Jump to content


Photo
- - - - -

Paprika


  • Please log in to reply
316 replies to this topic

#286 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 20 August 2016 - 16:22

Kod punjenog povrća, svih tih stuffed veggies ima more varijacija i sve je dopušteno. U gastronomskoj podjeli na pet velikih svjetskih kuhinja (kineska (koja se opet dijeli na pet velikih kineskih kulinarskih škola), indijska, meksička, sredozemna/bliskoistočna, te oceanske kuhinje) skoro sve imaju široku lepezu raznih punjenih povrća ili mesa. Dovoljno je reći Gefilte Fisch, sarma / sarmale (koju svojata cijeli Balkan), dolmades (riječ je porijeklom turska, no u samoj Turskoj, kao i na Balkanu se udomaćio yaprak), turski mantı (koji u Afganistanu prelazi u ukusniju varijantu zvanu mantu), sogan dolma (s rižom, naravno), belgijski (flamanski) zapečeni paradajzi punjeni kozicama, s majonezom, čuveni gruzinski hinkali, mislim da čak i Finci imaju neko zamumuljeno jelo od gljiva, teško izgovorljivog imena.

Općenito, a govorim iz iskustva, u jela koja se ne dinstaju ne ide riža. Za to postoji čisto ekonomski razlog - vrijeme pripreme.

S vremenom se jelovnici modificiraju. U punjene lignje se danas stavlja riža, dok se nekad fila sastojala isključivo od sasjeckanih krakova, te smjese od starog kruha, maslinovog ulja i peršina.

I sva su dobra!

@mama_mia

Uzgred, mozes suve paprike da napunis i prebrancem, pa da zapeces. ;)


  • 0

#287 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 20 August 2016 - 18:26

 

Općenito, a govorim iz iskustva, u jela koja se ne dinstaju ne ide riža. Za to postoji čisto ekonomski razlog - vrijeme pripreme.

 

 evo kako je bilo, saznala sam, znaci prvo se proprzi luk, ubaci se riza isto se proprzi, promesa,

posle se isecka persun biber u to i pune se paprike pa u rernu...mozda se to zove dinstanje u rerni obzirom da je posuda pokrivena a ne otvorena

 

 

 

 

 

 

 

@mama_mia

Uzgred, mozes suve paprike da napunis i prebrancem, pa da zapeces. ;)

 

 

suve paprike to mislis na one crvene stisnute?

 

ma to je komplikovano

 

ali jela sam bas te suve punjene orasima, sve isto kao da je meso, znaci luk ovo ono, dosta bibera i orasi, normalno mleveni,

mislila sam da necu ni da probam takvu gadost ali jesam, bilo je odlicno...ipak sama ne bih pravila, nije dotle doslo


  • 0

#288 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 20 August 2016 - 19:12

 evo kako je bilo, saznala sam, znaci prvo se proprzi luk, ubaci se riza isto se proprzi, promesa,

posle se isecka persun biber u to i pune se paprike pa u rernu...mozda se to zove dinstanje u rerni obzirom da je posuda pokrivena a ne otvorena

 

 

 

 

 

 

 

 

 

suve paprike to mislis na one crvene stisnute?

 

ma to je komplikovano

 

ali jela sam bas te suve punjene orasima, sve isto kao da je meso, znaci luk ovo ono, dosta bibera i orasi, normalno mleveni,

mislila sam da necu ni da probam takvu gadost ali jesam, bilo je odlicno...ipak sama ne bih pravila, nije dotle doslo

Probaj, neces se pokajati ;)


  • 0

#289 zoran59

zoran59
  • Members
  • 10,124 posts

Posted 20 August 2016 - 23:50

Evo, samo da pokazem lepoticu:

 

Malopre secem papriku, a u njoj - jos jedna. K'o ruske babuske.

Onako lepa i mlada.

