Jump to content

Photo
- - - - -

Epilepsija

• Please log in to reply
185 replies to this topic

#76 Eddard

Eddard
  • Members
  • 3,909 posts

Posted 07 May 2011 - 21:05

imao sam dva napada, jedan u avgustu 2010 a jedan u aprilu 2011. radio sam CT (sve je kako treba) i dva EEG-a (oba sve kako treba). posao sam kod epileptologa i prepisala mi je 2 puta dnevno Eftil R 500mg. E sad, kako oba puta prije napada ja sam danima zaredom (jednom 7 a drugi put 4 dana) konzumirao alkohol (u solidnim kolicinama) i lijegao oko 6 uveche a budio se do 9 ujutro i jeo jednom dnevno, kapiram da je to imalo neke veze sa time. Ona je meni rekla da ako ne zhelim ne moram da uzimam te tablete ali ona mi ih prporucuje. Ja se sad razmisljam da ukinem alkohol (a pijem prilicno dosta, 15 od 30 dana mjesecno) i pocnem redovno da se hranim i spavam i probam tako da vidim ocu li izbjeci napade, ili je ipak bolje da ja uzimam te tablete, jedino mi je frka nuspojava tih tableta, jer su mi rekli da su vrlo jake. Radio sam jos sijaset nalaza, vezanih za jetru i uticaj alkohola, ali su svi ok (kad jedem jedem prilicno zdravu hranu). Inache imam 24 godine. Ranije nisam imao nikakvih problema. Dijagnozu je postavila samo na osnovu opisa napada, kojih je bilo 2 i oba su bila sa grchenjima mishica, baljenjem i bez mokrenja.

U suštini, epilepsija je klinička dijagnoza, što znači da se postavlja na osnovu kliničke slike tj. postojanja napada (kaže se bar dva, ali može čak i na osnovu jednog). EEG, MRI/CT i druge dijagnostičke procedure služe da bi se bliže odredio tip epilepsije, a samim tim i terapija. Nije redak slučaj da i EEG i MRI budu potpuno normalni, a da se dijagnoza epilepsije ipak postavi.

Da li ćeš da uzimaš terpaiju ili ne, izbor je samo na tebi. Ali, ti epilepsiju imaš. Očigledno imaš snižen prag za epi napade i može svašta da ih isprovocira. Tada je to bio alkohol, neuredna ishrana i stil života, neki sledeći put će možda biti nešto drugo. A može da se desi i da više nikad nemaš napad. Naravno, bilo bi idealno da središ život, pre svega da prestaneš (toliko) da piješ, možda onda ne bi bilo ni potrebe da uzimaš terapiju. Moja preporuka ti je da to učiniš (središ život), uzimaš terapiju redovno i ako nakon 2-3 godine ne budeš imao više napada, u dogovoru sa neurologom da kreneš sa isključenjem terapije. Tako sam ja uradio, četiri godine sam pio lek i nedavno mi je ukinut. Što se neželjenih efekata Eftila tiče, oni su najčešće blagi i u poređenju sa većinom ostalih antiepileptika, poprilično je bezbedan lek. Jedino treba pratiti redovno funkciju jetre, tako da oko toga ne moraš mnogo da brineš.

U svakom slučaju, nemoj ništa da radiš na svoju ruku već samo u konsultaciji sa neurologom. Ako ti se ne sviđa njeno mišljenje, potraži drugo, ali nipošto nemoj sam da prestaješ sa terapijom, to može biti opasno.

Edited by nvukelic, 07 May 2011 - 21:05.

#77 wolfonja

wolfonja
  • Members
  • 2 posts

Posted 09 May 2011 - 11:39

U suštini, epilepsija je klinička dijagnoza, što znači da se postavlja na osnovu kliničke slike tj. postojanja napada (kaže se bar dva, ali može čak i na osnovu jednog). EEG, MRI/CT i druge dijagnostičke procedure služe da bi se bliže odredio tip epilepsije, a samim tim i terapija. Nije redak slučaj da i EEG i MRI budu potpuno normalni, a da se dijagnoza epilepsije ipak postavi.

