Jump to content


Photo
- - - - -

Ubijanje u pojam - kako to rade roditelji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
138 replies to this topic

#31 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 12 November 2008 - 19:38

Pokusajte da se setite primera svakodnevnog ubijanja deteta u pojam i pisite.


Evo primera koji mi jos zivo stoji u glavi, mada je proslo preko pet godina od kada sam tome prisustvovala. Zivela sam tada na 4 spratu stambene zgrade na N. Beogradu. Tacno ispod moje terase bio je jedan parkic, samo jedna stazica, sa nekoliko drveta i klupicama. Jedno podne kroz otvorena vrata terase cujem muski glas kako se iz sve snage izdire na nekog.
A odmah zatim i uplaseni, placni deciji glasic. Izadjem na terasu i imam sta da vidim: otac, jedan od onih agresivnih bizgovana, "uci" sina, decacica od nekih 5-6 godina da vozi bicikl na dva tocka! Dete se jadno muci da odrzi ravnotezu u sedistu, dok otac-klipan pridrzava upravljac i istovremeno na njegovo uvo sipa najstrasnije uvrede koje mozete da zamislite: kako je glup; kako je idiot; magarac koji pojma nema i nikad nece nauciti da vozi...ma ne mogu svega ni da se setim. Ja zgranuta: stojim kao kip na onoj terasi, ne mogu dobro da ih vidim od drveca, pa nemam pojma jesam li ranije vidjala to dete ili manijaka. Pogledam okolo, na okolnim terasama i dole u parku nigde ni zive duse, osim njih. Ne znam koliko minuta sam tako nemo stajala, i dalje se niko ne pojavljuje, onda sam se trgla i sjurila niz stepenice. Samo sto sam se pojavila na ulaznim vratima zgrade, oni odlaze na drugu stranu parka, kreten nosi biciklu u ruci i dalje urlajuci "da ce da vidi svoga Boga kad dodje kuci", dok maleni koji je vec doziveo potpuni melt down, sad se vec glasno jecajuci vuce nekoliko koraka iza njega. Nikad ih vise nisam videla u parku, a pitanje da li bi ih negde prepoznala drugde prepoznala.

......................................................

Danima sam bila apsolutno potresena ovim dogadjajem. Raspitivala sam se okolo kod komsija, isla i u susedne zgrade niko nije znao (ili hteo?) nista da mi kaze. Rapitivala sam se kod poznanika i opet niko nije znao sta treba uciniti, ko je uopste nadlezan za takve situacije? Sta bi se desilo da prijavimo ovakve slucajeve? Da li se po zakonu u Srbiji to smatra zlostavljanjem? Napominjem opet, ovo je sve bilo pre pet godina, mozda se nesto zakonski promenilo od tada?
Uma je postavila temu i na tome joj hvala, medjutim mozemo mi do u beskonacno da razglabamo i dajemo primere, ali ne mozemo nazalost kada naidjemo na situaciju kao ovu da zgrabimo dete za ruku i odvedemo, mada ti svaka celija u tvom telu govori da treba bas to da uradis? Ja sam posle razmisljala, sta bih uradila da nisu otisli iz parka, da sam se suocila sa budalom? Sta bih mogla da uradim? Sta ako se on jos vise razbesni, pa sve to plati neduzno dete nekim teskim batinama? Gde je detetova majka?
Dakle konkretno, sta da uradimo kad vidimo da neko "ubija" dete u pojam?

#32 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 13 November 2008 - 09:23

