Jump to content


Photo
- - - - -

Ubijanje u pojam - kako to rade roditelji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
138 replies to this topic

#1 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 31 October 2008 - 10:20

Na otvaranje ove teme inspirisao me jucerasnji dogadjaj. Setam Adom, a ispred mene :baba, majka i devojcica, od mozda 1, 5 -2 godine. Povezle su i kolica. Maloj se, ocito, ne hoda, htela bi da je voze, ali majka i baba nece.
Posto idem mnogo brze od njih pocinjem da ih sustizem, kad majka progovori :"Teta ce da te uzme !" :lol: :D (u prevodu, ako ne budes hodala teta ce da te uzme i odnese). To ponavlja 2 - 3 puta, a malena svaki put uplaseno ubrzava korak :) .
Ja joj pridjem i kazem joj da necu da je uzmem, na tu izjavu dobijem njen osmejak :D .
U tom trenutku i baba i majka povikase u glas, sve mi se pravdajuci : "Mi to govorimo samo zato da bi ona hodala !" :D :D
Tada mi je doslo da malu stvarno kidnapujem i odvedem je kuci :ph34r: .
Sta mislite koliko straha to dete pojede dnevno : tete, cike, vestice, duhovi, ocito da je plasenje deteta model po kome je ove dve krave :D "vaspitavaju", a dete je vec toliko uplaseno da slusa i naravno svaki put se traumira.
I u kakvu ce osobu izrasti - nesigurnu, uplasenu, bez samopouzdanja ... :)

#2 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 31 October 2008 - 16:16

Bas su neke kokoske :ph34r: . Ako su vec povezle ta kolica, dete se umorilo, u cemu je uopste problem? Bespotrebno traumiranje deteta i jos toliko malog, obicne glupace :)

Znam da mnogi roditelji plase decu slicnim izmisljenim pricama, zatim sa monstrumima, mrakom (pa se posle cude sto dete nece da zaspi bez upaljenog svetla).

E sad, kako dete pocinje da raste, iskrsavaju neke situacije koje nisu ni malo izmisljene i jesu za plasenje (pre svega za traumiranje nas roditelja).

Moja devojcica nema jos tri godine. Letos, kada je imala oko 2.5, takoreci preko noci je razvila naviku da bezi od mene kada se nalazimo na trotoaru ili bilo kom otvorenom prostoru. Nece ona bas da bezi na ulicu, nego se istrgne iz moje ruke i uhvati da trci ispred mene, zoves je da stane, ona nece, smeje se i jos brze trci, misli da je to neko zezanje. Kako mi kazu roditelji malo starije dece, svi prodju kroz taj neki perod. Sta uraditi? U tom dobu neke price "udarice te kola" ne piju vodu, oni nemaju pojma o cemu govoris. A onako mali i pokretljivi, jednog sekunda su pored tebe, sledeceg ih nema na vidiku. I tu mnogi roditelji opravdano ili ne pribegavaju toj prici "odvesce te neko od mame i tate" jer ne znaju sta drugo da rade.

Jednom prilikom, na mozda minut izgubila sam dete iz vida na jednom igralistu. Odjednom se napravila ogromna guzva, jer su deca iz obliznje skole pristizala sa sve roditeljima i uciteljma na obliznji teren za fudbal. Moje dete se spustilo niz tobogan, i odjednom je nema sa druge strane, niti igde u blizini. Mene vec pocinje da hvata panika, tek ona se pojavljuje sa sasvim drugog kraja, kad li je brze stigla...Tada sam cucnula na zemlju pored nje, uhvatila je za rucice i kazala joj ozbiljnim glasom da ne sme nigde da ide tako daleko, da ja ne mogu da je vidim i da mi nije kazala, jer moze neko da je odvede od mame. Ona se odmah uozbiljila. Da li sam preterala? Da li sam trebala nesto drugo da kazem? Moja prijateljica je izgubila oboje dece u Wonderland-u i samo ona i ko je bio u njenoj kozi zna kako joj je bilo dok je nisu preko razglasa pozvali da su deca pronadjena.

Da zakljucim, nazalost postoje situacije kada decu moramo da uplasimo. Raditi to na svakodnevnoj bazi za neke gluposti, moze da bude samo kontraproduktivno, dete ce ubrzo ukapirati da je zastrasivano bez razloga, pa vise nece da veruje ni kada mu govoris o realnim opasnostima, plus ce imati nepotrebne traume.

