Jump to content

Photo
- - - - -

Zasto astrologija tako cesto funkcionise?

• Please log in to reply
154 replies to this topic

#16 Zverilla

Zverilla
  • Members
  • 910 posts

Posted 12 September 2008 - 15:32

pa ovo sto si citirao (i pored brojnih gresaka) upravo potvrdjuje moju prvu tvrdnju - da je astrologija cista prevara.
(+ i dalje mi ne govori sta cemo s planetoidima :ph34r: )
  • 0

#17 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 12 September 2008 - 16:03

pa ovo sto si citirao (i pored brojnih gresaka) upravo potvrdjuje moju prvu tvrdnju - da je astrologija cista prevara.
(+ i dalje mi ne govori sta cemo s planetoidima :ph34r: )

Ako objasnjenje astroloskog fenomena koje ti pruzaju sami astrolozi jeste besmisleno, to ne znaci da traj astroloski fenomen u praksi ne funkcionise. Zato sto ipak funkcionise, oni se time bave, jer imaju iskustvo, bez obzira sto ga tumace na besmislen nacin. Njima nije vazno sto je to besmisleno. Vazno im je da funckionise. Zato sam napisao ovu knjigu, i zato je poglavlje o odnosu nauke i astrologije u toj knjizi tako kratko.
  • 0

#18 yonggary1

yonggary1
  • Members
  • 169 posts

Posted 12 September 2008 - 16:21

Meni se ipak najviše sviđa povezanost između horoskopa, rasa i karakternih osovina koju je Analiza utvrdio u svom "naučnom" djelovanju. BEST OF:

DEVICA = ALPIDI...Device (alpidi) su rođeni rasisti, gestapovci, idealni katolici...

VAGA = ZAPADNI MEDITERANCI...Oni su po karakteru sujetne kukavice.Prave neprirodne face na korzoima (poziraju) kao nekakve lutke.Sujeta i ponos iz cine nesamokriticnim i neodgovornima, pa zato kradu, lažu, ... bez ikakvog osecanja krivice. Oni kao da nemaju savest.Odlikuje ih lažno prijateljstvo (laskanje, ugadjanje vasim sebičnim i pokvarenim motivima).

SKORPIJA = SEMIĆANI...Potomci Nojevog sina Sema... imaju potrebu da te ucestalo dodiruju u toku razgovora, seksualno su optereceni (mnogozenstvo na bliskom istoku), takođe imaju potrebu za jako zacinjenom hranom (tulumbe, baklave...)

STRELAC = KROMANJONAC......). Odlikuje ih sklonost ka bluz ritmu i intonaciji.... Potomci hamovog sina Kusha. Izgledaju kao Svarceneger, ili kao oni tipicni Albanci ...

RIBE = ISTOČNI MEDITERANCI...Istocni mediteranci vole da uzivaju u samosazaljenju i tuzi. U severnoj Dalmaciji njihova pesma ima reci „Nije sto ja patim sto si me ti ostavila, već sto mi place majka (zbog toga)!”. To su glavni nosioci filozofije da su drugi krivi za nasu tragediju. Ali takvo shvatanje coveka čini potpuno neodgovornim. To su osobe koje samo kukaju, ali ne žele ništa da preduzmu da rese svoje probleme, jer bi to onda znacilo da nisu neodgovorne. Svojim kukanjem umiruju necistu savest, jer osoba koja je jadna ne može da bude kriva. Ako ih u nevolji potapsete po ramenu, oni će još vise da placu, jer to tako vole. Njihovo prokletstvo su stvarne nevolje koje dolaze onda posto pokazu priličnu dozu nezahvalnosti i nezadovoljstva onda kada sve imaju u zivotu. Tada im se oduzima to blagostanje i gubicima i tragedijama se navode da postanu svesni svog greha i da se za njega pokaju.

RAK = MONGOL...Mongoli (avarskog porekla) su posesivni i pateticni. Prvo su bili pljackasi a zatim budisti. Skloni su budizmu tj. psiholoskim trikovima bezanja od zivotnih iskusenja. Nezreli su da se suoce sa svojom odgovornoscu i krivicom.

