Jump to content


Photo
- - - - -

Nova teritorijalna organizacija sudova


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
51 replies to this topic

#16 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 11 November 2008 - 22:07

Primer koji sam naveo zaista postoji, rec je o mestu u Macvi, bogatom kraju. Sad bas, nisam za to da ti navodim ime i prezime, a ima ih jos, koliko znam, otprilike u svakom gastarbajterskom selu.
Sudovi ne odgovaraju zakonodavnoj vlasti, inace bi bili skupstinski odbor, a ne organ koji vrsi sudsku vlast, nezavisan od izvrsne i zakonodavne.
Malo ti je pausalna ocena strucnosti i postenja sudija. kako si ti zamislio celicnu metlu ? Jel ono- istorija pocinje od sada ?

Mene ne zanima konkretan primer niti imena ljudi koji se sude. Niti znam za postojanje ''gastarbajterskih sela''. Mozda ti smatras da ''gastarbajteri'' nemaju prava da se sude ako su osteceni ili da se sude zbog ''sitnica'' ili sta?
A nisam ni mislio da sudovi odgovaraju zakonodavnoj vlasti nego sam mislio na to da ne postuju zakone niti ih sprovode. Znam za slucajeve krsenja zakona od strane suda zbog cega je i drzava pred medjunarodnim sudom.
O strucnosti i postenju nekih sudija ne bih da prljam reci. I to smo apsolvirali u praksi ali mi se ne iznose konkretni primeri. Svi mi znamo iz naseg okruzenja barem po jedan primer koji je biser naseg pravosudja.
Celicnu metlu sam zamislio bas onako kako sam napisao. Lustracija, sad i odmah! Tamo gde postoje konkretni dokazi (a oni postoje) da su sudije krsile zakon mora da leti perje. I to nema nikakve veze sa pocetkom istorije nego ima veze sa sudbinama miliona ljudi koji zive rizicno u drzavi koja nije pravna. Kriminalci gradski mocnici su zasticeni beli medvedi pred lokalnim sudovima. Zato je i pozeljno da sudije ruliraju kako bi se izbegla pristrasnost i zbog toga je to i zamisljeno.
Privredni kriminalci i dalje posluju uveliko u sivoj ekonomiji i ne boje se ni Boga jer obicno imaju svoje ljude u sudu koji rade za njih. Nije retkost da im sud daje instrukcije kako da rastegnu postupak i maksimalno zloupotrebljavaju procesno pravo. O tome postoje dokazi. Ti dokazi se nalaze pred Vrhovnim sudom Srbije, pred Ministarstvom prvde Srbije, pred zastitnikom gradjana Srbije, pred premijerom i predsednikom drzave....
I svi oni su nemocni da bilo sta preduzmu? Ma daj! Please. :ph34r:

Edited by Giacomo, 11 November 2008 - 22:13.


#17 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 11 November 2008 - 22:58

I ja kazem da je svaki predmet jako vazan i da razvlacenje postupaka samo uteruje gnev i gnevljivost ljudima.

Postoji deo ljudi koji je opravdano gnevan zbog neažurnosti i malverzacija u sudovima.Ali ima i ljudi koji su neopravdano gnevni, često sami ne znaju da se koriste svojim procesnim pravima ili to čine nesavesno.

Ja imam mnoge primedbe na prvostepene opštinske sudove ali najveći problem prave okružni sudovi.Opštinski sud koliko-toliko brzo sprovede postupak u nekim razumnim vremenskim okvirima naročito od usvajanja novog Zakona o parničnom postupku.
Međutim kada dođe do žalbe, okružni sud ume da drži predmet i po 1.5-2 godine dok ne odluči, a bez toga nema pravosnažnosti niti ta prvostepena odluka nešto znači.Vrhovni sud ponekad odlučuje po reviziji i po 3-4 godine, a jednom su vratili predmet posle 5 godina.
Prvostepeni sudovi i nešto rade nekad dobro nekad loše ali imam utisak da viši sudovi ništa ne rade, drže predmete godinama.Oni ne moraju da saslušavaju svedoke, veštake, pozivaju stranke kao opštinski sudovi već samo da prouče spise i reše po žalbi.

Apsurd je da će verovatno kompletna ekipa iz Vrhovnog i okružnih sudova ostati-oni se ne ukidaju i mesta im nisu ugrožena,.Čak će i oni odlučivati o sudbini sudija nižih sudova, jer je Visoki savet sudstva uglavnom sastavljen od sudija Vrhovnog i okružnih sudova.
Najneažurnije sudije će odlučivati o sudbini koliko-toliko ažurnih sudija iz nižih sudova.
Mogu da zamislim kakav će biti rezultat njihovog izbora.


