Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Košarkaška pravila


  • Please log in to reply
1777 replies to this topic

#1 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 14 December 2008 - 10:45

Posle jedne diskusije u društvu ostala je nedoumica vezana za pravila košarke , pa bih molio ako je neko upućen da odgovori.
Zamislite sledeću situaciju. Ekipa je u napadu i dodje do gužve i mrtve lopte. Nekada se podbacivalo a sada odlučuje strelica. Recimo da strelica pokazuje prema košu ekipe koja se brani. Da li ekipa koja napada ima novo vreme za napad ili se napad nastavlja od onog vremena koje je bilo na satu u momentu kada je igra zaustavljena!?
  • 0

#2 NYGiants

NYGiants
  • Members
  • 543 posts

Posted 14 December 2008 - 11:58

Posle jedne diskusije u društvu ostala je nedoumica vezana za pravila košarke , pa bih molio ako je neko upućen da odgovori.
Zamislite sledeću situaciju. Ekipa je u napadu i dodje do gužve i mrtve lopte. Nekada se podbacivalo a sada odlučuje strelica. Recimo da strelica pokazuje prema košu ekipe koja se brani. Da li ekipa koja napada ima novo vreme za napad ili se napad nastavlja od onog vremena koje je bilo na satu u momentu kada je igra zaustavljena!?

nastavlja se, tj ima jos onoliko sekundi koliko je preostalo kad je doslo do mrtve lopte.

Edited by NYGiants, 14 December 2008 - 12:00.

  • 0

#3 Vincenzo

Vincenzo
  • Members
  • 2,720 posts

Posted 14 December 2008 - 12:21

Posle jedne diskusije u društvu ostala je nedoumica vezana za pravila košarke , pa bih molio ako je neko upućen da odgovori.
Zamislite sledeću situaciju. Ekipa je u napadu i dodje do gužve i mrtve lopte. Nekada se podbacivalo a sada odlučuje strelica. Recimo da strelica pokazuje prema košu ekipe koja se brani. Da li ekipa koja napada ima novo vreme za napad ili se napad nastavlja od onog vremena koje je bilo na satu u momentu kada je igra zaustavljena!?


Chek malo. Posle duze pauze sam ponovo poceo da pratim basket, intenzivno, pa sam malo izasao iz tokova. Skoro sam prisustvovao situaciji gde je bila mrtva lopta i skontao sam da se vise ne podbacuje. Isto tako sam uocio i tu strelicu (ako mislimo na onu elektronsku sto stoji na zapisnickom stolu) i bas sam se pitao cemu sluzi? :ph34r:
  • 0

#4 perakojot

perakojot
  • Members
  • 552 posts

Posted 14 December 2008 - 13:09

nastavlja se, tj ima jos onoliko sekundi koliko je preostalo kad je doslo do mrtve lopte.

U pravu si. Bas je skoro na jednoj od Partizanovih evroligaskih utakmica bila situacija da je sudjena mrtva lopta 2 sekunde pre kraja naseg napada. Naravno nismo nista uradili za to vreme, a sledeca cetvrtina je pocela posedom lopte gostujuceg tima , tj. izgubili smo napad (strelicu) bezveze (nisam siguran da li protiv Milana ili Efesa).
  • 0

#5 Vincenzo

Vincenzo
  • Members
  • 2,720 posts

Posted 14 December 2008 - 13:20

Znaci strelica je usmerena u pravcu kosa ekipe koja se brani. Ako je to tako, onda strelica u Pinoiru ne radi :ph34r:
  • 0

#6 perakojot

perakojot
  • Members
  • 552 posts

Posted 14 December 2008 - 13:31

Znaci strelica je usmerena u pravcu kosa ekipe koja se brani. Ako je to tako, onda strelica u Pinoiru ne radi :ph34r:

Na pocetku utakmice jedino postoji podbacivanje. U zavisnosti od toga koja ekipa uhvati loptu sledeca mrtva lopta ili lopta na pocetku cetvrine pripada onom drugom timu. Znaci ako nema mrtve lopte celu utakmicu strelica se okrece samo na pocetku svake cetvrtine.
Malo sam konfuzno objasnio , ali mislim da ti je jasnije sad.
  • 0

#7 Vincenzo

Vincenzo
  • Members
  • 2,720 posts

Posted 14 December 2008 - 15:38

Skapirao. To znaci da ukoliko je jedna ekipa trebala da zapocne sledecu cetvrtinu, a u medjuvremenu joj pripadne lopta na konto "mrtve lopte", suparnicka ekipa ce dobiti izvodjenje lopte na pocetku te sledece 1/4? :ph34r:
  • 0