Sve se pitam je li protiv Zenevske konvencije da secem i tu mladu - mislim da decu nije dozvoljeno likvidirati... :D

 

Snapshot_20160820_1_zpshi5oltvp.jpg


  • 0

#290 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 21 August 2016 - 10:35

 evo kako je bilo, saznala sam, znaci prvo se proprzi luk, ubaci se riza isto se proprzi, promesa,

posle se isecka persun biber u to i pune se paprike pa u rernu...mozda se to zove dinstanje u rerni obzirom da je posuda pokrivena a ne otvorena

 

suve paprike to mislis na one crvene stisnute?

 

ma to je komplikovano

 

ali jela sam bas te suve punjene orasima, sve isto kao da je meso, znaci luk ovo ono, dosta bibera i orasi, normalno mleveni,

mislila sam da necu ni da probam takvu gadost ali jesam, bilo je odlicno...ipak sama ne bih pravila, nije dotle doslo

 

Evo savjet za lagan, izuzetno ukusan i jeftin ručak, koji je jednostavno prirediti, a usto si ga mogu priuštiti i vegetarijanci. Recept je izvorno bugarski (i spravljao sam ga dvjema bugarkama (cum laude)):

Чушки със сирене, ili paprike punjene sirom. Sirene je polutvrdi sir iz 'paca' najsličniji grčkoj feti, jako popularan u BG. Štoviše, po evropskim tržnicama prodaju grčku i bugarsku 'fetu'.

 

10 crvenih 'rog' paprika, izdubljenih i očišćenih od sjemenki

35 dag bugarske fete (sirene) - može i grčka feta

3 jaja

šalica jogurta

puno sitno isjeckanog peršina

žlica pirea od paradajza

sol i papar, po ukusu

3 žlice ulja

 

Sir, jogurt, paradajz, peršin i jaja izmiješati (propasirati viljuškom), posoliti i time puniti paprike. Punjene paprike slagati u nauljeni glineni lonac, posuti krupno mljevenim crnim biberom. Peći 45 minuta u pećnici zagrijanoj na 180 °C, eventualno podliti vodom.


  • 2

#291 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 21 August 2016 - 17:33

Evo savjet za lagan, izuzetno ukusan i jeftin ručak, koji je jednostavno prirediti, a usto si ga mogu priuštiti i vegetarijanci. Recept je izvorno bugarski (i spravljao sam ga dvjema bugarkama (cum laude)):

Чушки със сирене, ili paprike punjene sirom. Sirene je polutvrdi sir iz 'paca' najsličniji grčkoj feti, jako popularan u BG. Štoviše, po evropskim tržnicama prodaju grčku i bugarsku 'fetu'.

 

Mnogo ti hvala! Ja jako volim paprike punjene sirom. Uvek se obradujem kad me neko ponudi. 


  • 1

#292 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 August 2016 - 01:08

Evo savjet za lagan, izuzetno ukusan i jeftin ručak, koji je jednostavno prirediti, a usto si ga mogu priuštiti i vegetarijanci. Recept je izvorno bugarski (i spravljao sam ga dvjema bugarkama (cum laude)):

Чушки със сирене, ili paprike punjene sirom. Sirene je polutvrdi sir iz 'paca' najsličniji grčkoj feti, jako popularan u BG. Štoviše, po evropskim tržnicama prodaju grčku i bugarsku 'fetu'.

 

10 crvenih 'rog' paprika, izdubljenih i očišćenih od sjemenki

35 dag bugarske fete (sirene) - može i grčka feta

3 jaja

šalica jogurta

puno sitno isjeckanog peršina

žlica pirea od paradajza

sol i papar, po ukusu

3 žlice ulja

 

Sir, jogurt, paradajz, peršin i jaja izmiješati (propasirati viljuškom), posoliti i time puniti paprike. Punjene paprike slagati u nauljeni glineni lonac, posuti krupno mljevenim crnim biberom. Peći 45 minuta u pećnici zagrijanoj na 180 °C, eventualno podliti vodom.

:+1:

 

А, момчето - nisi stavio мајчину душицу, vulgarni 'thimes', iliti kombinaciju zacina - 'шарена сол' / изсушена чубрицасминдух, сладки и/или люти чушки от пипер, печена царевица, печени тиквени семки, сол, понякога и дива мащерка /? 

