Jump to content


Photo
- - - - -

Tepanje


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
38 replies to this topic

#31 sakilikiki

sakilikiki
  • Members
  • 239 posts

Posted 24 July 2009 - 21:27

Mogu.

#32 milica_na_kvadrat

milica_na_kvadrat
  • Members
  • 151 posts

Posted 24 July 2009 - 22:03

Mogu.


Mogu naravno, ali ja i mački i keru tepam, pa što ne bih detetu koje volim, bilo mome ili tuđem, to ne znači da treba non-stop tepati, ali postoje situacije kada tepanje prija kako roditelju, tako bogami i detetu. Imam dva odrasla sina koji od rođenja govore dva jezika, sada obojica govore po četiri jezika, tepala sam im u svakoj prilici kada sam mislila da je to potrebno, ili kada sam poželela, progovorili su sa nepunih godinu dana, obojica, sa dve godine već im ni R nije bio problem, i tepala sam im, ama baš, ali sve u normalnim granicama i u određenim situacijama.

#33 sakilikiki

sakilikiki
  • Members
  • 239 posts

Posted 26 July 2009 - 21:00

Dobro sve to stoji, ja nisam mislila na to tepanje.Ali dobro...

#34 milica_na_kvadrat

milica_na_kvadrat
  • Members
  • 151 posts

Posted 26 July 2009 - 22:48

Dobro sve to stoji, ja nisam mislila na to tepanje.Ali dobro...


Ma razumela sam ja tebe potpuno, i baš sam tepala, ono: majo moje majeno, lubi mama maju juku da ne boji, i sigurna sam sa pedeset i kusur godina da ne grešim, momci su mi fala bogu zdravi i pravi, nisu mamini sinovi ni maze, imaju zdrave veze, uspešni svaki u svom poslu, ama baš, govorim samo o tepanju u određenim prilikama i u određenim "količinama"

#35 drmomir

drmomir
  • Members
  • 7 posts

Posted 31 July 2009 - 13:46

Ma razumela sam ja tebe potpuno, i baš sam tepala, ono: majo moje majeno, lubi mama maju juku da ne boji, i sigurna sam sa pedeset i kusur godina da ne grešim, momci su mi fala bogu zdravi i pravi, nisu mamini sinovi ni maze, imaju zdrave veze, uspešni svaki u svom poslu, ama baš, govorim samo o tepanju u određenim prilikama i u određenim "količinama"


У свему треба имати меру, па наравно и у тепању детету. Приметио сам да родитељи беба то чине често да би добили неку повратну реакцију, осмех најчешће. Наравно велико је задовољство гледати бебу како ти се смешка, спокојан си, знаш да је срећна и то те чини још срећнијим. Међутим пуно, пуно пута сам измамио широк осмех своје бебе не испустивши ни један извитоперени тон, не направивши никакву "смешну" гримасу (а некима то никако не иде). Бебама није ни смешно ни забавно оно што је и нама. Довољно би било да је само позовем по имену, чак и да прокоментаришем било шта, нешто са тв-а нпр, гледајући је у очи и обраћајући се баш њој. Израз задовољства на лицу мог детета (6 месеци) све говори после тога иако ништа не разуме. Готово се никад неће насмејати на уврнуте звуке и претварање гласова р у л, или л у ј у речима (Ста лади ова сјатка бебица? и сл.) Наравно ово је лично искуство, нека се свако својој беби обрати како мисли да треба, али мислим да је најважнија пажња, близина и смиреност у тону. Тепањем (неко би реко кревељењем) се не постиже ништа значајније.

#36 honey

honey
  • Members
  • 1,277 posts

Posted 31 July 2009 - 14:44

morala sam da proverim u recniku Matice srpske sta je to "tepanje". Prvo znacenje je taj "bebeci jezik", a dalje da je to "nadevanje reci odmila, nezno govoriti nekome". U ovom prvom znacenju - nikada nisam tepala deci, u drugom - is sve snage. Tepanje je i mazenje, "gladjenje" s ljubavlju :ph34r:. I to sam radila.

Ovako radim i ja: bebeci jezik ne; nezan govor uvek.
A o bebecem govoru, tepanju i biVenju sto kaze Idemo, evo za vas pesmice:

When me prayers were poorly said
Who tucked me in me widdle bed
And spanked me till me ass was red,

Me Mudder!

Who took me from me cozy cot
And put me on the ice cold pot
And made me pee when I could not,

Me Mudder!

And when the morning light would come
And in me crib me dribbled some
Who wiped me tiny widdle bum,

Me Mudder!

Who would me hair so neatly part
And hug me gently to her heart
Who sometimes squeezed me till me fart,

Me Mudder!

Who looked at me with eyebrows knit
And nearly have a king size fit
When in me Sunday pants me shit,

Me Mudder!

When at night her bed did squeak
Me raised me head to have a peek
Who yelled at me to go to sleep,

Me Fadder!

