Jump to content


Photo

Plan Ahtisarija vs plan od 6 tacaka


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
123 replies to this topic

#1 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 26 November 2008 - 11:52

Danas se ocekuje usvajanje jedne Predsednicke Deklaracije od strane Saveta Bezbednosti koja ce podrzati izvestaj Generalnog Sekretara UN, Ban Ki Muna. U plan Ban Ki Muna kao sto znamo stoji proces rekonfiguracije UNMIK-a u korist razmestanja nove civilne misije na Kosovo - EULEX. U izvestaj se istice i plan od 6 tacaka koji je dogovoren od strane UN sa vlastima Srbije i koji je nekakva zamena za plan Ahtisarija. U Pristini plan je objavljen i na prvi uvid uocava se jasna razlika izmedju tog plana i plana Ahtisarija. Plan od 6 tacaka zapravo izgleda kao jedan uopsten plan s mnogim nedoumicama dok je plan Ahtisarija je bio veoma precizan s jasno definisanim pravima pre svega manjina na Kosovo.
Milsim da rasprava moze poceti oko razlike tih planova, prednosti i mane.
Ja mislim da na prvi uvid plan od 6 tacaka nece doneti ocekivanja srba na Kosovo narocito onih u urbanim delovima Kosova recimo onih 40 hiljada srba koji su ziveli u Pristini do Juna 1999.

#2 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 26 November 2008 - 12:09

Zasto postavljash nov topik?
Pa postoji vec onaj Jetonov.

Ovako se razvodnjava cela pricha.

#3 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 26 November 2008 - 12:31

Zasto postavljash nov topik?
Pa postoji vec onaj Jetonov.

Ovako se razvodnjava cela pricha.


Ovaj topik je postavljen sa namerom da se uporede dva planova i mislim da je to odvojena stvar. Dakle ovde argumenti pro et contra jednog odnosno drugog plana.

#4 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 26 November 2008 - 12:45

Danas se ocekuje usvajanje jedne Predsednicke Deklaracije od strane Saveta Bezbednosti koja ce podrzati izvestaj Generalnog Sekretara UN, Ban Ki Muna. U plan Ban Ki Muna kao sto znamo stoji proces rekonfiguracije UNMIK-a u korist razmestanja nove civilne misije na Kosovo - EULEX. U izvestaj se istice i plan od 6 tacaka koji je dogovoren od strane UN sa vlastima Srbije i koji je nekakva zamena za plan Ahtisarija. U Pristini plan je objavljen i na prvi uvid uocava se jasna razlika izmedju tog plana i plana Ahtisarija. Plan od 6 tacaka zapravo izgleda kao jedan uopsten plan s mnogim nedoumicama dok je plan Ahtisarija je bio veoma precizan s jasno definisanim pravima pre svega manjina na Kosovo.
Milsim da rasprava moze poceti oko razlike tih planova, prednosti i mane.
Ja mislim da na prvi uvid plan od 6 tacaka nece doneti ocekivanja srba na Kosovo narocito onih u urbanim delovima Kosova recimo onih 40 hiljada srba koji su ziveli u Pristini do Juna 1999.


Dobra poenta, jer po mom misljenju ovih 6 tacaka narusavaju Ahtisarijev Plan, i samim tim Ustavni Poredak Kosova...sada cemo morati da odbranimo taj poredak zato sto nema druge alternative za Kosovo sto logicno donosi do zakjlucka da tih 6 tacaka nece ni biti moguce de se operacionalizuju, jer u svih 6 tacaka trazi se kooperativnost vlade Kosova a vlada Kosova je te tacke unapred odbacila! Sada ja nemam pojma u cijem se dvoristu nalazi lopta!

#5 McLeod

McLeod
  • Members
  • 59,009 posts

Posted 26 November 2008 - 12:55

Jedno pitanje, ima li negde na internetu kompletan taj plan u 6 tacaka da se procita? Ili makar njegova sustina? Ja kad guglam izbacuje mi mahom forume, i raspravu o tome, i sustinu da taj plan prakticno stavlja u stranu Ahtisarijev plan o nezavisnosti, i da moze da se procita izmedju redova da je mozda uvod u podelu Kosova. Pa bi bilo dobro ako neko moze da izbaci link sa tim planom. Hvala unapred.

