Jump to content


Photo

Sloboda medija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
14 replies to this topic

#1 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 22 October 2008 - 22:56

Sloboda medija: prvi Island, posljednji Turkmenistan

22.10.2008
Sabina Čabaravdić
Mir i demokratsko ozračje, a ne ekonomski razvoj, garanti su slobode, prije ostalih – slobode medija, glavni je zaključak koji proizilazi iz ovogodišnjeg izvještaja nevladine organizacije Reporteri bez granica za ovu godinu. Promatrači zbivanja u medijima širom svijeta ne vide veliki napredak u ovoj, u odnosu na prošlu godinu posebno u nekim zemljama bivšeg Sovjetskog saveza.

Ovogodišnji izvještaj Reportera bez granica nije obična tabela rezultata – više liči na analizu današnjih zbivanja u svijetu. Najvišom ocjenom u oblasti slobode medija ocijenjen je Island, na posljednjem mjestu je Turkmenistan, kojeg u stopu prate Sjeverna Koreja i Eritreja. Slovenija i BiH su ispred SAD, a Rusija i Bjelorusija pri samom dnu.


Interesantan je poredak država nastalih na području bivše Jugoslavije. Najbolje je plasirana Slovenija, 30. mjesto. Iza nje je odmah Bosna i Hercegovina, na 36.-om, Makedonija na 42.-om, Hrvatska na 45.-om, Crna Gora na 53.-em, Kosovo na 58.-om i posljednja Srbija na 64.-om mjestu.


Svi ovi primjeri jasno kazuju da sloboda medija nema nikakvih dodirnih tačaka s razvijenošću neke zemlje i njenim materijalnim blagostanjem. Za uspješnu i neovisnu medijsku kuću, s talentovanim kadrom, nije presudan novac, nego stabilno, mirno i demokratsko okruženje. Šefica deska za Evropu i postkomunističke zemlje u Reporterima bez granica, Elsa Vidal kaže:



"Kad je neka zemlja u ratu, njen je kompletan sistem destabiliziran, i u stanju odbrane, što naravno sužava prostor slobodnom mišljenju. Zemlje koje su siromašne mogu imati veoma visoke standarde slobode koja je dakle više povezana s mirom i stabilnošću."


Ona medjutim kaže kako mir sam po sebi nije garancija slobode medija. Veoma je važna želja i stremljenje ljudi, nešto poput pojačanog apetita za demokratijom.


"Ukoliko se demokratija "daje" ili "ukida", onda je to slaba osnova za izgradnju istinskog demokratskog društva."



Za primjer, Vidalova navodi Turkmenistan koji nije u ratu, ali ima ekstremno lošu reputaciju u oblasti slobode medija zbog autoritarne vlasti u toj zemlji.

Paralelno, niko izvana "ne pritišće" tu zemlju da promjeni išta u svom načinu, niti da pokrene ikakve reforme. Stanje pogoršava i licemjerje Zapada koji ne "proziva" turkmenistansko vodjstvo ni za kršenje osnovnih ljudskih prava samo zato što ovise od prirodnog plina kojim ta zemlja obiluje, a koji je zapadnoj Evropi izuzetno značajan energent.


U ovogodišnjem izvještaju Reportera bez granica, izuzmemo li Kanadu i Novi Zeland, prvih 20 zemalja na ljestvici medijskih sloboda su evropske. Nijedna od 27 članica Evropske unije, npr. nije ispod prvih 60, najlošije plasirana je Bugarska. Razlozi, prije ostalih, leže u nesposobnosti vlasti da se izbori s korupcijom i nasiljem. Francuska je na 35. mjestu i vodeća je evropska zemlja po broju policijskih i sudskih intervencija u novinarstvu.

Medijska sloboda u državama bivše Jugoslavije na istom je nivou kao i ona u zemljama EU, osim Srbije koja je ispod tih standarda.


LINK

Edited by shivaja, 23 October 2008 - 21:52.


