Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

60+ u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
141 replies to this topic

#46 zmijar

zmijar
  • Members
  • 72 posts

Posted 30 July 2008 - 14:07

Kakav ćeš ti tek biti sa 60+ kad ti sad smetaju manje sposobni.

Bicu zmija®, mada je pitanje da li ce ovakavi kao je uopste dogurati dotle ako ostanu da zive u ovoj prelepoj Srbiji :ph34r:

Nisam mislio baš na tvoj slučaj, ti bar pokušavaš da nađeš posao.

Ok, nisam se nasao prozvanim :)

#47 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 30 July 2008 - 14:21

Zajahali su u fotelje i kancelarije raznih javnih preduzeca i nema mrdanja narednih 40 godina



Bicu zmija®, mada je pitanje da li ce ovakavi kao je uopste dogurati dotle ako ostanu da zive u ovoj prelepoj Srbiji :ph34r:


1. a da li su krivi ti sto sede u javnim preduzecima do penzije ili opste poznata cinjenica nezaposlenosti mladih koja zavisi od drzave?

2. sto ostajes u srbiji ako vec ne mozes da se zaposlis sa diplomom etf-a, a imas (vec) 27 god?

#48 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 30 July 2008 - 16:47

Morbidno je prisiljavati ljude da "biraju" izmedju deteta i starca. Kako je samo ova tema pala na te grane?
Zasto mrzeti coveka koji je odradio beneficiran radni staz (ozbiljna, rizicna profesija) otisao legalno u penziju (nista nije oteo) i jos hoce da radi? Takvom coveku treba skinuti kapu ( on verovatno radi jer ne ume drugacije a i pametan je, oni koji se strmoglave u poenziju i dignu sve 4 umiru kao muve u drugoj godini penzije) i pametnije bi bilo takvog coveka pitati za savet.
Kakav vam je to stav? Ne valja kad ne radimo pa smo vam na teretu, ne valja kad radimo jer vam zaizimamo mesto? Najbolje da umremo i ne trosimo vam dzabe kiseonik?
Mladi covece, ja mislim da vi bez razloga zavidite jednom vrednom coveku koji radom zaradjuje svoje prihode jer, on je i penziju za - radio, nisu mu je dali a od vas oteli.
Nedostojno je da ovako razgovaramo o ovoj temi.

#49 Nikola S.

Nikola S.
  • Members
  • 1,147 posts

Posted 30 July 2008 - 16:49

Nija vasa baba autor te izreke, postoji odavno a omiljena je kod onih koji bolji argument nemaju. Naravno da pile ima sta da nauci kokosku, ja sam sinoc naucila od "pileta" da koristim skajp sistem i sita sam se napricala sa "kokoskom" s one strane okeana.


Bravo. Svako od svakog moze nesto da nauci!

A moja baba je osim sto je bila nezgodna, bila jos i neoriginalna...

Pozz!

#50 seca

seca
  • Members
  • 2,151 posts

Posted 30 July 2008 - 18:05

Nasa nacija je nazalost takva-nevalja ni kad je sve uredu ,to je i stvar mentaliteta ,vaspitanja itd. U skolu koju sam ja isao ,na casove samnom je isla zena koja je radila kao spremacica u toj skoli,a mogla je da mi bude malo starija mama ... Kad sam je pitao - pa otkud da se odluci na to? Ona mi je rekla-pa sto da ne radim za dve godine u administraciji skole ,zar nije bolje ? I niko zivi nije ni pomislio da postavi pitanje sta ce ona tu ? I da ,bivsi specijalac (Foke) je takodje pohadjao isti cas .... e njega nisam hteo da pitam :ph34r:

#51 zmijar

zmijar
  • Members
  • 72 posts

Posted 30 July 2008 - 18:22

.... a imas (vec) 27 god?

He,he, sta da nisam mozda sada i ja mator :ph34r:



odradio beneficiran radni staz (ozbiljna, rizicna profesija)

U pitanju je nasa voljena, svima za srce prirasla vojska Srbije za koju znamo koliko je dobrih dela ucinila za Srbiju i zastitu naroda od stranih i unutrasnjih neprijatelja...

#52 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 30 July 2008 - 19:27

A da pretpostavim da to prica osoba koja nikad nije cekala u redu za mleko, nema decu i ne planira da ih ima! Nema nikakav materinski instinkt, nije bila nikad ugrozena kad je hrana u pitanju.

:ph34r:


lose pretpostavljas. osoba koja to prica je bila i gladna i veoma siromasna, odgajala je decu svojih bliznjih, a "nikada bila ugrozena kada je hrana u pitanju" je naprosto netacno.

dakle, to sto se ugrozavanje starijih ljudi, njihovo maltretiranje, nepostivanje, te ubijanja nemarom i siromastvom ovde opravdava potrebom da deca piju mleko je samo sebican instinkt zastite svojih gena.

a sta da penzionere bude briga za vase gene kada ih tretirate kao stoku?

