Jump to content


Photo
- - - - -

Istorija Kosova do 2000. godine


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
2579 replies to this topic

#31 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 25 March 2008 - 14:43

E bre madame, pa ti sada otkri Ameriku :huh:

Ne,ne radi se o tome. Tu je sve jasno. barem za mene. Dogodilo se onako kako je
moralo da se dogodi.

Nego kako bi frustrirana Srbijanska javnost trebalo da se ponasha u vezi nezavisnosti Kosova?

Da oma posalje ambasadora u Prishtinu?


nisam ja nista otkrila... svakom racionalnom coveku -> srbinu/albancu je jasno TO...

malo je prerano za ambasadu :rolleyes: kao prvo, srpska vlada treba sto pre da prihvati realnost

#32 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 25 March 2008 - 14:50

Odnosi između Albanaca i Srbske države su zavisli u velikom od geopolitičkih odnosa u Evropi. Po svaranju albanske država nije postojala jeinstvena politika i došlo je do podele teritorije na tri dela. Srbija je tada podržala Esad Pašu, koji je sa svojom vojskom prešao u Srbiju i odatkle spremao povratak i ujedinjavanje Albanije. To se i desilo. Interesantno je da je Esad Paša bio priklonjen Turcima, a da su ga Srbi podržali iz želje da okrenu Albaniju od Italije i Austro Ugarske. Esad Paša je imao glavni strah da će protestanstski kralj Albanije Vid početi sa pokrštavanjem muslimasnkog naroda u centralnoj Albaniji. Odlični odnosi Esda Paše i Srpske države su ostali i kada je preuzeo vlast u Albaniji, pa čak i kada je bio pod pritiskom dela muslimana da se prekine savez zvog fatve (možda je pogrešan izraz), koju je turska država donela 1914. a odnose se na ratove protiv hrišćanskih zemalja na balkanu.
Ovo možda niste znali. 1913. gosdine došlo je do pokrštavanja ogromnog broja albanaca i muslimana u području Peći i Djakovice od strane Crnogorske države. Srpska država se oštro protivila takvom ponašanju saveznika, što se može videti i iz pisama koje je Nikola Pašić slao na Cetinje(nemam sada citat). Jedan deo Albanaca tada je napustio Peć i Djakovicu i prešao na srpski deo Kosova.

#33 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 25 March 2008 - 14:50

Pa u tome je i stvar. EU je na eliminisanju uzroka otpora radila dugo. Ja ne verujem da danas postoji neki narod koji bi da se dobrovoljno integrise u drzavi Srbiji takvoj kakva ona jeste danas. A nije se proslavila ni poslednjih 80+ godina.

Nego, da objasnim jednu stvar. Ja smatram da je forum mesto za diskusiju. Imam utisak da se postavljanjem bezbroj pitanja gubi smisao topika. Narocito kad su pitanja sastavljena u insinuativnom obliku. Topik ima konkretnu temu i umesto pitanja, bolje je postavljati cinjenice.

Kao sto rekoh - ne bih da trolujem.


Cenish da bi se Juzni Tirol integrisao u Srbiju ( sa Srbijom) da je ista demokratska drzava tipa recimo Finske?

Nego koja se to drzava proslavila zadnjih 80 godina? Mislim na Evropu.Znash ti neku?

#34 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 25 March 2008 - 14:51

nisam ja nista otkrila... svakom racionalnom coveku -> srbinu/albancu je jasno TO...

malo je prerano za ambasadu :rolleyes: kao prvo, srpska vlada treba sto pre da prihvati realnost


Realnost je cudna kategorija. Obicno se ne prihvata prostom vecinom u Skupshtini.

#35 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 25 March 2008 - 15:33

Cenish da bi se Juzni Tirol integrisao u Srbiju ( sa Srbijom) da je ista demokratska drzava tipa recimo Finske?

Nego koja se to drzava proslavila zadnjih 80 godina? Mislim na Evropu.Znash ti neku?


Draga Teja,

verovatno nisam shvatio sta si htela da kazes, ali ipak da te pitam: koja je veza juznog Tirola i Srbije, top jest jesi li skoro proveravala karte ovog dela evrope?

A u vezi predjasnjeg posta, gde se pitas sta bi srbijanska (sa malim "s", posto te veliko "S" nervira) politika trebala da uradi u ovome trenutku- evo malog hinta:

1. Da se Predsednik Srbije ugleda na Vilija Branta

2. Da se Predsednik Srbije (ili u ovom slucaju premijer, jer se razlikuju politicki sistemi u dve zemlje) postupi kao De Gol po pitanju Alzira.

