Jump to content


Photo
- - - - -

Mikoze i ostale zoonoze


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
40 replies to this topic

#1 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 01 December 2008 - 17:30

Dobila sam macku preko Orke. Macka ima gljivice, koje sam dobila i ja. Onda nisam znala da ima gljivice. Lekar mi je rekao da je vratim i da je to jako opasno i zarazno, da mogu cak i da ocelavim.
Ne znam sta da radim. Platila sam nekakvu vakcinu protiv gljivica koju daju neki veterinari koji rade pri Orki. Ne znam sta da radim. Za sad je maca tu, ali se pitam sta da radim. Nikad nisam imala nikakve mikoze koje su toliko zarazne. Prelaze na ljude. Radim s ljudima. I jos da ocelavim !
Ne mogu da shvatim da Orka daje macice koji su inficirani gljivicama koje prelaze na ljude i od kojih moze da se ocelavi i koje se jako tesko lece.
Ja sam macu zavolela. Uiopste ne znam sta da radim.
Rekli su mi da treba da je kupam svaki treci dan tim nekim samponom protiv ljivica, da mogu i sebe da kupam njime. Moj lekar mi je prepisao kremu i pijem i lekove.
Rekli su mi i da prskam stan tuda kuda ona prolazi. Mislim, sve je zarazeno.
otplakala sam dobro celo pre podne . uopste ne znam sta da radim. veterinari kazu da to nije nista, da oni to stalno imaju /naravno, kad je i moja macka dobila i ja preko nje/ -ti iz orke ili koji imaju vezu sa orkom, ne znam.
a lekar kozni kaze da je to ekstremno zarazno, da im macku vratim, da ce on leciti mene, ali macku nece. i da mogu da ocelavim. :ph34r:
:) :D :D

#2 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 01 December 2008 - 20:44

Kad, gde i od koga si uzela mačku? Kod kog veterinara si išla? Koja mikoza?

Ne znam odakle da počnem. Post ti je prilično zbrdazdolan i pun nelogičnosti.

Prvo, kad uzmeš mačku od nekoga - koga god - prvo što treba da uradiš je da je odvedeš kod veterinara da proveriš da li je zdrava. Često se radi o životinjama pokupljenim sa ulice ili životinjama iz azila, što je još gore.

Drugo, nijedna organizacija koja udomljava životinje, a ima ih desetak u Beogradu, nema svoje veterinare – tako da mi je i taj deo tvog posta nejasan. „Pri Orki“ ne radi ni jedan veterinar. Prijavljenih štandova za udomljavanje u Knezu nema već mesecima, pa mi nije jasno od koga si i gde mogla da umeš ni zdravu ni bolesnu mačku.

Treće, ne mogu da verujem da od kožnog lekara očekuješ da ti leči mačku. Mislim, ljudi se leče kod lekara, životinje kod veterinara.

Mikoze se često javljaju kod ljudi sa oslabljenim imunitetom. Da li se sigurno radi o dermodikozi koju si dobila od mačke? Ili je u pitanju neka od mikoza do kojih dolazi usled neravnoteže u odbrambenom sistemu, npr. posle operacije stomaka, duže terapije antibioticima? Pitam te zbog tebe, ne zbog mačke.

Više o zoonozama možeš da pričitaš ovde.

#3 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 01 December 2008 - 21:18

Ne znam sta je istinito iz tvog posta. Macku sam dobila preko Orke /devojka s kojom sam kontaktirala je bila u knez-mihajlovoj ulici/ pored standa Orke. Trazila sam posebnu vrstu macke i ona je rekla da ce mi nabaviti, uzela moj brpoj telefona. Posle nekog vremena me je zvala i rekla da mi je nabavila macku kakvu sam trazila i da se nalazi kod veterinara koji Orci pomazu. Ja sam otisla kod tih veterinara i uzela macku.
To je cela prica.
Kozni lekar mi je pri prvom pogledu na moju mikozu ili vec sta pitao da li imam macku. Rekla sam da imam, da sam nabsavila preko Orke, od veterinara i on je rekao da odmah treba da je se ratosiljam. I da je to od macke.
Sta jos treba da kazem? Ne bi li me jos malo izvredjala ?
Ne znam koja mikoza, lekar mi nije rekao-izvadili su bris i receno mi je da mogu i da ostanem bez kose.
Nikad nisam imala nikakvu mikozu.
Dakle, POKUPILA sam macku od VETERINARA. KOJI POMAZU ORCI. Tako mi je receno.
Ne izmisljam,niti pisem zbrda-zdola. Macka nigde ne izlazi. Kod mene je oko mesec i nesto dana,.