Ovo je takođe i nezvanični reizbor za činovnike većine opštinskih sudova koji nisu sudije.Pri tome, oni formalno ne idu na reizbor ali se njihovi sudovi ukidaju te će biti ili premešteni u sedište suda u drugom gradu ili ostati neraspoređeni, odnosno dobiti otkaz.
Niko nije vršio de facto reizbor običnih činovnika jer oni nisu nikada ni izabrani.O njihovoj odgovornosti odlučuje predsednik suda u disciplinskom postupku, ko je prekršio disciplinu treba da bude sankcionisan.Ako postoji "tehnološki višak" treba to rešavati po nekom planu/programu a ne prosto ukinuti sudove i reći ljudima ako za 6 meseci ne budu "reizabrani" dobijaju otkaz.

Na kraju će se "reforma" svesti na to da neka čistačica iz nekog malog suda dobije otkaz a da kompletna ekipa iz Vrhovnog i okružnoih sudova ostane na svojim mestima.



I protiv sam nametanja taksi koje ionako osteceni ljudi ne mogu da placaju. Mene samo cudi da do sada neki osteceni gradjani nisu krenuli da uzimaju pravdu u svoje ruke.

Sa tim sudovi nemaju veze.Parlament donese zakon o sudskim taksama i sve to ide u republički budžet a te pare raspoređuje ministarstvo finansija.

Takse su previsoke, ne pojedinačno, već treba platiti taksu na tužbu, presudu, pa onda na žalbu i drugostepenu odluku, sve se to nakupi a ako se ne plati onda poreska uprava preuzima naplatu i naplaćuje dodatnih 50% kaznene takse.

Ne samo medju sudijama, nego i medju njihovim predpostavljenim, predsednicima suda, ima olosa.

Predsednik suda nije direktor sudijama, on/ona je samo prvi među jednakima.

Advokatska komora bi trebala da se potrudi da spreci pristup advokaturi losim sudijama koji ce se razbezati u advokaturu odakle i dalje mogu da rade sta hoce i kako su navikli.

Među advokatima ima i pravosnažno osuđivanih za falsifikovanje čak i ljudi koji su bili u zatvoru.Verovatno je još gora situacija nego u sudstvu.
Komora ništa ne radi ona samo naplati upisninu svakom novom advokatu, ja sam nekoliko godina advokat i uopšte i ne znam ni ko je predsednik regionalne komore niti čime se oni bave.

Nemam tacno uvida u planove reformi sudstva, mozda postoji i neka tajna agenda po tom pitanju, ali opet ponavljam, ne zanima me KAKO ce se reforme izvrsiti, mene zanima da se one dogode kako tako jer je bolje ista nego nista.
Mlade sudije tesko da imaju sanse jer je kod nas ''iskustvo'' ukorenjeno dok tamo gde ne struji sveza krv nema zivota.

Ne postoji neka agenda.Od 2001 godine nije ništa urađeno.Sada je EU izvšila pritisak pa se to radi bez ikakvog plana i rezona.

#18 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 11 November 2008 - 23:34

Postoji deo ljudi koji je opravdano gnevan zbog neažurnosti i malverzacija u sudovima.Ali ima i ljudi koji su neopravdano gnevni, često sami ne znaju da se koriste svojim procesnim pravima ili to čine nesavesno.

Ja imam mnoge primedbe na prvostepene opštinske sudove ali najveći problem prave okružni sudovi.

Ne postoji neka agenda.Od 2001 godine nije ništa urađeno.Sada je EU izvšila pritisak pa se to radi bez ikakvog plana i rezona.


Da su visi sudovi glavni problem to sam i ja znao. Ja znam za slucajeve u kojima ljudi iz okruznog suda (predsednik i sudija) pomazu gradskom mocniku tuzeniku i to svim snagama jer su mu kucni prijatelji. Primera radi protiv predsednika okruznog suda u Kragujevcu jedna sudija je podnela krivicnu prijavu zbog toga sto je on uvek pred rociste uzimao predmet na uvid i zadrzavao ga dok se rociste ne odlozi (u predmetu oko prodaje beba u porodilistu).
Taj predsednik je i dalje na funkciji, on je nedodirljiv. On nije direktor sudijama ali je on glavni odgovorni za rad suda. Ali riba s glave...

