Jump to content


Photo
- - - - -

Pravi film i istina o 27. martu 1941.


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
89 replies to this topic

#16 king louie

king louie
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 10 December 2008 - 19:10

Sta vise po skolama su predavali da je puc izveden od strane oficira koji su bili britanski agenti.

Zanimljivo, mene su u školi učili o presudnoj ulozi KP u demonstracijama, o Narodnom frontu itd.
Sad pročitah o ovom Fritzu Klingenbergu. Nevjerovatno koja priča. Blazirani Beograđani, kaže, ljudi su se posvećivali svojim svakodnevnim poslovima i nisu obraćali osobitu pažnju na grupicu Nijemaca u centru grada misleći valjda da je prirodno i očekivano da tu budu.
Rusi s partizanima su mnogo teže ušli.

#17 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 10 December 2008 - 19:19

Zanimljivo, mene su u školi učili o presudnoj ulozi KP u demonstracijama, o Narodnom frontu itd.


Presudna uloga KP u demonstracijama, obimne pripreme za rat pre pucha....

Jel' zna neko ijednog tadasnjeg rukovodioca KPJ (moze da bude i zamenik poverenika za Donji Lajkovac, ne pravim pitanje) koji je poginuo, bio ranjen ili dopao zarobljenistva u aprilskom ratu?

#18 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 10 December 2008 - 20:04

Presudna uloga KP u demonstracijama, obimne pripreme za rat pre pucha....

Jel' zna neko ijednog tadasnjeg rukovodioca KPJ (moze da bude i zamenik poverenika za Donji Lajkovac, ne pravim pitanje) koji je poginuo, bio ranjen ili dopao zarobljenistva u aprilskom ratu?

Pa sad, teško je bilo poginuti na prazno. Rat je trajao oko pola sata. Dunavska divizija u kojoj je pukovnik Mihailović bio načelnik štaba, poznata je po tome što nije u tom polusatnom ratu ispalila jedan jedini metak.

A ovo za Lajkovac pitajte dedu. Ti vaši su bolje informisani. Možda usput pokupite i neki dobar recept za gibanicu? Ipak, kad čovek bolje razmisli, dobri ste vi tamo i u finansijama, ovaj vaš senator se baš ističe. Jebi ga, nije mala stvar biti sin kapetana JVO. A i Kapetan gulio ćorku, bio stručnjak za finansije.

#19 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 10 December 2008 - 22:50

Pa sad, teško je bilo poginuti na prazno. Rat je trajao oko pola sata. Dunavska divizija u kojoj je pukovnik Mihailović bio načelnik štaba, poznata je po tome što nije u tom polusatnom ratu ispalila jedan jedini metak.


Ovo je i KPSrbije voleo da naglasi kad smo raspravljali o Mihajlovicu. Jos jedan dokaz da je qmedic = KPSrbije.

Svejedno, oficiri Jugoslovenske armije su otisli u zarobljenistvo u Nemacku. Rodoljubi kao Spasic i Masera su ginuli unistavajuci vojnu opremu, ili pak ginuci u neravnopravnoj borbi kao piloti nad Beogradom 6-tog aprila. Gde su tu bili komunisti?

Odgovor je prost: nigde, jer nisu ni nameravali da se bore protiv Nemaca dok Nemacka nije napala SSSR. Oni jesu izasli na ulice jer su namirisali da se "vlast valja po ulicama pa je samo treba pokupiti", ali kad od toga nije bilo nista povukli su se u ilegalu do 22-gog juna. Oni nisu dali nikakav - pa ni simbolican - otpor Nemcima kada su usli u gradove. Nijedna diverzija, nijedan plakat protiv okupatora, nijedan uhapsen komunista.

#20 U prolazu

U prolazu
  • Members
  • 2,098 posts

Posted 10 December 2008 - 23:09

Svejedno, oficiri Jugoslovenske armije su otisli u zarobljenistvo u Nemacku.


Sigurno onda znas da su i tamo bili podjeljeni na relaciji komunisti-monarhisti?

Jel' zna neko ijednog tadasnjeg rukovodioca KPJ (moze da bude i zamenik poverenika za Donji Lajkovac, ne pravim pitanje) koji je poginuo, bio ranjen ili dopao zarobljenistva u aprilskom ratu?


Ne znam za situaciju u Donjem Lajkovcu, ali eto slucajno znam za nekog Kocu Popovica koji je u redovima Vojske Kraljevine Jugoslavije, kao komandant trupe pukovske komore, zarobljen je kod Ivanjice u aprilu 1941. godine.

#21 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 10 December 2008 - 23:16

Obi opet iz muzeja u Perl Harburu. Deli lekcije. Bili su u logoru u Bileci, na primer. Otvorenom specijalno za njih. 

#22 qmedic

qmedic
  • Members
  • 1,144 posts

Posted 10 December 2008 - 23:26

Obi opet iz muzeja u Perl Harburu. Deli lekcije. Bili su u logoru u Bileci, na primer. Otvorenom specijalno za njih. 

Baš sam pomislio da nešto napišem pa se setih, ipak treba birati sagovornika.