Ne razumem, pomocu koje zavrzlame u sopstvenom mozgu si mogla shvatiti da sam ocekivala od lekara da leci moju macku ?

#4 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 01 December 2008 - 21:29

Ne razumem, pomocu koje zavrzlame u sopstvenom mozgu si mogla shvatiti da sam ocekivala od lekara da leci moju macku ?


pomoću ove

a lekar kozni kaze da je to ekstremno zarazno, da im macku vratim, da ce on leciti mene, ali macku nece.


Mogu samo da ponovim da nijedno udruženje nema štandova već nekoliko nedelja, a ORCA ih nema već nekoliko meseci. Uostalom, pretpostavljam da imaš kontakt te devojke od koje si uzela mačku - pozovi je i reši problem s njom ili sa veterinarom preko kojeg si je uzela (ORCA se bavi pravnom zaštitom i edukacijom i nema svoje veterinare - to pouzdano znam).
Ostalo ću da pripišem tvojoj nervozi usled bolesti.

Edited by Rahel, 01 December 2008 - 21:33.


#5 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 01 December 2008 - 21:37

Shivaja, odvedi macku veterinaru da potvrdi dijagnozu i propise terapiju, pa se lijecite zajedno. Mislim, sad vec kad se dogodilo to sto jeste.

A tvoj doktor te je izgleda prilicno uplasio. Jeste mozda neugodno, ali nije neizljecivo. :ph34r: Ne znam nista o mikozama, ali pronasala sam jedan edukativan tekst. klik!

#6 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 01 December 2008 - 21:47

pomoću ove



Mogu samo da ponovim da nijedno udruženje nema štandova već nekoliko nedelja, a ORCA ih nema već nekoliko meseci. Uostalom, pretpostavljam da imaš kontakt te devojke od koje si uzela mačku - pozovi je i reši problem s njom ili sa veterinarom preko kojeg si je uzela (ORCA se bavi pravnom zaštitom i edukacijom i nema svoje veterinare - to pouzdano znam).
Ostalo ću da pripišem tvojoj nervozi usled bolesti.



nisam ja ni nervozna, ni bolesna. ne vredjaj i dalje, nije lepo. sto se lekara tice, samo sam prenela njegove reci. ja njega nisam molila da mi leci macku.
ko se ovde lazno predstav;lja, ja zaista ne znam. samo pisem sta mi se desilo.

#7 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 01 December 2008 - 22:00

nisam ja ni nervozna, ni bolesna. ne vredjaj i dalje, nije lepo.


Pa jesi bolesna ako imas mikozu, a i opravdano je ako si zbog toga nervozna. Ne vidim da te Rahel na bilo koji nacin vrijedja. Nego, kazi jesi li primjetila na macki nesto neobicno? Neke lisajeve ili slicno, tj. bilo kakve neobicne promjene?

#8 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 01 December 2008 - 22:02

Utvrdili smo ko se lažno predstavlja i da se radi o udruženju SOS Animals i da je u pitanju veterinarka Galja. Naravno da nije dobro udomljavati bolesne životinje i nijedno ozbiljno udruženje to ne radi. Zato sam te i pitala od koga i gde si je nabavila.

Imaš dve opcije - vrati mačku od koga si je uzela ili poslušaj Zizu - ako ti je stalo do mačke. Samo je ovaj put odvedi kod drugog veterinara. Što se tiče tvoje mikoze, tu ne mogu da ti pomognem - nisam lekar.

Ne vidim da sam te bilo čime uvredila. Svaka napisana reč je bila dobronamerna, a ti shvati kako hoćeš.

#9 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 01 December 2008 - 22:04

A da ne pricam sto ja nemam pare ni za sebe, a kamoli da lecim macku.
sve moje macke su do sad bile zdrave. neke sa ulice, neke iz kuca. nikada vise necu uzeti macku od veterinara niti preko bilo kakve organizacije za udomljavanje i pomaganje mackama i psima.
ovo je vrlo neodgovorno i ruzno ponasanje sa njihove strane.

#10 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 01 December 2008 - 22:07

koji sam ja baksuz. :ph34r:

#11 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 01 December 2008 - 22:36

A da ne pricam sto ja nemam pare ni za sebe, a kamoli da lecim macku.
ovo je vrlo neodgovorno i ruzno ponasanje sa njihove strane.


Jeste i ruzno i neodgovorno. Idi kod njih i reci sto ti se dogodilo, (a krivi su oni, a ne zivotinja) kazi im da ces se obratiti svim udrugama za zastitu zivotinja i novinama i da ces ih diskreditirati ukoliko ti besplatno ne izlijece macku, sto je uostalom i bila njihova duznost. A ti se pobrini za sebe, pij redovito propisanu terapiju i proci ce.