Ja sam od jednog advokata (koji ima neku bitniju funkciju u adv. komori) cuo da se komora sprema da se usprotivi pristupu nekih sudija olosa koji bi u advokaturu. U interesu dobrih advokata je da se to spreci.

Sve sto se uradi u oblasti sudstva uradi se pod pritiskom EU jer je EU dala velike pare za reforme sudstva. To su pare poreskih obveznika zemalja clanica EU. Zato je kranje vreme da se sudstvo reformise. Kako ce se to dogoditi zavisi od vise faktora. Prevashodno sudije moraju da shvate da ovako kao do sada dalje ne moze. Neka idu u penzije jer su to ionako mnogi medju njima samo cekali po sudnicama dok nista nisu radili.

Sto se nizeg administrativnog osoblja tice svi znamo da utomatizovanje i tehnoloski razvoj donosi i tehnoloski visak. Ako svi sudovi kompjuterizuju adminsitraciju i predmete tu vise nece biti mesta da sve daktilografe i razne pisare jer ce sve ici brze i efikasnije.
Mi moramo da prestanemo sa nacinom razmisljanja da vise zaposlenih znaci i napredak i efikasnost rada. To je sistem koji je propao i vise ne postoji.

Edited by Giacomo, 11 November 2008 - 23:35.


#19 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 12 November 2008 - 00:05

Mene ne zanima konkretan primer niti imena ljudi koji se sude. Niti znam za postojanje ''gastarbajterskih sela''. Mozda ti smatras da ''gastarbajteri'' nemaju prava da se sude ako su osteceni ili da se sude zbog ''sitnica'' ili sta?
A nisam ni mislio da sudovi odgovaraju zakonodavnoj vlasti nego sam mislio na to da ne postuju zakone niti ih sprovode. Znam za slucajeve krsenja zakona od strane suda zbog cega je i drzava pred medjunarodnim sudom.
O strucnosti i postenju nekih sudija ne bih da prljam reci. I to smo apsolvirali u praksi ali mi se ne iznose konkretni primeri. Svi mi znamo iz naseg okruzenja barem po jedan primer koji je biser naseg pravosudja.
Celicnu metlu sam zamislio bas onako kako sam napisao. Lustracija, sad i odmah! Tamo gde postoje konkretni dokazi (a oni postoje) da su sudije krsile zakon mora da leti perje. I to nema nikakve veze sa pocetkom istorije nego ima veze sa sudbinama miliona ljudi koji zive rizicno u drzavi koja nije pravna. Kriminalci gradski mocnici su zasticeni beli medvedi pred lokalnim sudovima. Zato je i pozeljno da sudije ruliraju kako bi se izbegla pristrasnost i zbog toga je to i zamisljeno.
Privredni kriminalci i dalje posluju uveliko u sivoj ekonomiji i ne boje se ni Boga jer obicno imaju svoje ljude u sudu koji rade za njih. Nije retkost da im sud daje instrukcije kako da rastegnu postupak i maksimalno zloupotrebljavaju procesno pravo. O tome postoje dokazi. Ti dokazi se nalaze pred Vrhovnim sudom Srbije, pred Ministarstvom prvde Srbije, pred zastitnikom gradjana Srbije, pred premijerom i predsednikom drzave....
I svi oni su nemocni da bilo sta preduzmu? Ma daj! Please. :ph34r:

Nisam mislio da gastarbajteri nemaju pravo da se sude, vec zasto se sude ,u stvari njihova rodbina, koja ne zali trosak.
Ali ta lustracija me interesuje, kako je zamisljas? Ako za nekog imas dokaza, taj ce odgovarati, tu nema boga. Sta je onda jos potrebno ?
I kako zakljucujes da ce nove sudije, ako dodje do njihovog izbora, biti nezavisni od politike bas u slucajevima koje navodis ?

#20 istvan001

istvan001
  • Members
  • 602 posts

Posted 12 November 2008 - 03:15

I kako zakljucujes da ce nove sudije, ako dodje do njihovog izbora, biti nezavisni od politike bas u slucajevima koje navodis ?

To su zablude ne postoje neke "nove sudije", mladi, lepi, pošteni i upućeni u struku koji negde sede i čekaju da budu izabrani.
Ne može se poveriti sudijska funkcija nekom novopečenom diplomiranom pravniku ipak ljudi koji su tek završili fakultet nemaju mnogo dodira sa praksom.Tek svršeni diplomci i ne ispunjavaju zakonske uslove za izbor sudije.
U sudovima postoji izvestan broj sudijskih saradnika koji bi mogli da budu izabrani za sudije, ali njih je malo -1 saradnik dolazi na 4 sudije.

Nove sudije se mogu potražiti i među advokatima, ali iole dobar i uspešan advokat neće otići u sud i ostaviti svoju kancelariju, znači u obzir dolaze samo loši/neuspešni advokati.

Ima i pravnika iz privrede ali se oni smatraju ipak nedoraslim sudskim poslovima, to se vidi po zastupanjima firmi pa firme moraju da angažuju advokate pored svojih pravnih službi.Pravnik iz iz neke uspešne firme neće doći u sud, naročito ne sada kada se sudije koje se prvi put biraju imaju "pripravnički staž" od 3 godine, nakon čega se definitivno odlučuje da li će biti izabrani za stalno.Znači u obzir dolaze samo pravnici iz nekih propalih društvenih firmi, što nije dobra ideja, jer se oni nisu baš najbolje pokazali u zaštiti društvene svojine.Takođe većina njih nema ni položen pravosudni ispit i ne može ni konkurisati 2009 godine, jer je zakonski uslov za sudiju najnižeg suda 3 godine iskustva posle položenog pravosudnog ispita.

Između potpuno neiskusnih diplomaca, propalih advokata i pravnika iz društvenih preduzeća-hroničnih gubitaša ova vlast će se ipak odlučiti za jedan deo dosadašnjih sudija.
Uostalom zakonski uslovi podrazumevaju položen pravosudni ispit(koji se može polagati posle 2 godine staža u sudstvu/4 godine u privredi) i još 3 godine iskustva posle pravosudnog ispita.

Bilo bi stvarno lepo da postoje neke neizabrane sudije koje samo čekaju da budu izabrani, ali na žalost sudija se stvara u praksi, a to moraju biti ljudi koji su radili u sudovima i koji su upućeni u taj posao.

Da smo bogata država, onda bi mogli da se viđeniji advokati izaberu za sudije, međutim mi nemamo para za to, a ni u advokaturi nije mnogo bolja situacija nego u sudstvu.

#21 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 12 November 2008 - 03:49

Svi vi ste Don Kihoti...
Srpsko pravosudje je nemoguce reformisati u narednih 20 godina.

#22 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 12 November 2008 - 09:22

Nisam mislio da gastarbajteri nemaju pravo da se sude, vec zasto se sude ,u stvari njihova rodbina, koja ne zali trosak.
Ali ta lustracija me interesuje, kako je zamisljas? Ako za nekog imas dokaza, taj ce odgovarati, tu nema boga. Sta je onda jos potrebno ?
I kako zakljucujes da ce nove sudije, ako dodje do njihovog izbora, biti nezavisni od politike bas u slucajevima koje navodis ?

Da ne skrecem s teme samo da kazem zasto god da se sude i gastarbajteri imaju pravo na pravicno sudjenje u razumnom roku. Ja znam ''gastarbajtere'' (mrzim taj izraz jer ljudi zive celi svoj zivot u emigraciji i to su nasi emigranti) koji se sude jer su ih lovci na povratnike opeljesili. Placaju direktno preko banke svom advokatu troskove koji su iste visine kao i da su u zamlji ali retki su i posteni advokati. Oi su imali srece da su naisli na zenu advokata koja je strucna i postena. A bilo je i ponuda od advokata koji su im trazili kriminalno visok honorar samo zato sto su u inostranstvu. Ali da ne duzim.

Lustracija je lustracija i nema tu kako je zamisljam ja ili bilo ko nego kako treba. Nije to bas tako tesko. Postoje krivicne prijave protiv nekih sudija (i predsednika suda) ali to se krije kao zmija noge. Ili navodno ne mogu njih da razrese zbog jednog slucaja. U zemljama zapada, u pravnim drzava lete najstrucniji menadzeri iz firmi ako se primeti njihova malverzacija a firme nastave i dalje da rade. Kada bi samo jedan sudija leteo drugi bi se zamislili.
Nisu ni oni polubogovi vec su od njih sacinjeni dozivotno izabrani Brozovi. I svi se oni bave politikom zato tako i rade a kukaku kako im se politika mesa.
Sta bi oni hteli da niko ama bas niko ne kontrolise njihov rad pa ni mi gradjani. A mi ih placamo poreskim novcem!