Ja sam prisustvovala sceni ispred supermarketa. Prilazim i samo cujem kako covek vice i vuce dete, cima ga, udara. Svi se okrecu, a dete place, izbezumljen. Mozda je imao oko 3 godinice. Shavatam da se dete izgubilo, pa ga je otac trazio. I sad, tacno vidim da se covek uplasio, i da svoj strah ne ume drugacije da kontrolise. Ali onakvo ponasanje. To dete gleda i sutra ce tako i ono reagovati. A na sve to, verovatno se i dete dovoljno istraumiralo kad je shvatilo da nema tate.
I onda svi stoje, okrecu se, gledaju, al niko nista. Kao sto da se mesamo, nije nase dete. A i ja kad spomenem drugima, i kazem da bi to prijavila socijalnoj sluzbi ili kome vec, svi mi odgovaraju da to nikoga ne zanima, i da se kod nas ne brinu ni za vece stvari a kamoli za ovakve ''sitnice''. I eto, onda mene to ubije u pojam.
Posto mi je svekrva vaspitacica, i ima vrtic, a dugo je radila u drzavnom, stalno mi navodi primere loseg roditeljskog ponasanja. I to ne samo ponasanja. Imala je svega i prijavljivala i zvala, ali opet sve nekako ostane na tome. Od nje sam se naslusala svega i svacega. I tako, bude mi tesko, jer bih se i ja odmah umesala. A sta da uradis?Kad je kod nas sve tako........ne znam ni sama.

#33 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 13 November 2008 - 20:33

I onda svi stoje, okrecu se, gledaju, al niko nista. Kao sto da se mesamo, nije nase dete. A i ja kad spomenem drugima, i kazem da bi to prijavila socijalnoj sluzbi ili kome vec, svi mi odgovaraju da to nikoga ne zanima, i da se kod nas ne brinu ni za vece stvari a kamoli za ovakve ''sitnice''. I eto, onda mene to ubije u pojam.
Posto mi je svekrva vaspitacica, i ima vrtic, a dugo je radila u drzavnom, stalno mi navodi primere loseg roditeljskog ponasanja. I to ne samo ponasanja. Imala je svega i prijavljivala i zvala, ali opet sve nekako ostane na tome. Od nje sam se naslusala svega i svacega. I tako, bude mi tesko, jer bih se i ja odmah umesala. A sta da uradis?Kad je kod nas sve tako........ne znam ni sama.


Tuzno i ruzno, nema sta drugo da se kaze. Da li je moguce da to stvarno nikoga ne zanima, osim tu i tamo nekog pojedinca? Mnogo se prica i pise, pa eto i na ovom forumu, o nasilju u porodici. Pri tome (moj licni utisak) mnogo vise se naglasava nasilje prema zeni, a deca nekako ostadose po strani.
Da se razumemo i u svetu gde su te stvari zakonski resene, potkradu se tu i tamo uzasne greske i s vremena na vreme procitas po neku uzasnu pricu da ti se digne sva kosa na glavi. Jednostavno, nikad ne znas sta se desava iza necijih zatvorenih vrata. Ali nije u tome stvar ovde. Ako nesto ne znam, pa zbog toga ne ucinim nista, to je izvan moje moci. Uzasava i sama pomisao da znas, a da nista ne mozes da ucinis i da nikog nije briga. To ovde gde sada zivim ne moze da se desi, da bilo ko odmahne rukom i kaze "who cares?" Svako ima ne samo pravo nego i duznost da prijavi svaki slucaj "ubijanja deteta u pojam", za koji zna, bilo da je u pitanju fizicko ili psihicko nasilje, zanemarivanje osnovnih potreba deteta i slicno. Pogotovo tu duznost imaju osobe koje rade poslove kao tvoja svekrva, cak im to stoji u opisu radnog mesta! Podrazumeva se da ce se vaspitaci u vrticu i sami pridrzavati odredjenog kodeksa ponasanja prema deci koja su im poverena na cuvanje. Evo sta kaze dokumentacija koju sam dobila kada sam cerku upisala u vrtic (ista stvar i za bilo koji drugi vrtic).

Deo koji se zove Behavior Management Policy (preskacem pasus "what to do" zato sto nije relevantan za ovu temu, idem odmah na

WHAT NOT TO DO

1) Corporal punishment: hitting, kicking, shacking, pinching, biting, grabbing, slapping or spanking or any other form of aggressive physical contact is not allowed under any circumstances

2) Deprivation of basic needs (food, clothing, shelter or bedding)

3) Confinement: isolate in a locked or lockable room is prohibited

4) Humiliation: harsh or degrading measures, either physically or verbally, (through sarcasm, taunting, teasing, or degradation) which would humiliate a child or undermine a child's self-respect is strictly prohibited

5) Threatening, swearing or screaming at a child is not permitted


CHILD ABUSE REPORTING POLICY

(ime vrtica) follows the Child and Family Services Act, which states that anyone dealing with children in professional relationship who suspect a child has been abused, whether suggested by the physical condition or from something the child says, is obliged to call Children's Aid for advice and then to follow that advice. This is a legal responsibility. Similarly, if a parent, staff or others, accuses a staff member of abuse, it is the duty of staff, student, or volunteer in the centre to report the accusation to the Children's Aid Society immediately and follow the instruction given.


