Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

60+ u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
141 replies to this topic

#61 Artur Dent

Artur Dent
  • Members
  • 8,603 posts

Posted 31 July 2008 - 12:05

Sveukupni sistem u koji smo ušli i ulazimo favorizuje konkurentnost na račun solidarnosti. Sasvim je logično da se javlja diskriminacija onih x+ ... i raste kako raste x. Sa 60+ već se dolazi do toga da su "good for nothing", odnosno dobri su još samo onoliko koliko imaju. To i oni znaju, tako da ne treba da čudi socijalni gard, paranoja koju te generacije osećaju.
- Kada ste počeli da osećate simptome paranoje?
- Neposredno nakon što su počeli da me prate.

Ne govorim o "Baba ne budi stipsa, daj koju kintu!" simptomu; to je rutinska igra dve generacije kojom one održavaju i kontakt i emotivni odnos. Govorim o tome da su starci postali zahvalno lovište beskrupuloznih; zahvalno upravo zbog zanemarivanja te populacije. Na B92 (gde bi drugo?) pre izvesnog vremena bila je interesantna emisija o zloupotrebama "manjka poslovne sposobnosti" i sprege socijalnih službi sa "lovcima na starce" kako bi im se oduzelo ono što je kod njih još jedino interesantno: nekretnine na njihovo ime. "Izdržavanje" starih je postala svojevrsna mafija, barabar sa tradicionalnim mafijaškim sistemom "zaštite". Pravna zaštita od takve zaštite je totalno nemoćna jer se bazira na očekivanju da se svako prevashodno štiti sam, a ova populacija to najčešće ni fizički nije u stanju. Sezona slobodnog lova!
Kad govorimo o "sebičnosti" starih, neretko je to zapravo samo vaganje da li svoj imetak ostaviti deci koja su otišla ili dati za obećane "kule i gradove" za života (koliko je ostalo) ... a i posle njega jer se i neke crkve uključuju u taj lov.

Ovde si potpuno u pravu, ali je stanje u socijalnim sluzbama tako neorganizovano, da njima jos uvek (po beogradskim centrima za socijalno) rade ljudi protiv kojih se vodi krivicni postupak zbog otimanja stanova starim licima. :ph34r:

#62 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 July 2008 - 18:19

Prema statistici nacionalnih racuna i prihoda ispadne da prihodi iz redovnog radnog odnosa iznose 53,2% a penzije 29.8%. Ne znam kolika je prosecna penzija u Srbiji. Da li neko zna?

Na sajtu Zavoda za statistiku sam pronasla da je prosecna zarada u Srbiji u junu ove godine 45 608 dinara (bruto) tj 32 648 (neto).

Ima tamo i lista o strukturi licne potrosnje po kojoj su prosecni ukupni mesecni izdaci za licnu potrosnju po domacinstvu:

Republika Srbija – 39 285 dinara
Centralna Srbija (bez Beograda) – 35 150 dinara
Vojvodina – 36 733
Beograd – 51 447

Od gore navedenih brojki na hranu i pice ode:

Centralna Srbija (bez Beograda) – 42,8%
Vojvodina – 37,9%
Beograd – 37%

http://webrzs.stat.g...s/axd/index.php

Ne znam koliko je kurs evra pa ako neko moze da mi kaze koliko je evra 33 000 dinara koliko otprilike iznosi prosecna zarada u Srbiji?

I jos jednom, kolika je prosecna penzija u Srbiji?

Ja moram malo da razmislim ali meni se ne cini da skoro pola svoje zarade dam na hranu (ovde u Svedskoj).

#63 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 31 July 2008 - 18:32

Prema statistici nacionalnih racuna i prihoda ispadne da prihodi iz redovnog radnog odnosa iznose 53,2% a penzije 29.8%. Ne znam kolika je prosecna penzija u Srbiji. Da li neko zna?

Na sajtu Zavoda za statistiku sam pronasla da je prosecna zarada u Srbiji u junu ove godine 45 608 dinara (bruto) tj 32 648 (neto).

Ima tamo i lista o strukturi licne potrosnje po kojoj su prosecni ukupni mesecni izdaci za licnu potrosnju po domacinstvu:

Republika Srbija – 39 285 dinara
Centralna Srbija (bez Beograda) – 35 150 dinara
Vojvodina – 36 733
Beograd – 51 447

Od gore navedenih brojki na hranu i pice ode:

Centralna Srbija (bez Beograda) – 42,8%
Vojvodina – 37,9%
Beograd – 37%

http://webrzs.stat.g...s/axd/index.php

Ne znam koliko je kurs evra pa ako neko moze da mi kaze koliko je evra 33 000 dinara koliko otprilike iznosi prosecna zarada u Srbiji?