...............................
PS. Uma je izabrala odlican dan za ovu temu. Danas je dan za bezrazlosno plasenje. Happy Halloween :D

#3 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 31 October 2008 - 19:04

Sta mislite koliko straha to dete pojede dnevno : tete, cike, vestice, duhovi, ocito da je plasenje deteta model po kome je ove dve krave :ph34r: "vaspitavaju", a dete je vec toliko uplaseno da slusa i naravno svaki put se traumira.
I u kakvu ce osobu izrasti - nesigurnu, uplasenu, bez samopouzdanja ... :)

uh. pretera ga sad. ti si prisustvovala samo delicu tretmana tog deteta pa ne znash da li su do tada roditelji probali sve druge metode ubedjivanja. a propo tog nosanja/vozanja, chesto sam imala priliku da vidim decu koja su se toliko navikla da jednostavno nece da hodaju i roditelje popustljive koji ne znaju kako da se izbore sa tim ili im je mozda dechji plach jako zamoran pa idu linijom manjeg otpora. mozda je pokushaj zastrashivanja, and let's face it, svi smo to sretali i kod svojih roditelja, poslednji u nizu, a nekad i jedini koji moze da izazove zeljenu reakciju.

#4 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 31 October 2008 - 20:07

uh. pretera ga sad. ti si prisustvovala samo delicu tretmana tog deteta pa ne znash da li su do tada roditelji probali sve druge metode ubedjivanja. a propo tog nosanja/vozanja, chesto sam imala priliku da vidim decu koja su se toliko navikla da jednostavno nece da hodaju i roditelje popustljive koji ne znaju kako da se izbore sa tim ili im je mozda dechji plach jako zamoran pa idu linijom manjeg otpora. mozda je pokushaj zastrashivanja, and let's face it, svi smo to sretali i kod svojih roditelja, poslednji u nizu, a nekad i jedini koji moze da izazove zeljenu reakciju.


Nisam zamisljala ovako temu, nego da svako doda neku pricu koju je video.
Ali, evo, da repliciram.
Zamisli sebe u kozi dvogodisnjeg deteta i onom sto se nalazi u njegovoj glavici. A onda zamisli da te neko strasi tetom (ili cikom) koja je 3. puta veca od tebe i koju posmatras kao dzinovsku, pretecu osobu. Ovo je, kao sto sam primetila razradjena shema, kad dete nesto nece da radi, tu je zastrasivanje. Devojcica bi ubrzala korak, svaki put kad joj je majka rekla da cu je ja uzeti. Zar ne mislis da postoji 100 elegantnijih nacina da se postigne cilj, a pri tome dete to i ne oseti ?
Verovatno joj to rade kad nece da jede, da spava, da se obuce i sl.
Zastrasivati dete ili ne daj Boze udariti dete jeste odraz roditeljske nemoci, nema tu "malo po guzi", "to je za tvoje dobro" i sl.
To sto je toj majci i babi lakse da malu zastrase tetom, jer tako sa najmanje napora dobiju zeljeni efekat ih ne amnestira od odgovornosti i ne opravdava ovaj postupak. Uostalom pitaj kog god hoces decjeg psihologa da li je ovo OK model i videces sta ce ti odgovoriti.
Naravno i nazalost postoje mnogo izrazeniji modeli zastrasivanja i zlostavljanja dece, pa ti se ovo mozda cini bezalenim, ali nije tako.

Setih se Toma Sojera i one scene kad mu uvale da ofarba dugacku ogradu, Tomu je to smor, ali se pravi da uziva u tome, na kraju mu drugi decaci daju neke igrackice, sitnice, da bi sami mogli da farbaju, a Tom kulira. Ne znam zasto mi je ovo palo na pamet, mozda kao nacin da se nesto sto je samo po sebi dosadno il tesko malim trikom pretvori u primamljivo, cak toliko primamljivo da se deca nadmecu ko ce to da uradi i smatraju to dobitkom, nagradom, za koju su spermni i cak i da plate.

#5 mind the gap

mind the gap
  • Members
  • 10 posts

Posted 31 October 2008 - 20:31

mislim da roditelji nisu ni svesni kako sve to uticce na decu i ssta se odvija u njihovim glavama kada im tako kazzu...ukrassche te teta...strassno...sskola roditeljstba je neophodna...

#6 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 31 October 2008 - 22:39

Suština je naći pravu meru - deca ne treba da imaju nerazuman strah od nepoznatih, ali ne treba ni da im nerazumno veruju. Svi znamo kakvih bolesnika i kriminalaca ima.
Druga stvar je kada se nedostatak autoriteta nadomešta besmislenim pretnjama - to svakako nije dobro rešenje...

#7 headhunter

headhunter
  • Members
  • 6,691 posts

Posted 31 October 2008 - 23:06

Druga stvar je kada se nedostatak autoriteta nadomešta besmislenim pretnjama - to svakako nije dobro rešenje...