#6 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 26 November 2008 - 13:05

Dobra poenta, jer po mom misljenju ovih 6 tacaka narusavaju Ahtisarijev Plan, i samim tim Ustavni Poredak Kosova...sada cemo morati da odbranimo taj poredak zato sto nema druge alternative za Kosovo sto logicno donosi do zakjlucka da tih 6 tacaka nece ni biti moguce de se operacionalizuju, jer u svih 6 tacaka trazi se kooperativnost vlade Kosova a vlada Kosova je te tacke unapred odbacila! Sada ja nemam pojma u cijem se dvoristu nalazi lopta!


Ja ti vec na tvom topiku rekoh da nista nije vlada Kosova odbacila. I prihvatice ovih
6 tacaka. A i tamo postovah( al aj opet ponavljam) misljenje jednog jako pametnog
coveka ( jes da je iz Srbije, al ima i tamo pametnih) I tako ,ama bash tako ce i biti.

A lopta je valjda sada u avliji BND-a :ph34r:

Vejvoda: Neće biti protivljenja

Direktor Balkanskog fonda za demokratiju Ivan Vejvoda kaže da za sada igleda očigledno da će izveštaj Ban Ki Muna biti prihvaćen, jer je došlo do saglasnosti između svih ključnih aktera, stalnih članica Saveta bezbednosti i aktera na terenu, Beograda i Prištine.

"Treba podsetiti da je priprema misije EU na Kosovu već od aprila 2006. Znači, ovo je veoma dug korak i na izvestan način krunisanje svih napora da se najzad svi pomere u pravcu koji žele, a to je stabilnost kako bi se ostvaili ciljeve, za nas u Srbiji, a to je put ka Evropskoj uniji i kandidatura sledeće godine“, kaže Vejvoda.

Ubacivanje stavova Prištine u vidu aneksa u izveštaj generalnog sekretara UN je retoričko uključenje zabrinutosti EU, koje je pomenuo Oli Ren. "Po svemu onome što je rečeno, jasno je da neće biti nikakvog protivljenja razmeštanju Euleksa od strane Prištine", dodaje on.

Vejvoda kaže da Ban Ki Munov plan ne predstavlja podelu Kosova, kako se to smatra u Prištini.

"To je u određenoj meri jedno preterivanje, s obzirom da o tome niko od zvaničnika, pre svega međunarodnih aktera, EU, SAD, UN, ne govori o tome. Takođe, i Beograd i Priština su u svojim zvaničnim stavovima jasno suprotstavljeni tome. S druge strane, imamo situaciju da postoji de fakto podeljenost već veoma dugo, da je na severu Kosova druga relanost od one južno od Ibra i to je nešto što će u danima, godinama koje dolaze biti predmet rasprava i teško je sada reći koji je ishod te situacije", zaključio je Vejvoda.

Edited by Teja, 26 November 2008 - 13:06.


#7 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 26 November 2008 - 13:52

Dobra poenta, jer po mom misljenju ovih 6 tacaka narusavaju Ahtisarijev Plan, i samim tim Ustavni Poredak Kosova...

Pročitao sam ovu rečenicu i tiho se nasmejao, onda mi se učinilo da sam je loše pročitao, te sam je pročitao ponovo i bila je ponovo potpuno apsurdna.

Ahtisarijev Plan, kopiraću pravopis, u startu narušava Ustavni poredak Srbije, te suverenitet i teritorijalni integritet međunarodno priznate države - članice UN i ne znam kako plan koji će biti donet od strane Saveta Bezbednosti UN-a može da naruši Ustavni poredak dela teritorije Srbije koji je pod kontrolom UNMIK-a na osnovu rezolucije 1244 SBUN-a, a pri tome je jednostrano proglasio nezavisnost i dodatno narušio Ustavni poredak Srbije.

Zapetljano, nelogično, naopako, veštački, epiteti se sami nameću...

Edited by kirhof, 26 November 2008 - 13:56.