I jos jednom, kolika je prosecna penzija u Srbiji?

Ja moram malo da razmislim ali meni se ne cini da skoro pola svoje zarade dam na hranu (ovde u Svedskoj).



U Srbiji postoje penzije od 10.000 dinara, ali i penzije od 90.000 dinara. Takav raspon i razlika u penzijama verovatno
nigde na svetu ne postoji. U Nemasckoj 1:3 ,socijala neka oko 800 Eura,najveca penzija oko 3.000 Eura,
pri cemu ovu od 3.000 dobija mozda samo 1% penzionera. Prosek bi bio neki 1200-1300 evra.

Meni se cini da je prosek penzija u Srbiji identican ovoj prosecnoj plati koju ti nadje na nekom sajtu.

To je oko 400 evra.

Ove statistike o prosecnoj zaradi nemaju veze s mozgom jer su mladji ljudi nezaposleni. Ne znam kolika je
zvanicna nezaposlenost ( mislim da je 25%). To su mladji ljudi koji imaju i porodicu i decu, a nemaju nuikakvih
prihoda. Penzioneri redovno dobijaju te svoje penzije,cak i meni neshvatljive dvocifrene linearne povishice.

Edited by Teja, 31 July 2008 - 18:50.


#64 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 July 2008 - 18:47

U Srbiji postoje penzije od 10.000 dinara, ali i penzije od 90.000 dinara. Takav raspon i razlika u penzijama verovatno
nigde na svetu ne postoji. U Nemasckoj 1:3 ,socijala neka oko 800 Eura,najveca penzija oko 3.000 Eura,
pri cemu ovu od 3.000 dobija mozda samo 1% penzionera. Prosek bi bio neki 1200-1300 evra.

Meni se cini da je prosek penzija u Srbiji identican ovoj prosecnoj plati koju ti nadje na nekom sajtu.

To je oko 400 evra.


Taj neki sajt je zvanicni sajt Zavoda za statistiku Srbije. Statistika kao statistika, uvek moze da postoji rezerva. Ali ja pokusavam da koliko toliko stvorim neku okvirnu sliku a da ne potezem za primerima koje znam iz licnog zivota. I ako zanemarimo (mada je tesko) one koje poznajemo i pogledamo samo u ove cifre onda stvari ne stimaju.

Ako je prosecna zarada 32 648 dinara a prosecni mesecni troskovi 39 285 onda to znaci da novca u proseku fali prosecnom domacinstvu svakog meseca. To ako zanemarimo da je u Beogradu prema statistici potrebno 51 447 dinara za taj prosecni zivotni trosak. Logicno pitanje svakoga sa strane je: kako onda prezive?

Cisto okvirno, ako u Nemackoj tu "veliku" penziju prima samo 1% penzionera onda mozda i u Srbiji tih 90 000 dinara prima samo 1% penzionera? A koliko je onda onih koji primaju samo 10 000 dinara sto nije ni za primaci ovim ciframa Zavoda za statistiku kada su u pitanju prosecni zivotni troskovi.

Ja sam poslala mejl Zavodu za statistiku i postavila im pitanje. Radoznala sam.

#65 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 31 July 2008 - 19:13

Taj neki sajt je zvanicni sajt Zavoda za statistiku Srbije. Statistika kao statistika, uvek moze da postoji rezerva. Ali ja pokusavam da koliko toliko stvorim neku okvirnu sliku a da ne potezem za primerima koje znam iz licnog zivota. I ako zanemarimo (mada je tesko) one koje poznajemo i pogledamo samo u ove cifre onda stvari ne stimaju.

Ako je prosecna zarada 32 648 dinara a prosecni mesecni troskovi 39 285 onda to znaci da novca u proseku fali prosecnom domacinstvu svakog meseca. To ako zanemarimo da je u Beogradu prema statistici potrebno 51 447 dinara za taj prosecni zivotni trosak. Logicno pitanje svakoga sa strane je: kako onda prezive?

Cisto okvirno, ako u Nemackoj tu "veliku" penziju prima samo 1% penzionera onda mozda i u Srbiji tih 90 000 dinara prima samo 1% penzionera? A koliko je onda onih koji primaju samo 10 000 dinara sto nije ni za primaci ovim ciframa Zavoda za statistiku kada su u pitanju prosecni zivotni troskovi.

Ja sam poslala mejl Zavodu za statistiku i postavila im pitanje. Radoznala sam.