A i taj autoritet se stiče strpljenjem,pažnjom i razumevanjem,a ne na silu :ph34r:

#8 Kolbas

Kolbas
  • Members
  • 2,990 posts

Posted 31 October 2008 - 23:38

Na ovu temu ima dosta u ovoj knjizi...ja sam došao do nje slučajno i u pravo vreme...ako možete da je nabavite toplo preporučujem

#9 Uma

Uma
  • Banned
  • 3,320 posts

Posted 31 October 2008 - 23:53

Umece roditeljstva, Tomas Gordon
http://www.kreativni...php?e=72&c=D006
Kad smo vec kod knjiga, nisam je citala, ali sam od strucnjaka cula da je dobra, osim toga prevedena je i na srpski. Nazalost, malo je knjiga koje nas uce kako da budemo bolji roditelji, a da ih mozemo citati na nasem jeziku.

Edited by Uma, 01 November 2008 - 10:03.


#10 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 05 November 2008 - 16:32

Da, mogu samo da zamislim sta se u toj maloj glavi iskonstruisalo dok gleda tamo neku tetu koja ce da je otme :ph34r: Tuzno.
Mada,. na ovakve primere nailazimo svaki dan. Ja isto samu sebe uhvatim da kazem nesto sto definitivno ne prilici , pa se ujedem za jezik, ali opet ima toliko ludaka koji imaju decu i uopste ne znaju sta i kako rade toj deci. Od histericnih napada kada dete nesto lose uradi, jer se roditelj sam vise uplasi nego dete do prezasticivanja koja su opet neka druga krajnost.
Evo kad smo vec kod primera, navela bih slican.
Ovde gde radim, cesto srecem baku sa detetom. Po mojoj proceni, dete ima oko 3,5 god i nikad ga nisam videla van kolica. Da bih se uverila da je sve u redu s detetom, jednom prilikom sam i zapocela neobavezan razgovor, iz kojeg sam zakljucila da je dete hvala Bogu normalno, cak malo i razmazeno, ali je baki valjda lakse da on sedi samo u kolicima negpo da juri za njim :) Sta reci???!!!!Konkretan primer usporavanja prirodnog rasta i sazrevanja deteta.

#11 Friend of Peachy Carnahan

Friend of Peachy Carnahan
  • Banned
  • 18,085 posts

Posted 06 November 2008 - 19:26

Mislim da sam ovo već pričao, ali tema zaslužuje da repetiram:

Čekam autobus, na stanici baba sa klincem, klinac nekih 5-6 godina, neće da stoji pored babe, nego jurca okolo.
Baba: Dođi ovde, nemoj da trčiš, oznojićeš se...
Klinac: :D
Baba: Ako ne dođeš sad ću da kažem da te odvedu...
Klinac: :D
Baba: Evo sad ću da kažem ovom čiki (meni) da te odvede...
Klinac: :D
Baba: Gospodine, dođite molim vas...
Ja: :ph34r:
Klinac (prilazi babi i poluglasno): Baba, nemoj da zajebavaš nepoznate ljude na ulici!


:)

#12 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 07 November 2008 - 09:46

Mislim da sam ovo već pričao, ali tema zaslužuje da repetiram:

Čekam autobus, na stanici baba sa klincem, klinac nekih 5-6 godina, neće da stoji pored babe, nego jurca okolo.
Baba: Dođi ovde, nemoj da trčiš, oznojićeš se...
Klinac: :D
Baba: Ako ne dođeš sad ću da kažem da te odvedu...
Klinac: :D
Baba: Evo sad ću da kažem ovom čiki (meni) da te odvede...
Klinac: :D
Baba: Gospodine, dođite molim vas...
Ja: :)
Klinac (prilazi babi i poluglasno): Baba, nemoj da zajebavaš nepoznate ljude na ulici!


:D

:ph34r: Hahhahahaah. Jesi pricao si, ali je stvarno super klinac. Svaki put kad citam ja umrem od smeha:))

#13 PointTaken

PointTaken
  • Banned
  • 317 posts

Posted 10 November 2008 - 13:05

Ovde gde radim, cesto srecem baku sa detetom. Po mojoj proceni, dete ima oko 3,5 god i nikad ga nisam videla van kolica. Da bih se uverila da je sve u redu s detetom, jednom prilikom sam i zapocela neobavezan razgovor, iz kojeg sam zakljucila da je dete hvala Bogu normalno, cak malo i razmazeno, ali je baki valjda lakse da on sedi samo u kolicima negpo da juri za njim :ph34r: Sta reci???!!!

pa, reci da babe ne radjaju decu i to s razlogom. :)
stare su i ne mogu da jurcaju za razdraganim cedom...