Ovo što ste vi napisali, naravno, komunisti su bili po zatvorima. Kriminalci su pušteni a komunisti zadržani i predati okupacionim snagama. U Hrvatskoj je u Kerestincu pobijeno pola CKKPH.

#23 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 11 December 2008 - 01:27

Obi opet iz muzeja u Perl Harburu. Deli lekcije. Bili su u logoru u Bileci, na primer. Otvorenom specijalno za njih. 


Zarobljeni u aprilskom ratu? Ne? Pa kakve veze ima logor Bileca sa otporom Nemcima u aprilskom ratu?

Edited by ObiW, 11 December 2008 - 01:28.


#24 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 December 2008 - 01:34

a i vi raspravljate o otporu u aprilskom ratu.Otpor je bio zestok pa su kapitulirali za 11 dana.

#25 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 11 December 2008 - 01:34

Sigurno onda znas da su i tamo bili podjeljeni na relaciji komunisti-monarhisti?


Ne znam. Znam da su oficiri kraljevske vojske koji su se posle oslobodjenja vratili u FNRJ imali... hm, malo problema sa poverenjem novih vlasti u njih. To je bilo zato sto su se deklarisali kao komunisti u zarobljenistvu?

Ne znam za situaciju u Donjem Lajkovcu, ali eto slucajno znam za nekog Kocu Popovica koji je u redovima Vojske Kraljevine Jugoslavije, kao komandant trupe pukovske komore, zarobljen je kod Ivanjice u aprilu 1941. godine.


Eto nasli smo jednog. Mozemo li jos jednog? Cisto da ne pomisle zajedljivci da je Koca delovao onako malo na svoju ruku, kao kasnije na Sutjesci.

#26 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 11 December 2008 - 01:40

a i vi raspravljate o otporu u aprilskom ratu.Otpor je bio zestok pa su kapitulirali za 11 dana.


Ocemo da vidimo da li je zbog komunista otpor bio citavih 11 dana, ili je zbog nedostatka istih bio samo 11 dana.

#27 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 11 December 2008 - 01:46

Ocemo da vidimo da li je zbog komunista otpor bio citavih 11 dana, ili je zbog nedostatka istih bio samo 11 dana.

Pa kako god da okrenes svi su se tu proslavili.I komunisti i gibanicari bolje da taj deo istorije precute jer im je par Svaba na cindapima zauzelo glavni grad bez ispaljenog metka.
Inace koga interesuje ima knjiga koju je o balkanskoj kampanji napisao americki general Smith.Objavljena 53ce a ja je iskopao u biblioteci.

Ovo je i KPSrbije voleo da naglasi kad smo raspravljali o Mihajlovicu. Jos jedan dokaz da je qmedic = KPSrbije.

Nema teorije.Deda je bio jedan od mojih omiljenih likova i imao je stila mada smo se retko kada slozili.Pravo da ti kazem mnogo mi nedostaje narocito one rasprave sa sheridanom

Edited by MAGRIPA65, 11 December 2008 - 01:54.


#28 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 11 December 2008 - 03:56

Pa kako god da okrenes svi su se tu proslavili.I komunisti i gibanicari bolje da taj deo istorije precute jer im je par Svaba na cindapima zauzelo glavni grad bez ispaljenog metka.


Pa vidi, nece da moze da se prica kako je 27-mi mart organizovala KPJ, kako su se spremali za borbu protiv invazije sila Osovine, pa ih onda naprasno nigde nije bilo aprila '41-ve a i kasnije sve do 22-gog juna. Da su lepo rekli "mi smo tada sledili politiku Staljina da pustimo da se burzoazije obracunavaju medjusobno, marta meseca smo izasli na ulice da dolijemo ulje na vatru, a kad je napalo Staljina onda smo se i mi zapucali", niko im ne bi zamerio jer takvo bilo vreme. Ali ne, oni su morali bas svaku stranicu istorije u kojoj nisu Supermeni da prepravljaju i dopisuju kako im odgovara.

Nema teorije.Deda je bio jedan od mojih omiljenih likova i imao je stila mada smo se retko kada slozili.Pravo da ti kazem mnogo mi nedostaje narocito one rasprave sa sheridanom


Nema vise Sheridana, pa nema ni KPSrbije ver 1.0. Takva vremena dosla.

#29 fender_bender

fender_bender
  • Banned
  • 2,192 posts

Posted 11 December 2008 - 08:48

:ph34r:

Zarobljeni u aprilskom ratu? Ne? Pa kakve veze ima logor Bileca sa otporom Nemcima u aprilskom ratu?


Ma nema nikakve, pobedio si: komunisti i Amerikanci su najgori od sve dece. I - sta tu vise ima da se prica.

#30 ObiW

ObiW
  • Members
  • 5,684 posts

Posted 11 December 2008 - 09:15

:ph34r:

Ma nema nikakve, pobedio si: komunisti i Amerikanci su najgori od sve dece. I - sta tu vise ima da se prica.


E pa odluci se: ili su komunisti pozvali narod da odbaci trojni pakt i zajedno sa njim izasli na demonstracije, ili su bili pozatvarani u Bileci pa nisu mogli da se biju sa Nemcima kada su upali u Jugoslaviju. Ne moze i jedno i drugo.