Jump to content


Photo

Podela Kosova i moguce posledice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
447 replies to this topic

#1 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 25 November 2008 - 21:43

Generalni Sekretar UN Ban Ki Mun predstavice svoj plan od 6 tacaka koji ce najverovatnije biti usvojen, ovome planu Vlada Kosova se usprotivila uprkos dve i vise nedeljnim razgovorima sa medjunarodnim predstavnicima.
Jedan od razloga usprotivljenja ovog plana, jeste strah od moguce podele Kosova po etnickim linijma.
Ako se ovaj plan usvoji, ipak ne znaci da ce biti realizovan bas zbog protivljenja zvanicne Pristine, ali pak ako se taj plan nekako realizuje onda se postavlja pitanje kako ce se stvari odvijati u podrucjima istocnog Kosova ili Juzne Srbije, i Zapadne Makedonije?
Da li ta podela severnog Kosova stvara presedan u nasem regionu, i samim tim i jedne krize koja bi se zavrsila prekrajanjem granica i stvaranjem etnicko cistih drzava?

#2 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 25 November 2008 - 23:06

Generalni Sekretar UN Ban Ki Mun predstavice svoj plan od 6 tacaka koji ce najverovatnije biti usvojen, ovome planu Vlada Kosova se usprotivila uprkos dve i vise nedeljnim razgovorima sa medjunarodnim predstavnicima.
Jedan od razloga usprotivljenja ovog plana, jeste strah od moguce podele Kosova po etnickim linijma.
Ako se ovaj plan usvoji, ipak ne znaci da ce biti realizovan bas zbog protivljenja zvanicne Pristine, ali pak ako se taj plan nekako realizuje onda se postavlja pitanje kako ce se stvari odvijati u podrucjima istocnog Kosova ili Juzne Srbije, i Zapadne Makedonije?
Da li ta podela severnog Kosova stvara presedan u nasem regionu, i samim tim i jedne krize koja bi se zavrsila prekrajanjem granica i stvaranjem etnicko cistih drzava?


Ako vlada Kosova ne prihvati plan,uopste i ne razumem kako moze plan da se realizuje.
A ovo boldovano ne bi bilo dobro. Da se nekako usvoji ,sabotira sa svih strana, i da
se onda preko one stvari plan primenjuje.

Za prekrajanje granica ne bih se toliko brinula :ph34r:

Srbija bi bila valjda i jedina koja ne bi bila etnicki cista.Mislim za slucaj da se ove tvoje
crne slutnje,ne daj Boze, i ostvare.

#3 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 26 November 2008 - 02:39

Generalni Sekretar UN Ban Ki Mun predstavice svoj plan od 6 tacaka koji ce najverovatnije biti usvojen, ovome planu Vlada Kosova se usprotivila uprkos dve i vise nedeljnim razgovorima sa medjunarodnim predstavnicima.
Jedan od razloga usprotivljenja ovog plana, jeste strah od moguce podele Kosova po etnickim linijma.
Ako se ovaj plan usvoji, ipak ne znaci da ce biti realizovan bas zbog protivljenja zvanicne Pristine, ali pak ako se taj plan nekako realizuje onda se postavlja pitanje kako ce se stvari odvijati u podrucjima istocnog Kosova ili Juzne Srbije, i Zapadne Makedonije?
Da li ta podela severnog Kosova stvara presedan u nasem regionu, i samim tim i jedne krize koja bi se zavrsila prekrajanjem granica i stvaranjem etnicko cistih drzava?