@tema - ima svakakvih primera... ne volim plasenje dece... zivot ce ih dovoljno uplasiti, ne treba ih ubijati u pojam bespotrebno... roditelji bez ideje su mi bljak.

#14 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 10 November 2008 - 14:51

Klinac (prilazi babi i poluglasno): Baba, nemoj da zajebavaš nepoznate ljude na ulici!


HAHAHAHAHAHA, eto to se desava kad dijete mentalno preraste svoje odgojitelje



sto se teme tice, tako su moju generaciju plasili s ciganima, kao, ako nas vide na ulici, kidnapirat ce nas, pa smo bjezali od njih.


a ove dvije kokosi bi trebalo plasiti socijalnom sluzbom, malo za promjenu :ph34r:

#15 Dunadan

Dunadan
  • Members
  • 12,305 posts

Posted 10 November 2008 - 15:52

@tema - ima svakakvih primera... ne volim plasenje dece... zivot ce ih dovoljno uplasiti, ne treba ih ubijati u pojam bespotrebno... roditelji bez ideje su mi bljak.

nijedna zivotinja na svetu nece moci da opstane u svetu ukoliko ne nauchi da se boji. zashto svi strah tretiraju kao neshto negativno? strahom se postize oprez a oprez nam povecava adaptivnu sposobnost. nismo ni svesni koliko je nashe svakodnevno bivstvovanje prozeto nesvesnim oprezom uzrokovanim strahom. zastajemo na prelazima, ne naginjemo se sa prozora/terase, ne chachkamo shtekere metalnim makazama, ne bavimo se extremnim sportovima ako nam bash nije o glavu, drugim rechima: ne izazivamo djavola.
dete, s druge strane, ne zna shta je fizika i shta stvari poput gravitacije i kola u pokretu mogu da mu urade. dete koje je neposlushno (a ne znam koje to nije u dobi od npr. tri godine) nece prihvatiti roditeljsko: udarice te kola, pazi da ne padnesh, ne guraj prste u rupu za struju jer, shta je pad u detetovim ochima a da nije pad na guzu s visine od najvishe pola metra ili shta je udar kola, a tek shta je struja...
zato postoji strah. da ga strukturira i delom oblikuje kao shto ce ga oblikovati i ljubav, bes, paznja, harmonija whatevah.

primer:

ishla po Luku, bratovljevog klinca od shest godina da ga vodim na fudbalski trening, i poshto jako voli moju Chilu (terijerku) povela i nju. dodjem da ga pokupim od njegove bake, kad ono, i Sofija se sprema sa nama, klinka od 3 godine.
i tako ja krenem Lukom, Sofijom i Chilom na povocu. dodjem do raskrsnice gde nema semafora, userem se i odem na drugu stranu, malo zaobilazno, al barem ima semafor.
prolazimo trotoarom, mala trchi ispred mene, priblizavamo se raskrsnici, ja joj viknem da stane a ona namerno ubrza. pritom sam im omiljena tetka, slushaju me i sl. ali valjda im je shetnja napolju ravna egzotichnoj avanturi. i sad, ja trchim za njom, sa kuchetom koje vuche na jednu stranu, sa Lukom koji ostaje iza mene, a sve to da bih je stigla.
i shta ja da radim sa tim detetom? viknula sam na nju, nisam joj rekla nishta tipa: oces da poginesh (heh, tek je to koncept potpuno imaginaran za njih) vec neshto u stilu: kakav je to nachin? kad te zovem ima da stanesh itd. kaze mi kasnije Luka, ona ne slusha ni mamu ni drugu tetku vec samo tatu.
da ne spominjem zarku potrebu da nasred raskrsnice izvuche ruku iz moje.
svi smo sigurno chuli bar za 3 primera gde se majci dete otelo iz ruke i poginulo.

spram toga, malo straha ulivenog na pravim mestima obavlja posao bolje nego bilo koja druga vaspitna metoda jer ga svaka zivotinja razume.
ovi primeri jesu extremni, ali je takodje extremna i potreba da se navodjenjem njih eliminishe cela metoda kao losha.
a tek ovo pozivanje na socijalnu sluzbu. gde? u Srbiji? ovde ne mozes dozvati socijalnu sluzbu ni kad ochuh sistematski siluje pocerku pochev od njene 11 godine i na kraju joj sa njenih 16 godina i dete napravi pa svi zajedno zive srecno i bericetno.
i da li i najfunkcionalnija socijalna sluzba treba da intervenishe i kod najtrivijalnijih vaspitnih momenata? molim, i ti ces sutra imati dete pa ce neko sa strane biti ubedjen da ne radish posao kako treba zato shto si ga uskratio u nekoj sitnici. oce imati pravo da pozove socijalno?

Edited by Dunadan, 10 November 2008 - 15:56.