 

To, ocigledno, nisu bile prave Bugarke!

;)

 

 

 

PS.

Ja sebi zimi cesto pripremim ljute suve paprike (crvene) punjene ribancem, a leti paprike punjene pecurkama.

 

...


Edited by Kinik, 22 August 2016 - 01:11.

  • 3

#293 ironside

ironside
  • Members
  • 3,781 posts

Posted 22 August 2016 - 11:14

Mnogo ti hvala! Ja jako volim paprike punjene sirom. Uvek se obradujem kad me neko ponudi. 

 

Blagodarim! Inače, u brzini sam izostavio činjenicu da u Bxl-u najčešće koristim brojne sireve iz game tursko-njemačkog megakoncerna Gazi. Vrijedi probati kozju 'fetu'. Imaju i kajmak, ali to nije ono na što smo mi navikli. Jest da ih smatraju konfekcijom, ali dobra je to konfekcija.

 

:+1:

 

А, момчето - nisi stavio мајчину душицу, vulgarni 'thimes', iliti kombinaciju zacina - 'шарена сол' / изсушена чубрицасминдух, сладки и/или люти чушки от пипер, печена царевица, печени тиквени семки, сол, понякога и дива мащерка /? 

 

To, ocigledno, nisu bile prave Bugarke!

;)

 

attachicon.gifcuski s sirene 1 .jpg

 

attachicon.gifcuski s sirene 2 .jpg

 

PS.

Ja sebi zimi cesto pripremim ljute suve paprike (crvene) punjene ribancem, a leti paprike punjene pecurkama.

 

...

 

Eh, ti! Čim sam postao te vražje čuški, počeo sam čekati kad će netko primijetiti da sam izostavio čubricu; razlog za to je kako danak godinama (lagano 'lapim), tako i činjenice da je to izvan Balkana (a posebno u zap. Evropi) prilično nepoznata biljčica. Cминдух ili grčko sijeno (fenugreek) je izvorno mediteranski začin, koji je postao ludo popularan u Indiji i nema curryja bez njega. Mislim da specifični miris i slatkoću crvenih rog paprika ne treba daviti vrlo jakim, u osnovi orijentalnim začinima. Majčina dušica je naravno uvijek dobrodošla. Za печени тиквени семки, nisam ih ni uzeo u razmatranje - moram isprobati. Za kukuruz i paprike imam neke ideje, prvo da se odužim meksikanskoj gastronomiji.

 

Inače, gospodje su baš prave Bugarke (od jedne sam nedavno naručio i dobio produkte od ružinih latica - kondimente, ne kozmetiku), ali previše pristojne i gospodske, da bi me upozoravale (ili prekorile) zbog nedosljednosti.


  • 0

#294 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 August 2016 - 11:35

Blagodarim! Inače, u brzini sam izostavio činjenicu da u Bxl-u najčešće koristim brojne sireve iz game tursko-njemačkog megakoncerna Gazi. Vrijedi probati kozju 'fetu'. Imaju i kajmak, ali to nije ono na što smo mi navikli. Jest da ih smatraju konfekcijom, ali dobra je to konfekcija.

 

Kozji sir obozavam! U blizini imam najopskrbljeniju prodavnicu sira i raznih delikatesa na Zapadnoj obali. Kod njih se petkom posle podne mogu probati sjajne kombinacije sira i vina. Well, kod njih kupujem jedan kozji ali bas cu da pogledam ovo sto kazes jer kozja feta je sigurno malo meksa od ovog tvrdog kozjeg. Odlicno za punjenje. U samoposluzi sam pre neki dan videla divne paprike, mislim da je uvoz iz Makedonije. Crvene su, onako lepo duge i upakovane po dve u kesici. Zaista si me inspirisao da napravim pokusaj.


  • 0

#295 Kinik

Kinik
  • Members
  • 43,426 posts

Posted 22 August 2016 - 14:34

...