Penzioneri u Srbiji su (onako u proseku) u boljoj situaciji nego ovi mladi ljudi koji cak i imaju mesecno
ovu prosecnu platu koju si ti navela.

Naime, i muz i zena su penzioneri,imaju "resheno stambeno pitanje", prohtevi tih starijih ljudi ipak su
manji nego porodice sa detetom. Mladi ljudi obicno nemaju stan, zive sa roditeljima, ili iznajmljuju
stan ( u Beogradu ) za velike pare tako da samo na kiriju ode jedna prosecna plata.

#66 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 31 July 2008 - 19:24

nikada nisam razumela zasto se podrazumeva da su "prohtevi" starijih ljudi manji ili - sto je gore - da bi trebalo da budu manji. ako nista, trebalo bi da budu veci - jer imaju manje vremena da zive i uzivaju.

i zaboravlja se, mozda, da su potrebe starijih vece ako ti stariji bolesni ili slabi. znaci, potrebni su lekovi koji su skupi, posebna vrsta ishrane, koja moze da bude skupa, potrebna je medicinska nega mzoda itd...sve to kosta a deca nemaju vremena da se brinu o roditeljima jer gaje svoju decu.

cesto su stariji zloupotrebljeni i zaboravljeni a u njima se iskjljucivo gleda izvor buduceg nasledstva.

#67 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 July 2008 - 19:40

Penzioneri u Srbiji su (onako u proseku) u boljoj situaciji nego ovi mladi ljudi koji cak i imaju mesecno
ovu prosecnu platu koju si ti navela.

Naime, i muz i zena su penzioneri,imaju "resheno stambeno pitanje", prohtevi tih starijih ljudi ipak su
manji nego porodice sa detetom. Mladi ljudi obicno nemaju stan, zive sa roditeljima, ili iznajmljuju
stan ( u Beogradu ) za velike pare tako da samo na kiriju ode jedna prosecna plata.


Ja se ne usudjujem da kazem da je ijednoj grupi bolje. Prosto, neuporedivo je. Svako vreme nosi svoje breme a u zemlji Srbiji je to breme tesko za svakoga (ako izuzmemo onu sacicu koja se na nevolji naroda enormno obogatila).

Ta "resena stambena pitanja" su isto tako diskutabilna. "Resena" jesu kod mnogih (sadasnjih penzionera) nakon sto su jedno dvajes´ godina ziveli u zajednici (svekar, sverkrva, tast i tasta). Mnoga deca i danas zive kod svojih roditelja i zasnivaju svoje porodice u roditeljskom domu. Znaci, opet zajednica. Iz moranja. Na taj nacin nikome nije nista stambeno reseno.

Hajde da ne mesamo prohteve i potrebe. Stariji ljudi ne moraju da imaju prohteve (u smislu da nesto izvoljevaju) ali mnogi od njih imaju potrebe. Potrebe bazirane cisto na zdravstvenoj bazi (eto, ajde da im eliminisemo sve druge ljudske potrebe!). A to kosta.

#68 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 31 July 2008 - 20:08

nikada nisam razumela zasto se podrazumeva da su "prohtevi" starijih ljudi manji ili - sto je gore - da bi trebalo da budu manji. ako nista, trebalo bi da budu veci - jer imaju manje vremena da zive i uzivaju.

i zaboravlja se, mozda, da su potrebe starijih vece ako ti stariji bolesni ili slabi. znaci, potrebni su lekovi koji su skupi, posebna vrsta ishrane, koja moze da bude skupa, potrebna je medicinska nega mzoda itd...sve to kosta a deca nemaju vremena da se brinu o roditeljima jer gaje svoju decu.

cesto su stariji zloupotrebljeni i zaboravljeni a u njima se iskjljucivo gleda izvor buduceg nasledstva.


Pa jesu prohtevi ljudi od 70 godina manji nego sto je to slucaj kod onih
od 30. Ne treba im da kupuju nove krevete,zavese,da renoviraju kupatila,
ne treba im ni auto, prosla ih je i volja i zelja da kupuju jakne za svako godisnje doba,
da izlaze u kafanice i slicno. Bolest je u Srbiji luksuz i za stare i za mlade.

Ja ovde zaista govorim i pishem iskljucivo onako kako ja vidim situaciju u Srbiji.
Moj "uzorak" je nikakav jer mogu samo da govorim o ljudima (i starim i mladim)
iz svog nekog okruzenja.

Bila sam malo duze u Zajecaru, moja majka je stara , a ako se desi slucaj da vishe ne moze,
onda mora u staracki dom.