#2 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 23 October 2008 - 10:15

LINK


Mnogo mi se dopalo da je Island na prvom mestu :ph34r:

Ali kada mediji nemaju pristupa nekim bankarskim malverzacijama ( a i ne zanima ih,
jerBo je materija komplikovana) a bore se za slobodu govora, a Jopet drzava ode pod
stechaj, ljudi od danas na sutra postadoshe socijalni slucaj Evrope ( a i drzava),
onda prosecan ,mali covek nema mnogo vajde od te slobode medija.

I ja sam do skora mislila da stvarno postoje slobodni i nezavisni mediji.
Ali ne postoje. Svaki medij ima nekog vlasnika, pa se konji vezuju kako i gde
gazda kaze.

Mene te statistike o slobodi govora u danasnje vreme podsecaju na one statistike
iz tenisa (moze i fuzbal) gde se broji godinama da li je neko tri puta uzastopce
dobio utakmicu sa 1:3 ili 2:3.

Slovenija je jako kritikovana zadnjih meseci bash zbog medija koji funkcionishu
kao u totalitarnim sistemima. Ne znam zasto su mediji u BiH (ili Hrvatskoj) u nekoj prednosti
od medija u Srbiji.Mozda u Bosni ili Hrvatskoj postoji istrazivacko novinarstvo?

Oni (Hrvati i Bosnaci) kazu da ne postoji.

Kakvi li su mediji na Kosovu? Mozda je Srbija bash zbog Kosova ovako gadno prosla
jer ti instituti za gubljenje vremena nisu josh pokapirali da je Kosovo nezavisna drzava.

Edited by Teja, 23 October 2008 - 10:23.


#3 iPhuck10

iPhuck10
  • Members
  • 18,742 posts

Posted 23 October 2008 - 21:29

@ Teja-Glede Islanda-nema to veze sa medijima, vec sa bankarskom tajnom.
I tako je svuda.

#4 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 27 October 2008 - 10:37

Mnogo mi se dopalo da je Island na prvom mestu :ph34r:

Ali kada mediji nemaju pristupa nekim bankarskim malverzacijama ( a i ne zanima ih,
jerBo je materija komplikovana) a bore se za slobodu govora, a Jopet drzava ode pod
stechaj, ljudi od danas na sutra postadoshe socijalni slucaj Evrope ( a i drzava),
onda prosecan ,mali covek nema mnogo vajde od te slobode medija.

I ja sam do skora mislila da stvarno postoje slobodni i nezavisni mediji.
Ali ne postoje. Svaki medij ima nekog vlasnika, pa se konji vezuju kako i gde
gazda kaze.

Mene te statistike o slobodi govora u danasnje vreme podsecaju na one statistike
iz tenisa (moze i fuzbal) gde se broji godinama da li je neko tri puta uzastopce
dobio utakmicu sa 1:3 ili 2:3.

Slovenija je jako kritikovana zadnjih meseci bash zbog medija koji funkcionishu
kao u totalitarnim sistemima. Ne znam zasto su mediji u BiH (ili Hrvatskoj) u nekoj prednosti
od medija u Srbiji.Mozda u Bosni ili Hrvatskoj postoji istrazivacko novinarstvo?

Oni (Hrvati i Bosnaci) kazu da ne postoji.

Kakvi li su mediji na Kosovu? Mozda je Srbija bash zbog Kosova ovako gadno prosla
jer ti instituti za gubljenje vremena nisu josh pokapirali da je Kosovo nezavisna drzava.