#8 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 26 November 2008 - 14:33

Jedno pitanje, ima li negde na internetu kompletan taj plan u 6 tacaka da se procita? Ili makar njegova sustina? Ja kad guglam izbacuje mi mahom forume, i raspravu o tome, i sustinu da taj plan prakticno stavlja u stranu Ahtisarijev plan o nezavisnosti, i da moze da se procita izmedju redova da je mozda uvod u podelu Kosova. Pa bi bilo dobro ako neko moze da izbaci link sa tim planom. Hvala unapred.


Pa ako je verovati Exprssu u Pristini sustina je otprilike ovakva:

1. Policija - U manjinskim zonama stanice i podstanice ce raditi pod sadasnjim komandnim lancem a pod monitoring medjunarodne policije. SRSG to jest sef UNMIK-a ce imenovati jednog srbina Kosova u visokoj poziciji u okviru Policje Kosova i ovaj srpski oficir ce izvestavati jednom oficiru medjunarodne policije kroz postojecih kanala komunikacije.

2. Carina - Kosovo ce nastaviti da bude kao jednistvena carinska jedinica. Medjunarodni sluzbenici carina ce se vratiti na granicnim prelazima 1 i 31. Oni ce aplicirati procedure na osnovu uredbe UNMIK-a 2004/1 na tim prelazima. Sredstva koja ce se prikupiti na tim mestima trebalo bi da doprinesu razvoju lokalnih zajednica.

3. Sudstvo - Zakon mora biti sproveden na citavoj teritoriju Kosova. U severnom delu Mitrovice poceo da radi sud koji primenjuje zakone UNMIK-a. U daljnoj fazi sudije i tuzioci ce biti imenovani na bazi rezolucije 1244.

4. Transport i i nfrastruktura - Diskusije su pokazale da postoji prihvatanje potrbe zajednickog rada pitanjima infrastrukture (putevi, zeleznica, voda, elektricna energija). Sef UNMIK-a ce imenovati komitet za tehnicku kooperaciju koji ce adresirati sva relevantna pitanja.

5. Granica - KFOR na bazi rezolucije 1244 nastavlja da ispunjavacu svoj mandat na ocuvanje bezbednosti ukljucujuci i granice Kosova u saradnji s ostalim medjunarodnim organizacijama.

6. Srpsko nasledje - Traba nastaviti medjunarodno ocuvanje srpske pravoslavne crkve na Kosovo. Treba nastaviti dijalog izmedju Pristine i Beograda. Srpska pravoslavna crkva mora biti ukljucena u tim razgovorima.

Nije to sve ali otprilika to je sustina najvaznijih stvari oko tih 6 tacaka.

Ovaj plan od 6 tacaka ne dira ni u kom slucaju plan o nezavisnosti ali svakako dira plan Ahtisarija u smislu tehnickog aspekta jer o tome da li je Kosovo nezavisno ili ne, ne odlucuje Ahtisari vec suverene drzave sveta svojim priznanjem nezavisnosti Kosova.

#9 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 26 November 2008 - 14:45

Dobra poenta, jer po mom misljenju ovih 6 tacaka narusavaju Ahtisarijev Plan, i samim tim Ustavni Poredak Kosova...sada cemo morati da odbranimo taj poredak zato sto nema druge alternative za Kosovo sto logicno donosi do zakjlucka da tih 6 tacaka nece ni biti moguce de se operacionalizuju, jer u svih 6 tacaka trazi se kooperativnost vlade Kosova a vlada Kosova je te tacke unapred odbacila! Sada ja nemam pojma u cijem se dvoristu nalazi lopta!


Jeton, ako si dobro citao plan od 6 tacaka to jeste veoma konfuzan i nije ni u kom slucaju precizan kao sto uostalom bio plan Ahtisarija. I ovaj famozni plan od 6 tacaka kaze da KFOR nastavlja da cuva red i mir na Kosovo kao i granice Kosova tako da o podeli Kosova prakticno je odgovoran KFOR odnosno NATO.
Istina je da Ustav Kosova nece se primenjivati na citavoj teritoriji Kosova posto u nekim delovima ce biti primenjeni zakoni UNMIK-a odnosno bivseg Ustavnog Okvira Kosova.