Sve gore navedeno vazi i za roditelje, osim "spanking" (da lupis dete po guzi, sa preporukom i onih koji ga zagovaraju da ostane kao jedan od vaspitnih metoda, da se primenjuje samo za dangerous situation, vec sam u jednom prethodnom postu rekla) Dakle nije jos stavljeno van zakona, postojao je predlog mislim u Quebec, ne znam da li je prosao.

#34 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 13 November 2008 - 22:50

Da, ovaj naslov
"Ubijanje u pojam - kako to rade roditelji"
mi zvuci dobro.


I meni. Npr. imas zlocesto dijete koje se dere, vristi, ne spava, ne jede, itd. Sto bi ti konkretno ucinila u takvom slucaju i, a sto je kljucno, sto uopce znaci "ubijanje u pojam"? Ako moze neko konkretno pojasnjenje za nas gluplje. Hvala :ph34r:

#35 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 14 November 2008 - 07:30

I meni. Npr. imas zlocesto dijete koje se dere, vristi, ne spava, ne jede, itd. Sto bi ti konkretno ucinila u takvom slucaju i, a sto je kljucno, sto uopce znaci "ubijanje u pojam"? Ako moze neko konkretno pojasnjenje za nas gluplje. Hvala :ph34r:


"zlocesto dijete koje se dere, vristi, ne spava, ne jede" je posledica "ubijanja u pojam". Roditelj koji primeti kod deteta neki od tih simptoma "zločestosti" mora dobro da se zamisli i otkrije gde greši. Ako ne može sam valjalo bi mu da potraži pomoć stručnjaka.

Problem je što većina roditelja ne dozvoljava ni trunku mogućnosti da u nečemu greši, ali detetu od godinu, dve, tri mogu da pripišu krivicu, zločest.

#36 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 14 November 2008 - 10:02

I meni. Npr. imas zlocesto dijete koje se dere, vristi, ne spava, ne jede, itd. Sto bi ti konkretno ucinila u takvom slucaju i, a sto je kljucno, sto uopce znaci "ubijanje u pojam"? Ako moze neko konkretno pojasnjenje za nas gluplje. Hvala :)


Dete koje je takvo kakvo si opisala ima sigurno jako dobar razlog zasto je takvo. Prvo, vecina dece u nekom uzrastu su takva, velika vecina. Cak i kad kazes zlocest, ja nekako to shvatam kao tepanje :ph34r: Drugo, obicno situacija u kuci, roditelji i odnos prema deci navode decu da budu takva. Jer deca i dok ne pricaju odlicno kontaju odnose oko sebe i sve upijaju. Trece, potpisujem sve sto je @DIV rekao. Kad imas svoje dete sve ovo sto si navela, drugacije posmatras, i nalazis i uzroke i sprecavas posledice.

@honey

Super tekst. Nazalost ovde malo ko to cita. Eto igrom slucaja, opet imam i poznanicu koja cuva dete jedno. Pa i ona mi prica kako se roditelji bahato ponasaju. Ne u fizickom smislu, vise je to neko zanemarivanje ( za ceo dan, dete pojede jednu virslu, toliko se sete da ostave, a izuzetno su dobrostojeci). Ja sam se i raspitivala da li su jos dok je svekrva radila u drzavnim vrticima prijavljivali ovakve slucajeve i one gore ( pocepana odeca na detetu, a roditelji imucni, modrice) i rekla mi je da su zvali par puta al da se zavrsavalo na toj prici i nicemu.