Prijatno iznenadjenje je bilo da postoje privatni staracki domovi.
Na samom Dunavu u nekom prelepom mestu (Radujevac) gastarbajteri (Vlasi)
izgradili staracki dom za svoje stare roditelje,babe,dede.

Posto sam i ovde u Nemackoj obilazila i gledala staracke domove ,mogu reci
da je taj prelep,udoban, sa ogromnom bashtom, i medicinskim osobljem.

Jednokrevetna soba po osobi je oko 400 evra.

Cula sam da se u Srbiji grade sada staracki domovi ,ovako u privatnoj reziji.

#69 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 July 2008 - 20:12

Jednokrevetna soba po osobi je oko 400 evra.

Cula sam da se u Srbiji grade sada staracki domovi ,ovako u privatnoj reziji.


Pa u te divne staracke domove ce mahom moci i da odu stari ljudi koji imaju decu koja iz inostranstva mogu da podmazu.

#70 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 31 July 2008 - 20:26

Pa u te divne staracke domove ce mahom moci i da odu stari ljudi koji imaju decu koja iz inostranstva mogu da podmazu.


Ima ljudi koji imaju toliku penziju. Moja majka naravno nema.

Ovde mesto u starackom domu kosta oko 2000 evra. I tu neko mora da doplacuje.
Ljudi prodaju svoje nekretnine da bi mogli to mesecno da placaju.

Razlika je naravno, da i onaj ko nema nekretnine moze u taj staracki
dom. Drzava doplacuje razliku ako ta osoba nema dece. Ako ima, onda deca moraju.

#71 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 July 2008 - 21:02

Ima ljudi koji imaju toliku penziju. Moja majka naravno nema.

Ovde mesto u starackom domu kosta oko 2000 evra. I tu neko mora da doplacuje.
Ljudi prodaju svoje nekretnine da bi mogli to mesecno da placaju.

Razlika je naravno, da i onaj ko nema nekretnine moze u taj staracki
dom. Drzava doplacuje razliku ako ta osoba nema dece. Ako ima, onda deca moraju.


To ne znam, koliki procenat ljudi ima 400 evra penziju. Stvarno ne znam. Fakat je da 29.8% ljudi prima penziju u zemlji Srbiji. A to je veliki postotak.

Bez obzira, tesko je uopste porediti Srbiju i Nemacku (ili neku slicnu razvijenu zemlju).

Nemacki penzioner moze naravno da proda svoje nekretnine jer deca su mu se o-ha-ha osamostalila i stvorila svoje. Srpski penzioner ne moze bas tako lako da proda svoje nekretnine jer su mu deca mozda podstanari pa se zato radje odlucuje da deci ostavi stan ili sta je vec stekao u svom zivotu. U Srbiji ljudi jos uvek prezivljavaju tako sto se medjusobno pomazu na svakojake nacine.

#72 Indy

Indy
  • Members
  • 21,392 posts

Posted 01 August 2008 - 00:22

Pa jesu prohtevi ljudi od 70 godina manji nego sto je to slucaj kod onih
od 30. Ne treba im da kupuju nove krevete,zavese,da renoviraju kupatila,
ne treba im ni auto, prosla ih je i volja i zelja da kupuju jakne za svako godisnje doba,
da izlaze u kafanice i slicno.

Ne razumem, je l' ti mislis da to tako treba da bude, ili samo opisujes postojece stanje (pretpostavljam) u Srbiji?

#73 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 01 August 2008 - 00:44

Penzioneri u Srbiji su (onako u proseku) u boljoj situaciji nego ovi mladi ljudi koji cak i imaju mesecno
ovu prosecnu platu koju si ti navela.

Naime, i muz i zena su penzioneri,imaju "resheno stambeno pitanje", prohtevi tih starijih ljudi ipak su
manji nego porodice sa detetom. Mladi ljudi obicno nemaju stan, zive sa roditeljima, ili iznajmljuju
stan ( u Beogradu ) za velike pare tako da samo na kiriju ode jedna prosecna plata.