Pominjanje Islanda u ovom kontekstu (sloboda medija-bankrot banaka) je u isto vreme odlican primer zamene teza. Nije islandski car go zato sto su to objavili mediji. U nekim zemljama, kao sto je na primer ona sa 64. mesta, mediji niukada nece objaviti da je car go, a on ce u medjuvremenu nastampati malo para, malo ce rebalansirati budzet i kvit posla.
Zato u takvim zemljama, kao sto je ona na 64. mestu i nema slobodnih medija. U takvim zemljama malo ubijaju novinare, malo im podmecu bombe pod pendzere, malo im prete, malo ukidaju nepodobne medije.
Ja bih se mogao zakleti da na malom Islandu ima vise medija koji su kriticki orijentisani prema golom caru nego nego u svim zemljama od 64. mesta pa do zadnjeg zajedno. I zato je mali Island zauzeo prvo mesto na tabeli.
Tzv istrazivacko novinarstvo nije mera slobode medija. Tzv istrazivacko novinarstvo je naknadna pamet koja nam govori ono sto u stvari svi znamo.
Dakle, ja da se pitam, ona zemlja sa 64. mesta bi trebala biti daleko gore rangirana. U njoj ne postoji ni jedan medij koji je kriticki orijentisan prema rezimu ( ne racunajuci par internet portala sa veoma ogranicenim uticajem ), odnosno postoje samo rezimski mediji u kojima je samocenzura glavni oblik delovanja. Zbog samocenzure ( a bogami i cenzure ), imamo nadrealnu situaciju da su preko 50% dnevnih vesti pisane u buducem vremenu, od toga preko 90% headlines (odrzace se, nece se odrzati, poskupece, posetice, nece poskupeti...itd, itd). Cista orvelovstina.

#5 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 27 October 2008 - 10:41

Pominjanje Islanda u ovom kontekstu (sloboda medija-bankrot banaka) je u isto vreme odlican primer zamene teza. Nije islandski car go zato sto su to objavili mediji. U nekim zemljama, kao sto je na primer ona sa 64. mesta, mediji niukada nece objaviti da je car go, a on ce u medjuvremenu nastampati malo para, malo ce rebalansirati budzet i kvit posla.
Zato u takvim zemljama, kao sto je ona na 64. mestu i nema slobodnih medija. U takvim zemljama malo ubijaju novinare, malo im podmecu bombe pod pendzere, malo im prete, malo ukidaju nepodobne medije.
Ja bih se mogao zakleti da na malom Islandu ima vise medija koji su kriticki orijentisani prema golom caru nego nego u svim zemljama od 64. mesta pa do zadnjeg zajedno. I zato je mali Island zauzeo prvo mesto na tabeli.
Tzv istrazivacko novinarstvo nije mera slobode medija. Tzv istrazivacko novinarstvo je naknadna pamet koja nam govori ono sto u stvari svi znamo.
Dakle, ja da se pitam, ona zemlja sa 64. mesta bi trebala biti daleko gore rangirana. U njoj ne postoji ni jedan medij koji je kriticki orijentisan prema rezimu ( ne racunajuci par internet portala sa veoma ogranicenim uticajem ), odnosno postoje samo rezimski mediji u kojima je samocenzura glavni oblik delovanja. Zbog samocenzure ( a bogami i cenzure ), imamo nadrealnu situaciju da su preko 50% dnevnih vesti pisane u buducem vremenu, od toga preko 90% headlines (odrzace se, nece se odrzati, poskupece, posetice, nece poskupeti...itd, itd). Cista orvelovstina.



Potpisujem. I nista ne dodajem niti oduzimam.

#6 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 27 October 2008 - 11:22

U čemu se ogleda nesloboda medija u Srbiji? I ko medijima uskraćuje slobodu?
Koja su zakonska ograničenja ostvarenju slobode medija?
Ima li zabrane rada medija, zabrane pojedinih brojeva, tekstova, emisija, autora?
Kako se ponaša dršava, a kako bi trebalo da se ponaša u slučajevima ograničavanja slobode izveštavanja ili izražavanja mišljenja?
Šta čine sami novinare na afirmaciji značaja slobodne reči?

Mnogo pitanja ima o kojima se moše pričati, čak i o previše slobode koju pojedini mediji uzimaju.
I, meni se čini, da se ipak nešto menja nabolje, barem kada je država u pitanju, mnogo toga mediji treba sami da učine, sloboda se ne dobija nego se osvaja.