LAV = ATLANTSKI MEDITERANCI...To su oni koji ne kažu „Spava ko ja'nje.” već koji kažu „Spava ko zaklan.”...To su Hananovi potomci po Svetom pismu. Imaju zbog svog karaktera prokletstvo genocidnog istrebljenja, ili u blazoj formi gubljenja tla pod nogama (ništa im ne ide od ruke, a tako su zeljni da vladaju situacijom).

Zar se ima šta dodati :ph34r:
  • 0

#19 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 12 September 2008 - 16:28

Meni se ipak najviše sviđa povezanost između horoskopa, rasa i karakternih osovina koju je Analiza utvrdio u svom "naučnom" djelovanju. BEST OF:

Zar se ima šta dodati :ph34r:

Pa ako hoces da mi verujes na rec, onda ne treba nista da se dodaje.

To sto si citirao je intrigantna reklama za ovu knjigu u kojoj se pokazuje da antropoloskom opisu svakog antropoloskog tipa odgovara isti takav opis adekvatnog astroloskog znaka. Na primer:

Astrolog Mile Dupor kaže za fizički izgled Ovna: "Vitak, opaljen, zabačeno čelo." (Astromedicina, str. 29) "Od korena povijen istaknuti nos, tanke stisnute usne, energične vilice." (Ne verujte, proverite, str. 56) Antropolog Vladimir Dvorniković za fizički izgled dinarca takođe kaže: "Stas visok i vitak, koža zagasita, čelo natrag zabačeno, nos visokog korena, dugačak, istaknut, stisnute usne, tanka linija dinarskih usta, istaknute vilice." (Karakterologija Jugoslovena, str. 174-175)

Društvo astrologa Jugoslavije kaže za Ovna: "Krute kosti, snažno telo, vrat dug, izražene obrve." (Upoznajte astrologiju i sebe, str. 16) Antropolog Vladimir Dvorniković takođe kaže: "Kosti jake i mišići snažno razvijeni, vrat dugačak, jake obrve, izbočene i jako svedene." (Karakterologija Jugoslovena, str. 174)

Astrolog Mile Dupor kaže za Ovna da ga odlikuju "sjajne prozirne oči" (Ne verujte, proverite, str. 56), dok antropolog Dvorniković kaže za dinarski pogled da je "sjajan i oštar pogled", koji, po njemu, odgovara epskom "oku sokolovu." (Karakterologija Jugoslovena, str. 197)

Astrolog Linda Gudmen: "Jasne obrve se često spajaju formirajući znak Ovna, a služe možda da upozore svakoga ko dođe na luckastu ideju da ga zaustavi ili potčini." (Sunčevi znaci Linde Gudmen, str. 3) Antropolog V. Dvorniković: "Jakim obrvama i kukastim nosom, uokvireno oko slobodnog brđanina ... taj pogled preti i drži svakog na odstojanju." (Karakterologija Jugoslovena, str. 197)

Astrolog Linda Gudmen opisuje hod Ovna: "Pri hodu telo im je neznatno povinuto unapred..." (Sunčevi znaci Linde Gudmen, str. 4) Antropolog Vladimir Dvorniković opisuje hod dinarca sledećim rečima: "Telo malko napred pognuto..." (Karakterologija Jugoslovena, str. 205) Astrolog Mile Dupor piše za izgled Ovna da je "opaljen" (Astromedicina, str. 29), a antropolog B. Škerlj, za boju kože dinarca kaže da je "unekoliko mrka, kao da bi očito bila od sunca spaljena" (Opšta antropologija, str. 70).

I dok astrolog Mile Dupor kaže da su za Ovna karakteristične "malje" (Astromedicina, str. 29), antropolog Vladimir Dvorniković kaže da je dinarca karakteristična "jaka obraslost lica" (Karakterologija Jugoslovena, str. 174).

Pored očiglednih podudarnosti između fizičkih atributa Ovna i dinarca, možemo primetiti i podudarnost njihovih psiha. Ovan spada u muške astrološke znakove što znači da oba njegova pola odlikuju naglašeni muški atributi. Astrolozi tvrde da je žena Ovan najveća muškobanja, a odmah za njom slede žene Lav i Strelac. Govoreći o ženi Ovnu astrolog Maja Lončarić kaže: "Žena ima slične osobine kao muškarac. Ona je šef odeljenja, preduzeća, uspešna u društvenom i političkom životu, glumica, pevačica, putnik. Voli crvenu i crnu boju." (Astrologija - Zvezde govore, str. 32)

Antropolog Vladimir Dvorniković takođe predstavlja dinarsku ženu sa izraženim muškobanjastim atributima:
"I na dinarskoj ženi zapaža se maskulina tendencija u samom tipu rase. Dinarska žena ne mora ni malo da bude ono što narodna reč zove "muškobanja", pa ipak nešto muško govori iz nje, taman toliko da i to uđe u evropske udžbenike rasne antropologije. Izrazit profil nije ženska osobina, ali baš taj znak, u Vajningerovu jeziku rečeno: priličan "procenat muškosti", u dinarske žene nije nimalo redak. ... I u dinarskoj ženi ima priličan procenat muškog elementa, i to ne samo u fizičkom (oštar profil, koščata figura, akromegalija) nego i u psihičkom pogledu." (Vladimir Dvorniković, Karakterologija Jugoslovena, str. 209, 345)

Itd, itd, itd.
  • 0

#20 yonggary1

yonggary1
  • Members
  • 169 posts

Posted 12 September 2008 - 16:50

...

I, kako ti objašnjavaš takvu nevjerovatnu podudarnost fizičkih i karakternih osobina ljudi rođenih od tog do tog datuma i ljudi koji (navodno) pripadaju jednoj rasi?
  • 0

#21 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 12 September 2008 - 17:20

I, kako ti objašnjavaš takvu nevjerovatnu podudarnost fizičkih i karakternih osobina ljudi rođenih od tog do tog datuma i ljudi koji (navodno) pripadaju jednoj rasi?

Ti ljudi sto izgledaju, na primer, dinarski, i sto imaju izgled i karakter Ovna, oni se radjaju svakog dana u godini. Ne ocekujes valjda da se van marta i aprila (znaka Ovna) kod nas radjaju mongoli, semicani, itd? Medjutim, samo oni dinarci koji se rode u znaku ili podznaku Ovna imaju iskusenje da poveruju da su takvog karaktera i izgleda zbog sazvezdja Ovna, a ne zbog nasledja svojih predaka. To je vec prilican broj mobilisanih astrologa koji imaju iskustvo. I ako oni imaju iskustvo potpunog poklapanja, kako ces da ih razuveris pukom naucnom kritikom astroloskog fenomena? Nije dovoljno da im objasnis da je nemoguce zvezde da tako deluju, vec treba da im objasnis zasto imaju to svoje iskustvo. I to tako sto ces da im objasnis antropolosku pozadinu njihovog iskustva.
  • 0

#22 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 13 September 2008 - 11:01

Astrolozi stalno barataju sa antropoloskim iskustvom, a da toga nisu svesni. Na primer, oni tvrde da su Škorpije nižeg rasta a psihički seksualno opterećene. Poznato je da viši nivo muškog hormona testosterona blokira rad epifize i timusa koji su odgovorni za visinu u periodu do puberteta, pa ako se muški hormon pojavi u većoj meri ranije, onda on blokira rast u visinu. A ako se pojavi viši nivo testosterona u vreme muževnosti, on dovodi do opadanja kose.

Zapazimo da astrolozi tvrde da je rano opadanje kose odlika vatrenih muških znakova: Strelca, Ovna i Lava. Dakle, opet se vidi veza izmedju hormonalne aktivnosti - fizičkog izgleda i karaktera (u ovom slučaju naglašenog muškog karaktera).

Dakle, svaki horoskopski znak odlikuje skup psihofizičkih atributa koji su u realnoj međusobnoj vezi. Naravno, ima tu malo i pogrešne logike koja je posledica samog astrološkog sujeverja:

Astrolozi veruju da ako si se rodio pod uticajem sazvežđa Vage, a to znači da nekim ljudima zvezde na nebu tog sazvežđa prave konture vage, da ćeš samim tim i ti da imaš sklonost ka dobrom vaganju tj. odmeravanju. To sujeverje je razlog zašto će, na primer, osobe sa psihološkim atributima Lava (želja da bude gospodar) astrolozi baš da vežu za sazvežđe Lava, a ne na primer, za sazvežđe Ribe, iako se u praksi sve osobe rađaju pod uticajem svih sazvežđa.

To sujeverje u nekim slučajevima dolazi do sukoba sa praktičnim astrološkim iskustvom, ali mu astrolozi viće veruju nego svom iskustvu. Na primer, oni misle da su osobe rođene pod "planetom" Meseca okruglaste zato što je Mesec okrugao, i na osnovu iskustva su primetili da su te osobe nižeg rasta i veoma posesivne (Mesec je po astrolozima vladar sazvežđa Raka):

"Niži stas, pomalo mesnato puno telo, gornji deo tela veći nego donji, okruglo puno lice, obično istaknuto ili čak ispupčeno čelo na slepoočnicama, bled ten, male često svetle oči, često kratak pomalo prćast nos." (Društvo astrologa Jugoslavije, Upoznajte astrologiju i sebe, str. 53)

"Uvek gomila materijalne stvari za slučaj neke zamišljene buduće katastofe. Imaju naviku da čuvaju stvari. Rakovi nikada ne skupljaju novac zbog statusa već zbog svoje vlastite sigurnosti. Štednja je za njega mnogo privlačnija od trošenja." (Linda Gudmen, Sunčevi znaci Linde Gudman, str. 139, 157, 145)

Ta posesivnost i okruglastost imaju zajedničke antropološke izvore. Plod su adaptacije žute rase na polarnu klimu. Obratite pažnju na ovwe naveden atribute Raka i videćete da je to zapravo opis pripadnika žute rase. Kod žute rase postoji smanjena površina tela (okruglastost) da bi se smanjolo oslobađanje toplote i vlage, jer je hazduh veoma suv kada je hladan, jer se sva vlaga iz njega smrzne. Takodje, kod žute rase postoji adaptivna potreba za pravljenjem zaliha za periode nestašice hrane zbog mraza. Kada se ta potreba izopači, ona se transformiše u posesivnost, sebičnost i škrtost, u potrebu da se skupljaju stare stvari, itd.

Međutim, astreolozi tvrde da Rak voli vodu (da voli da pliva) zato što Mesec (koji je vladar Raka) privlači vodu za vreme plime. Taj zaključak astrolozi nisu mogli da donesu na osnovu iskustva, već isključivo na osnovu svog sujeverja, zato što predstavnici žute rase genetski nemaju naklonost ka vodi (plivanju), jer ulaženje u vodu u polarnim uslovima podrazumeva smrt usled trenutnog smrzavanja.

Dakle, kada se izuzmu elementi njihovog astroloskog sujeverja, astrologija postaje agrumenat da su razlike izmedju ljudi zapravo posledica razlika izmedju razlicitih antropoloskih tipova koji su izmedju sebe veoma izmesani.
  • 0

#23 Cro-boy

Cro-boy
  • Members
  • 4,466 posts

Posted 14 September 2008 - 00:00

Ako sam dobro razumio Vasu teoriju, ispada da astrologija funkcionira zato sto pogadja u 1/12 slucajeva? Nisam siguran da bi se tako malen broj pogodaka mogao nazvati uspjehom. Mozemo dalje pretpostaviti da, osim ovih 1/12 ljudi kod kojih se dogadja "pogodak", uspjehu pridonose i svi oni (od preostalih 11/12) koji vjeruju da ih je astrologija ispravno opisala, iako to nije, ali opet dvojim da svi zajedno cine vise od 50%

ali, namece se interesantan zakljucak, a to je da bi nekakav reformirani horoskop, koji bi ljude podijelio u manji broj skupina, imao veci uspjeh.
  • 0

#24 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 14 September 2008 - 02:09

Ako sam dobro razumio Vasu teoriju, ispada da astrologija funkcionira zato sto pogadja u 1/12 slucajeva?

Nije samo 1/12. Ako nisi slucajno rodjen u odgovarajucem znaku, onda si mozda slucajno u odgovarajucem podznaku. Ako nisi u podznaku, onda si u svojoj odgovarajućoj "kući". Itd.

ali, namece se interesantan zakljucak, a to je da bi nekakav reformirani horoskop, koji bi ljude podijelio u manji broj skupina, imao veci uspjeh.

U sustini u horoskopu imas 9 tipova. Tri znaka su mesavina prethodnih "osnovnih" znakova. Bik je psiholosko-antropoloska mesavina kada ti je jedan roditelj Lav a drugi Devica, Jarac kada ti je jedan Ovan i drugi Rak, a Vodilija kada je jedan Strelac a drugi Devica. Zapravo, to su ti tri vatrena muska znaka Lava, Ovna i Strelca, kada su im zbog mesanog nasledja oslabljeni nivoi muskih hormona, pa se tako oslabljen Lav pretvara y BIka, Ovan pretvara u Jarca, i Strelac u Vodoliju. To praktivno znaci da, na primer, ako ti je jedan roditelj tipican Hercegovac iz na primer Gacka (antropoloski - atlantski mediteranac, a to je Lav u horoskopu), a drugi roditelj ti je tipican dezmekasti Lala starosedelac Vojvodine (antropoloski - alpid, a to je Devica u horoskopu), njihovo mesanje ti formira Lava sa smanjenim nivoom muskih hormona (jer alpide odlikuje smanjen nivo hormona), a taj Lav sa smanjenim nivoom hormona jeste Bik u horoskopu.

Edited by Analiza, 14 September 2008 - 02:09.

• 0

#25 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 14 September 2008 - 02:49

Sta se desava sa osobama koje su ranije rodjene ? Ja sam rodjena u 8. mesecu i rodila se u znaku Lava..a trebala sam biti Devica . Moja drugarica je Vaga, a rodjena je u 7. mesecu..
  • 0

#26 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 14 September 2008 - 03:44

Sta se desava sa osobama koje su ranije rodjene ? Ja sam rodjena u 8. mesecu i rodila se u znaku Lava..a trebala sam biti Devica . Moja drugarica je Vaga, a rodjena je u 7. mesecu..

Niti znam da to racunam, niti bih to uradio kada bih znao, jer bih time isao protiv savesti, a protiv savesti mi je da zastupam sujeverje. Svrha naseg razuma nije da se poucava determinizmu, vec je svrha razuma da coveku donese slobodu volje. Dakle, tvoja sudbina je u tvojim rukama.
  • 0

#27 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 14 September 2008 - 03:47

Insert sa zavrsetka poglavlja "Astrologija i brak" iz knjige "Astrologija i antropologija":

Šta možemo reći onima koji budućnost svoje veze istražuju u analizi horoskopa?

Ako očekujete da neka srećna zvezda podari vašoj vezi ono što stoji upravo do tebe i tvog partnera, ne treba vam nikakva posebna mudrost da biste razumeli da je takva veza osuđena na propast, ne zbog nekakvih mističnih razloga, već zato što kvalitet i uspešnost vaše veze stoji do vas samih. Onoliko koliko sebe date za svoju vezu, toliko će ona biti kvalitetna, onoliko koliko se žrtvujete jedan za drugoga, toliko će vaša veza biti uspešna. Uostalom, šta biste mislili o sebi samima kao svesnim i odgovornim bićima da to sve do vas ne stoji? Koliko biste sami bili zadovoljni zbog sreće vaše ljubavi u kojoj ste bili samo publika, a niste imala htenja i udeo u stvaranju i izgradnji svoje sopstvene veze? Ipak, horoskop vam može reći i da tvoj partner tebi ne odgovara, i da ti ne odgovaraš njemu, zato što imate karaktere koji se prirodno među sobom ne trpe. A šta to znači? To drugim rečima znači da svako od vas ima ozbiljne karakterne nedostatke koji vas sprečavaju da zajedno funkcionišete, jer jedan drugome zbog tih karakternih nedostataka smetate. Ali, ako jedan drugoga zaista volite, zašto onda zarad te ljubavi ne žrtvujete te slabosti karaktera? Zar vam je gajenje vaših nedostataka milije nego izgradnja vaše ljubavne veze? Pa upravo te razlike koje eventualno postoje između vas mogu biti put da se kao ljudi izgrađujete na onom planu na kojem inače ne biste bili svesni da vam išta nedostaje. Ostale nekarakterne razlike koje postoje između vas ne moraju da budu same po sebi loše, jer vi treba da se međusobno nadopunjujete, a ne da se samo udvostručavate. Ako jedan drugoga zaista veoma volite, zar će vam biti teško da obećate da ćete svaku žrtvu učiniti za dobro drugoga? Ako na takvu žrtvu niste spremni, onda ne postoji osoba koja je dostojna zajednice sa vama. Kakva je vrednost vaše veze, ako ona nije plod vaše obostrane odluke da živite jedan za drugoga? Koliko ti ceniš ljubav partnera kada imaš više poverenja u zvezde, nego u njegovo iskreno htenje da te voli i da živi za tebe? Da li možeš biti zahvalan partneru koji te voli, ne zato što je okušan izdržao probe života i tako sam odlučio da te voli, već zato što je takav zbog više sile koja je na njega delovala mimo njegovog htenja i izbora?! Naravno, takav brak koji svojim suštinskim sadržajem čovek nije izabrao, nije ni dostojan da opstane kao uspešan brak. Prava bračna zajednica je odluka utemeljena na nesebičnoj i samopožrtvovanoj ljubavi i ona se kroz životna iskušenja izgrađuje. Samo onda kada odluka za brak nije utemeljena na spremnosti da se čovek bori za osobu koju je izabrao, tada on ima potrebu da potraži savete i sigurnost svoje veze u astrološkim predviđanjima, odričući se na taj način svoje odgovornosti za kvalitet i uspešnost svoje veze.
  • 0

#28 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 14 September 2008 - 09:18

Niti znam da to racunam, niti bih to uradio kada bih znao, jer bih time isao protiv savesti, a protiv savesti mi je da zastupam sujeverje. Svrha naseg razuma nije da se poucava determinizmu, vec je svrha razuma da coveku donese slobodu volje. Dakle, tvoja sudbina je u tvojim rukama.

pa cemu onda cela tvoja prica o astrologiji , o ovakvim i onakvim astroloskim tipovima ? :)

mislila sam na to da sam se rodila u 8 mesecu mamine :ph34r: trudnoce, ne u 9. tu nema sta da se racuna. tu je samo pitanje- sta sa prevremeno rodjenima ? u koji oni znak spadaju ?

Edited by shivaja, 14 September 2008 - 09:21.

• 0

#29 Analiza

Analiza
  • Members
  • 1,851 posts

Posted 14 September 2008 - 10:16

pa cemu onda cela tvoja prica o astrologiji , o ovakvim i onakvim astroloskim tipovima ? :)

Astrolozi imaju iskustvo koje u njihovom konkretnom slucaju funkcionise, inace je pitanje koliko bi za astrologiju bili zainteresovani. Ovaj rad objasnjava da to iskustvo ima svoj uzrok ali ne u zvezdama. Kada covek postane svestan da je problem u njemu, a ne u zvezdama, onda ce da radi na sebi, a ne da razmislja o zvezdama.

mislila sam na to da sam se rodila u 8 mesecu mamine :ph34r: trudnoce, ne u 9. tu nema sta da se racuna. tu je samo pitanje- sta sa prevremeno rodjenima ? u koji oni znak spadaju ?

U ovoj spomenutoj knjizi imas sve to lepo objasnjeno:

... Međutim, da li je za naše nasleđe presudan trenutak rođenja, od koga po astrolozima zavisi naša sudbina? Ne, jer se nasledne osobine determinišu oko devet meseci ranije, u trenutku začeća, a ne u trenutku rođenja. Pored toga, osoba ne može ništa više da nasledi od onoga što joj njeni roditelji pružaju na raspolaganju. Roditelji nam pružaju na raspolaganju četiri seta gena u trenutku začeća. Od svakog roditelja ponaosob mi možemo da nasledimo samo po jedan gen, od dva ponuđena po roditelju, za svaku osobinu. Bez obzira na horoskopski znak u kojem smo rođeni, mi ne možemo da povučemo ništa više od onoga što su nam roditelji pružili. Ako oba naša roditelja nemaju gen za tamnu boju kose, već oba imaju po dva gena za svetlu kosu, mi ne možemo da dobijemo tamnu kosu ma u kom znaku ili podznaku da smo se rodili.

Pogledajmo kako taj princip funkcioniše kod različitih vrsta pasa. Znamo da postoje razne vrste pasa koje se razlikuju po svom karakteru i izgledu. Specifična šara na krznu jedne vrste psa svakako nije izvor karakterne posebnosti te vrste, već se nasleđuje zajedno sa njenim karakternim posebnostima, pa mi po toj šari znamo da je taj pas određenog karaktera i iskustvom sa psima koji imaju tu šaru formiramo ono što bi možda neki nazvali stereotipom o toj vrsti psa. Na primer, formiramo stereotipe da je koker španijel jako dobar prema deci, a da je pit bul veoma nezgodan i agresivan pas. Isto tako i kod čoveka, njegova niska ili visoka telesna visina, ili neki drugi fizički atributi ne mogu da determinišu psihičke atribute ličnosti, već jedino mogu da se zajedno nasleđuju, ili da imaju zajednički genetski uzrok. Spoljnjim izgledom organizam otkriva ostalim pripadnicima svoje ili druge vrste šta od njega mogu da očekuju, kao što je to slučaj sa estetskom razlikom između polova. Takođe, kao što smo već skrenuli pažnju - geni se nasleđuju u čitavim blokovima zajedno, "parčićima" hromozoma, pa zato postoji korelacija između pojedinih psihičkih i fizičkih atributa u nasleđivanju i ispoljavanju. Kakva je uloga astrološkog faktora u svemu tome?

Ne postoji astrološki faktor koji će učiniti da jedna vrsta psa rodi drugačiju vrstu psa. Svaku vrstu psa odlikuju jedinstveni karakterni i fizički atributi, koji zavise od nasleđa, a ne od položaja planeta na nebu u trenutku rođenja. Isto tako i kod čoveka, deca više liče na svoje roditelje nego na svoj horoskopski znak. Sva deca rođena od mongola imaju mongolske atribute, bez obzira kada su rođena. Svi crnci jesu tamnoputi bez obzira kada su rođeni. Kao što vidimo - nema mesta za astrološki faktor; niti on deluje spolja kao kakav spoljni faktor, niti deluje iznutra, na samo nasleđe, jer nasleđe zavisi od predaka. Logika razmišljanja nam nameće zaključak: Ako osnovni psihološki tipovi astroloških znakova nemaju svoj izvor u položaju planeta na nebu, već u nasleđu, onda ćemo prepoznati međusobnu korelaciju između osnovnih antropoloških tipova i osnovnih psiholoških tipova horoskopskih znakova.

* * *

Svaki spoljni uticaj koji bi naveo organizam da se ponaša drugačije nego onako kako je svrhovito potrebama njegove egzistencije, ugrozio bi opstanak tog organizma, što znači da bi takvi organizmi, koji su podložni spoljnim uticajima koji određuju njihovo ponašanje, bili “falični” organizmi sa ugroženim entitetom. Niti bi takvi organizmi nastali mehanizmima prirodne selekcije i evolicije (jer nemaju evolutivnu prednost u borbi za opstanak), niti je moguće da bi ih Bog takvim stvorio (jer bi bilo nepravedno da našom razumnom ličnošću vlada neko nerazumno nebesko telo).
  • 0

#30 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 16 September 2008 - 15:59

"kratki" prilog :ph34r:

dok ne procitam rad (downloadan je, hvala na njemu jer zanima me materija) rekao bih ukratko (iz vlastitog iskustva) da se svatko od nas moze pronaci u vecini karakteristika svakog od znakova. Onima koji ne vjeruju u to preporucio bih da uzmu nasumice opis nekog od znakova, ne znajuci koji su izabrali, a nakon toga opis svog znaka, pa nek vide koliko se opisi podudaraju. Hocu reci, lako je vjerovati da imamo "lavovske" karakteristike dok ne procitamo "ovnovske" ili "rakovske", a nakon toga, ako smo posteni prema sebi, vidjet cemo da se nalazimo podjednako u svakom zodijackom znaku.

Baš tako. Svi ti opisi su toliko uopšteni da svako može da prepozna veći deo sebe u njima, čak i kad bi mu dali da čita opis znaka koji nije njegov.
Mrzi me da tražim, ali razmišljao sam da napravim sledeći eksperiment: negde bih našao detaljne opise svih zodijačkih znakova, koje bih sve spojio u jedan tekst. Zatim bih nasumično izmešao pasuse tog teksta, koji bih zatim iseckao na otprilike jednake delove i nasumično razdelio po znakovima. Onda bih tako izmenjen tekst ponudio na čitanje onim koji u to veruju kao u božju istinu, ali rekao bih da je to nova knjiga. Uveren sam da bi se prijatno iznenadili kako "nova knjiga" tačno pogađa njihov karakter i navike.
  • 0