 

... eh, ti! Čim sam postao te vražje čuški, počeo sam čekati kad će netko primijetiti da sam izostavio čubricu; razlog za to je kako danak godinama (lagano 'lapim), tako i činjenice da je to izvan Balkana (a posebno u zap. Evropi) prilično nepoznata biljčica. Cминдух ili grčko sijeno (fenugreek) je izvorno mediteranski začin, koji je postao ludo popularan u Indiji i nema curryja bez njega. Mislim da specifični miris i slatkoću crvenih rog paprika ne treba daviti vrlo jakim, u osnovi orijentalnim začinima. Majčina dušica je naravno uvijek dobrodošla. Za печени тиквени семки, nisam ih ni uzeo u razmatranje - moram isprobati. Za kukuruz i paprike imam neke ideje, prvo da se odužim meksikanskoj gastronomiji.

... inače, gospodje su baš prave Bugarke (od jedne sam nedavno naručio i dobio produkte od ružinih latica - kondimente, ne kozmetiku), ali previše pristojne i gospodske, da bi me upozoravale (ili prekorile) zbog nedosljednosti ...

 

 

Imao sam koleginicu (Bugarku) koja mi je redovno iz Sofije donosila suve biljne zacine.

Ja sam se na to navikao i trosio do mile volje.

 

Sto se tice 'mirisa ruze', izvinjavam se ali to je za mene  :puke: .

Samo kad se setim kad mi neko uvalio 'slatko od ruzinih latica' - to je, izvinjavam se - smrdelo i skripalo na zubima, da sam otrcao u WC. Nista nikad ruza, no 'genuine bulgarian perfume' u onim drvenim rezbarenim futrolicama, no cvece, ni 'ruzina vodica', ni istocnjacki zacini, ni lokum. Opet neki kolega iz Makedonije je umeo da donese lokum, pa sam mu rekao - niposto sa ruzinim smekom! Moze samo mastika, bergamot, limun. Sa mastikom je bio najbolji.

 

Sto se tice sira - mi smo (nekada) u inostranstvu redovno kupovali bugarski sir ... u kantama od 5 kg.

Kasnije se malo prolagodili, pa kockaste kutije od 1,5 kg.

 

Opet kad je u pitanju 'шарена сол' i pecene semenke bundeve - bice da sluzi kao neko 'orasasto punilo'?

 

A po siru i po povrtarstvu Bugari su svetski majstori.

Jeo sam probao neki njihov domaci kozji sir - francuski mu nisu ravni!

 

PS.

Nasmejah se Sajberki oko 'dve paprike u pakovanju'.

Znam da je swejska mnogo skupa, ali nije daleko Olandija sa svojim povrtarima.

Ovde tih crvenih paprika ima - kao trave.

 

...


  • 0

#296 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 August 2016 - 14:46

...

 

 

PS.

Nasmejah se Sajberki oko 'dve paprike u pakovanju'.

Znam da je swejska mnogo skupa, ali nije daleko Olandija sa svojim povrtarima.

Ovde tih crvenih paprika ima - kao trave.

 

...

 

Pa svi [mi] se tako smeju kad dodju u goste. Cudno ljudima ovo nase na komad.  

A ja, kad naidje tura neceg dobrog, kupim vise kesica i napravim gozbu. :D

 

Imala sam svetsku bakalnicu, nema cega nije bilo iz celog sveta. Pa sve jos na tacni komadici na pr. voca i povrca da mozes da probas pre nego sto kupis. I kupovalo se na kilogram. No zatvorise jer su srusili citavu tu ulicu (pesacka zona) pa prave neko moderno shoping ludilo koje ce da proradi tek 2018. Ovaj sto prodaje sir i delikatese se spasao jer je iza prvog coska odatle pa ga nije zakacilo ovo gradjevinsko ludilo. I ribarnica mi ostala citava. 