To sto ce oni protiv kojih postoje dokazi odgovarai i da tu nema boga to obesi macku o rep. Ovo je Srbija. Postoje krivicne prijave sa dokazima ali su one u fijoci nekog minsitra i boga oca koji tako cuva svoju fotelju. Potrebna je transparentnosta rada SVIH institucija. Ali prava transparentnost, ne prividna.

Nove sudije mozda nece biti potpuno nezavisne od politike ali ce znati da ne mogu dozivotno raditi sta hoce i da ce biti reizbora. Uostalom ako su stare sudije sudstvo dovele do propasti i totalnog kolapsa od novih se ne moze ocekivati nesto gore nego samo koliko toliko bolje. Nama je potrebna sveza krv i to ne moraju da budu sudije mlade ugladjene i nasmejane jer sudije nisu menadzeri. Najbolje bi bilo dovesti sudije iz inostranstva ali iz zapadnih zemalja sa tradicijom demokratije jedno vreme pa da se vidi da li bi sudstvo napredovalo. Ali mi zato nemamo para ili bi ih placali njihovim novcem koji smo dobili za reforme sudstva. Ima tu nacina samo treba dobre volje.

#23 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 12 November 2008 - 09:34

To su zablude ne postoje neke "nove sudije", mladi, lepi, pošteni i upućeni u struku koji negde sede i čekaju da budu izabrani.
Ne može se poveriti sudijska funkcija nekom novopečenom diplomiranom pravniku ipak ljudi koji su tek završili fakultet nemaju mnogo dodira sa praksom.Tek svršeni diplomci i ne ispunjavaju zakonske uslove za izbor sudije.
U sudovima postoji izvestan broj sudijskih saradnika koji bi mogli da budu izabrani za sudije, ali njih je malo -1 saradnik dolazi na 4 sudije.

Nove sudije se mogu potražiti i među advokatima, ali iole dobar i uspešan advokat neće otići u sud i ostaviti svoju kancelariju, znači u obzir dolaze samo loši/neuspešni advokati.

Ima i pravnika iz privrede ali se oni smatraju ipak nedoraslim sudskim poslovima, to se vidi po zastupanjima firmi pa firme moraju da angažuju advokate pored svojih pravnih službi.Pravnik iz iz neke uspešne firme neće doći u sud, naročito ne sada kada se sudije koje se prvi put biraju imaju "pripravnički staž" od 3 godine, nakon čega se definitivno odlučuje da li će biti izabrani za stalno.Znači u obzir dolaze samo pravnici iz nekih propalih društvenih firmi, što nije dobra ideja, jer se oni nisu baš najbolje pokazali u zaštiti društvene svojine.Takođe većina njih nema ni položen pravosudni ispit i ne može ni konkurisati 2009 godine, jer je zakonski uslov za sudiju najnižeg suda 3 godine iskustva posle položenog pravosudnog ispita.

Između potpuno neiskusnih diplomaca, propalih advokata i pravnika iz društvenih preduzeća-hroničnih gubitaša ova vlast će se ipak odlučiti za jedan deo dosadašnjih sudija.
Uostalom zakonski uslovi podrazumevaju položen pravosudni ispit(koji se može polagati posle 2 godine staža u sudstvu/4 godine u privredi) i još 3 godine iskustva posle pravosudnog ispita.

Bilo bi stvarno lepo da postoje neke neizabrane sudije koje samo čekaju da budu izabrani, ali na žalost sudija se stvara u praksi, a to moraju biti ljudi koji su radili u sudovima i koji su upućeni u taj posao.

Da smo bogata država, onda bi mogli da se viđeniji advokati izaberu za sudije, međutim mi nemamo para za to, a ni u advokaturi nije mnogo bolja situacija nego u sudstvu.

Ako ja dobro razumem sudije zbog toga i jesu bezobrazne zato sto znaju da ne postoje drugi koji cekaju da budu imenovani? E pa onda komotno mozemo zatvoriti sve sudove i ukinuti tu instituciju jer ona ionako nista ne radi nego samo gomila predmete dok prima plate od drzave a i ispod stolova. I to je ta praksa u kojoj se oni stvaraju. Dok postoje zakoni kojih treba da se pridrzavaju sve sudije i stare i nove.
I kako da bude i u advokaturi bolje stanje kada imamo vise advokata nego gradjana. Samo u Beogradu ih ima cini mi se skoro 3.000 (ako sam zapamtio cifru). U svakom manjem mestu na svakom cosku i svakih 5 metara u sredini stoji tabla ''Advokat''. I mnogima i ne ide bas lose jer kupuju stanove, automobile, putuju po dalekim destinacijama. Ne kazem da to ne smeju da rade ali se to ne radi razvlacenjem postupaka i obstrukcijom kao sto to cini jedan vas kolega u Kragujevcu (a gde bi drugo kad su tu Indeksovci korupciju uveli na velika vrata i ozvanicili je) u saradnji sa privrednim kriminalcem vlasnikom nazovi projekt biroa kojeg on zatsupa godinama i koji njega voda kao majmunce na uzdi od suda do suda. A ima tu primera do mile volje.