@bold pa Kosovo je presedan, zar ne? Kako bese, jedinstveni slucaj? Zasto se onda ne bi napravio jos neki jedinstveni slucaj? Vidis i sam da nije lose krenulo :ph34r:
Sam predlog Ban Ki Muna ne znaci puno, kao ni rezolucija, prosto jer se postavlja pitanje sprovodjenja na terenu. Moze da bude uvod u podelu Kosova, i verov
Kosovo jeste enicki cista drzava, svidelo se to tebi i ostalima ili ne. Ono sto je ostalo od drugih etnickih grupa je u nivou statisticke greske, a srbi su getoizirani ( ili da upotrebim socijalno prihvatljiviji eufemizam, u enklavama).
Ne znam gde je ovde istocno Kosovo uslo u pricu? Nisam siguran cak i na sta mislis? (na koji region) Ako mislis na srpske enklave tamo, onda se moze pricati o reciprocitetu, jug Srbije - istok Kosova.
..oko juga Srbije,.bilo kakva provokacija ce verovatno znaciti sukob....a onda ce biti interesantno... :D Prvo zato sto je tesko 2x zaredom odigrati na istu kartu ( ono kao gradjanska prava, dogadjanje naroda itd itd ). drugo zato sto je taj region daleko nacionalno heterogeniji nego sto je Kosovo bilo, trece zato sto vise nema Milosevica na celu Srbije ( nema vise ni Kostunjavog, a cak su se u radikali raspali ) tako da ce neka zvaka o nacionalistickom aparthejdu iz Beograda tesko proci. Trece, mnogo para (stranih ) je u Srbiji trenutno, nikom se ne isplati da ovde raste nestabilnost. Cetvrto, tesko da ce NATO ozbiljno vojno podrzati bilo kakvu PBM, stavise eventualne teroristicke grupe mogu da racunaju samo na podrsku Kosovske vlade, a koliko znam, Pristina nema avione niti tesku artiljeriju. Tako da ce se eventualni sukob svesti na hit and run teroristicke akcije,...a vesti o ubijenim postarima i otetim seljacima (opet) nece bas biti prijatne za mladu kosovsku demokratiju, zar ne?
..oko zapadne Makedonije, pitanje za vladu Makedonije, tesko da ce tu biti rata verovatno ce se progutati neka zaba po cenu vlasti jerbo oni tamo imaju vlast samo pravno formalno, manje vise onoliko koliko ima i Srbija na Kosovu recimo ( dobro ajd nek bude koji posto vise, da ne bude da sam zloban prema meni najmilijim ex Jugoslovenima :D, makar ih Albanci pustaju da povremeno okace i koju mkd zastavu tamo ).

Problem je sto trenutno SAD imaju malo vece probleme do da cupkaju u krilu Kalbance, moraju prvo da se poigraju sa Avganistancima i Iracanima, i da ih uvere da im "nacionalisticki elementi" nece poskidati glave cim prvi GI Joe uvati straftu za USofA. Pa onda moraju da se pozabave svojim glavama, da im iste ne bi odletele u nekoj burzoaskoj revoluciji glede krize. Pa onda moraju da se pozabave primopredajom vlasti u januaru. Pa onda moraju da vide sta ce sa Rujama i Kalingradom.....imaju oni oko cega da se zanimaju.....
Ameri racunaju da su na Kosovu zavrsili sa Bondstillom. I u pravu su. U male prljave plemenske ratove se nece mesati.

Sa druge strane, i vi ste se mnogo uzjogunili, te necete ovo te necete ono, i nastavljate da gurate prst u oko EU, a to nikada nije bio dobar posao. Prvo ova istraga o organima, pa onda BND bombasi, ....nije to dobro....
Ameri racunaju da su na Kosovu zavrsili sa Bondstillom. I u pravu su. U male prljave sukobice se nece mesati.

No, da ne bude da sam oversure u sve, rekoh vec negde da je politika Kosovo Vs rest of the world prilicno cudna i krivudava, i nikad nije iskljuceno da ce Ameri u poslednjem trenutku nekom ipak uvrnuti usi i resiti pitanje ( setiti se poslednjeg glasanja u UN)

PS Nego,vidis kako je nezgodno kad ti cipelicu zulja neka nacionalna manjina koja nece da se uklopi, pa trazi ovo, pa ono...cccc....? Separatizam je zahebana stvar sta da ti kazem :)

#4 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 26 November 2008 - 03:06

Nego oce li vec jednom ta mobilizacija za oslobodjeje Kosmeta?

