Jump to content

Photo
- - - - -

Epilepsija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
212 replies to this topic

#31 ogi964

ogi964
  • Members
  • 3 posts

Posted 06 July 2009 - 20:57

Najbolji stručnjak za epilepsije u Beogradu (a verovatno i zemlji) ti je prof. Dragoslav Sokić sa Instituta za neurologiju Kliničkog centra Srbije. Ako možeš da dođeš do njega to bi ti bilo super, ali ne znam koliko je to izvodljivo s obzirom da si iz RS.

Zahvaljujem na odgovoru, dobio sam preporuku i od kapetanam za KABINET ZA PSIHOFIZIOLOGIJU, KLINIČKU NEUROFIZIOLOGIJU, EPILEPTOLOGIJU I MIGRENE DR ERCEGOVAC, pa ću pokašati da nešto izkombinujem čim budem u mogućnosti, pošto imam nekih prijatelja u BG-u.
Plan mi je da se što bolje upoznam sa svim da bih znao da se prilagodim koliko je to moguće, mada mi se stanje stabilizovalo zadnjih mjeseci, uvjek je dobrodošlo mišljenje pravog stručnjaka. :ph34r:
Hvala još jednom!

#32 jelena_jeja

jelena_jeja
  • Members
  • 29 posts

Posted 11 September 2009 - 12:12

ZASTO EPILEPTICARI NE MOGU DA SE TETOVIRAJU???? :ph34r:

#33 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,220 posts

Posted 10 April 2010 - 18:16

Diskutabilno je pitanje da li jedan epilepticni napad znaci i epilepsiju. Misljenja se medju strucnjacima razilaze, a moj stav u praksi je da jedan napad nije epilepsija, ali dva jesu.

Moje lično iskustvo u vezi sa ovim.

Pre par godina sam imao jedan epi napad, parcijalni, sa gubitkom svesti, bez konvulzija, u trajanju od oko minut-dva. Po mom mišljenju, napad je bio isprovociran jer sam u to vreme pio određene lekove koji bi hipotetički mogli da izazovu epi napad, plus sam bio predoziran kofeinom i neispavan, ali to je već samo moja teorija. Rađen mi je EEG dva puta, oba puta je bio uredan (što, naravno, ne mora da znači ništa), kao i MR. Na snimku MR lekar koji me leči, inače verovatno najbolji epileptolog u zemlji, je pronašao znake perinatalne asfiksije, što se meni i jeste desilo nekih 10-ak dana po rođenju i to je povezao sa nastankom napada. Naime, bez obzira što napad jeste bio isprovociran, kod ljudi koji imaju "normalan" prag za konvulzije, taj napad se ne bi desio, ali je kod mene, kao posledica perinatalnog nedostatka kiseonika u mozgu, moj prag za napad snižen. I tako, na osnovu samo jednog napada, ja dobih Dg epilepsije i već tri godine sam na terapiji lamotriginom.

Cak, u skladu sa regulativom DWLA (odobravaju vozacke dozvole u UK), pacijent sa dokazanom epilepsijom i na odgovarajucoj terapiji, moze zadrzati vozacku dozvolu ako vise od godinu dana nije imao napad.

U principu, meni ta terapija ne smeta, nemam nikakvih neželjenih efekata, čak sam i od vojske oslobođen zbog toga :ph34r:, ali ovo iznad mi pravi problem. Dozvola mi je oduzeta i moći ću, prema važećešm zakonu, tj. pravilniku, da je dobijem nazad tek ako nakon dve godine od ukidanja terapije nisam imao napad. Glupost. Na prošloj kontroli lekar mi je rekao da ne planira da mi ukida terapiju. Za dve nedelje idem na novu kontrolu, pa sam mislio da tražim od njega, tj. da porazgovaram sa njim, da me skine sa terapije jer, iskreno, mislim da mi se napad neće ponoviti.

Znam da sam ti malo istrolovao temu, ali me je povukla ova stvar o dijagnozi, pa me interesuje tvoje mišljenje o tome, i naravno, ne samo tvoje, svako ko je upućen je dobrodošao da me posavetuje.

Edited by nvukelic, 10 April 2010 - 18:34.

#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 10 April 2010 - 20:01

U skladu sa mojim stavom, koji sam opisao, ja bih te postepeno (nikako ne naglo) skinuo sa terapije, uz upozorenje da to nesto malo povecava rizik epilepticnog napada.