ja znam da je za sve potreban novac pa i za reforme pravosudja. Ali za te reforme je dobijen novac od EU i to ne mali. Sta mislite ko je sagradio tzv. Specijalni sud i ko je kupio kompjutere za sudove? Zar nije jos Batic u svoje vreme u Oslu primio velike pare za reforme sudstva pa je delio Skode Fabije predsednicima suda da se vozaju po Srbiji? Ali banda hoce jos vise jer jos vise nikad nije dosta. U medjuvremenu gradjani ispastaju, njih izjeda gnev i gnevljivost dok nedodirljivi kolo vode. :ph34r:

Edited by Giacomo, 12 November 2008 - 10:02.


#24 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 12 November 2008 - 09:39

Svi vi ste Don Kihoti...
Srpsko pravosudje je nemoguce reformisati u narednih 20 godina.

Ne slazem se da je pravosudje nemoguce reformisati. Tu je potrebna samo dobra volja i ostre mere. Barem to nije tesko. Ali ti si mozda mislio na mentalitet u sudstvu zaposlenih koji ne dozvoljavaju reforme. Na drustvo sudija Srbije mozda, koje kad cuje reci red rad i disciplina poludi od nezadovoljstva jer dosadasnji rezim plata ide a ja lezim je njima itekako prijao. Ali vremena se menjaju. Menjaju se i zakoni. Svako u svojoj struci mora da prati promene i da ih sledi. Nema druge. U pitanju je drzava i njen opstanak. :ph34r:

Edited by Giacomo, 12 November 2008 - 09:40.


#25 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 12 November 2008 - 14:42

Ne slazem se da je pravosudje nemoguce reformisati. Tu je potrebna samo dobra volja i ostre mere. Barem to nije tesko. Ali ti si mozda mislio na mentalitet u sudstvu zaposlenih koji ne dozvoljavaju reforme. Na drustvo sudija Srbije mozda, koje kad cuje reci red rad i disciplina poludi od nezadovoljstva jer dosadasnji rezim plata ide a ja lezim je njima itekako prijao. Ali vremena se menjaju. Menjaju se i zakoni. Svako u svojoj struci mora da prati promene i da ih sledi. Nema druge. U pitanju je drzava i njen opstanak. :ph34r:



Bravo. Ali, u pitanju je drzava i njen opstanak vec dva veka... i sve je isto.

Ali, nada umire poslednja.

#26 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 12 November 2008 - 16:43

Bravo. Ali, u pitanju je drzava i njen opstanak vec dva veka... i sve je isto.

Ali, nada umire poslednja.

Pa sad da je tako i nisam siguran. :) Koliko ja znam Srbija postoji kao samostalna drzava tek od skora. Mislim od raspada SFRJ pa SiCG. :ph34r:
Mi se bijemo u prsa kako smo drzavotvoran narod, pa ajd' sad da vidimo i tu drzavotvornost. jer sa institucijama kakve su do sada bile mora se potpuno sve uspostaviti jer je zaista dosta bilo profiterstva, voda je dosla do grla.

Slazem se da nada umire poslednja. Ali ja mislim da svako, ama bas svako u svom okruzenju mora da pogura kola iz blata. Od upiranja prsta u drugoga nema nista. Za sve sto nam se desava krivi smo sami ako ne sasvim a ono delimicno sigurno. Po meni su najkrivlji nazovi intelektualci (citaj poluintelektualci) koji treba da vode drustvo. Barem je tako u normalnim pravnim drzavama. Ja hocu da ostajem da se nadam da ce i Srbija jednoga dana to postati ali prvo mora da se otkloni profiterski sljam u koji spadaju mnoge sudije a prevashodno predsednici sudova jer riba s glave....

#27 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 12 November 2008 - 17:05

Mi se bijemo u prsa kako smo drzavotvoran narod, pa ajd' sad da vidimo i tu drzavotvornost. jer sa institucijama kakve su do sada bile mora se potpuno sve uspostaviti jer je zaista dosta bilo profiterstva, voda je dosla do grla.