#5 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 26 November 2008 - 09:33

Nego oce li vec jednom ta mobilizacija za oslobodjeje Kosmeta?

nisi dobro obavešten,mobilizacija je odavno počela... :ph34r:

#6 steins

steins
  • Members
  • 7,357 posts

Posted 26 November 2008 - 09:41

Ti magi i ne vide da je odredjen datum za veselje....22.03.2008......ako je verovati Pristevcu :ph34r:

#7 sirmium

sirmium
  • Banned
  • 7,585 posts

Posted 26 November 2008 - 09:42

podela najpravednije resenje od kog nema nista zahvaljujuci vizionarskim postupcima nase vlasti u periodu 2003-2008 tacnije tandema (kostun-tadic)

#8 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 26 November 2008 - 09:45

Ti magi i ne vide da je odredjen datum za veselje....22.03.2008......ako je verovati Pristevcu :ph34r:


Nemoj taj datum. Rodila sam se na taj datum pa mi teli daju ime Mladenka :)
Mladenci su tog dana.

#9 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 26 November 2008 - 11:06

@bold pa Kosovo je presedan, zar ne? Kako bese, jedinstveni slucaj? Zasto se onda ne bi napravio jos neki jedinstveni slucaj? Vidis i sam da nije lose krenulo :ph34r:


Posle proglasenja nezavisnosti Kosova videlo se da nije uspostavio nikakav presedan, mislim gde se to desilo?

Sam predlog Ban Ki Muna ne znaci puno, kao ni rezolucija, prosto jer se postavlja pitanje sprovodjenja na terenu. Moze da bude uvod u podelu Kosova, i verov
Kosovo jeste enicki cista drzava, svidelo se to tebi i ostalima ili ne. Ono sto je ostalo od drugih etnickih grupa je u nivou statisticke greske, a srbi su getoizirani (ili da upotrebim socijalno prihvatljiviji eufemizam, u enklavama).


Nije etnicki cista uopste, mislim imas najmanje 4 opstina sa vecinskim Srpskim stanovnistvom(Leposavic, Zubin Potok, Severna Mitrovica, Strpce, Gracanica itd). I sto je zalosno, jeste to sto vecina srba zive juzno od Ibra.

Ne znam gde je ovde istocno Kosovo uslo u pricu? Nisam siguran cak i na sta mislis? (na koji region) Ako mislis na srpske enklave tamo, onda se moze pricati o reciprocitetu, jug Srbije - istok Kosova.


Istiocno Kosovo je Presevo, Medvedje i Bujanovac FYI.

..oko juga Srbije,.bilo kakva provokacija ce verovatno znaciti sukob....a onda ce biti interesantno... :D Prvo zato sto je tesko 2x zaredom odigrati na istu kartu ( ono kao gradjanska prava, dogadjanje naroda itd itd ). drugo zato sto je taj region daleko nacionalno heterogeniji nego sto je Kosovo bilo, trece zato sto vise nema Milosevica na celu Srbije ( nema vise ni Kostunjavog, a cak su se u radikali raspali ) tako da ce neka zvaka o nacionalistickom aparthejdu iz Beograda tesko proci.


Politika Srbije prema Kosovu je ostala ista, a sada imate Milosevica Juniora u Koaliciji sa Tadicem...nema zvackanja ali to je jednostavno ono sto se verovatnije moze desiti, pa onda cemo svi da zaboravimo na EU i takve stvari...bar za neko vreme.

Trece, mnogo para (stranih ) je u Srbiji trenutno, nikom se ne isplati da ovde raste nestabilnost. Cetvrto, tesko da ce NATO ozbiljno vojno podrzati bilo kakvu PBM, stavise eventualne teroristicke grupe mogu da racunaju samo na podrsku Kosovske vlade, a koliko znam, Pristina nema avione niti tesku artiljeriju. Tako da ce se eventualni sukob svesti na hit and run teroristicke akcije,...a vesti o ubijenim postarima i otetim seljacima (opet) nece bas biti prijatne za mladu kosovsku demokratiju, zar ne?




Ja ne verujem da ce Vlada Kosova podrzati bilokakve vojne akcije protiv nasih suseda, naprotiv istrajace na mirno resenje problema...ali frustraciju ljudi niko ne moze da 100% kontrolise...Kosovska vojska bi bila zauzeta branecui svoje granice, pretpostavljam ukoliko dodje do toga.

