Jump to content


Photo
- - - - -

Paprika


  • Please log in to reply
316 replies to this topic

#16 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 21 September 2008 - 10:40

jeste, al iz tog džaka posle možeš da baciš sve ono što je u sredini i ne vidi se kod kupovine, tako da te paprika u džakovima košta ko svetog petra kajgana. :ph34r:
  • 0

#17 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 21 September 2008 - 10:43

Slazem se, pogotovu ako kupujes na Kvantasu.
  • 0

#18 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 30 September 2008 - 21:57

Prvi put za 30 godina - nisam pekla paprike. Na nashoj pijaci je ponuda slaba kao nikada pre. 1 kg = 80-100 din po kutiji od cca 20 kg: prvi, gornji red su jos 'Boze pomozi", onaj ispod i ostalie paprike - katastrofa. 2 sata sam provela na pijaci i vratila se kuci bez paprike. Osecam se bash shugavo i zbunjeno. Paprika mi je jedina ostala od nekadashnjih zimnica, sve ostlo sam prestala da spreman na klasican nacin jer mora da se dodaje konzervans, umesto klasicne zimnice, odlazem povrce u zamrzivac. Sve osim paprike.
Napravila sam samo 2 male teglice omiljene salate moga sina, ima potrebu za ljutim a ljuce od ovoga nema:
1 kg najljucih mogucih paprika - kupujem one tanke pa dugacke oko 15 cm, ima ih u zutoj, zelenoj i crvenoj boji + obavezno par hirurskih rukavica da bi se ruke zastitile od kapsicina, to je ono ljuto u paprici. Elem, potreban je tanak i ostar noz i drvena daska....kad se naoruzate navedenim arsenalom, pocinje seckanje paprike na kolutice, sa sve semenkama, kolutici moraju da budu jako, jako tanki. Kad se isecka ceo kilogram a to znaci posel 2 sata seckanje uz cesto pitanje "sta mi je ovo trebalo?", pocinje slaganje kolutica u teglu: red kolutica debljine 1 cm pa red kristal secera, pa kolutici pa sve do vrha tegle. Od gore se stavi tanjiric i to treba da prenoci. Ujutru, cela stvar se svede na pola tegle jer se secer istopi. Onda se to sve prespe u manju teglu, dobro zatvori i - gotovo. Ovo je recept iz jednog bukurestabskog hotela. "Kolutici" se serviraju u malim posudama i kolicinama uz pecenja, dovoljna je kafena kasicica kolutica da i najtvrdokorniji ljubitel ljutog pocne da se znoji. Salata nije za svakoga. Nakon vishegodisnjeg iskustva a povladjujuci ukusu jedinog muskog u kuci, malo sam promenila osnovni recept: napravim presolac od vode, sirceta i malo ulja i nalijem teglu u kojoj sam dobro pritisnula kolutice tako da je potrebno vrlo malo presolca.

Zao mi je sto se patlidzan spominje u tako omalovazavajucem tonu, kao neka prishipetlja uz papriku. Mislim da je to greska, patlidzan je izuzetno zdravo povrce (mislim da ima mnogo joda) koje se moze pripremati na mnogo nacina.

Definitivno, necu uspeti da napishem ma i 1 post a da ga ne edituje, vec mi to ide na zivce!
Dakle: htela sam samo da navedem jedno svoje iskustvo koje moze da pomogne baksuzima koji ove jeseni nece praviti ajvar: kupicu dobar fabricki ajvar i malo cu ga doraditi: mnogo belog luka proprziti na puno ulja pa dodati kupovni ajvar i uprziti ga kao i domaci, kad postane kremast - gotovo je. Ovo radim svake godine jer, koliko god ajvara da napravim, posednje tegla se otvara za Bozic, posle moram da se snalazim.
"bukurestabskog" hotela!? Htela sam da kazem "bukurestanskog", eto kako da ne editujem?!

Edited by highlanderka, 30 September 2008 - 22:03.

  • 0

#19 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 04 October 2008 - 14:07

Ajvar u Londonu:
Danas sam ponovo kupio ajvar firme "koja se vika" Jovan; nemam pojma cija je, ali je ajvar bugarski i odlican je. Postoji u ljutoj i neljutoj varijanti.
  • 0

#20 djordja

djordja
  • Members
  • 8,095 posts

Posted 07 October 2008 - 09:56

Ja danas setam po forumima i trazim recept za ''cepkani'' ajvar. Ako neko zna neki dobar, please..... :ph34r: .