Mi jesmo drzavotvoran narod, pogledaj samo koliko smo drzava stvorili svojim (ne)cinjenjem... Slovenija, Hrvatska, BiH, Makedonija, Crna Gora, a sad ce i Kosovo... I to sve za 10 godina... Svasta nam se moze prigovoriti, al' da nismo drzavotvorni - ne... Jesmo, i dokazali smo to u 5-6 primera.

/troll off

#28 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 12 November 2008 - 17:21

Mi jesmo drzavotvoran narod, pogledaj samo koliko smo drzava stvorili svojim (ne)cinjenjem... Slovenija, Hrvatska, BiH, Makedonija, Crna Gora, a sad ce i Kosovo... I to sve za 10 godina... Svasta nam se moze prigovoriti, al' da nismo drzavotvorni - ne... Jesmo, i dokazali smo to u 5-6 primera.

/troll off

:ph34r:

#29 Recycle Bin

Recycle Bin
  • Members
  • 6,759 posts

Posted 13 November 2008 - 08:21

Pa sad da je tako i nisam siguran. :) Koliko ja znam Srbija postoji kao samostalna drzava tek od skora. Mislim od raspada SFRJ pa SiCG. :ph34r:


Pa da, ali i te ranije "drzave" su bile nase, zar ne?
Nisu valjda Marsovci organizovali te "drzave", vlast, sudstvo?
I pre toga, u Kraljevini Jugoslaviji, Kraljevini Srbiji, Knezevini... itd...


Mi se bijemo u prsa kako smo drzavotvoran narod, pa ajd' sad da vidimo i tu drzavotvornost. jer sa institucijama kakve su do sada bile mora se potpuno sve uspostaviti jer je zaista dosta bilo profiterstva, voda je dosla do grla.



A sto tek sad? :D
Sta smo radili do sad? Kako to da do sada nismo uspeli da napravimo jebenu drzavu kako valja, nego krecemo kao od sad?
Znam, sad ocekujem opravdanja, trazenje izgovora.... Nismo mogli, nismo smeli, trt-mrt...


Slazem se da nada umire poslednja. Ali ja mislim da svako, ama bas svako u svom okruzenju mora da pogura kola iz blata.



Bravo. Treba gurati kola iz blata. Naravno.
Medjutim, kod nas (vas) je problem sledeci: kad god se pojavi neko ko zeli da izgura kola iz blata - pojave se dvoje koji vuku kola nazad u blato. Ne daju da se vade kola iz blata! A ako onaj koji vuce iz blata vuce jako, e onda ga oni prebiju, ubiju, proteraju, izbace...
I tako u krug.


Od upiranja prsta u drugoga nema nista. Za sve sto nam se desava krivi smo sami ako ne sasvim a ono delimicno sigurno. Po meni su najkrivlji nazovi intelektualci (citaj poluintelektualci) koji treba da vode drustvo. Barem je tako u normalnim pravnim drzavama. Ja hocu da ostajem da se nadam da ce i Srbija jednoga dana to postati ali prvo mora da se otkloni profiterski sljam u koji spadaju mnoge sudije a prevashodno predsednici sudova jer riba s glave....



Ziva je istina da smo sami krivi.
Ali problem je dublji nego sto mislis. Ja verujem da je duboko u mentalitetu naroda ovo sto se desava, i kakva nam je "drzava". Svima odgovara ovako. I gradjanima, i sudijama i policiji i vlasti. Svima.
Kada si poslednji put ti postovao zakon i kada nisi pokusao da prevaris zakon ili nadjes rupu u zakonu?
Da se ne lazemo - svi to rade i sto je najgore, svi to u stvari i vole.

Nije problem "profiterski sljam", jer ce profitera uvek biti. Problem je u mentalitetu naroda, kome ovo odgovara i koji vole ovako kako je.

Na zapadu kada kazes "it's against the law" ili "it's illegal" ljudima se tresu gace bre.
U Srbiji je svi smeju zakonima.
Postoji i jedna zanimljiva teorija zasto je to tako. Kao, u svesti naroda postoji taj otpor prema zakonima, od Turaka, jos kad u oni nametali zakone, koji su bili nepravedni i normalno su ljudi pokusavali na sve nacine da izvrdaju te zakone. Kad su Turci otisli, mentalitet nepostovanja zakona je ostao, do dan danas.

Dok se to ne promeni - bice sve isto.