..oko zapadne Makedonije, pitanje za vladu Makedonije, tesko da ce tu biti rata verovatno ce se progutati neka zaba po cenu vlasti jerbo oni tamo imaju vlast samo pravno formalno, manje vise onoliko koliko ima i Srbija na Kosovu recimo ( dobro ajd nek bude koji posto vise, da ne bude da sam zloban prema meni najmilijim ex Jugoslovenima :D , makar ih Albanci pustaju da povremeno okace i koju mkd zastavu tamo ).

Problem je sto trenutno SAD imaju malo vece probleme do da cupkaju u krilu Kalbance, moraju prvo da se poigraju sa Avganistancima i Iracanima, i da ih uvere da im "nacionalisticki elementi" nece poskidati glave cim prvi GI Joe uvati straftu za USofA. Pa onda moraju da se pozabave svojim glavama, da im iste ne bi odletele u nekoj burzoaskoj revoluciji glede krize. Pa onda moraju da se pozabave primopredajom vlasti u januaru. Pa onda moraju da vide sta ce sa Rujama i Kalingradom.....imaju oni oko cega da se zanimaju.....
Ameri racunaju da su na Kosovu zavrsili sa Bondstillom. I u pravu su. U male prljave plemenske ratove se nece mesati.

Sa druge strane, i vi ste se mnogo uzjogunili, te necete ovo te necete ono, i nastavljate da gurate prst u oko EU, a to nikada nije bio dobar posao. Prvo ova istraga o organima, pa onda BND bombasi, ....nije to dobro....
Ameri racunaju da su na Kosovu zavrsili sa Bondstillom. I u pravu su. U male prljave sukobice se nece mesati.

No, da ne bude da sam oversure u sve, rekoh vec negde da je politika Kosovo Vs rest of the world prilicno cudna i krivudava, i nikad nije iskljuceno da ce Ameri u poslednjem trenutku nekom ipak uvrnuti usi i resiti pitanje ( setiti se poslednjeg glasanja u UN)

PS Nego,vidis kako je nezgodno kad ti cipelicu zulja neka nacionalna manjina koja nece da se uklopi, pa trazi ovo, pa ono...cccc....? Separatizam je zahebana stvar sta da ti kazem :)


A ovo sa USA, i UN necu ni da komentarisem, jer u stvari to nije njihov problem, ali ukoliko srbija dobije bilokakvu podrsku od Rusa..budi siguran da oni (USA) nece ostati van igre.

#10 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 26 November 2008 - 11:16

Ja ne verujem da ce Vlada Kosova podrzati bilokakve vojne akcije protiv nasih suseda, naprotiv istrajace na mirno resenje problema...ali frustraciju ljudi niko ne moze da 100% kontrolise...Kosovska vojska bi bila zauzeta branecui svoje granice, pretpostavljam ukoliko dodje do toga.



A ovo sa USA, i UN necu ni da komentarisem, jer u stvari to nije njihov problem, ali ukoliko srbija dobije bilokakvu podrsku od Rusa..budi siguran da oni (USA) nece ostati van igre.


Ma da sada ce svet u ovoj najgoroj finansijskoj krizi da vodi ratove i ispravlja krive Drine
oko Kosova. Nemo se sekirash,tvoja vlada je vec prihvatila i ovih 6 tacaka, al vam
to josh nisu rekli,barem ne dovoljno jasno. Evo sta kaze jedan pametan covek :


Vejvoda: Neće biti protivljenja

Direktor Balkanskog fonda za demokratiju Ivan Vejvoda kaže da za sada igleda očigledno da će izveštaj Ban Ki Muna biti prihvaćen, jer je došlo do saglasnosti između svih ključnih aktera, stalnih članica Saveta bezbednosti i aktera na terenu, Beograda i Prištine.

"Treba podsetiti da je priprema misije EU na Kosovu već od aprila 2006. Znači, ovo je veoma dug korak i na izvestan način krunisanje svih napora da se najzad svi pomere u pravcu koji žele, a to je stabilnost kako bi se ostvaili ciljeve, za nas u Srbiji, a to je put ka Evropskoj uniji i kandidatura sledeće godine“, kaže Vejvoda.