#7 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 27 October 2008 - 11:54

U čemu se ogleda nesloboda medija u Srbiji? I ko medijima uskraćuje slobodu?
Koja su zakonska ograničenja ostvarenju slobode medija?
Ima li zabrane rada medija, zabrane pojedinih brojeva, tekstova, emisija, autora?
Kako se ponaša dršava, a kako bi trebalo da se ponaša u slučajevima ograničavanja slobode izveštavanja ili izražavanja mišljenja?
Šta čine sami novinare na afirmaciji značaja slobodne reči?

Mnogo pitanja ima o kojima se moše pričati, čak i o previše slobode koju pojedini mediji uzimaju.
I, meni se čini, da se ipak nešto menja nabolje, barem kada je država u pitanju, mnogo toga mediji treba sami da učine, sloboda se ne dobija nego se osvaja.


Slažem se. U tom smislu, prvi korak ka objektivnost i nezavisnosti medija bi bila njihova ekonomska nezavisnost od uticaja tajkuna koji se reklamiraju preko tih medija. Isti ti tajkuni vode politiku ove zemlje preko političara koji ispunjavaju njihove želje i onda imamo situaciju da su samo pojedini projekti (!) jedina ostrva medijske slobode u Srbiji.
Na delu je postpetooktobarska ekonomska zavisnost medija od tajkuna i kriminalaca. Time se obesmišljava brutalno zatvaranje medija koje je bilo karakteristično za '90- e.

#8 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 27 October 2008 - 12:37

Slažem se. U tom smislu, prvi korak ka objektivnost i nezavisnosti medija bi bila njihova ekonomska nezavisnost od uticaja tajkuna koji se reklamiraju preko tih medija. Isti ti tajkuni vode politiku ove zemlje preko političara koji ispunjavaju njihove želje i onda imamo situaciju da su samo pojedini projekti (!) jedina ostrva medijske slobode u Srbiji.
Na delu je postpetooktobarska ekonomska zavisnost medija od tajkuna i kriminalaca. Time se obesmišljava brutalno zatvaranje medija koje je bilo karakteristično za '90- e.


Ko će medijima obezbediti ekonomsku nezavisnost. Jedino što ima smisla je da se sami oslobode, a to mogu jedino uz mnogo teškog rada. Novinarstvo podrazumeva znanje, hrabrost, osećaj za značaj teme, osećaj za potrebe društva. Nagrada u vidu društvenog ugleda, uticaja i dobre plate dolazi kasnije. Ovako, svi bi bili sjajni novinari i urednici ali im neko ne da, uvek je kriv neko drugi. I to neko onako bezimen. Što neko nema bar toliko hrabrosti i časti da kaže ne da mi Pera tajkun, ili Pera mafijaš, ili Pera političar da pišem (pričam). Čini mi se da je i novinarima lakše da se žale nego da rade. Što bi se oni razlikovali od nas drugih.

#9 Sandman

Sandman
  • Members
  • 1,484 posts

Posted 27 October 2008 - 12:52

Mnogo mi se dopalo da je Island na prvom mestu :ph34r:

Ali kada mediji nemaju pristupa nekim bankarskim malverzacijama ( a i ne zanima ih,
jerBo je materija komplikovana) a bore se za slobodu govora, a Jopet drzava ode pod
stechaj, ljudi od danas na sutra postadoshe socijalni slucaj Evrope ( a i drzava),
onda prosecan ,mali covek nema mnogo vajde od te slobode medija.

I ja sam do skora mislila da stvarno postoje slobodni i nezavisni mediji.
Ali ne postoje. Svaki medij ima nekog vlasnika, pa se konji vezuju kako i gde
gazda kaze.

Mene te statistike o slobodi govora u danasnje vreme podsecaju na one statistike
iz tenisa (moze i fuzbal) gde se broji godinama da li je neko tri puta uzastopce
dobio utakmicu sa 1:3 ili 2:3.