#30 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 13 November 2008 - 09:43

Pa da, ali i te ranije "drzave" su bile nase, zar ne?
Nisu valjda Marsovci organizovali te "drzave", vlast, sudstvo?
I pre toga, u Kraljevini Jugoslaviji, Kraljevini Srbiji, Knezevini... itd...

A sto tek sad? :ph34r:
Sta smo radili do sad? Kako to da do sada nismo uspeli da napravimo jebenu drzavu kako valja, nego krecemo kao od sad?
Znam, sad ocekujem opravdanja, trazenje izgovora.... Nismo mogli, nismo smeli, trt-mrt...

Bravo. Treba gurati kola iz blata. Naravno.
Medjutim, kod nas (vas) je problem sledeci: kad god se pojavi neko ko zeli da izgura kola iz blata - pojave se dvoje koji vuku kola nazad u blato. Ne daju da se vade kola iz blata! A ako onaj koji vuce iz blata vuce jako, e onda ga oni prebiju, ubiju, proteraju, izbace...
I tako u krug.

Ziva je istina da smo sami krivi.
Ali problem je dublji nego sto mislis. Ja verujem da je duboko u mentalitetu naroda ovo sto se desava, i kakva nam je "drzava". Svima odgovara ovako. I gradjanima, i sudijama i policiji i vlasti. Svima.
Kada si poslednji put ti postovao zakon i kada nisi pokusao da prevaris zakon ili nadjes rupu u zakonu?
Da se ne lazemo - svi to rade i sto je najgore, svi to u stvari i vole.

Nije problem "profiterski sljam", jer ce profitera uvek biti. Problem je u mentalitetu naroda, kome ovo odgovara i koji vole ovako kako je.

Na zapadu kada kazes "it's against the law" ili "it's illegal" ljudima se tresu gace bre.
U Srbiji je svi smeju zakonima.
Postoji i jedna zanimljiva teorija zasto je to tako. Kao, u svesti naroda postoji taj otpor prema zakonima, od Turaka, jos kad u oni nametali zakone, koji su bili nepravedni i normalno su ljudi pokusavali na sve nacine da izvrdaju te zakone. Kad su Turci otisli, mentalitet nepostovanja zakona je ostao, do dan danas.

Dok se to ne promeni - bice sve isto.

A sto tek sad? Pa zato sto nije dosad.

Ja mislim da mi u sustini govorimo o jednom te istom. I ja slusam te price kako Srbijanci zaboga zive na raskrsnici pa moraju da se bore za opstanak. A oni umesto da se bore zakonima i pravnom sigurnoscu oni se hvataju prevara. Od svega najstrasniji je crni humor obrtanje teza. Kad nekoga zavrnu oni kukaju kako je njih neko zavrnuo. Pred sudom se brane lazima dok korumpirani sud lazi uvazava a materijalne dokaze stvarno ostecene strane zanemaruje.

Jasno da je sve stvar kvarnog mentaliteta da se sve lako obavi posredstvom lazi i prevara, da je lakse da se zavidi nego da se zapne, da komsiji crkne krava i tsl. Pad morala u Srbiji je katastrofican a on najvise dolazi do izrazaja poslednjih deceniju-dve. Nemilosrdnost i surovost vladaju svuda oko nas. Ako neko nije hapsen (pa naravno pusten) taj nije niko i nista. Hapseni se time ponose, preko noci namnozeni milioneri mirno ''posluju'', sirotinja se kolje medjusobno zbog nemastine u porodicama nasilje u porastu, ubijaju se stari ljudi.

Opet je u Boru ubijen covek dok je isao na posao a bio je miran i nikome se nije zamerao. Nasilnicima ce suditi neki bahati sudija koji ce ih vrlo brzo pustiti i tako Srbija ostaje Crna Hronika.

Sta preostaje nama obicnim smrtnicima nego da podrzimo svaki pokusaj da se iskvareno sudstvo koliko toliko uredi, da podrzimo svaki napor da se sprece razulareni konji i zaustave u svom kasu. Zato mene i ne zanima KAKO ce se sudstvo uredjivati, mene zanima da se bilo sta ucini i ja to podrzavam. Sudije koje se bune sigurno se bune zbog toga sto im se drmaju njihove ucmale fotelje inace bi sami trazili da se nesto preduzme jer tek oni znaju sta se radi u sudstvu. Pa ako su vec toliko ''strucni'' i ''posteni'' zasto bi se onda bunili i vukli kola unazad u blato? Pa valjda zato sto svinjama blato prija i vise odgovara.

Edited by Giacomo, 13 November 2008 - 09:46.