Ubacivanje stavova Prištine u vidu aneksa u izveštaj generalnog sekretara UN je retoričko uključenje zabrinutosti EU, koje je pomenuo Oli Ren. "Po svemu onome što je rečeno, jasno je da neće biti nikakvog protivljenja razmeštanju Euleksa od strane Prištine", dodaje on.

Vejvoda kaže da Ban Ki Munov plan ne predstavlja podelu Kosova, kako se to smatra u Prištini.

"To je u određenoj meri jedno preterivanje, s obzirom da o tome niko od zvaničnika, pre svega međunarodnih aktera, EU, SAD, UN, ne govori o tome. Takođe, i Beograd i Priština su u svojim zvaničnim stavovima jasno suprotstavljeni tome. S druge strane, imamo situaciju da postoji de fakto podeljenost već veoma dugo, da je na severu Kosova druga relanost od one južno od Ibra i to je nešto što će u danima, godinama koje dolaze biti predmet rasprava i teško je sada reći koji je ishod te situacije", zaključio je Vejvoda.


#11 fahox

fahox
  • Members
  • 3,634 posts

Posted 26 November 2008 - 11:32

Ako vlada Kosova ne prihvati plan,uopste i ne razumem kako moze plan da se realizuje.
A ovo boldovano ne bi bilo dobro. Da se nekako usvoji ,sabotira sa svih strana, i da
se onda preko one stvari plan primenjuje.

Za prekrajanje granica ne bih se toliko brinula :ph34r:

Srbija bi bila valjda i jedina koja ne bi bila etnicki cista.Mislim za slucaj da se ove tvoje
crne slutnje,ne daj Boze, i ostvare.


Pristinski list Express juce je imao jednu interesantnu recenicu povodom objavljivanja famoznog plana od 6 tacaka. Titula je bila "plan koji se birine o obrazu svih". Zapad dobija zeleno svetlo od Saveta Bezbednosti za uspostavljanje misije Euleks na "legalan" nacin, Srbija dobija neprihvatanje zloglasnog plana Ahtisarija i "neutralni" status Euleksa. Rusija se dobro izvuce posto eto Srbija je prihvatila Euleks "pod uslovima Srbije" i ostaju samo Kosovske vlasti ali one mogu ali ne moraju da prihvataju plan od 6 tacaka. To je sve reseno jednim elegantnim resenjem tako sto ce biti jedno predsednicko saopstenje od strane Saveta Bezbednosti koje po pravilima tog tela i povelje UN su "non binding" to jest neobavezujuce za drzave clanice.

Dakle Teja, tu nije u pitanju da se nesto sabotira ili ne. Stvar je u tome da vlasti Pristine imaju legitimno pravo da ne prihvataju nesto oko cega nisu obavezni i nije prihvatljivo za njih. Bar sto se formalne strane tice.

Mislim da Jeton pokusao reci da ako postoji teznja srba da se odvoje od Kosova, to ce izazvati reakciju i na Presevskoj dolini ili zapadnoj Makedoniji i ja mislim i mnogo sire u prostorima bivse SFRJ gde je ostalo dosta naroda van maticne drzave a najvise srbi i to u Hrvatsku, Bosni, Crnoj Gori, Makedoniji.
Ako tri opstine na severu Kosova imaju pravo da se otcepe kako onda nekim drugim opstinama mozemo negirati to pravo. Jer se radi o tri opstine tj. ne radi se o nekakvom entitetu.

U svakom slucaju tesko da ce prekrajanja granica biti. Bar sto se tice Kosova. Kao sto vidimo jos je na snazi rezolucija 1244 kojom Savet Bezbednosti odlucio (obavezno za drzave) da KFOR odnosno NATO cuva red i mir na Kosovo i sprecava povratak srpskih snaga na Kosovo. I plan od 6 tacaka kaze da je Kosovo cela i da se KFOR brine o granicama Kosova pa cak se kaze da i carina je jedinstvena na Kosovo s posebnim rezimom u ulazima 1 i 31 to jest na severu Kosova gde ce biti medjunarodnih carinika. Ponavljam bice carinika. A zna se gde ima carinika.