Kada danas Savet Bezbednosti usvaja razmestanje Euleksa na Kosovo i plan od 6 tacaka onda mislim da treba poceti uporedjenje da se vidi sta su zapravo dobili srbi na Kosovo i sta su izgubili. Jer ovaj plan od 6 tacaka ni u kom slucaju ne moze biti nametnut vlastima Kosova ni formalno a kamoli nekakvim pritiscima. Vec sam ponovio nekoliko puta da nece biti usvojena nijedna obavezujuca rezolucija Saveta Bezbednosti vec jedno "Presidential Statement" koji moze imati neki legalni efekat (u ovom slucaju za Euleks) ali nema obavezujuci karakter i kao takav vlada Kosova nije obavezna da ga postuje.
Srbi Kosova s druge strane imaju mogucnosti da realizuju sva njihova prava s mnogim vecim stepenom od 6 tacaka, kroz Ustav Kosova.

#10 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 26 November 2008 - 14:59

Ahtisarijev Plan, kopiraću pravopis, u startu narušava Ustavni poredak Srbije, te suverenitet i teritorijalni integritet međunarodno priznate države - članice UN i ne znam kako plan koji će biti donet od strane Saveta Bezbednosti UN-a može da naruši Ustavni poredak dela teritorije Srbije koji je pod kontrolom UNMIK-a na osnovu rezolucije 1244 SBUN-a, a pri tome je jednostrano proglasio nezavisnost i dodatno narušio Ustavni poredak Srbije.

Zapetljano, nelogično, naopako, veštački, epiteti se sami nameću...


kirhof, ako Srbija ima teritorijalni integritet i suverenitet na osnovu rezolucije 1244 onda Bil Gejts je pravi prosjak a svi mi ostali najveci milijarderi. Pa na osnovu te rezolucije Banglades je imao mnogo veci suverenitet na Kosovo jer je bilo dosta policajaca iz te drzave dok NIJEDNOG iz Srbije.

#11 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 26 November 2008 - 15:36

Ček da nagasim ponovo deo svog posta: "dela teritorije Srbije koji je pod kontrolom UNMIK-a na osnovu rezolucije 1244 SBUN-a".
Sta ovde nije jasno? :ph34r:

#12 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 26 November 2008 - 16:02

Ček da nagasim ponovo deo svog posta: "dela teritorije Srbije koji je pod kontrolom UNMIK-a na osnovu rezolucije 1244 SBUN-a".
Sta ovde nije jasno? :ph34r:


Ajnstajn je najpoznatiji fizicar svih vremena sa SVOJOM TEORIJOM o relativitetu.Ali to je teorija dakle nije dokazana to jest nije jos uvek zakon. E sada ti treba da dokazujes da je tako sto kazes da je Kosovo deo teritorije Srbije. Ja recimo zivim u 'taj deo Srbije' ali imam licnu kartu gde pise Republika Kosovo i nigde ama bas nigde ne stoji negde Srbija. Imam pasos gde pise Republika Kosovo i nigde ama bas nigde ne stoji Srbija. Ostali koji imaju dokumente UNMIK-a pise Kosovo i privremena administracija UN ali nigde ama bas nigde Srbija. Na svim granicnim prelazima kada udjemo na Kosovo pise dobrodosli u Republiku Kosovo. I sve to ispred ociju UNMIK-a i ostalih iz medjunarodne zajednice koji su na Kosovo na bazi rezolucije 1244.
A ti sada pokusaj da me ubedis da nije tako.

#13 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 26 November 2008 - 16:08

Jeton, ako si dobro citao plan od 6 tacaka to jeste veoma konfuzan i nije ni u kom slucaju precizan kao sto uostalom bio plan Ahtisarija. I ovaj famozni plan od 6 tacaka kaze da KFOR nastavlja da cuva red i mir na Kosovo kao i granice Kosova tako da o podeli Kosova prakticno je odgovoran KFOR odnosno NATO.
Istina je da Ustav Kosova nece se primenjivati na citavoj teritoriji Kosova posto u nekim delovima ce biti primenjeni zakoni UNMIK-a odnosno bivseg Ustavnog Okvira Kosova.