#53 sta dalje

sta dalje
  • Members
  • 1,987 posts

Posted 30 July 2008 - 19:44

Mladi covece, ja mislim da vi bez razloga zavidite jednom vrednom coveku koji radom zaradjuje svoje prihode jer, on je i penziju za - radio, nisu mu je dali a od vas oteli.
Nedostojno je da ovako razgovaramo o ovoj temi.

svakako. dala sam vec primer osobe koju jako dobro poznajem i koja zivi u srbiji i spada u kategoriju 60+ i jos uvek radi. i sta sad, problem mozda neki u tome sto ona zaista radi (ne sedi na radnom mestu nego radi; bitna razlika)?

He,he, sta da nisam mozda sada i ja mator :ph34r:


pa bas zato sto nisi, imas vise vise energije za pokret. ja polazim od sebe, logicno. vec u toku studija sam skontala da tamo nema leba za mene i 6 meseci posle diplomiranja bila vec napolju, tek napunila 24. zato mi mozda zvuci cudno da neko ceka u 27oj... al ok, kapiram da su ljudi razliciti, svako ima svoje razloge itd. samo rekoh svoje misljenje.

#54 zazie

zazie
  • Members
  • 1,669 posts

Posted 30 July 2008 - 23:51

nisu deca nego su starci nasha buducnost. :D
neizvesna, poshto nece svi koji ovde veslo kuckaju postati starci, neki ce da umru pre stizanja u to stanje. (secam se jedne sene iz busa gde je neki tip drvio na neke babe shto dave izlazeci iz busa, kud su krenule kad je guzva, jel ne mogu u neki drugi chas, koja pa to one posla imaju samo mu zauzimaju mesto pod suncem itd. a jedna mu kaze - ti ako necesh da ostarish, ti se ubij odmah. :ph34r: tako je baba! povikasmo slozno mi simpatizeri baba i deda.

vidim ovde mnogo pizme na starce. kao da su starci neka druga rasa koja je doshla ovde da davi narod.
po tome pretpostavljam da ste vrlo mladi. :D

u tradicionalnim drushtvima starosti se odaje poshtovanje. ne samo zato shto se stiglo dotle (shto je ranije bio nevidjen uspeh) nego i zato shto se zivelo u ritmu sezona - kako sejesh tako i zanjesh. pa je u sopstvenom interesu da starci budu poshtovani i da im se ugadja koliko je moguce - ako je to norma, ne pishe nam se loshe ni samima. naime, deca od nas uche kako se to radi :)

#55 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 31 July 2008 - 08:27

neizvesna, poshto nece svi koji ovde veslo kuckaju postati starci, neki ce da umru pre stizanja u to stanje. (secam se jedne sene iz busa gde je neki tip drvio na neke babe shto dave izlazeci iz busa, kud su krenule kad je guzva, jel ne mogu u neki drugi chas, koja pa to one posla imaju samo mu zauzimaju mesto pod suncem itd.


pa ne cuje se to samo u busevima, to se cuje na raznim mestima, bankama, postama, uospte raznim salterima, ali i u apotekama i domovima zdravlja. :ph34r:

a jedna mu kaze - ti ako necesh da ostarish, ti se ubij odmah. :D tako je baba! povikasmo slozno mi simpatizeri baba i deda.


:D

naime, deca od nas uche kako se to radi :D


pa retko ko u srbiji razmislja o buducnosti. ako i razmislja, to je i onako finansijska buducnost, a ovo kako ce se i rodjena deca odnositi prema tebi jednog dana, retko kome prodje kroz glavu.

nepostovanje prema starijima je veliki problem. ne samo da im se dosta mladjih obraca sa ti (iako bas stariji vole tu formalnost) sto mi i nije uopste problem da ih usput ne nazivaju i raznim imenima i maltene treba da budu srecni ako ih zovu samo baba i deda. :) da li je tu porodica zakazala u vaspitanju ili je nesto drugo? u mojoj porodici su stariji i mladji uvek bili ravnopravni i medjusobno se postovali. naravno da su baba i deda sve sto su mogli davali nama unucima, ali tu ne mislim na materijalne stvari, tu mislim na sve ono sto nam je bilo potrebno: ako nam je bilo dosadno, oni su nas zabavljali, igrali se sa nama kada roditelji nisu imali vremena, ako smo hteli da naucimo nesto novo, oni bi nam strpljivo objasnjavali, ako nam se slusala neka prica, oni bi se vratili godinama unazad da nam ispricaju nesto interesantno, itd., itd. nema sta nam je falilo uz njih. i onda naravno, kada osetis ljubav i postovanje (da, uvek smo se i najmladji pitali za neke odluke vezane za porodicu, naravno srazmerno godinama, ali uvek smo se nesto pitali, za nesto bili vazni), ne moras ni da mislis o tome a krenes istim da uzvracas: od iznenadjenja kuvanja kafe, preko cveca i voca koje bismo im ubrali iz dvorista i doneli, pa onda kasnije bi uradili koji poslic koji su oni redovno radili, pomagali im u svemu sto rade i u tome uzivali. i onda naravno, kada dodju njihove komsije ili prijatelji, vrsnjaci, odnosis se sa istim postovanjem i prema njima. i danas postovanje ukazujem totalno nezavisno od godina...


znam porodice u kojima mladji ne postuju starije, a bome i one u kojima stariji ne postuju mladje. e sad, sigurna sam da ima onih koji svoju baku i deku postuju, ali su im u busevima babe i dede. otkud to?

+ me strasno nervira sto su danas baba i deda pogrdni izrazi. :D da je neko u busu moju babu nazvao baba, dobio bi po njusci od mene. :D to je moja baba, bre. :D

#56 avramova

avramova
  • Members
  • 8,594 posts

Posted 31 July 2008 - 10:46

Da ne ispadne da osporavam pravo na život starijim osobama - ja pomažem koliko mogu, ustupam mesto, ponesem stvari starijim komšijama kada ih sretnem na stepeništu (nemamo lift), zamenim sijalicu ili osigurač, one koji prihvataju posavetujem u vezi raznih stvari ili uputim nekome ko zna bolje itd. Trudim se (i najčešće uspevam) da ne reagujem neadekvatno na njihove prevaziđene ili iracionalne teorije o životu, univerzumu i svemu ostalom (uključujući i dnevnu politiku)...Slažem se da stari ljudi nisu "za sve" krivi, ali za jedan deo svojih problema jesu, ali deca nisu kriva ni toliko, pa kod mene imaju prednost...



Ja imam uglavnom problema sa "mladjaHnim" oko ovog boldovanog. U zemlji u kojoj ja zivim, ti "stari i odrtaveli"
uglavnom biraju "zelene" tako da nema potrebe da ubedjujem stare ljude sta je danas politicki ispravno.

SRS izborno telo zapravo su mladi ljudi , a ne penzioneri.

Ne znam i ne razumem o cemu uopste i divaniish (politicki) sa tim starim ljudima.

A ovo da stari ljudi imaju neke iracionalne poglede na zivot,stvarno prvi put cujem.

#57 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 31 July 2008 - 11:21

lose pretpostavljas. osoba koja to prica je bila i gladna i veoma siromasna, odgajala je decu svojih bliznjih, a "nikada bila ugrozena kada je hrana u pitanju" je naprosto netacno.

dakle, to sto se ugrozavanje starijih ljudi, njihovo maltretiranje, nepostivanje, te ubijanja nemarom i siromastvom ovde opravdava potrebom da deca piju mleko je samo sebican instinkt zastite svojih gena.

a sta da penzionere bude briga za vase gene kada ih tretirate kao stoku?


Ne gresis, kao sto sam i ja pogresno pretpostavila. To je sve od slucaja do slucaja. Svako za sebe se ponasa kako zeli. Znaci imas i ljude koji starost shvataju kao nesto sto im predstoji, i kao fazu zivota u kojoj svaki covek treba da nastavi da zivi dostojanstveno i uz pomoc svojih bliznjih i drustva uopste. E imas onda i one druge koji ne posecuju ni svoje najrodjenije, a nekmoli da brinu i ponasaju se pristojno sa tudjim 60+. Znaci stvar covecnosti i vaspitanja.
Na drzavnom nivou treba da pocne i ovo pitanje da se resava , nego pored svih ostalih vidim nikako da dodje na dnevni red. A znas i sama da su ovde u Sbiji i deca ugrozena kategorija. To jest isto kao sto postoji nemar prema 60+, tako postoji i nemar prema 10-. A kome cu dati prednost....sasvim je jasno.
Ne znam tacno sta mislis kad kazes gene? Na potomstvo je l? Pa vidis isti ti penzioneri su u svojoj fazi zivota a neki ceo zivot brinuli o svojim ''genima''. Pa to mu dodje i normalno. O kome cu da brinem najvise ako ne o svom detetu i svojim najblizima?! E sad, tu mislim da postoji i druga stvar. Strah od smrti. Opravdano. I tek tada upravo taj sebicluk o kome pricas dolazi do izrazaja.

#58 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 July 2008 - 11:26

To jest isto kao sto postoji nemar prema 60+, tako postoji i nemar prema 10-. A kome cu dati prednost....sasvim je jasno.


U ovome i jeste problem. Naci se u situaciji u kojoj nekome treba dati prednost.

#59 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 31 July 2008 - 11:44

U ovome i jeste problem. Naci se u situaciji u kojoj nekome treba dati prednost.

Hvala Bogu nije se desilo, za sad nije, bar ne za drasticne situacije. A znas da je to necija majka ili baka, a s druge strane, necije dete ili unuce.

#60 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 July 2008 - 11:49

Hvala Bogu nije se desilo, za sad nije, bar ne za drasticne situacije. A znas da je to necija majka ili baka, a s druge strane, necije dete ili unuce.


Pa i ne bi trebalo da se desi u mirnodobsko vreme. Ali na ovom topiku provejavaju animoziteti prema nekim starosnim grupama. Covek, pojedinac se izgubio a o tome koliko ljudski zivot vredi da ne govorimo. Gledamo a ne vidimo jedni druge. Vidimo grupe, tabore, politicke opcije ... eto, tako posmatramo ljude. Ne svi, naravno! Vidimo krivicu ali ne smatramo da smo deo nje. Glad iz 90-tih je prosla ali ostale su nesagledive posledice.