#37 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 14 November 2008 - 20:45

Npr. imas zlocesto dijete koje se dere, vristi, ne spava, ne jede, itd. Sto bi ti konkretno ucinila u takvom slucaju


Nisam sigurna da sam dobro razumela sta hoces da pitas, ali posto nema postavljaca topika da ja probam.

Odgovor na ova konkretna pitanja bi daleko prevazisao mogucnosti ovog foruma. U nekoliko parenting books koje imam, imas citava poglavlja od po 20 i vise stranica sa savetima sta da se radi ako dete ne spava, ne jede itd. Moze da se desi da imas srece pa ti mnoga poglavlja nikad nece kao roditelju pritrebati, no nije zgoreg da se obavestis na vreme :)

Dakle ja cu ovde da probam malo uopstenije, sto iz mojeg sopstvenog, iskustva mojih prijatelja, kao i suve teorije da dam nekoliko tips za naporan ali rewarding posao roditeljstva

1. Naoruzaj se strpljenjem. Ovo definitivno nije sport za one sa "niskim paljenjem" i tankim zivcima.

2. Nisi jedini, mnogi su bili i bice u tvojoj kozi i ne postoji toliko zlocasto dete sa kojim se ne moze izaci na kraj (sve dok ne postane tinejdzer, ima jos nade :ph34r: )

3. Spremi arsenal metoda za svaku pojedinacnu situaciju. Ono sto ce da upali danas, sutra vise nece; ono sto vazi za dete A, ne pomaze kod deteta B; metod koji radi za dete od 3 godine, ni slucajno vise ne pomaze kad jednom navrsi 6.

4. Ne ocekuj savrsenstvo ni od sebe, ni od deteta. Nismo savrseni i kao takvi imamo nesavrsenu decu. Svako moze da ima los dan, da reaguje ostrije nego sto je mislio i neprimereno situaciji. Ako se to desi, nije kraj sveta. Izivini se i nauci dete da se izvini tebi ili drugima kada pogresi i da izvuce pouku iz situacije. Deci su potrebne godine da se nauce samokontroli i samodisciplini, pa ocekuj samo ono sto je odgovarajuce za njihov uzrast, suprotno dovodi samo do obostranih frustracija.

5. Imaj na umu da si ti taj koji je odrastao i "izaberi svoje bitke" kako se kaze. Ne pravi svaku situaciju gorom i vaznijom nego sto jeste. Znaci ako je vazno isteraj stvari nacistac, ali za sitnice nekad moras da zazmuris na jedno oko i just let it go. Ne budi control freak.

6. Ako dodje do toga da dete treba kazniti, opet kazni primereno njegovom uzrastu. npr za malu decu time out zna da bude neverovatno efikasno sredstvo, za stariju oduzimanje nekih privilegija.

7. Gradi dugorocne veze sa svojim detetom. Posto ces biti roditelj od rodjenja bebe, pa do kraja svoj zivota, planiraj unapred kakav ces odnos imati sa detetom i kada jednom odraste a ti ostaris. Hoce li te jednom mrzeti zbog odluka koje si donosio?

8. Imaj na umu da koliko god si dobar roditelj kad je dete malo, ono ce jednog dana da postane horrible teenager. Ipak gledaj da ne doprineses da to bude horror teeneger :D

9. Uzivaj u svojoj ulozi roditelja i raduj se vremenu provedenom sa svojom decom (ovo je trebalo pod broj 1, ali nek ostane sad ovako)