Dosta za pocetak, zar ne?

bibi

#36 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 25 March 2008 - 15:50

Realnost je cudna kategorija. Obicno se ne prihvata prostom vecinom u Skupshtini.


mozda se desi neko cuDo 11.05.08 :huh: znas, mi dole ocekujemo pobedu demokratskih snaga...

mnogo je bolje imati dobrog komsiju nego pijaNog koji uvek pravi probleme po komsiluku :rolleyes:

#37 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 25 March 2008 - 15:54

mozda se desi neko cuDo 11.05.08 :huh: znas, mi dole ocekujemo pobedu demokratskih snaga...

mnogo je bolje imati dobrog komsiju nego pijaNog koji uvek pravi probleme po komsiluku :rolleyes:


Cudo u Milanu ocekujete :) (predivan,stari film)
I ja ocekujem to "cudo" a i sama cu da se postaram (koliko je u mojoj moci) da se i dogodi.

Ali ne zbog Kosova.Kosovo me zanima u istoj meri kao recimo Bugarska, pri cemu je Zajecar samo 4 km
udaljen od Bugarske ( a i jezik mi nije stran) tako da vishe tendiram u tom pravcu.

Da li se vama svidja nash izbor ili ne, to bre sestro slatka ;) nas zelo ne zanima.

#38 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 25 March 2008 - 15:56

Cenish da bi se Juzni Tirol integrisao u Srbiju ( sa Srbijom) da je ista demokratska drzava tipa recimo Finske?

Ne, ne... , opet trol. Ovo nema veze sa icime. Evropa pa ni juzni Tirol (malo "j" posto to ipak nije drzava) nemaju takav problem. Filozofsko pitanje kao i obicno.

Nego koja se to drzava proslavila zadnjih 80 godina? Mislim na Evropu.Znash ti neku?

Pa uporedi Srbiju sa bilo kojom zapadnoevropskom drzavom i dobices odgovor.

Nego Teja, ti bi opet da postavljas pitanja... , bezbroj filozofskih pitanja. Kad ces nesto da kazes? Neko tvoje misljenje, recimo?

Razgovori u smislu terapije zavrsavaju obicno sa racunskom ceduljom u ruci. Ovde se to ne radi. Ili sam ja u krivu?

#39 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 25 March 2008 - 15:56

Čini mi se da se opet udaljavamo od teme. Ideja je da pričamo o konkretnim stvarima sa istorijskog aspekta, a čini mi se da opet počinju prepucavanja. Ako nemata šta da lkažete na ovu temu, nemojte ništa da kažete :rolleyes:

#40 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 25 March 2008 - 16:03

Čini mi se da se opet udaljavamo od teme. Ideja je da pričamo o konkretnim stvarima sa istorijskog aspekta, a čini mi se da opet počinju prepucavanja. Ako nemata šta da lkažete na ovu temu, nemojte ništa da kažete :rolleyes:

Upravo tako. Na to sam vec ukazao na pocetku ovg topika. Nadam se da ce i modovi uraditi to sto je neophodno.

Jos nesto - DonJuan, moram da ti uputim iskrenu pohvalu za izuzetno primerno ponasanje na ovom topiku.

#41 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 25 March 2008 - 16:06

Draga Teja,

verovatno nisam shvatio sta si htela da kazes, ali ipak da te pitam: koja je veza juznog Tirola i Srbije, top jest jesi li skoro proveravala karte ovog dela evrope?

A u vezi predjasnjeg posta, gde se pitas sta bi srbijanska (sa malim "s", posto te veliko "S" nervira) politika trebala da uradi u ovome trenutku- evo malog hinta:

1. Da se Predsednik Srbije ugleda na Vilija Branta

2. Da se Predsednik Srbije (ili u ovom slucaju premijer, jer se razlikuju politicki sistemi u dve zemlje) postupi kao De Gol po pitanju Alzira.

Dosta za pocetak, zar ne?

bibi


Pominjanje Juznóg Tirola bilo je u vezi sa nekom nebuloznom recenicom ovog tipa:

" Ja ne verujem da danas postoji neki narod koji bi da se dobrovoljno integrise u drzavi Srbiji takvoj kakva ona jeste danas. A nije se proslavila ni poslednjih 80+ godina.
"

Inache ja ne ocekujem od predsednika Srbije ( ili premijera,svejedno) da ode u Prishtinu sa sve crvenim
karanfilima i da klekne na nekim stepenicama u znak pokajanja,izvinjenja.

