Jump to content


Photo
- - - - -

Paprika


  • Please log in to reply
316 replies to this topic

#1 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 15 September 2008 - 14:18

Sada je vrhunac sezone paprika. Kupuju se dzakovi divnih, crvenih paprika, mesnatih, kakvih u Evropi nigde nema. Nislije, Leskovcani i Makedonci preplavili su beogradske pijace.
Domacice (i domacini, takodje, ne zaboravite) peku papriku i prave ajvare, pindzure, cepane ili kisele paprike, a svako ima svoj "najbolji" recept.
Kako vi to radite?
Mi, u zapadnoj Evropi, nemamo to zadovoljstvo, ali mozemo bar da pripremamo razlicita jela od paprike, pocevsi od punjenih paprika, pa nadalje.
Evo jednog jednostavnog, brzog i vrlo ukusnog italijanskog recepta za jelo bez mesa a od paprike:

Peperonata:
Kolicina paprika po potrebi. Tiganj u kome se paprike isprze na malo ulja. Kad su dopola przene (tek omeksale) dodati im nekoliko iseckanih prezrelih oljustenih paradajza (ili konzervu) i izgnjecen beli luk po ukusu i prziti dok dopola tecnost ne uvri. Posuti obilno seckanim persunovim listom (ili listom celera), skloniti sa vatre i obilno posuti struganim parmezanom.
Izvanredno, lako, zdravo i ukusno.
Ko voli, uz ovo moze i da doda neki komad na brzinu isprzenog mesa (piletina, teletina, krmenadla).

Edited by vladan, 15 September 2008 - 14:20.

  • 0

#2 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 15 September 2008 - 14:43

Paprike najvise volim presne. I iz domace tursije. Volim i becar paprikas ponekad i ajvar, ali tu ima dosta ulja. Kao i mesnate crvene, ociscene iz tegle sa uljem. Predlog sta naruciti u fast foodu: pileci file sa malo kupusa i jednom takvom paprikom u lepinji, paprika direktno na meso. :ph34r:


O ljutim papricicama drugom prilikom.
  • 0

#3 Amelija

Amelija
  • Members
  • 6,996 posts

Posted 15 September 2008 - 17:12

Paprike :žder:, obožavam ih u svim pojavnim oblicima, baš onako.

Za pečenje su najbolje špicaste, znam da većina voli čisto crvene a ja opet najbolje volem one šarene (malo zelene, malo crvene, malo narandžaste pa još sa raznim prelazima), a onda od pečenih svašta može, salata, ajvar, punjenje sirom, pohovane.

Od "nešpicastih" najviše volim punjene (klasično s mesom i pirinčom), a one suve crvene špicaste volim i s mesom ali i posno punjenje (samo s pirinčom i peršunom) pa ispečene u rerni sa malo sosa od paradajza. Kod njih je doduše nezgodno što poneka ume da bude pakleno ljuta (što ja opet jako volim mada kontam da i nije baš zdravo...).
  • 0

#4 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 15 September 2008 - 19:14

Za pečenje su najbolje špicaste, znam da većina voli čisto crvene a ja opet najbolje volem one šarene (malo zelene, malo crvene, malo narandžaste pa još sa raznim prelazima), a onda od pečenih svašta može, salata, ajvar, punjenje sirom, pohovane.


Kupim ti ja jednu tamno zelenu papriku u Mercatoru, onako za dekoraciju, za grcku salatu, i ostavim je na stolu, kad ono posle 24h, skroz crvena. :ph34r:
  • 0

#5 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 20 September 2008 - 17:28

povodom paprike i ajvara, bugari imaju lutenicu koja se (koliko sam shvatila) pravi na prakticno isti nacin, samo se umesto paprike vecinski stavlja paradajz, a paprika dodaje malo ili ni malo.
mnogo je ukusnija od ajvara. da li neko zna recept?
  • 0

#6 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 20 September 2008 - 17:51

ima negde moja mama. pokušaću da nabavim :ph34r:
  • 0

#7 GoranBG

GoranBG
  • Members
  • 1,485 posts

Posted 20 September 2008 - 23:30

povodom paprike i ajvara, bugari imaju lutenicu koja se (koliko sam shvatila) pravi na prakticno isti nacin, samo se umesto paprike vecinski stavlja paradajz, a paprika dodaje malo ili ni malo.
mnogo je ukusnija od ajvara. da li neko zna recept?



Nikada ti buckurisi sa paradajzom, patlidzanom i statijaznam cime jos ne mogu da budu ukusniji od pravog ajvara. Haug.
  • 0

#8 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 20 September 2008 - 23:58

mogu, mogu. saznala sam i kako se to na srpskom zove- navodno pindjur.
  • 0

#9 Rahel

Rahel
  • Members
  • 5,435 posts

Posted 21 September 2008 - 00:15

povodom paprike i ajvara, bugari imaju lutenicu koja se (koliko sam shvatila) pravi na prakticno isti nacin, samo se umesto paprike vecinski stavlja paradajz, a paprika dodaje malo ili ni malo.
mnogo je ukusnija od ajvara. da li neko zna recept?


A od čega onda da bude ljuta? Možda Bugari imaju ljuti paradajz :ph34r:

Ne znam kako se zove, ali pravila sam par puta nešto ljuto po sledećem receptu, mada pretpostavljam da ima zilion varijacija:

3 kg crvene paprike
2 kg paradajza
400 gr ulja
200 gr vinskog sirćeta
100 gr šećera
6 češnja belog luka
peršun, so
4 ljute papričice

Paprike ispeći, oljuštiti, iseckati krupnije i pržiti na ulju (oko 1/2 sata). Dodati mleveni paradajz i sirće. Kuvati na slaboj temperaturi dok se paradajz ne ukuva. Na kraju dodati so, peršun, beli luk, šećer i ljute papričice.

Ispadne dobro, mada ja više volim ajvar.

P.S. Kad smo već kod paprike i paradajza, bećarac je za mene nešto najlepše što sam u životu probala.
  • 0

#10 BeatrisDal

BeatrisDal
  • Banned
  • 5,317 posts

Posted 21 September 2008 - 00:26

pa ta bugarska lutenica moze i da ne bude uopste ljuta. a pricali su mi da imaju razne metode pravljenja, moze npr. da se tako samelje da bude kao pire...kasasta...i moze biti iskljucivo od paradajza. rahel, u ovoj tvojoj varijanti opet preovladjuje paprika. :ph34r:
  • 0

#11 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 21 September 2008 - 00:41

to je taj recepr, samo što moja majka "cepa" papriku.
  • 0

#12 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 21 September 2008 - 00:58

povodom paprike i ajvara, bugari imaju lutenicu koja se (koliko sam shvatila) pravi na prakticno isti nacin, samo se umesto paprike vecinski stavlja paradajz, a paprika dodaje malo ili ni malo.
mnogo je ukusnija od ajvara. da li neko zna recept?

Ja to cudo kupujem redovno i koliko sam primetio jedina razlika je u tome sto oni stavljaju plavi paradajz ili patlidzan kako se kod nas zove.Sa druge strane barem kod mene mozes da nadjes i bugarski ajvar koji je isti kao i srpski.Od svih najbolji je onaj Biljana koji se uvozi iz makedonije.Licno sam se iznenadio da i rusi imaju slicnu stvar samo sto uz papriku stave i crni luk.Posto nemam cirilicu moracu da improvizujem.Oni to zovu letcho
  • 0

#13 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 21 September 2008 - 10:10

U svaki ajvar ide plavi patlidzan.

Uh, sto volim miris kad se pece paprika i patlidzan za ajvar.
  • 0

#14 Vesna

Vesna
  • Sleepers
  • 18,721 posts

Posted 21 September 2008 - 10:24

eh, pa ne baš u svaki, u pravi ne ide. :ph34r:

plavi patlidžan se, uglavnom, dodaje zato što je jeftiniji od paprike a dovoljno je neutralan da se njegovim dodavanjem sam ukus ajvara bitno ne menja.
  • 0

#15 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 21 September 2008 - 10:38

Uf sad, ja sam ubedjen da ide zbog ukusa, doduse u nekom malom procentu, do 10%. Jeftiniji je, mozda, ako se kupuje kilogram paprike i kilogram patlidzana, ali za pravi ajvar paprika se kupuje u dzakovima/dzadzicima ili se koristi domaca, ako se pravi na selu.
  • 0