Slovenija je jako kritikovana zadnjih meseci bash zbog medija koji funkcionishu
kao u totalitarnim sistemima. Ne znam zasto su mediji u BiH (ili Hrvatskoj) u nekoj prednosti
od medija u Srbiji.Mozda u Bosni ili Hrvatskoj postoji istrazivacko novinarstvo?

Oni (Hrvati i Bosnaci) kazu da ne postoji.

Kakvi li su mediji na Kosovu? Mozda je Srbija bash zbog Kosova ovako gadno prosla
jer ti instituti za gubljenje vremena nisu josh pokapirali da je Kosovo nezavisna drzava.



Sloboda medija: prvi Island, posljednji Turkmenistan

22.10.2008
Sabina Čabaravdić
Mir i demokratsko ozračje, a ne ekonomski razvoj, garanti su slobode, prije ostalih – slobode medija, glavni je zaključak koji proizilazi iz ovogodišnjeg izvještaja nevladine organizacije Reporteri bez granica za ovu godinu. Promatrači zbivanja u medijima širom svijeta ne vide veliki napredak u ovoj, u odnosu na prošlu godinu posebno u nekim zemljama bivšeg Sovjetskog saveza.

Ovogodišnji izvještaj Reportera bez granica nije obična tabela rezultata – više liči na analizu današnjih zbivanja u svijetu. Najvišom ocjenom u oblasti slobode medija ocijenjen je Island, na posljednjem mjestu je Turkmenistan, kojeg u stopu prate Sjeverna Koreja i Eritreja. Slovenija i BiH su ispred SAD, a Rusija i Bjelorusija pri samom dnu.


Interesantan je poredak država nastalih na području bivše Jugoslavije. Najbolje je plasirana Slovenija, 30. mjesto. Iza nje je odmah Bosna i Hercegovina, na 36.-om, Makedonija na 42.-om, Hrvatska na 45.-om, Crna Gora na 53.-em, Kosovo na 58.-om i posljednja Srbija na 64.-om mjestu.

Teja, zasto ne procitas kompletan post pre nego sto odgovoris? Jerbo ovaj "instiut za gubljenje vremena" je ipak nasao vreme da pokapira to sto ti mislis da nisu!

bibi

#10 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 27 October 2008 - 13:04

U čemu se ogleda nesloboda medija u Srbiji? I ko medijima uskraćuje slobodu?
Koja su zakonska ograničenja ostvarenju slobode medija?
Ima li zabrane rada medija, zabrane pojedinih brojeva, tekstova, emisija, autora?
Kako se ponaša dršava, a kako bi trebalo da se ponaša u slučajevima ograničavanja slobode izveštavanja ili izražavanja mišljenja?
Šta čine sami novinare na afirmaciji značaja slobodne reči?

Mnogo pitanja ima o kojima se moše pričati, čak i o previše slobode koju pojedini mediji uzimaju.
I, meni se čini, da se ipak nešto menja nabolje, barem kada je država u pitanju, mnogo toga mediji treba sami da učine, sloboda se ne dobija nego se osvaja.

U Srbiji nesloboda medija pocinje od clana 50 Ustava, a koji glasi :
"

Svako je slobodan da bez odobrenja, na način predvidjen zakonom, osniva novine i druga sredstva javnog obaveštavanja.

Televizijske i radio-stanice osnivaju se u skladu sa zakonom.

U Republici Srbiji nema cenzure. Nadležni sud može sprečiti širenje informacija i ideja putem sredstava javnog obaveštavanja

samo ako je to u demokratskom društvu neophodno radi sprečavanja pozivanja na nasilno rušenje Ustavom utvrdjenog porekta

ili narušavanje teritorijalnog integriteta Republike Srbije, sprečavanja propagiranja rata ili podstrekavanja na neposredno nasilje

ili radi sprečavanja zagovaranja rasne, nacionalne ili verske mržnje, kojim se podstiče na diskriminaciju, neprijateljstvo ili nasilje.