Pa da narocito ti penzioneri koji imaju decu u Frankfurtu pa im oni posalju po koju kintu.Inace u Srbiji moze super da se zivi kada imas 70 godina i penziju od nekih 20000 dinara a od toga ti pola ode na lekove.Da ne pricam da sa sedam banke covek moze i da raducka, svercuje ili unese po koju tonu uglja ako mu zafali kinta.Naravno da ti od 70 godina lakse podnose i letnje vrucine bez AC ili zimsku zajebanciju oko uglja.
Tejo ne pricaj gluposti.Ti mladi barem mogu da rade.Nema posla za inzenjere ali onda mogu barem da lopataju ili nose ugalj a sta da rade ovi od 70 godina koji su sa jednom nogom u grobu.Mogu da jedu stan ili namestaj kojii su kupili u Titovo vreme na kredit.Ti dobro znas da ja nisam tamo bio skoro 20 godina i onda sam usao u kuce koje potpuno isto izgledaju.Jebem ti sunce pa cak je i otirac za noge ostao isti.O namestaju da ne pricam.Promenio se samo TV i to je to.Jad i beda....

Edited by MAGRIPA65, 01 August 2008 - 02:06.


#74 Sleepers

Sleepers
  • Members
  • 8,129 posts

Posted 01 August 2008 - 03:21

Ovim se topicom istovremeno provlaci vise segmenata vezanih uz 60+;

kako se netko odnosi prema starim ljudima u tramvaju

siromastvo najstarije populacije


s tim sto jedno uopce ne mora imati veze s drugim.

Daleko je bitnije sto je prosjecna starost stanovnistva sve veca, odnosno natalitet sve manji, pa je i umirovljenika sve vise a radne snage sve manje. Primjera radi, a vjerujem da je u Srbiji gotovo isto, procjenjuje se da ce do 2050. godine Hrvatska imati 860.000 stanovnika manje nego danas. Udio osoba starijih od 60 ili 65 godina se stalno povecava, a udio osoba mladjih od 15 se konstantno smanjuje iz cega proizlazi da ce losa egzistencijalna slika biti i gora uslijed nedostatka radne snage i punjenja mirovinskih fondova. Jedno od mogucih rjesenja je produzetak radnog staza, tj. radno sposobnih iznad 65 godina, a sto se vec primjenjuje u zemljama EU, a drugi uvoz radne snage, itd. - nisam strucnjak, postoje vjerojatno i dodatni mehanizmi kojima se ovaj nesrazmjer eventualno moze regulirati. Dakle, nisu stariji ljudi siromasni zato sto ih drustvo generalno prezire i gura na drustvene margine (mada sigurno ima i takvih pojedinacnih primjera), vec zato sto je u HR/ SR tj. u tranzicijskim zemljama standard takav kako jeste, ukljucujuci visinu placa i mirovina, konkurenciju na trzistu rada, (ne)obrazovanost, deficit/suficitarna zanimanja, etc. ili, prosto receno, u bogatijim zemljama su i stari ljudi bogatiji i zive kvalitetnije.
Ono sto takodjer ne treba zanemariti, a sto je specificna slika ovih prostora, su zajednicka kucanstva tj. ostajanje kod roditelja do n-te godine zivota, sto moze biti prilicna usteda za sve clanove obitelji ukoliko su ovi mladji zaposleni. Kako god, mislim da je situacija malo kompliciranija od puke diskriminacije starijih, sto ne znaci da opravdavam los tretman prema 60+, ukoliko i kad ga zaista ima.

Edited by Ziza, 01 August 2008 - 03:24.


#75 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 01 August 2008 - 09:20

Ne razumem, je l' ti mislis da to tako treba da bude, ili samo opisujes postojece stanje (pretpostavljam) u Srbiji?


Ne ,nikako ne mislim da treba da bude tako.Ja cu uvek zeleti da pijem malo bolja vina
( a i ova ljubav prema sezonskim jaknama uvek ce postojati).

Rekoh vec da pishem ovde ono sto tamo vidim ( a cesto sam tamo) i uglavnom
situaciju u Zajecaru (a ceo takj kraj je u shitu do gushe). Zaista mi je zao mladih ljudi
( koji, eto Magripa nece verovati) ne mogu ni ulice da prekopavaju jer su i ulice ostale
takve kakve su bile kod Tite.

Srednji sloj ljudi vishe ne postoji,tako da ne znash kome je gore. Da li starima koji
se ubijaju od brige i od zalosti sto deca nemaju gde da rade,ili mladima koji bi ipak
sa 30 godina zivota zeleli da imaju neki svoj privatan zivot.

Svi bi da dodju kod tebe u Chikago,al opet nisu svi strunjaci za nove tehnologije.

I tako u krug.

Za stare ljude je najstrashnija situacija u zdravstvu.Ako zele kod lekara ,a nisu u stanju
da cekaju danima,nedeljema da ih pregleda sepcijalista, moraju privatno ,
ukljucujuci i preglede i analize u laboratoriji, ultrazvuk,lekove i naravno pregled lekara.

Za to nije dovoljna ni cela penzija moje majke.