I jos nesto, mada znam da ti to u ovom trenutku ne znaci nista; nisu sva udruzenja takva i nemoj na osnovu loseg iskustva sa jednim, donositi sud o svima.

Edited by Ziza, 01 December 2008 - 22:37.


#12 Persephone

Persephone
  • Members
  • 526 posts

Posted 01 December 2008 - 22:40

Iz svog iskustva, macke su prenosioci gljivica, a oboljevaju psi i ljudi. Isto smo jednom prilikom pokupili mace sa ulice i doneli ga kuci. Posle dve nedelje nasim dvema kujama dlaka je otpala u pecatima, a maci nista. Bio je u pitanju microsporum canis. Ja dobila na dva mesta, mackala se nekom kremom (neredovno) i ubrzo mi proslo. Kucama je proslo mnogo mnogo sporije. Mace smo dali ljudima koji su mogli da je drze u dvoristu.

Ustanovite prvo koje gljivice su u pitanju. Neke se lako lece. Ja sam nakon toga jos jednom zaradila gljivice (ovaj put od komsijske mace), ali mi je izaslo samo na jednom mestu, na ruci. Mazala sam oko 3-4 nedelje, a povuklo se relativno brzo, za desetak dana.

Kako je Rahel napisala, ako ti je oslabljen imunitet mnogo si podloznija bolesti. Trebala bi da uzimas nesto za podizanje opsteg imuniteta organizma.

Mislim da te je doktor malo vise isprepadao jer jos nije ni utvrdjeno koje gljivice su u pitanju. Nisam cula da je ikome otpadala kosa.
Za macu ne znam sta da ti kazem... mogu samo da te uputim na nase veterinare, ali trebace ti pare za to.

#13 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 01 December 2008 - 22:52

Jeste i ruzno i neodgovorno. Idi kod njih i reci sto ti se dogodilo, (a krivi su oni, a ne zivotinja) kazi im da ces se obratiti svim udrugama za zastitu zivotinja i novinama i da ces ih diskreditirati ukoliko ti besplatno ne izlijece macku, sto je uostalom i bila njihova duznost. A ti se pobrini za sebe, pij redovito propisanu terapiju i proci ce.

I jos nesto, mada znam da ti to u ovom trenutku ne znaci nista; nisu sva udruzenja takva i nemoj na osnovu loseg iskustva sa jednim, donositi sud o svima.



isla sam vec, s mackom. uvalili mi da platim neku kao vakcinu protiv mikoze..oko 1000 din. zao mi je macke. nemam izbora nego da je vratim. nemam vremena da je kupam svaki 3 dan, da dezinfikujem stalno sve. mislim, jako neozbiljno. s njihove strane. jos kazu...aaa, to je cena od prosle godine /za vakcinu/ :ph34r: a oni mi uvalili mikoznu macku.
da ne pricam sto se macka istraumirala i sto sam ja istraumirana, jer sam se vec vezala za nju...zajedno i spavamo i sve. mnogo mi je zao. da ne pricam sto sam i ja imala operaciju i sto imam bolesne ukucane o kojima se brinem. i sto ta mikoza stvarno moze da mi postane problem. prosto, nemam vremena jos i za mikoze.
mrzim prevare.
gde li idu te pare od donacija od gorana paskaljevica?
sad oni meni pricaju kako to nije nista i kako se jako brzo i lako leci...
sramota.
i kako se samo predstavlja ta neka kao da su oni ustvari uz orku. :)
uzas. koja neodgovornost.

#14 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 02 December 2008 - 02:20

uh. a mozda da si porazmislila da li ti u takvoj zivotnoj situaciji uopshte treba ljubimac?
ako nemash para, koje fakat odlaze na raznorazne shpecije za ljubimce, a ni vremena da negujesh ljubimca onda shto si je uopshte i uzimala.

#15 rory

rory
  • Members
  • 2,989 posts

Posted 02 December 2008 - 05:27

Macke uvek uzimaj po komsiluku znaci iz sredine u kojoj se kreces i sa cijim si mikroflorom i dosada bila u kontaktu. Nije dzabe uvoz zivotinja pod strogim nadzorom. A sto se gljivica tice spore su zavisno od vrste manje vise stalno prisutne u vazduhu i pad imuniteta jeste glavni uzrok oboljevanja.

uh. a mozda da si porazmislila da li ti u takvoj zivotnoj situaciji uopshte treba ljubimac?

Mozda kucni ljubimci i sluze da olaksaju takve trenutke. Macke su prilicno nezahtevne.