Ostvarivanje prava na ispravku neistinite, nepotpune ili netačno prenete informacije kojom je povredjeno nečije pravo ili interes

i prava na odgovor na objavljenu informaciju uredjuje se zakonom."



Na prvi pogled je sve to divno i krasno da cak i maleni Island sa prvog mesta samo moze da sanja o ovakvom ustavnom clanu. Medjutim, ako nema cenzure, onda nema ni cenzorskog organa, dakle nema drzavne institucije koja bi se bavila cenzurom. U nedostatku takve institucije, kao i u ostalim slucajevima kada nedostaje institucionalni uticaj, cenzura se obavlja vaninstitucionalno. Zbog takve situacije je sasvim moguce da u dnevnim listovima na naslovnoj strani bude slika odsecene ljudske glave, a da u isto vreme nema nikakvih informacija o veoma bitnim pitanjima, kao sto je na primer zastita covekove okoline i da nema sanse da se na naslovnoj strani pojavi slika zagadjivaca koji sistematski truje sve nas.

Sto se tice zabrane medija, u Srbiji nema potrebe za takvom merom, jednostavno zato sto ne postoje antirezimski mediji. Poslednji zabranjeni medij je bio BKTV, koji je tolerisan sve do momenta kada je njegov uticaj presao granice "dozvoljenog", a to i nije bilo tako davno. U isto vreme, kao sto sam vec rekao gore, bilo je ubistava i pokusaja ubistava novinara, kao i "preuzimanja" nepodobnih medija (Studio B), i kada se sve to skocka, dobijamo upravo onakvu medijsku sliku kakvu i imamo : simulaciju slobode govora bez ikakve sustinske kritike bilo cega, pa cak i najbeznacajnijeg umetnickog dela, a kamo li politike koju vodi drzava.
Naveo bih i dva primera iz mrske nam SFRJ, koja je u medijskom smislu bila daleko slobodnija od njene danasnje naslednice :
1. Bese nekakav kviz sredinom sedamdesetih proslog veka, a kvizovi su tada bili veoma popularni, i jedna od disciplina u kojoj su se ucesnici takmicili bese vestina kritike. Na stafelaj su stavili umetnicku sliku koja je nazvana "Beli kvadrat na beloj pozadini", nekog tada poznatog slikara, zaboravio sam ime, dok se u sustini radilo o praznom belom komadu papira na belom slikarskom platnu, i jedna ekipa je imala zadatak da hvali tu sliku, a druga da je kritikuje. Obe ekipe su imale isto vreme za svoju kritiku, a ziri je odlucivao koja ekipa je bolje odradila zadatak.
Ne znam zasto mi je ovo palo na pamet, ali mi se cini sasvim nemoguce da bi se danas na bilo kom mediju mogalo organizovati nesto slicno , a da predmet kritike bude , na primer neka uloga Bjelogrlic Dragana u nekoj najnovijoj tropadeznoj seriji.
2. Sa uvodjenjem samoupravljanja u SFRJ, bilo je dosta novinskih clanaka koji su se kriticki osvrtali na taj drzavni eksperiment, tako da nije bilo nemoguce u to doba naci naslov :"Samoupravljanje ?" . Akcenat je na onom znaku pitanja koji citaocu sugerise ozbiljnu analizu tog projekta. Danas su naslovi takodje puni znakova pitanja, ali ovoga puta sa nesto drugacijom konotacijom : "Poskupljuje struja ?" ili "Fijat u Zatavi ?" i slicno, gde se ne nudi nikakva analiza vec se radi o cistoj spekulaciji, odnosno gde se sasvim obesmisljava jedna novinarska forma sazdana od tog jednog jedinog znaka pitanja na kraju naslova.

Edited by Patapije Polupitomi, 27 October 2008 - 13:11.