#38 Taurus

Taurus
  • Members
  • 40 posts

Posted 18 November 2008 - 08:26

(Ja sam stomatolog)
Ulaze mladji roditelji sa sincicem od oko 2.5 godine, mama ga drzi i kaze da su ga doveli da se "navikne" na zubara, da "nema strah kad poraste" itd. Ja se osmehujem i kazem da nije problem, mogu da budu tu i da sve gledaju (nije invazivna ni zastrasujuca intervencija, otac je pacijent).
Otac seda u stolicu, mama kaze, i dalje drzeci dete:
- Vidi, sad ce tvoj taja da dobije veeeliku bocu, ali je on jako hrabar i bice sve u redu....(nema ni nagovestaja da ce covek da dobije anesteziju).
Ja cutim, smeskam se i radim, na cega ona dalje nastavlja:
- A da si ga samo, sine, video kad je operisao umnjak, bio je OVAKO otecen i bilo je krvi na sve strane....(Dete pocinje da se migolji).
Tu ja ozbiljno kazem da je molim da ne govori takve stvari, na cega dama na tren zacuti, a njena prva sledeca recenica je:
- Vidi kako ti je taja pozeleneo.....(sto nije tacno, covek je vrlo smiren pacijent, a intervencija nije nista bolno).
Na cega je ja molim da izadje napolje, sto i cini, vidno nadurena.....

Ovakve i slicne price vidjam vise od 20 godina, kao i unistavanje dece u svakom zamislivom varijetetu, ali cu se sada ograniciti samo na ovu pricicu, kao stereotip onoga sto se redovno dogadja.....:ph34r:.

#39 Taurus

Taurus
  • Members
  • 40 posts

Posted 18 November 2008 - 08:32

....uvodni primer BESPOTREBNOG PLASENJA BABAROGOM UMOM.
to nicemu, ama bas nicemu korsinom detetu ne sluzi (ne stiti ga od realnih opasnosti!) a nanosi mu stetu (jer iskrivljava percepciju i pravi od prolaznice Ume - zlu tetu)....


Jok, plasenje mozda detetu ne koristi, ali izuzetno lepo pokriva roditelje koji nemaju nikakav uticaj ni autoritet, a moraju iza tudjeg (makar i Baba-Roginog) da se "sakriju". U Baba-Roge spadam i ja - "vodicu te kod zubara ako budes nevaljao", "ostavicu te ovde ako ne otvoris usta", "nemoj da doktoricu teras u qrac, dacu te Ciganima", "doktorica ce ti dati OVOLIKU bocu ako budes nevaljao", "sad cu zvati taju DA TE PREBIJE", itd. itd.

Edited by Taurus, 18 November 2008 - 08:32.


#40 tica2610

tica2610
  • Members
  • 832 posts

Posted 28 December 2008 - 01:46

Mojim matorcima, svojevremeno, hvala za svake batine i za sve "pretnje" koje sam doziveo.

#41 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 28 December 2008 - 02:40

Mojim matorcima, svojevremeno, hvala za svake batine i za sve "pretnje" koje sam doziveo.

Pokrenula sam ovu temu, ali neko vreme nisam bila na njoj.
Ovo me bas zanima.
Zasto tako pises ?
Zar ne mislis da bi bez tih batina i "pretnji" bio drugaciji, necu da baratam kategorijama bolji ili losiji, ali npr. dugaciji u nekim stvarima, a da bi to bilo bolje za tebe i ljude koji te okruzuju ?
Konacno, ako imas decu ili planiras da ih imas, hoces li ih vaspitavati kao sto su tvoji roditelji tebe :ph34r: ?
Ja se nadam da neces.

#42 tica2610

tica2610
  • Members
  • 832 posts

Posted 28 December 2008 - 12:12

@Uma

Pozdrav! :)

Evo ovako, ja se nadam da cu bas upravo tako vaspitati svoju decu (nemam ih jos uvek). Bez tih "pretnji" i batina ko zna kakav bih bio. Kao klinac krenuo da lazem (iz nekog razloga, povucen drustvom), krenuo da posecujem tadasnje igraonice (gde su se skupljali, da kazem kulturno, neki drugaciji ljudi), gurao makaze u uticnicu. Mojoj mami sam jednom (slovima i brojem :D ) napravio scenu u prodavnici (kakvu vidjam svakodnevno jer radim manje vise u sklopu jednog marketa) gde sam vristao kako hocu "nesto". Kada smo dosli kuci, "ubila je Boga u meni" (napomena: sve batine koje sam dobio su isle po dupetu, nikada po glavi, rukama, stomaku, ledjima...). Naravno uvek sam imao kao klinac svega u izobilju, ni u cemu se nije oskudevalo. Zar ne mislis da je to ultra ruzna slika i da ne postoji realna osnova da se nakon popustanja za "cokoladu" krene sa popustanjem za neke krupnije stvari? Mislim da bih definitivno bio drugaciji, na neku losiju stranu. Vremenom se odnos sa matorcima menjao i dostizao onu tacku gde postajemo drugovi, u pravom smislu te reci. Kakva sam osoba postao, necu komenarisati, ne volim u tom kontekstu da pricam o sebi... :D