#8 cook

cook
  • Members
  • 5,752 posts

Posted 14 December 2008 - 21:38

Na pocetku utakmice jedino postoji podbacivanje. U zavisnosti od toga koja ekipa uhvati loptu sledeca mrtva lopta ili lopta na pocetku cetvrine pripada onom drugom timu. Znaci ako nema mrtve lopte celu utakmicu strelica se okrece samo na pocetku svake cetvrtine.
Malo sam konfuzno objasnio , ali mislim da ti je jasnije sad.

nije tacno!
  • 0

#9 Vincenzo

Vincenzo
  • Members
  • 2,720 posts

Posted 14 December 2008 - 22:34

Pa napisi sta je onda tacno 'ebote!
  • 0

#10 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 15 December 2008 - 01:59

tacno je,ne znam sta je cook hteo da kaze,mozda te nije razumeo
  • 0

#11 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 15 December 2008 - 09:53

baš sam ovih dana razmišljao o tome da li postoji "odvojena" strelica za kretanje na početku četvrtine a odvojena za mrtvu loptu. Naravno da ima jedna strelica, ali činilo mi se da i pored mrtvihg lopti, početci četcrtina kreću pravilno - znači ekipa koja uhvati loptu na podbacivanju ima loptu 1. i 3. četvrtinu.
Po vašem objašnjenju mogla bi se desiti situacija da zbog mrtvih lopti jedna ekipa uvek ima prvi napad...

ALOOOO ima li neki sudija na forumu ??????????????
  • 0

#12 Contractor

Contractor
  • Members
  • 22,737 posts

Posted 15 December 2008 - 09:56

Ja mislim da se po četvrtinama "ritam" ne menja, bez obzira da li ima mrtvih ili ne. Znači po dve četvrtine za svaku ekipu. A strelica je samo za mrtve lopte.
A za vreme nikad nisam razmišljao... :ph34r:

PS. Sad nadjoh na google- jedva se snadjoh u pravilima, pa sam skapirao na kraju kod "Merilac dvadesetčetiri sekunde- dužnosti": Tačka 50.4: Zaustavlja vreme, ali NE VRAĆA na 24 sekunde, kada se istoj ekipi koje je imala loptu, dodeli ubacivanje kao rezultat situacije podbacivanja.

gmboki, nadam se da je ovo odgovor na tvoje pitanje

edit: PS

Imate da skinete pravila na basket021.org.rs

Edited by Contractor, 15 December 2008 - 10:16.

  • 0

#13 realno *W

realno *W
  • Members
  • 46,138 posts

Posted 15 December 2008 - 11:11

Ja mislim da se po četvrtinama "ritam" ne menja, bez obzira da li ima "mrtvih" ili ne. Znači po dve četvrtine za svaku ekipu. A strelica je samo za mrtve lopte.


i ja delim tvoje mišljenje
  • 0

#14 Impromptu

Impromptu
  • Members
  • 57,443 posts

Posted 15 December 2008 - 11:25

Ja mislim da se po četvrtinama "ritam" ne menja, bez obzira da li ima mrtvih ili ne. Znači po dve četvrtine za svaku ekipu. A strelica je samo za mrtve lopte.
A za vreme nikad nisam razmišljao... :ph34r:

PS. Sad nadjoh na google- jedva se snadjoh u pravilima, pa sam skapirao na kraju kod "Merilac dvadesetčetiri sekunde- dužnosti": Tačka 50.4: Zaustavlja vreme, ali NE VRAĆA na 24 sekunde, kada se istoj ekipi koje je imala loptu, dodeli ubacivanje kao rezultat situacije podbacivanja.

gmboki, nadam se da je ovo odgovor na tvoje pitanje

edit: PS

Imate da skinete pravila na basket021.org.rs


Da to je to!

Inače , mislim da nije tačno da se ritam prvih napada po četvrtinama ne menja bez obzira na mrtve lopte.
Štaviše , prilično sam siguran!

Dilema zbog koje sam otvorio topic je rešena , ali mislim da tema treba da ostane za slučaj da bude još nekih pitanja oko pravila!
  • 0

#15 dee jay

dee jay
  • Members
  • 6,685 posts

Posted 15 December 2008 - 12:28

ma sta vam je,doneli ste potpuno pogresan zakljucak!!! moze jedna ekipa da ima loptu na pocetku SVAKE cetrtine zbog mrtvih lopti!
  • 0