#35 janez1982

janez1982
  • Members
  • 240 posts

Posted 10 April 2010 - 21:44

Zanimljivo je to, za razliku od vecine knjiga iz kojih sam ucio, gde pise da ogromna vecina epi napada koji se jave u kasnijem zivotnom dobu znace sekundarnu epilepsiju(simptomatsku, ili kako se sve zove), u praksi sam imao 3 slucaja ljudi koji su imali epi napad u kasnom zivotnom dobu(30+), kod kojih nikada nista nije pronadjeno(jedan je imao vise napada, ostali su ostali na tom jednom). Svi napadi su bili grand malovi.

Postavilo se u praksi pitanje terapije(kojom se ne bavim), ali i pitanje radne sposobnosti(s obzirom na nocni rad u jednom slucaju, i rizican posao u drugom slucaju) i vozacke dozvole....

Pravila su takva kakva su, i postujemo ih. Zanima me da li neko ima iskustva oko tih problema ili ako zna kakvi su pravilnici po drugim zemljama.

#36 123456

123456
  • Members
  • 14 posts

Posted 11 April 2010 - 01:15

Dobro, ali sta je to ustvari? Sta se desava u mozgu tokom napada? I zasto?

@nvukelic
kako si se osecao tokom napada (ako se secas)?

#37 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 11 April 2010 - 08:46

Zanimljivo je to, za razliku od vecine knjiga iz kojih sam ucio, gde pise da ogromna vecina epi napada koji se jave u kasnijem zivotnom dobu znace sekundarnu epilepsiju(simptomatsku, ili kako se sve zove), u praksi sam imao 3 slucaja ljudi koji su imali epi napad u kasnom zivotnom dobu(30+), kod kojih nikada nista nije pronadjeno(jedan je imao vise napada, ostali su ostali na tom jednom). Svi napadi su bili grand malovi.

Postavilo se u praksi pitanje terapije(kojom se ne bavim), ali i pitanje radne sposobnosti(s obzirom na nocni rad u jednom slucaju, i rizican posao u drugom slucaju) i vozacke dozvole....

Pravila su takva kakva su, i postujemo ih. Zanima me da li neko ima iskustva oko tih problema ili ako zna kakvi su pravilnici po drugim zemljama.

Svaki epilepticki napad, koji se javi nakon puberteta po prvi put, budi ozbiljnu sumnju na neko drugo obolenje. Tek kad se kompleksnim ispitivanjima takvo drugo obolenje iskljuci, moze se smatrati da se radi o primarnoj epilepsiji.
Sto se tice radne sposobnosti, ona se procenjuje od slucaja da slucaja, uz postovanje postojecih propisa zemlje (npr. epilepticar ne moze da bude vozac autobusa ili da upravlja kranom na gradilistu). Medjutim, najveci broj poslova epilepticar na terapiji moze da obavlja kao i bilo ko drugi.
S druge strane, dugotrajna nelecena ili lose lecena epilepsija dovodi i do psihickih promena (epilepticka promena personaliteta), pa ovo takodje moze uticati na procenu radne sposobnosti.

#38 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 21 April 2010 - 14:59

@nvukelic

Dostojevski u Idiotu bash detaljno opisuje epi napad koji dozivljava knez Mishkin. tachnije, stanje uma neposredno pred napad. prilichno upechatljiv dozivljaj, ako je suditi po opisu.

mene kod epilepsije interesuje mehanizam okidanja napada.

#39 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,121 posts

Posted 21 April 2010 - 15:11

Bivshi kolega, strasni i vrsni shahista, dobijao je velike epi napade tokom partija shaha, navodno, velika koncentracija + igra crno belih polja izazivala je napad. Ispitivanjem je utvrdjeno da ima urodjenu aneurizmu na velikom krvnom sudu glave. Pricao mi je da je uvek mogao da predoseti napad kao iznenadni osecaj neobjashnjive teskobe i straha, samog napada se nije secao a trajno nosi osecaj stida zbog te slabosti.

#40 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,220 posts

Posted 21 April 2010 - 19:59

@nvukelic

Izuzetno jaka mučnina par sekundi, a onda potpuni blackout.

i moj drugar je imao jedan slichan napad, isto to, gubitak svesti bez konvulzije, radjen mu EEG (ne znam da l i magnet) i sve je bilo chisto i isto mu je epileptolog da jedan napad nije epi, ali ako se ponovi onda su velike shanse da ima epilepsiju. posle toga vishe nije imao napade, a nije mu bila prepisana nikakva terapija.