Mislim da batine nisu nista strasno za decu. Naravno, zna se u kojim situacijama se primenjuje takva vaspitna mera. Nije nikako dobro ni zlostavljati dete i tuci ga za sve i svasta, pa posle "ogugla" na iste i tek onda ce se javiti problem. Ali, definitivno, za neke stvari je "batina iz Raja izasla". Isto vazi i za "tete, cike, baba roge" jer detetu mora da se usadi neka doza straha, da mu sputa radoznalost koja moze da mu naskodi, da ne kazem povredi u bukvalnom smislu te reci. Konstruktivna prica koja moze da traje koliko god, za neke stvari deci nikako ne ubija radoznalost koju po prirodi imaju....

Nadam se da o meni nisi stvorila sliku nekog mucenog detet, koje je poraslo u nesigurnog coveka... ili sta vec.... :ph34r:

#43 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 28 December 2008 - 13:33

Kada smo dosli kuci, "ubila je Boga u meni" (napomena: sve batine koje sam dobio su isle po dupetu, nikada po glavi, rukama, stomaku, ledjima...).



Vidi šta si napisao, pa se zamisli, to što te mama nije tukla npr. po glavi nije nikakvo opravdanje. Tukla te je.
Kad roditelj bije decu, to je dokaz njegove nemoći i ništa drugo.
I zar ne misliš da ne postoji 1000 drugih načina da se detetu nešto objasni, predoči, zabrani i sl. osim te "rajske" batine ?
Nadam se da si još mlad i da ne planiraš decu odmah, tako da ćeš imati vremena da koriguješ stavove.
Za dobrobit svoje dece.
Evo da ti preporučim neke knjige :
http://www.kreativni...drasle.php?e=71
Tomas Gordon, Umece roditeljstva - Kako podizati odgovornu decu

#44 tica2610

tica2610
  • Members
  • 832 posts

Posted 28 December 2008 - 14:31

Mislim da to po glavi ima i te kako veze. Od toga sto sam ja dobio po guzici, nista mi nije bilo. Malo bolelo, pa proslo, bez posledica.

Za batine sam rekao da su za neke krajnje situacije, gde ni jedna prica sigurno nece pomoci, ili ne moze da bude dovoljno brzo delotvorna. Osim price, batina ili "baba roga" voleo bih da cujem jos neki nacin.

Sto se tice neke literature, nisam citao, ali mislim da nije vaspitanje deteta postupanje po stivu iz neke knjige, nego je mnogo vise. A to vise ukljucuje pricu do beskraja i nazad za redovne situacije. Dozu straha sa "baba rogama" koja ce ga obuzdati za neke stvari, a kasnije taj isti strah samo moze da mu pomogne u zivotu. I krajnja mera je ta ista batina, kada jednostavno nema vremena za neku drugu prevenciju, ili kada bi svaka takva bila apsolutno nedelotvorna.

#45 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 28 December 2008 - 14:46

Mislim da to po glavi ima i te kako veze. Od toga sto sam ja dobio po guzici, nista mi nije bilo. Malo bolelo, pa proslo, bez posledica.

Ti to ne znaš, postoje posledice i "posledice".

I krajnja mera je ta ista batina, kada jednostavno nema vremena za neku drugu prevenciju,

Upravo ove i druge knjige uče tim "prevencijama", možda nekom malom intervenicijom od 2 minuta možeš da smiriš dete, a da ga ne "Ubjieš Boga u njemu", a to ti je kraće od batina.
Ja se povlačim iz ove diskusije, neka se uključe drugi, mislim da smo jedno drugom rekli šta mislimo, pa bi se samo dalje vrteli u krug.
Pozdrav

Edited by Uma, 28 December 2008 - 14:48.