Idem na kvantas da kupim papriku, ali kazu bolje je kupiti u kutiji jer moze ipak malo da se pregleda i dublje, a dzak bas i ne mozes da preturas.
Inace, kazu da je pravi ajvar samo od paprika, mada mnogi vole i onaj sa patlidzanima (me too) . Ako se dodaje paradajz, onda je to pindzur.
Ja imam neki dosta dobar recept za pindzur, nista se ne przi, nego se ustvari kuva.

Na 6 kg paprika koje se ispeku, oljuste i iseckaju na kockice (ne suvise male, moraju da se osete) ide 4 kg (ali vec ukuhanog paradajza, malo redje nego pekmez) 0,2 l ulja, 100 g secera, 4 kasike soli, 0,2 l sirceta, 8-10 reznjeva belog luka, 2-3 ljute papricice (ko zeli) vezica persuna. Masa treba samo dobro da prokuva i da se stavi vruca u vruce tegle.
  • 0

#21 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 17 October 2008 - 16:51

Pokusajte da polovine paprika isprzite istovremeno i pored mesa koje przite - necete se pokajati.
  • 0

#22 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 17 October 2008 - 17:49

Uf, da, paprika ide super uz jaje na oko, proprzi se zajedno, pa ga malo oboji. :ph34r:
  • 0

#23 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 18 October 2008 - 19:59

Attached File  DSC03733.JPG   1.27MB   65 downloads
Attached File  DSC03734.JPG   1.28MB   63 downloads
Attached File  DSC03736.JPG   1.37MB   64 downloads

Edited by outcast, 18 October 2008 - 20:00.

  • 0

#24 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 20 October 2008 - 12:57

Mmm, Afrika paprika...
  • 0

#25 Mama_mia

Mama_mia
  • Members
  • 4,639 posts

Posted 23 October 2008 - 11:19

...tjah, komsinica ispod mene, me svake godine podseti da je doslo vreme paprika...ako ne zatvorim prozore, ulazi sav taj dim, miris esencije, belog luka i uprzavanja...a bogami i ceo bg u to vreme mirise na pecene paprike
...lepi su ajvari, ali nije lepo gusenje od tona paprika koju peku u svojim stanovima - hejt! :ph34r:
  • 0

#26 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 October 2008 - 11:40

Attached File  DSC03733.JPG   1.27MB   65 downloads
Attached File  DSC03734.JPG   1.28MB   63 downloads
Attached File  DSC03736.JPG   1.37MB   64 downloads

Zena sa ovako besprekorno urednim zamrzivacem zasluzuje najdublje postovanje. :ph34r:
  • 0

#27 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 23 October 2008 - 13:13

...tjah, komsinica ispod mene, me svake godine podseti da je doslo vreme paprika...ako ne zatvorim prozore, ulazi sav taj dim, miris esencije, belog luka i uprzavanja...a bogami i ceo bg u to vreme mirise na pecene paprike
...lepi su ajvari, ali nije lepo gusenje od tona paprika koju peku u svojim stanovima - hejt! :ph34r:


Ove godine se baš nismo nadimili tog dima, paprika 100-120 dinara kilo. Ispečem par kila čisto da mi komšije zavide. :)
  • 0

#28 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 23 October 2008 - 16:55

Ove godine se baš nismo nadimili tog dima, paprika 100-120 dinara kilo. Ispečem par kila čisto da mi komšije zavide. :)

Pa toliko gotovo kosta paprika u UK, gde je stvarno skupa!!! :ph34r: Ja u mom lokalnom "Sainsburyju" placam oko £1 kolicinu od 750 gr. paprike druge klase - znaci, nejednake velicine i oblika i mesano zelena, zuta, narandzasta i crvena.

Edited by vladan, 23 October 2008 - 16:57.

  • 0

#29 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 23 October 2008 - 19:23

Pa toliko gotovo kosta paprika u UK, gde je stvarno skupa!!! :ph34r: Ja u mom lokalnom "Sainsburyju" placam oko £1 kolicinu od 750 gr. paprike druge klase - znaci, nejednake velicine i oblika i mesano zelena, zuta, narandzasta i crvena.


Ove godine je valjda neki problem u proizvodnji uslovio da cena naglo ode, između dva vikenda krajem septembra sa 40-50 dinara na 100-120. U Maksiju vudeh neki dan 160 dinara.
Iz tog razloga sam posle više godina, opet pravio ajvar uz dodatak plavog patlidžana, Nije to uopšte loše, ali više volim čistu papriku. Međutim da me ajvar košta 400-500 dinara kilo, mnogo je.
  • 0

#30 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 23 October 2008 - 20:39

"Doradila" sam prvu teglu kupljenog ajvara, 750 gr za 168 din, i savim je dobar. Potrosila sam neopunih 30 minuta svoga vremena, glavicu belog luka i oko 100 gr ulja.
  • 0