Danas sam se vratio sa kontrole, prepolovio mi je terapiju i verovatno će mi je ukinuti sledeće godine. Uglavnom, njegov stav je da on ne zna da li ja imam hroničnu epi jer jedan napad nije dokaz za to, a iako ima pokazatelja da jeste hronična (MR snimak), on to ne može sa sigurnošću da tvrdi, ali ni da odbaci. Bezbednije je da ja, makar i dijagnoza bila potpuno pogrešna, pijem lek, nego da ga ne pijem, a dijagnoza se ispostavi kao tačna. Oko 80% pacijenata sa hroničnom epi, kada prestane sa terapijom, u naredne dve godine ponovo dobije napad, pa zato i ta obazrivost. I nakon što mi je to predočio, prepustio je meni konačnu odluku.

Što se mehanizma epilepsije tiče, uprošćeno govoreći, dolazi do preterane aktivacije tj. simultanog pražnjenja velikog broja nervnih ćelija u mozgu na stimuluse koji normalno ne dovode do te pojave. Kod generalizovanih napada aktivira se mnogo neurona u svim delovima mozga (zato i nastaju konvulzije jer praktično svi neuroni koji kontrolišu pokrete mišića kreću da okidaju, plus poremećaj svesti, vegetativni simptomi i dr), dok kod lokalnih se to dešava u samo jednom regionu, pa su i ispoljavanja raznovrsna, ali manje dramatična. Do tog pražnjenja dolazi verovatno zbog poremećene ravnoteže između ekscitatornih i inhibitornih neurotransmitera (supstance koje prenose signale sa jedne nervne ćelije na drugu) i/ili poremećenog odnosa određenih jona (Na, K...) koji učestvuju u tom procesu, pa su i određeni (ili svi) neuroni u mozgu osetljiviji na neke nadražaje tj. imaju niži prag za okidanje impulsa. Tu ravnotežu mogu da poremete razni uzroci tipa povreda, tumora, urođenih anomalija, itd, ali je najčešće uzrok nepoznat i to su primarne epilepsije. Verovatno je da je osnova poremećaja genetska, ali se ne zna sa sigurnošću. U takvom "ranjivom" mozgu, dovoljan je i neki potpuno banalan podsticaj, tipa bljeskanja svetla, uzimanja nekih lekova i sl, da pokrene čitavu tu kaskadu događaja, a napad može da krene i bez nekog očiglednog okidača. Hronična epilepsija je stanje u kojem se javlja više spontanih napada, dok pojedinačan epi napad može biti i spontan i provociran i ne mora nikad više da se ponovi.

#41 Lift Going Up..

Lift Going Up..
  • Members
  • 1,604 posts

Posted 21 April 2010 - 20:10

Izuzetno jaka mučnina par sekundi, a onda potpuni blackout.

o, meni se to redovno desava kada se udarim u koleno. zbog cega bi uopste pomislio da je u pitanju eplilepsija?

#42 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,220 posts

Posted 21 April 2010 - 20:21

Kad kažem blackout, mislim na potpuni gubitak svesti, a plus je bilo još simptoma kojih ja nisam bio svestan, ali sam pao preko devojke, pa je ona bila svedok.

#43 John Finn's Wife

John Finn's Wife
  • Members
  • 3,235 posts

Posted 21 April 2010 - 20:26

Kad kažem blackout, mislim na potpuni gubitak svesti, a plus je bilo još simptoma kojih ja nisam bio svestan, ali sam pao preko devojke, pa je ona bila svedok.

A jel bila* neka spoljašnja provokacija?

*prethodila

Edited by John Finn's Wife, 21 April 2010 - 20:27.

#44 Eddard

Eddard
  • Members
  • 4,220 posts

Posted 21 April 2010 - 20:29

Jeste (ne bih navodio kakva), ali po njegovim rečima, ta provokacja normalno nije dovoljna da dovede do napada, ali kod osetljivih osoba, sa nižim pragom, jeste. A taj niži prag je osnova epilepsije.

#45 vladan

vladan
  • Members
  • 25,386 posts

Posted 21 April 2010 - 21:00

Jeste (ne bih navodio kakva), ali po njegovim rečima, ta provokacja normalno nije dovoljna da dovede do napada, ali kod osetljivih osoba, sa nižim pragom, jeste. A taj niži prag je osnova epilepsije.

U normalnom zivotu nema tog 'spoljnog dogadjaja' koji dovodi do epilepticnog napada.
Svaki epilepticni napad kod odraslog (izuzimajuci decje konvulzije, koje su takodje epilepticni napad), koji se jednom ponovi, trazi vrlo ozbiljna ispitivanja.