 

However, ponuda je sada pravo izobilje voca i povrca (ima svega) u odnosu na pre jedno 20+ godina. Tada je bilo em oskudno em skupo. Cena hrane je od kad smo usli u EU veoma pala, neke stvari i 50% jeftinije (prema nekim tabelama).


  • 0

#297 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 22 August 2016 - 16:08

neke postove ne treba chitati gladan


  • 0

#298 Honey Badger

Honey Badger
  • Members
  • 7,643 posts

Posted 22 August 2016 - 16:49

Pa svi [mi] se tako smeju kad dodju u goste. Cudno ljudima ovo nase na komad.  

A ja, kad naidje tura neceg dobrog, kupim vise kesica i napravim gozbu. :D

 

Imala sam svetsku bakalnicu, nema cega nije bilo iz celog sveta. Pa sve jos na tacni komadici na pr. voca i povrca da mozes da probas pre nego sto kupis. I kupovalo se na kilogram. No zatvorise jer su srusili citavu tu ulicu (pesacka zona) pa prave neko moderno shoping ludilo koje ce da proradi tek 2018. Ovaj sto prodaje sir i delikatese se spasao jer je iza prvog coska odatle pa ga nije zakacilo ovo gradjevinsko ludilo. I ribarnica mi ostala citava. 

 

However, ponuda je sada pravo izobilje voca i povrca (ima svega) u odnosu na pre jedno 20+ godina. Tada je bilo em oskudno em skupo. Cena hrane je od kad smo usli u EU veoma pala, neke stvari i 50% jeftinije (prema nekim tabelama).

 

Prosle godine sam bio u Stockholmu par dana i zacudilo me koliko je hrana skuplja u odnosu na London. Mogu misliti kako je bilo prije ulaska u EU.


  • 0

#299 kronostime

kronostime
  • Banned
  • 27,590 posts

Posted 22 August 2016 - 16:51

Honey Badgere - ovi su gori od veverica  :lol+:


  • 0

#300 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 22 August 2016 - 17:42

Prosle godine sam bio u Stockholmu par dana i zacudilo me koliko je hrana skuplja u odnosu na London. Mogu misliti kako je bilo prije ulaska u EU.

 

Primera radi, posto je topik o paprikama, paprike su bas i bile jedno od prvih "iznenadjenja". Jos ja dosla iz Nemacke a tamo bilo i jeftino i izbor bio ogroman (na frankfurtski aerodrom je tada svakodnevno sletalo oko 20-ak aviona sa vocem i povrcem iz Turske a u Svedsku jok). To je bas bio kontrast veliki. Secam se u jednoj samisci oko 90 kruna/kg (oko 9 evra) one holandske. Bilo samo njih pocetkom 90-ih. Danas su te holandske duplo jeftinije. Ali danas imas izbor raznih vrsta paprika i papricica. Mislim da su holandske najjefitnije i dosta se koriste u pravljenju hrane. One dve lepe u kesici koje sam pomenula kostaju oko 2-3 evra. Koliko bi onda kilogram mogao biti? Bas sam radoznala. Paradajz nekad bio samo svedski iz staklenika. Skroz bezukusan. Danas u mojoj samisci ima sigurno jedno desetak vrsta paradajza (uvoz) i imaju ukus. I tako sve u tom stilu redom. 

 

Jeste hrana skuplja u poredjenju sa nekim drugim zemljama (u Norveskoj je jos skuplja) ali kad to stavis u svedski kontekst onda hrana ispadne najjetinija stavka, nista strasno. Po stockholmskim predgradjima (gde mahom zive stranci) ima jos jefitnije hrane; isto u Göteborgu. Ti tamo verovatno nisi zalazio. 

 

Pre EU smo imali dva lanca samoposluga. Kad su se ukinule regulative trzista kako je to eksplodiralo! Kad krenuse samiske da se otvaraju a izbor da ne verujes! Danas ima sta ti dusa pozeli. Ovi mladi danas sve to uzimaju zdravo za gotovo, misle to tako vazda bilo. Isto kao sto ne mogu da zamisle kako smo mi odrasli bez mobilnih i preziveli. :D  


  • 0