Da li ćeš da uzimaš terpaiju ili ne, izbor je samo na tebi. Ali, ti epilepsiju imaš. Očigledno imaš snižen prag za epi napade i može svašta da ih isprovocira. Tada je to bio alkohol, neuredna ishrana i stil života, neki sledeći put će možda biti nešto drugo. A može da se desi i da više nikad nemaš napad. Naravno, bilo bi idealno da središ život, pre svega da prestaneš (toliko) da piješ, možda onda ne bi bilo ni potrebe da uzimaš terapiju. Moja preporuka ti je da to učiniš (središ život), uzimaš terapiju redovno i ako nakon 2-3 godine ne budeš imao više napada, u dogovoru sa neurologom da kreneš sa isključenjem terapije. Tako sam ja uradio, četiri godine sam pio lek i nedavno mi je ukinut. Što se neželjenih efekata Eftila tiče, oni su najčešće blagi i u poređenju sa većinom ostalih antiepileptika, poprilično je bezbedan lek. Jedino treba pratiti redovno funkciju jetre, tako da oko toga ne moraš mnogo da brineš.

U svakom slučaju, nemoj ništa da radiš na svoju ruku već samo u konsultaciji sa neurologom. Ako ti se ne sviđa njeno mišljenje, potraži drugo, ali nipošto nemoj sam da prestaješ sa terapijom, to može biti opasno.

hvala puno na savjetu

#78 McLeod

McLeod
  • Members
  • 38,492 posts

Posted 09 December 2011 - 12:26

Ovako, znam da ce biti savet - moras da se konsultujes sa lekarom, ali ovako na suvo, moram da pitam i za pretpostavku (dalje konsultacije sa lekarom ce svakako biti). Napad (za koji se sumnja da je epi), desava se uvek na isti nacin, prekidom motornih funckija, i padanjem "kao sveca". Svest se ne gubi, ali je osoba u tih 10-ak sekundi odsutna, vidi se po ocima, i ponekad se desava nesuvislo pricanje. Posle tog kratkog intervala, osoba oseca veliki umor, ali ne zaspi instant (kao kod jacih napada), vec polako dolazi sebi i "oci vise nisu mutne". Ne seca se napada. Osoba je pod velikim stresom, moguce i u depresiji, 55 godina. Napadi se desavaju nekoliko meseci, uglavnom na poslu, kod kuce vrlo retko. U nedelju dana odmora sa posla nije se desio nijednom, cak se 4. i 5. dan osoba osecala mnogo bolje, "zivnula", kretala se, obavljala kucne poslove, itd. a uglavnom je posle posla "vise mrtva nego ziva", spava i lezi po ceo dan. Razgovor sa neuropsihijatrom obavljen, nisu na taj nacin primeceni poremecaji, skener i EEG nije radjen, bice radjen za neki dan. Da li je ovo stanje opasno, da li je to zaista epilepsija zbog stresa i iscrpljenosti kako su mi rekli da je moguce, ili je ovo stanje moguce i zbog recimo tumora? Hvala unapred.

Edited by McLeod, 09 December 2011 - 12:29.

#79 Eddard

Eddard
  • Members
  • 3,909 posts

Posted 09 December 2011 - 18:04

Moguće je zbog raznih uzroka, između ostalih i zbog tumora, pogotovo što se javlja po prvi put tako kasno u životu. Zato i mora detaljno da se ispita (NMR, EEG). Epi ima dosta poznatih, a još više nepoznatih uzroka, može da bude opasno, a i ne mora. Nisam ti puno rekao, ali najbitnije jesam - da se detaljno ispita, pa tek kad se isključe svi mogući organski uzroci, onda se može pričati o stresu i iscrpljenosti kao mogućnostima.

#80 McLeod

McLeod
  • Members
  • 38,492 posts

Posted 09 December 2011 - 18:35

Hvala u svakom slucaju. Meni su rekli da bi na tumor poslednje pomislili, i da je najverovatnije posledica stresa, depresije, anksioznosti i slicnih razloga (imajuci u vidu da je ta osoba poslednjih meseci imala puno problema i na porodicnom i na profesionalnom planu). Ali zato i postoji skener...

#81 Eddard

Eddard
  • Members
  • 3,909 posts

Posted 09 December 2011 - 19:54

Ne kažem da je tumor jedna od verovatnijih opcija, već da mora da se isključi, naročito kad se epi javi prvi put u toj životnoj dobi.

#82 McLeod

McLeod
  • Members
  • 38,492 posts

Posted 12 December 2011 - 13:58

Benigni tumor je u pitanju, rekose mi da je to rutinska operacija. Nadam se da su u pravu...

#83 Eddard

Eddard
  • Members
  • 3,909 posts

Posted 12 December 2011 - 14:55

I ja se iskreno nadam :+1:...

#84 lilikaaa

lilikaaa
  • Members
  • 2 posts

Posted 25 December 2011 - 01:24

Moj decko imao je par napada koji lice na epilepticke. Radio je neke analize, sve je bilo ok, za par nedelja ide na jos neke analize, nisam najbolje upucena u sve to, pa moram ovako laicki da kucam o tome.
Ja pretpostavljam da je to zbog umora i stresa, jer on inace ne pije alkohol, a ni kafu, pa to ne mogu biti 'okidaci'. Zanima me da li postoji sansa da njegova deca naslede epilepsiju i da li je to nekako moguce spreciti.
A ako njemu ustanove epilepsiju, da li uzimanje svakog leka podrazumeva neka nezeljena dejstva i koja?
Da li su moguce i neke fizicke posledice od napada, kao trzanje glavom, kocenje ruke itd... ( u narodu receno 'tikovi' )

#85 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 25 December 2011 - 14:09

Moj decko imao je par napada koji lice na epilepticke. Radio je neke analize, sve je bilo ok, za par nedelja ide na jos neke analize, nisam najbolje upucena u sve to, pa moram ovako laicki da kucam o tome.
Ja pretpostavljam da je to zbog umora i stresa, jer on inace ne pije alkohol, a ni kafu, pa to ne mogu biti 'okidaci'. Zanima me da li postoji sansa da njegova deca naslede epilepsiju i da li je to nekako moguce spreciti.
A ako njemu ustanove epilepsiju, da li uzimanje svakog leka podrazumeva neka nezeljena dejstva i koja?
Da li su moguce i neke fizicke posledice od napada, kao trzanje glavom, kocenje ruke itd... ( u narodu receno 'tikovi' )

Epilepsija nije nasledna bolest.
Po mom misljenju (postoje i drugaciji stavovi) jedan epi napad nije epilepsija, ali dva jesu.
Nezeljena dejstva lekova za epilepsiju su minimalna, najcesce.
Magnetna rezonanca glave (eventualno CT) nuzni su u svakom slucaju kad se posumnja na epilepsiju u odraslom uzrastu.

#86 lilikaaa

lilikaaa
  • Members
  • 2 posts

Posted 25 December 2011 - 17:23

Epilepsija nije nasledna bolest.
Po mom misljenju (postoje i drugaciji stavovi) jedan epi napad nije epilepsija, ali dva jesu.
Nezeljena dejstva lekova za epilepsiju su minimalna, najcesce.
Magnetna rezonanca glave (eventualno CT) nuzni su u svakom slucaju kad se posumnja na epilepsiju u odraslom uzrastu.

Hvala na odgovoru, ali i dalje mi nije jasno da li su ti napadi jako opasni iako nisu cesti? I da li su moguce neke vece posledice posle napada?

#87 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 02 January 2012 - 12:05

Hvala na odgovoru, ali i dalje mi nije jasno da li su ti napadi jako opasni iako nisu cesti? I da li su moguce neke vece posledice posle napada?

Generalno govoreci, epilepticni napadi nisu jako opasni, a tikovi nisu njihova posledica.

#88 Tazio

Tazio
  • Members
  • 2 posts

Posted 06 January 2012 - 21:08

Koliko je uputno da osoba sa epilepsijom obavlja posao sudskog izvrsitelja recimo? I ukoliko je neko upucen,da li je moguce da se sa stresnog zanimanja osoba prebaci na manje stresan posao u okviru iste institucije/firme?
Unapred zahvalan na odgovorima...

#89 vladan

vladan
  • Members
  • 23,779 posts

Posted 07 January 2012 - 09:06

Koliko je uputno da osoba sa epilepsijom obavlja posao sudskog izvrsitelja recimo? I ukoliko je neko upucen,da li je moguce da se sa stresnog zanimanja osoba prebaci na manje stresan posao u okviru iste institucije/firme?
Unapred zahvalan na odgovorima...

Nije generalno misljenje da je stres okidac za epi napad.
Preporucujem konsultaciju specijaliste medicine rada.

#90 Tazio

Tazio
  • Members
  • 2 posts

Posted 07 January 2012 - 17:00

Nije generalno misljenje da je stres okidac za epi napad.
Preporucujem konsultaciju specijaliste medicine rada.

Puno hvala na preporuci,svakako cu uraditi tako .
Pozdrav...