Kada danas Savet Bezbednosti usvaja razmestanje Euleksa na Kosovo i plan od 6 tacaka onda mislim da treba poceti uporedjenje da se vidi sta su zapravo dobili srbi na Kosovo i sta su izgubili. Jer ovaj plan od 6 tacaka ni u kom slucaju ne moze biti nametnut vlastima Kosova ni formalno a kamoli nekakvim pritiscima. Vec sam ponovio nekoliko puta da nece biti usvojena nijedna obavezujuca rezolucija Saveta Bezbednosti vec jedno "Presidential Statement" koji moze imati neki legalni efekat (u ovom slucaju za Euleks) ali nema obavezujuci karakter i kao takav vlada Kosova nije obavezna da ga postuje.
Srbi Kosova s druge strane imaju mogucnosti da realizuju sva njihova prava s mnogim vecim stepenom od 6 tacaka, kroz Ustav Kosova.


Kaze jos nesto sto necu da citiram ovde! To sto mene zabrinjava jeste da ovaj plan izgleda operacionalno "nevin" ali strateski jeste veoma ozbiljna pretnja miru na balkanu...ovaj plan ja vidim kao "steping stone". Ja mislim da stvara neku vrstu "status quo" u severu zemlje, i to nije dobro za nas zbog investicija, integracija ili nekom boljem ekonomskom razvoju, i sve to moze dovesti do socijalnih nemira, nazalost po sve u ovome regionu...ali samo neka se zna sta god bude sutra, ovo je POKLON od Ruske Federacije..namenjen Srbima naravno.

#14 kirhof

kirhof
  • Members
  • 404 posts

Posted 26 November 2008 - 16:12

Ajnstajn je najpoznatiji fizicar svih vremena sa SVOJOM TEORIJOM o relativitetu.Ali to je teorija dakle nije dokazana to jest nije jos uvek zakon. E sada ti treba da dokazujes da je tako sto kazes da je Kosovo deo teritorije Srbije. Ja recimo zivim u 'taj deo Srbije' ali imam licnu kartu gde pise Republika Kosovo i nigde ama bas nigde ne stoji negde Srbija. Imam pasos gde pise Republika Kosovo i nigde ama bas nigde ne stoji Srbija. Ostali koji imaju dokumente UNMIK-a pise Kosovo i privremena administracija UN ali nigde ama bas nigde Srbija. Na svim granicnim prelazima kada udjemo na Kosovo pise dobrodosli u Republiku Kosovo. I sve to ispred ociju UNMIK-a i ostalih iz medjunarodne zajednice koji su na Kosovo na bazi rezolucije 1244.
A ti sada pokusaj da me ubedis da nije tako.

Nema potrebe za bilo kakvim ubeđivanjem ni tebe ni mene. Uzmi svoj pasoš "Republike Kosovo" i pokušaj sa njim da uđeš u Slovačku na primer, a što se tiče tabli, i na Bulevaru Zorana Đinđića neke budale su kačile table sa nekim drugim nazivom, pa su sklonjene... Ove će stajati malo duže, ali skloniće ih već neko :ph34r:

#15 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 26 November 2008 - 16:20

Nema potrebe za bilo kakvim ubeđivanjem ni tebe ni mene. Uzmi svoj pasoš "Republike Kosovo" i pokušaj sa njim da uđeš u Slovačku na primer, a što se tiče tabli, i na Bulevaru Zorana Đinđića neke budale su kačile table sa nekim drugim nazivom, pa su sklonjene... Ove će stajati malo duže, ali skloniće ih već neko :ph34r:



Znas sta, ja licno znam ljude koji su Sengenskom Vizom putovali u Slovacku! I slovaci su pecatovali taj pasos Republike Kosovo...ima jedan clanak sa slikom s'tim u vezi i ja cu da prionadjem to da skaniram i hocu da postujem tu sliku u ovaj forum.

Putovali su oni preko Crne Gore, BiH, Hrvatske, Slovenije i Austrije do Nemacke pa onda usli u teritoriju Slovacke preko Ceske ja mislim....kazi ti meni da je to bio neki propust Slovackih vlasti LOL