Jump to content


Photo
- - - - -

Udruzenje prevodilaca Srbije


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
80 replies to this topic

#76 M. Fury

M. Fury
  • Members
  • 587 posts

Posted 20 February 2009 - 22:28

Hm... u vreme kada sam ja upisivao fakultet, školarina za samofinansirajuće je bila oko 350 DEM, posle toga čak i nešto niža, pa nije ni čudo što je sve bilo manje ili više zastarelo. Ako se ne varam, sada su u pitanju drastično veći iznosi, grupa za engleski je među većim, ako ne i najveća, a tehnika (projektori, laptopovi, etc.) je nikad jeftinija; tako da lično mislim da apsolutno nema nikakvog opravdanja za takvu situaciju. Ali kao što rekoh, šta je tu je. :ph34r:

#77 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 20 February 2009 - 22:42

Hm... u vreme kada sam ja upisivao fakultet, školarina za samofinansirajuće je bila oko 350 DEM, posle toga čak i nešto niža, pa nije ni čudo što je sve bilo manje ili više zastarelo. Ako se ne varam, sada su u pitanju drastično veći iznosi, grupa za engleski je među većim, ako ne i najveća, a tehnika (projektori, laptopovi, etc.) je nikad jeftinija; tako da lično mislim da apsolutno nema nikakvog opravdanja za takvu situaciju. Ali kao što rekoh, šta je tu je. :ph34r:



I couldn't agree more. Vaso, jesi li i ti kolega mozda? Otkud tolika obavestenost o situaciji? :)

#78 DJ_Vasa

DJ_Vasa
  • Members
  • 7,769 posts

Posted 20 February 2009 - 22:45

Hm... u vreme kada sam ja upisivao fakultet, školarina za samofinansirajuće je bila oko 350 DEM, posle toga čak i nešto niža, pa nije ni čudo što je sve bilo manje ili više zastarelo. Ako se ne varam, sada su u pitanju drastično veći iznosi, grupa za engleski je među većim, ako ne i najveća, a tehnika (projektori, laptopovi, etc.) je nikad jeftinija; tako da lično mislim da apsolutno nema nikakvog opravdanja za takvu situaciju. Ali kao što rekoh, šta je tu je. :ph34r:

Za sve si u pravu, ali dozvoli da prenesem dve priče sa fakulteta:

Priča br. 1
Neka studentska organizacija je pre 4-5 godina katedri poklonila DVD. Jedna od bivših šefica katedre, poznata po tome što je odlično obavljala svoj posao i puno učinila za katedru i studente još je istog dana tražila od fakulteta ormar za TV i DVD i neko postolje kako bi stajali u učionici. Šefica je tražila od ekonoma i tehničke službe da joj se to obezbedi, ali i dalje ništa. Kada je završila (drugi) mandat, u kancelariji joj je i dalje stajala gomila pisama upravi fakulteta u kojima moli za obično postolje. DVD i danas skuplja prašinu u prostorijama katedre, a bivša šefica nema nameru da se do penzije više kandiduje za istu poziciju.

Priča br.2
Dešava se na jednoj drugoj katedri. Profesorka traži da joj se omogući da koristi Power Point (laptop i prateća oprema). Laptop, naravno, nije dostupan posle 15h, kada ona drži nastavu. Profesorka donosi svoj laptop, ali nema na čemu da prikazuje prezentaciju. Profesorka traži grafoskop, koji joj jedva daju. Grafoskopu ne radi sijalica i profesorka traži da joj se zameni sijalica ili dodeli drugi grafoskop. Opet se javlja problem radnog vremena, nedostatka sijalica i sl. Profesorka diže ruke i vraća se kredi i tabli, često od sopstvenog novca kopira handoute za studente.

Edit:

I couldn't agree more. Vaso, jesi li i ti kolega mozda? Otkud tolika obavestenost o situaciji? smile.gif


Jesam, ali sam završio nešto ranije od vas, pa ne verujem da se znamo iz čuvene Piramide ili M&M-a. Prvu priču sam čuo direktno od bivše šefice (koja nije bila docent za vreme mojih studija), a poznajem ljude sa anglistike.

Edited by DJ_Vasa, 20 February 2009 - 22:52.


#79 Golubica

Golubica
  • Members
  • 3,253 posts

Posted 20 February 2009 - 23:15

Cula sam i ja par slicnih prica. Evo jedne od pre nedelju dana, kad si vec pomenuo kopiranje. Profesorka o kojoj govorim uvek daje gomilu hendauta na svojim predavanjima. Ostavila je sve potrebno za predavanje da se kopira na romanistici, i naravno, prvo, nije bilo spremno na vreme, a drugo, kopije su bile toliko lose, da se jedva moglo bilo sta procitati. I zena lepo na pauzi, u najblizu kopirnicu, sama iskopira i plati sta je trebalo i donese nam materijal.

#80 Jimmy Page

Jimmy Page
  • Members
  • 9 posts

Posted 30 September 2009 - 17:34

smem li da pitam zasto je fonetika bitna za strucni profil jednog filologa? ako neko ne ume da izgovori to ne znaci da ne ume da misli, nauci zancenja, i radi odlicne prevode.


Наравно да је битна. Забога, ако си филолог, конкретно англиста, треба да бриљираш на сваком пољу и да будеш супериоран у осносу на оне који нису филолози. Мене би био блам кад не бих умео да изговорим правилно неке гласове у енглеском језику (као што 80% наших филолога с англистике не уме), па да ме неко са стране исправи.
То је као кад стоматолог има видљиво покварене зубе и ништа не предузима поводом тога.

#81 M. Fury

M. Fury
  • Members
  • 587 posts

Posted 01 October 2009 - 10:31

Sve zavisi čime se neko bavi. Npr. ako neko radi samo pismeno prevođenje, potpuno je svejedno kakav mu je izgovor. :ph34r: