Jump to content


Photo

Renoviranje kupatila


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
28 replies to this topic

#1 shin-be7

shin-be7
  • Members
  • 102 posts

Posted 08 August 2008 - 20:38

Planiram da uskoro renoviram kupatilo a nemam ni najblazu predstavu ni o cemu, sem o tome kako zelim / ne zelim da to izgleda kad bude gotovo. Nikada nisam radio nesto slicno i slabo mi ide informisanje iz I. ruke, pa reko vas da pitam. :)
Ako ste to radili u bliskoj buducnosti i imate savet/preporuku/upozorenje u vezi sa materijalima, saradnicima, prodavnicama i drugim bitnim stvarima vezanim za ovo, bitte share. :) Bilo koji savet bi bio aprishijejtid posto bi u suprotnom morao da se oslanjam na potencijalno subjektivne savete majstora...
Najveca nedoumica je sto nemam ideju koja kolicina para je u pitanju - u ovih 4-5m2 menjam plocice, lavabo, bojler, solju i kadu (za tush kabinu). Ne planiram nista od Filipa Starka ali nista fush sigurno.

PS
Ako je tema odvec svetovna za pdf. Ekonomija, pardon + moli se mod da premesti akordingli. Stavih ovde posto ima vrlo slicna u arhivi E. (http://forum.b92.net...showtopic=17602)


#2 villiem

villiem
  • Members
  • 2,427 posts

Posted 08 August 2008 - 23:06

Najveca nedoumica je sto nemam ideju koja kolicina para je u pitanju - u ovih 4-5m2 menjam plocice, lavabo, bojler, solju i kadu (za tush kabinu). Ne planiram nista od Filipa Starka ali nista fush sigurno.


1000 eura min

#3 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 09 August 2008 - 00:10

Planiram da uskoro renoviram kupatilo a nemam ni najblazu predstavu ni o cemu, sem o tome kako zelim / ne zelim da to izgleda kad bude gotovo.


A kako zelis/ne zelis da ti kupatilo izgleda?

Za mala kupatila preporucujem izbacivanje ves-masine ako je tamo, velika ogledala i svetlost iz nekoliko izvora.

#4 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 09 August 2008 - 08:30

Koliko je stara zgrada/kuća u kojoj živiš ? Ako je preko 10 god. preporučujem zamenu kompletnih instalacija da ti ne bi štemovali nove pločice za godinu dana kada cevi pocnu da pucaju.

Cena za plocice i instalacije i sve sto ide uz to je oko 500 eura ako prohtevi u kvalitetu nisu veliki. Za "lavabo, bojler, solju i kadu (za tush kabinu)" moraš da se prošetaš po radnjama i sam vidiš cene jel su ukusi razliciti. A ako picamo o najjeftinijoj varijanti racunaj od nekih 600 eura sa rukama pa nagore.

#5 shin-be7

shin-be7
  • Members
  • 102 posts

Posted 09 August 2008 - 10:08

Hvala puno za ovo do sada. :))

Sto se budzeta tice nisam jos siguran, sa 1000 sam racunao bas minimalno ali 2k ili 3k dolaze u obzir.

@Klotzen
Zgrada je stara... 50+. Ako bi mogao samo malo blize da mi objasnis koje instalacije su u pitanju (cevi za vodu, struja?) i koje su prednosti zamenjivanja?

@Nikola
Otprilike... Zelim da bude lepo :) iliti nove, kvalitetne stvari rasporedjene na nacin koji optimalno iskoriscava prostor. Ne zelim svemirske i uber-cool dizajnerske fore ali ni hiper-fensi dziberisanja. Nisam siguran sada da konkretizujem ovo, kapiram da bih mogao da pronadjem neke ilustracije... Ogledala i svetlo su super ideja, nije mi palo na pamet. :)

Sto se ves masine tice, nemam izbora, u kuhinji mesta nema tako da cu morati nekako da je placeujem da smeta sto je manje moguce. Ne uzima mi se za sada neka nova-manja posto je ova mladjana joste.

Tus kabina i plocice - kontam da ovde cena zavisi od prohteva i to cu videti kada budem browseovao. Svidja mi se kabina koju videh kod drugara sa X nekih mlazova, radiom i tako to al otom potom, te stvari bas nisu prioritet.

Stvar koja me zbunjuje je trenutacni polozaj bojlera - za razliku od svih koje vidjam po ±normalnim kupatilima trenutno je uspravno postavljen i uz sam plafon. Kul mi je sto se tako cuva prostor ali cuh da je to losa stvar al ne secam se zbog cega.

Usput, ako mozete da preporucite neku ekipu cijim ste radom i pristupom poslu bili skroz zadovoljni postujte ili bacite na PM.

#6 Klotzen

Klotzen
  • Members
  • 1,405 posts

Posted 09 August 2008 - 10:45

S obzirom na starost zgrade sve. Vodovodne, Kanalizacione, Toplovodne i Elektro instalacije su u tvom primeru dotrajale. Sutra kada neka cev pukne da bi ti se ta cev zamenila morace da ti stemuju pločice i zid pa ćeš prakticno imati dupli trošak. Pošto je štemovanje i stavljanje novih podnih i zidnih obloga (pločice,parket,farba....) daleko skuplje od same zamene cevi ovakve radove je najbolje raditi u paru da se buduće havarije sprece.

Uz ovo porazgovaraj sa svojim predsednikom skupštine stanara i obavesti ga sta planiras da radis. Ako bi uspeo da ga nagovoris da i skupstina stanara promeni zajednicke instalacije koje idu pored tvog kupatila to bi za tebe bilo odlicno. Naime kada one puknu na potezu oko tvog stana dužan si da dopustis da radnici stemuju od tebe da bi promenuli te cevi.

Obavezno uzmi ,recimo, 1 kvadrat vise pločica zbog tih buducih intervencija jel može da se desi da posle par godina neces naci isti model plocica pa ce ti kupatilo posle 3-4 stradale plocice biti sareno ko cirkus :ph34r:

#7 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 12 August 2008 - 01:27

Mala kupatila 1
Mala kupatila 2
Mala kupatila 3

Nisam razumeo kako je to bojler - horizontalno UZ ivicu plafona? Nisam to nigde video.
Inace kupatila bez pomenutih masina i bojlera (kako god oni bili postavljeni) su druga dimenzija... Steta sto se nekad kod projektovanja tih stanova najmanje mislilo na kupatila.

Za eventualne nezeljene dorade, sto se plocica tice, dobre su one sa mozaik elementima. Manjim ili vecim. Ne mora da se odvaljuje cela plocica ni ugradjuje posle, vec prema situaciji.

#8 fanjo

fanjo
  • Members
  • 35 posts

Posted 14 August 2008 - 21:51

Ovo ce reci i manje - vise svaki dobar i posten majstor, evo info sa cenama BG majstora koje su aktuelne ovog leta (moje iskustvo):

- postavljanje plocica: 8 - 10 EUR/m2 (bez materijala, odnosno plocica i lepka; lepak za svaku preporuku je Ceresit CM 11, dzak od 25 kg kosta 500 - 600 dinara, dzak pokriva 5-8 kvadrata; plocice mogu da se nadju od 400 - 500 din. po kvadratu (najlosija klasa) preko solidnih domacih za 700 din po kvadratu pa sve do spanskih koje idu od 2000 din pa i do 4000 din... Masa za fugovanje (opet gorepomenuta firma, da ne reklamiram) kosta 400 din kanta od 2 kg, i to je dovoljno za desetak kvadrata.

- vodoinstalaterski radovi: postavljanje novih instalacija (cevi, ventila itd) se naplacuje po prikljucnom mestu (narodski - po ventilu; cesma sa hladnom i toplom vodom = dva prikljucna mesta); cena po prikljucnom mestu je oko 30 EUR, opet bez materijala (cevi, ventila itd). Vodoinstalateri rade i montiranje sanitarija (tus kade, WC solje, umivaonika sa svim potrebnim busenjima i postavljanjem baterija, povezivanjem itd, i to kosta (vrlo priblizno) od 30 EUR po komadu (tj. solji, lavabou itd)

- elektroinstalaterski radovi: postavljanje elektroinstalacija (dovodni kablovi u zidovima, uticnice, prekidaci i sve ostale drangulije) kostaju, opet po komadu (po uticnici, prekidacu) oko 6-7 EUR, naravno bez potrebnog materijala.

Mislim da sam pokrio sve radove u kupatilu, od cena jos ostaje materijal i sanitarije, a to vec nema veze sa majstorima...
Srecan rad! :ph34r:

#9 shin-be7

shin-be7
  • Members
  • 102 posts

Posted 17 August 2008 - 13:12

Hvala lepo na detaljnim i nadasve informativnim odgovorima, postavljam i moja iskustva kada obavim celu operaciju. :ph34r:

#10 guimaraes

guimaraes
  • Members
  • 592 posts

Posted 19 August 2008 - 15:15

Što se tiče keramike i keramičkih radova, već je lepo objašnjeno. Ruke + materijal za kupatilo te površine (17-18-19 m2) će te izaći oko 350 eura.

#11 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 20 August 2008 - 18:52

kupatilo je jako vazna prostorija i ima najveci uticaj na psihicki razvoj djece.. sadasnje/buduce. narocito muske. mislite o tome.

#12 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 20 August 2008 - 19:08

kupatilo je jako vazna prostorija i ima najveci uticaj na psihicki razvoj djece.. sadasnje/buduce. narocito muske. mislite o tome.


Od svih faktora (genotip, fenotip...) kupatilo ima NAJVECI uticaj na psihicki razvoj dece?!
Moze malo detaljnije o ovome?

#13 Pikoleta

Pikoleta
  • Members
  • 1,012 posts

Posted 20 August 2008 - 21:00

pa da, u kupatilu jedno buduce musko determinise svoj uspjeh u zivotu/poslu/braku. u stvari, poenta je u bravi, jer je to najvazniji aspekt u dizajnu kupatila. brava mora biti cvrsta i omogucavati pouzdano zakljucavanje, kako bi se ostvarila potrebna privatnost. u intimi dobro zakljucanog kupatila, uz dobru zvucnu izolaciju i cvrstu bravu, uvijek ce se naci vremena za temeljnu exploraciju sopstvene polne topografije, uz eventualno izvodjenje ljubavne autogimnastike.

zamislite malisu u kupatilu bez brave. vi ste tu negdje okolo, a on umjesto da se usredotoci na posao, njegov mozak je orijentisan na detekciju rijetkih signala. nesto je susnulo, sad ce neko da udje, neko zvoni na vratima...u maloj glavi se roje kojekakve destruktivne misli i sve se slijevaju u jednu. zavrsiti sto je moguce brze, sto je moguce prije. okoncati vec jednom tu neizvjesnost, taj strah koji se cijelo vrijeme sunja oko njega. tako se kupatilo pretvara u mjesto trke s vremenom. krajnji cilj je zavrsiti prije nego sto se i pocne. i onda ispada 1/2 min. dobar rezultat?! kad malisa odraste, proizvod nepostojanja brave u kupatilu zove se ejaculatio praecox. kao sto rekoh, mislite i o tome.

#14 jddipqd

jddipqd
  • Members
  • 384 posts

Posted 21 August 2008 - 11:18

zamislite malisu u kupatilu bez brave.

Čekaj, postoje kupatila bez brave? :ph34r:

edit: Naravno mislim "bez brave" by design... ne da je brava crkla ili slično...

Edited by jddipqd, 21 August 2008 - 11:22.


#15 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 21 August 2008 - 17:43

kad malisa odraste, proizvod nepostojanja brave u kupatilu zove se ejaculatio praecox. kao sto rekoh, mislite i o tome.


Ako malisa aktivnosti te vrste svede i lokalizuje samo na kupatilo, onda to posle moze da se zove nemastovitost u seksu mozda.