Srbiju ne mozesh da stavljash na isti podest kao nacisticku Nemacku ili recimo NDH drzavu.

Mozesh ti sve, ali cesh dozvoliti mogucnost da mi (Srbi) to malo i drugim ochima vidimo.

Uostalom zasto bi Srbija bila bash ta drzava na Balkanu koja bi trebalo nekakvog Vili Branta
da ima? Vili Brant je bio jedinstven,omrazen u Nemackoj,kao i Zoran Djindjic u Srbiji
(ukoliko tu i moze nekog poredjenja da bude), ali sada ocekivati od nekog srpskog predsenika da vam se
josh i klanja. Pa nemoj da preterujesh. Mozda je Vili Brant trebalo da ode bash i u taj Juzni Tirol da im se izvini
u ime bakaluka Hitlera i Muslonijija.

Pridevi se uvek pishu malim slovom, Cak i u srbijanskom

#42 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 25 March 2008 - 16:09

Čini mi se da se opet udaljavamo od teme. Ideja je da pričamo o konkretnim stvarima sa istorijskog aspekta, a čini mi se da opet počinju prepucavanja. Ako nemata šta da lkažete na ovu temu, nemojte ništa da kažete :rolleyes:

Vidim da ti je struka istorija. Pa sad jedno skromno pitanje,ako smem.

Gde i kada pocinje istorija jednog naroda i kada i gde se zavrshava?

#43 milica 04

milica 04
  • Banned
  • 279 posts

Posted 25 March 2008 - 16:14

Da... , to o cemu ti govoris, to su istorijske granice. Ja medjutim govorim o cinjenicnom stanju - slobodan prohod robe, jedinstvena valuta, trziste, zakoni, pravila, sve to omogucava prosperitet, bolji zivot, mogucnost realizacije nekog normalnog zivota. Eto to je ukratko to. Ali treba to uvideti.


To nije nestajanje granica, to je ujedinjena ekonomija (ali ako tako gledas, reci ces jos malo da izmedu Kine i USA nema granica). Zakoni su razliciti i koliko ja znam, niko nema ni nameru da ih menja jer su optimalni za svaku drzavu pojedinacno. Granice ostaju, moze ih biti samo jos vise, Evropa je sastavljena od nacionalnih drzava a ovo sa Kosovom je samo redefinisanje etnickih granica, potpuno u skladu sa manirom otatka Evrope.

#44 Madam_Secretary

Madam_Secretary
  • Members
  • 563 posts

Posted 25 March 2008 - 16:14

Da li se vama svidja nash izbor ili ne, to bre sestro slatka nas zelo ne zanima.


nemoJ tako komsinice... ipak smo komsije :rolleyes:

jedan od prioriteta nove & demokratske srbije svakako mora biti normalizovanje & poboljsavanje odnosa sa komsijama.

#45 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 25 March 2008 - 16:17

Vidim da ti je struka istorija. Pa sad jedno skromno pitanje,ako smem.

Gde i kada pocinje istorija jednog naroda i kada i gde se zavrshava?

Gledao sam skoro NBC i njihov jedan šou,, gde se malo zezaju sa svim i svačim, i onda su citirali Buša koji je rekao: "Mislim da kada se bude pisala istorija civilizacije, da će na zadnjoj stranici pisati kako smo pobedili sa našim saveznicima". Ali šalu na stranu. Na pitanje koje postavljaš ti ne mogureći tačan odogovr. Da si me pitala kada je nastala nacija, rekao bih ti kada je dobila obeležja nacije, jezik, kulturu, zakone, i slilčno. Pitanje naroda je jako kompleksno i kroz istoriju se često menjalo. tako recimo Italijnska i Nemačka nacija su formirane u 19. veku, mada su postojali italijanski i nemački narodi od ranije. Ali po istoričarima početak istorije jednog naroda je kada se nađe prvi pisani dokument o tom narodu. A kraj istorije jednog naroda. Pa nadam se da toga neće biti u skorijoj istoriji, mada je bilo primera da su se neki narodi utopili u druge (recimo Cincari su se utopili u Srbe), i tako prestaju da postoje.
Dodir izmežu srpskog i albanskog naraoda je bio verovatno još od doseljvanja slovena na balkan, ali o tome ne postoje jasni pisani tragovi, tako da je sve stvar nagadjanja.