Mada to se ne kaze javno, ubedjen sam da narocito srbi juzno od Ibra bi mnogo radije prihvatali plan Ahtisarija koji je predvideo mnogo povlastica za srbe u kojima absolutno nema ni rec u plan od 6 tacaka. To pre svega mislim na decentralizaciju srpskih opstina, novih srpskih opstina, skolovanje od osnovne skole do Univerziteta, medicina od ambulante do bolnica, pozitivna diskriminacija u Skupstini Kosova pa cak i pravo veta i mnogo toga.

Sada se dobija jedan plan koji ne samo sto se ne priznaje od vlasti Pristine vec ima puno ambiguiteta. A ljudima je obecano svasta. Evo Bogdanovic je rekao da ce srbi na Kosovo kretati sa srpskim dokumentima a u taj plan od 6 tacaka nema ni reci o dokumentima. Sve u svemu srbi na Kosovo ce biti mnogo razocarani kada vide obmanu.

#12 perkos

perkos
  • Members
  • 26,798 posts

Posted 26 November 2008 - 11:45

Samo neka Albanci na Kosovu ne budu razočarani i obmanuti a za Srbe sa KOsova ionako odavno niko ne brine!

#13 DonJuan

DonJuan
  • Members
  • 21,299 posts

Posted 26 November 2008 - 12:22

Posle proglasenja nezavisnosti Kosova videlo se da nije uspostavio nikakav presedan, mislim gde se to desilo?
Nije etnicki cista uopste, mislim imas najmanje 4 opstina sa vecinskim Srpskim stanovnistvom(Leposavic, Zubin Potok, Severna Mitrovica, Strpce, Gracanica itd). I sto je zalosno, jeste to sto vecina srba zive juzno od Ibra.
Istiocno Kosovo je Presevo, Medvedje i Bujanovac FYI.
Politika Srbije prema Kosovu je ostala ista, a sada imate Milosevica Juniora u Koaliciji sa Tadicem...nema zvackanja ali to je jednostavno ono sto se verovatnije moze desiti, pa onda cemo svi da zaboravimo na EU i takve stvari...bar za neko vreme.
Ja ne verujem da ce Vlada Kosova podrzati bilokakve vojne akcije protiv nasih suseda, naprotiv istrajace na mirno resenje problema...ali frustraciju ljudi niko ne moze da 100% kontrolise...Kosovska vojska bi bila zauzeta branecui svoje granice, pretpostavljam ukoliko dodje do toga.
A ovo sa USA, i UN necu ni da komentarisem, jer u stvari to nije njihov problem, ali ukoliko srbija dobije bilokakvu podrsku od Rusa..budi siguran da oni (USA) nece ostati van igre.

Opa....Ova izjava ti je za medalju, bravo :ph34r:. Isto je to istocno Kosovo, koliko je i Knin Zapadna Srbija, :).....Osim ako ne slutis nesto....Hmmmm....

#14 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 26 November 2008 - 12:25

Opa....Ova izjava ti je za medalju, bravo :). Isto je to istocno Kosovo, koliko je i Knin Zapadna Srbija, :D.....Osim ako ne slutis nesto....Hmmmm....


Jugozapadna bi po tome bilo zapadna Grcka,Albanija i zapadna Makedonija i da ne zaboravimo
pola CG :ph34r:

Ko je Milosevic Junior? Onaj moj zemljak Cvetkovic ili unuk Pozderca?(Vuk Jeremic)?

Srbija je danas jedina drzava iz bivshe YU koja ima politicare na vlasti koji su cisti.
Nemaju nikakvog putera na glavi. I meni ta cinjenica jako godi.

Edited by Teja, 26 November 2008 - 12:28.


#15 jeton

jeton
  • Members
  • 151 posts

Posted 26 November 2008 - 12:36

Ko je Milosevic Junior? Onaj moj zemljak Cvetkovic ili unuk Pozderca?(Vuk Jeremic)?

Srbija je danas jedina drzava iz bivshe YU koja ima politicare na vlasti koji su cisti.
Nemaju nikakvog putera na glavi. I meni ta cinjenica jako godi.


Zar smatras Ivicu Dacica kao nekog ko je cist? Ma daj to je smesno.