#11 Unbeliever

Unbeliever
  • Members
  • 8,920 posts

Posted 27 October 2008 - 14:37

Kakvi li su mediji na Kosovu? Mozda je Srbija bash zbog Kosova ovako gadno prosla
jer ti instituti za gubljenje vremena nisu josh pokapirali da je Kosovo nezavisna drzava.


ajd nemoj da lupas onako, a la Teja na svakom topicu. jasno pise tu da je Kosovo na 58-om a Srbija na 64-om mestu. dakle, odvojeno, to jest, nisu zajedno.

citaj nesto pre nego sto lupas sledeci put.

Edited by Unbeliever, 27 October 2008 - 14:38.


#12 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 27 October 2008 - 16:01

Pominjanje Islanda u ovom kontekstu (sloboda medija-bankrot banaka) je u isto vreme odlican primer zamene teza. Nije islandski car go zato sto su to objavili mediji. U nekim zemljama, kao sto je na primer ona sa 64. mesta, mediji niukada nece objaviti da je car go, a on ce u medjuvremenu nastampati malo para, malo ce rebalansirati budzet i kvit posla.
Zato u takvim zemljama, kao sto je ona na 64. mestu i nema slobodnih medija. U takvim zemljama malo ubijaju novinare, malo im podmecu bombe pod pendzere, malo im prete, malo ukidaju nepodobne medije.
Ja bih se mogao zakleti da na malom Islandu ima vise medija koji su kriticki orijentisani prema golom caru nego nego u svim zemljama od 64. mesta pa do zadnjeg zajedno. I zato je mali Island zauzeo prvo mesto na tabeli.
Tzv istrazivacko novinarstvo nije mera slobode medija. Tzv istrazivacko novinarstvo je naknadna pamet koja nam govori ono sto u stvari svi znamo.
Dakle, ja da se pitam, ona zemlja sa 64. mesta bi trebala biti daleko gore rangirana. U njoj ne postoji ni jedan medij koji je kriticki orijentisan prema rezimu ( ne racunajuci par internet portala sa veoma ogranicenim uticajem ), odnosno postoje samo rezimski mediji u kojima je samocenzura glavni oblik delovanja. Zbog samocenzure ( a bogami i cenzure ), imamo nadrealnu situaciju da su preko 50% dnevnih vesti pisane u buducem vremenu, od toga preko 90% headlines (odrzace se, nece se odrzati, poskupece, posetice, nece poskupeti...itd, itd). Cista orvelovstina.


e, samo mi reci koji su ti slobodni portali... mozes i na pp, ako smeta.

#13 Patapije Polupitomi

Patapije Polupitomi
  • Members
  • 865 posts

Posted 27 October 2008 - 18:10

e, samo mi reci koji su ti slobodni portali... mozes i na pp, ako smeta.

Ne znam zasto pitas mene koji su slobodni portali :ph34r: ? Ja sam samo govorio o medijima koji su kriticki orijentisani prema rezimu i nasao da takvi ne postoje, tj da su svi srbijanski mediji domoljubno rezimski izuzev par internet portala sa zanemarljivim uticajem.

#14 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 27 October 2008 - 18:16

Ne znam zasto pitas mene koji su slobodni portali :ph34r: ? Ja sam samo govorio o medijima koji su kriticki orijentisani prema rezimu i nasao da takvi ne postoje, tj da su svi srbijanski mediji domoljubno rezimski izuzev par internet portala sa zanemarljivim uticajem.


pa ne razumem cemu se cudis . samo pitam koji su to srpski portali na kojima se kritikuje rezim???
osim onih najnovijih e-novina. mislim, koji portali ?

#15 kapetanm

kapetanm
  • Members
  • 3,153 posts

Posted 27 October 2008 - 22:00

Ne znam zasto pitas mene koji su slobodni portali :ph34r: ? Ja sam samo govorio o medijima koji su kriticki orijentisani prema rezimu i nasao da takvi ne postoje, tj da su svi srbijanski mediji domoljubno rezimski izuzev par internet portala sa zanemarljivim uticajem.

A čekaj, da li su mediji koji su kritički orijentisani prema režimu samim tim slobodni ? Ne bih tu stavljao znak jednakosti