske macke moraju da obelezavaju teritoriju i da to cine i u svojoj kuci pa je jedino reshenje protiv neprijatnog mirisa kastracija. Da li je to tacno?
Kako je to kad se zivi i druzi sa muskom mackom?


Ja sam imala muskog macora dok sam zivela u Srbiji. Zvao se Benjamin i svoje socijalne i slicne potrebe je zadovoljavo negde napolju. Kuci nije obelezavao teritoriju; valjda je znao da je ionako njegova. Dolazio je je kad je hteo, mi ga okrpimo i uhranimo malo, pa on opet negde ode... Tako tri godine. Onda smo se odselili u deo grada preko reke, a njega ostavili na brigu komsijama dok se mi ne skucimo. Bila sam uverena da nece zeleti da zivi s nama u novoj kuci, ali smo ga ipak posle nekih mesec dana pokupili. Potpuno me demantovao! Tri dana nije mrdnuo iz kuce iako su vrata bila sirom otvorena jer je bilo leto. Bio je celo vreme uz nas, umiljavao se, mazio i bio srecan sto je napokon dosao kuci... Tek treceg dana se usudio da krene u obilazak parohije i vise se nikad nije vratio. Pretpostavljam da je pao kao zrtva komsije koji je drzao golubove, pa je u silnoj ljubavi prema njima ubijao sve druge zivotinje.
Ovo ne bi trebalo da bude politicka tema, ali mi se ipak namece poredjenje izmedju Srbije i zemlje u kojoj sada zivim. Cini mi se da je u Srbiji drzanje zivotinja, posebno u stanu, veoma stresna stvar. Psa ili macku moras celo vreme da stitis od besnih predstavnika njihove i sopstvene vrste, pri cemu tvoja vrsta ne sme to da primeti (odmah krecu komentari u stilu "vise voli macku/psa nego ljude"). Kako god okrenes, stalno si u strahu za njihov zivot i za svoj ugled.
U Svedskoj skoro 40% stanovnistva ima kucne ljubimce. Podrazumeva se da je to pas ili macka, a ne neki surogat tipa hrcak ili papagaj (to ima otprilike tretman begonije :) ), kao i da je isti cipovan, vakcinisan, jednom godisnje pregledan od strane veterinara, dobro uhranjen, redovno ciscen od parazita, zdravstveno osiguran i humano tretiran. Sve drugo je razlog za oduzimanje zivotinje i visoku novcanu, pa i zatvorsku kaznu.
Trebalo mi je pet godina da se oslobodim straha i ponovo odlucim da uzmem zivotinju.
Ovde je to sasvim drugacije. Psi ne smeju da se slobodno setaju. Ljudi ce se pre uhvatiti za telefon i pozvati policiju ako vide psa bez vlasnika u blizini nego ako vide tucu imigranata :ph34r: .
Macke imaju slobodu kretanja, ali i one moraju da budu cipovane. Obicno funkcionise tako da komsije u zgradi znaju cija je macka, pa joj onaj ko prvi ujutro izlazi iz zgrade otvori vrata i pusti je unutra nakon nocne skitnje. Nekad ispadnu i komsijske svadje oko toga.
Uglavnom se vec prilikom kupovine (ovde se zivotinje iskljucivo kupuju; postoji zakon o minimalnoj ceni od otprilike 10 evra) utvrdi da li se radi o "inne" ili "ute" macki, dakle da li je iskljucivo kucna ili izlazi napolje.Ovisno o tome, novi vlasnik je obavezan da je tretira na taj nacin, sto ukljucuje i da joj kupuje ogovarajucu hranu.
Kad se kupuju/prodaju rasni macici, ugovorom se regulise da li smeju da idu u rasplod ili moraju da budu kastrirani u odredjenom uzrastu. Odrasle macke obicno vec budu kastrirane kad menjaju vlasnika.
Ja sam par meseci razmisljala i onda pogledala oglase. Izbor je pao na Thelmu Attached File  thelma1.jpg   17.61KB   33 downloads koju sam masno platila i koja je cistokrvna ragdoll macka. Naravno da je vec ranije kastrirana i veoma mirna. Umiljata je, draga, vesela, ali potpuno lisena svih macjih instikata, tako da smo obe postedjene toga. Za nju je i trosed Mt:Everest, a o nekom unistavanju namestaja niti ne razmislja. Izbor je mogao je da padne i na neku drugu macu, a svaka bi mi jednako usla pod kozu kao ona. Ipak, to je moj izbor, a ne njen.
Pitam se da li je u redu ovako kako se ovde radi, a i ja sam ocigledno prihvatila: odrediti macki unapred hoce li biti kucna ili "spoljasnja", kastrirati je i prilagoditi svojim potrebama; ili je potpuno prepustiti njenim instiktima i okruzenju, pa sta bude. U potonjem slucaju gotovo da nema sanse da odzivi svoj maciji zivot do kraja. Ili ce je zadaviti pas lutalica, ili otrovati komsija, ili zgaziti auto...
Ja bih ipak da moja maca i ja ostarimo zajedno :D

#45 vilhelmina

vilhelmina
  • Members
  • 11,937 posts

Posted 03 October 2009 - 00:34

I taman sto sam to prelomila, ponudjen mi je mladi macak ruske plave macke. Imam 2 problema:



... Imam i ja jednu pricu o mackama, a radi se o ruskoj plavoj. Mojoj komsinici nestala ruska plava maca iz stana. Stan je bio na sestom spratu i celo vreme zakljucan (doduse, balkon otvoren), ali ona je jednostavno nestala. Posle 2-3 dana se culo mjaukanje iz stana ispod. Ode komsinica dole, pozvoni, i u susret joj izadje Tasha :ph34r: Ocigledno je skocila kroz balkon, ali se nekako uhvatila za ogradu balkona na spratu ispod. Komsije su se malo pravile blesave, ali su ipak vratili macu :)
Ruska plava je prilicno nestasna, narocito ako je decak. Ali ako ti je sudjena, uzmi je. Kastriranje je opcija, i za tebe i za njega. Mislim da nije neki zlocin.