#37 milica_na_kvadrat

milica_na_kvadrat
  • Members
  • 151 posts

Posted 01 August 2009 - 00:03

У свему треба имати меру, па наравно и у тепању детету. Приметио сам да родитељи беба то чине често да би добили неку повратну реакцију, осмех најчешће. Наравно велико је задовољство гледати бебу како ти се смешка, спокојан си, знаш да је срећна и то те чини још срећнијим. Међутим пуно, пуно пута сам измамио широк осмех своје бебе не испустивши ни један извитоперени тон, не направивши никакву "смешну" гримасу (а некима то никако не иде). Бебама није ни смешно ни забавно оно што је и нама. Довољно би било да је само позовем по имену, чак и да прокоментаришем било шта, нешто са тв-а нпр, гледајући је у очи и обраћајући се баш њој. Израз задовољства на лицу мог детета (6 месеци) све говори после тога иако ништа не разуме. Готово се никад неће насмејати на уврнуте звуке и претварање гласова р у л, или л у ј у речима (Ста лади ова сјатка бебица? и сл.) Наравно ово је лично искуство, нека се свако својој беби обрати како мисли да треба, али мислим да је најважнија пажња, близина и смиреност у тону. Тепањем (неко би реко кревељењем) се не постиже ништа значајније.


Potpuno se slažem sa tobom po pitanju kreveljenja i sličnih gluposti, mislim samo da detetu treba pružiti bezgraničnu ljubav i podršku, ma u kom uzrastu bilo i sve će nam kao roditeljima biti oprošteno, čak i ako nam to ne priznaju. Moji momci su odrasli, stvarno odrasli, ali i dan-danas mi je drago čuti kako pričaju svojim prijateljima-prijateljicama, kako sam ih mazila, pazila i zvala ih ĐORĐE, mislim 'nako iz čista mira, a bili su već "veliki" i sve su razumeli i tečno govorili maternji jezik. I dan-danas umem da ih mazim nekim zaboravljenim rečima, vidim da im to prija, pa su i svoje devojke "privoleli" da prihvate taj moj "bebeći" govor kada želim da im kažem indirektno da ih volim i da su mi sve u životu.
Pre neki dan mi je bila u poseti cura od mlađeg sina i onako s'vrata počela: ja bih baš volela da vi mene mazite i zezate onako kao vaše sinove, baš mi to prija, nigde to ne vidim i ne čujem, eee, pa baš smo se i izmazile i ludirale do besvesti.

#38 mrd

mrd
  • Members
  • 18,143 posts

Posted 01 August 2009 - 03:26

Potpuno se slažem sa tobom po pitanju kreveljenja i sličnih gluposti, mislim samo da detetu treba pružiti bezgraničnu ljubav i podršku, ma u kom uzrastu bilo i sve će nam kao roditeljima biti oprošteno, čak i ako nam to ne priznaju. Moji momci su odrasli, stvarno odrasli, ali i dan-danas mi je drago čuti kako pričaju svojim prijateljima-prijateljicama, kako sam ih mazila, pazila i zvala ih ĐORĐE, mislim 'nako iz čista mira, a bili su već "veliki" i sve su razumeli i tečno govorili maternji jezik. I dan-danas umem da ih mazim nekim zaboravljenim rečima, vidim da im to prija, pa su i svoje devojke "privoleli" da prihvate taj moj "bebeći" govor kada želim da im kažem indirektno da ih volim i da su mi sve u životu.
Pre neki dan mi je bila u poseti cura od mlađeg sina i onako s'vrata počela: ja bih baš volela da vi mene mazite i zezate onako kao vaše sinove, baš mi to prija, nigde to ne vidim i ne čujem, eee, pa baš smo se i izmazile i ludirale do besvesti.

Pa valjda svi mi volimo kad nas maze, ili kad se mazimo.
Decu treba maziti, kad god je moguce. Posle nece hteti da trpe.

#39 milica_na_kvadrat

milica_na_kvadrat
  • Members
  • 151 posts

Posted 15 August 2009 - 23:52

Pa valjda svi mi volimo kad nas maze, ili kad se mazimo.
Decu treba maziti, kad god je moguce. Posle nece hteti da trpe.


Danas mi bila u poseti rođaka sa klincem od 4.g. malac divan, lep, pametan. Kuvala ja ručak a on se stalno oko mene vrzma, te šta kuvam, te kad će biti gotovo, te da mu pričam priče. Mati se raspričala sa mojim i svojim mužem, ja ne znam kud da se denem pre, dal' da kuvam, dal' da sa dečkom razgovaram, kad mi je dosadilo da balansiram na više strana, okrenem se malcu i reknem mu: "znas sta bebo jedna nelalala, ako oma ne odes da se Sigras u avliju, nema ruckica, nema kolaca, nema niiiiiiiiiiiistaaaaaaa, mola teta sve da poladi a ti mi samo smetas"
Posle pola sata malac uljudno kuca na vrata i pita: " jel teto, a oces ti da budes velika kao i ja i pocnes lepo da govolis, al da mi plvo das da jedem, mlogo sam ble gladan". Roditelji zbunjeni, juuuu, pa njihov lepi pametni sinak počeo da "tepa", a do malopre govorio sasvim razgovetno, a malac će: "umem ja mama da govorim kako treba, ali ova teta me baš lepo zabavila, pa eto, da joj uzvratim" :ph34r: