Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

60+ u Srbiji


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
141 replies to this topic

#31 mango

mango
  • Members
  • 11,607 posts

Posted 29 July 2008 - 22:47

Ah, tell me about that. To je tek posebna prica. Mene ipak najvise nervira onaj fenomen koji se srece cesto u vezama kad jedno sa svojim problemima (obicno "depresijama") ne samo dobija paznju, nego prakticno kontrolise onog drugog.


U Sarajevu su na pocetku rata na aerodromu gazili preko zena s djecom i lomili staklena vrata da se ubace u avion (dok se jos moglo izaci). Pretpostavljam opravdano; njima je ostalo malo vremena, a cijeli zivot je pred djecom.
Mango, ne zezaj.


ja se ne slazem sa tim ejdzizmom - po kome samo deca i maldi imaju pravo na uzitak, opstanak, i komfor.

vecina ljudi na ovom forumu bi pre spasila svoju majku i oca nego tudje dete.

dakle, ja verujem sledece:

deca imaju vremena da se napiju mleka, mladi da se snadju i odzive svoj zivot a stariji su najugrozenija kategorija.

#32 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 July 2008 - 07:59

To kao Ivica i Marica - ako nema šta da se jede odvedeš decu u šumu, lako ćeš kasnije napraviti drugu, samo da su nam babe i dede žive i zdrave...
Niko (sa aspekta ugroženosti) ne može imati prednost nad detetom od 2-3 meseca ili 5-6 godina. Drugo su "deca" od 30 godina...

Edited by namcor, 30 July 2008 - 08:01.


#33 Blue Lady

Blue Lady
  • Members
  • 684 posts

Posted 30 July 2008 - 08:19

deca imaju vremena da se napiju mleka, mladi da se snadju i odzive svoj zivot a stariji su najugrozenija kategorija.


A da pretpostavim da to prica osoba koja nikad nije cekala u redu za mleko, nema decu i ne planira da ih ima! Nema nikakav materinski instinkt, nije bila nikad ugrozena kad je hrana u pitanju.

To kao Ivica i Marica - ako nema šta da se jede odvedeš decu u šumu, lako ćeš kasnije napraviti drugu, samo da su nam babe i dede žive i zdrave...
Niko (sa aspekta ugroženosti) ne može imati prednost nad detetom od 2-3 meseca ili 5-6 godina. Drugo su "deca" od 30 godina...


:ph34r:

#34 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 30 July 2008 - 08:32

Niko (sa aspekta ugroženosti) ne može imati prednost nad detetom od 2-3 meseca ili 5-6 godina.


sve zavisi od vrste ugrozenosti.
ako mislis na osnovne potrebe (hrana, voda, spavanje) onda bih volela da cujem nekog strucnjaka da li je losije po dete ili po nekog starijeg da ostane bez toga neko vreme. nisam sigurna, al verujem da bi dete to mnogo lakse podnelo nego neko star. slicno kao kod povreda, deca se za cas izlece a starijim ljudima to traje i traje, a ume cesto i da se iskomplikuje. plus, deca su uglavnom zdrava dok stariji uglavnom imaju onu ili ovu boljku sto ih na neki nacin opet cini ugrozenijima.

dodatni problem je sto ne postoje nikakva udruzenja (klubovi) penzionera (sem onih u kojima igraju sah :ph34r: ) gde bi se penzioneri malo upoznavali (inace problem danasnjeg drustva sto retko gde/kad mozes da upoznas nekog novog) i druzili. na taj nacin ne samo da bi mogli da malo uzivaju, da se opuste, nego bi mogli i da pomazu malo jedni drugima.

#35 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 July 2008 - 09:50

Dete treba da raste i da se razvija i mentalno i fizički, dok je kod starih ljudi metabolizam poprilično usporen pa je šteta zbog nedostatka "kvalitetne" hrane mnogo manja...
Ali, ja to gledam i sa još dva aspekta:
1. "sposobnosti" - najveći deo starijih ljudi može koliko-toliko samostalno da živi i brine se o svojim osnovnim potrebama, dok je beba od nekoliko meseci ili dete od nekoliko godina potpuno "nesposobno" za samostalan život.
2. "odgovornosti" - bez obzira na objektivne okolnosti odrasli ljudi uključujući i starije osobe su jednim delom i sami odgovorni za svoju lošu ekonomsku situaciju ili loše zdravlje, dok deca apsolutno nisu...

#36 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 30 July 2008 - 10:03

1. "sposobnosti" - najveći deo starijih ljudi može koliko-toliko samostalno da živi i brine se o svojim osnovnim potrebama, dok je beba od nekoliko meseci ili dete od nekoliko godina potpuno "nesposobno" za samostalan život.


najveci deo dece ima nekoga ko ce se brinuti o njima, dok stariji vrlo cesto mogu da se oslone samo na sebe.

2. "odgovornosti" - bez obzira na objektivne okolnosti odrasli ljudi uključujući i starije osobe su jednim delom i sami odgovorni za svoju lošu ekonomsku situaciju ili loše zdravlje


pa sad...

da ne pricam o tome da se deci jako cesto dozvoljava i da vredjaju, i da sutiraju, stipaju, ujedaju i sve i svasta... jer boze moj, pa to su samo deca. :ph34r:


al nije topik o deci, nego o starijim gradjanima koji zive tesko, vrlo cesto i nedostojanstveno, a ja eto, imam utisak da nisu (za sve) sami krivi.

#37 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 30 July 2008 - 10:12

Dete treba da raste i da se razvija i mentalno i fizički, dok je kod starih ljudi metabolizam poprilično usporen pa je šteta zbog nedostatka "kvalitetne" hrane mnogo manja...


E pa nece bas biti ... a sta sa onima koji zbog bolesti moraju da se strogo pridrzavaju odredjenog nacina ishrane? Nemoj to zanemariti. Ima takvih o-ha-ha ...

#38 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 30 July 2008 - 10:16

Niko (sa aspekta ugroženosti) ne može imati prednost nad detetom od 2-3 meseca ili 5-6 godina. Drugo su "deca" od 30 godina...[/b]


U zemlji u kojoj ja zivim se (sa aspekta ugrozenosti) uvek najvise vodi racuna o najmladjima i najstarijima. Za to svakako postoje i razlozi.

#39 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 July 2008 - 10:47

Da ne ispadne da osporavam pravo na život starijim osobama - ja pomažem koliko mogu, ustupam mesto, ponesem stvari starijim komšijama kada ih sretnem na stepeništu (nemamo lift), zamenim sijalicu ili osigurač, one koji prihvataju posavetujem u vezi raznih stvari ili uputim nekome ko zna bolje itd. Trudim se (i najčešće uspevam) da ne reagujem neadekvatno na njihove prevaziđene ili iracionalne teorije o životu, univerzumu i svemu ostalom (uključujući i dnevnu politiku)...
Slažem se da stari ljudi nisu "za sve" krivi, ali za jedan deo svojih problema jesu, ali deca nisu kriva ni toliko, pa kod mene imaju prednost...

#40 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 30 July 2008 - 10:51

pa male bebe nisu ni za sta krive, vec ta deca od 5-6 godina mogu da prave sranja, mala ali sranja (ne mislim bukvalno :ph34r:).
ali nije ni bitno, dokle god ti stitis i pomazes starima, nemam nista protiv da si naklonjeniji deci. verovatno sam i ja.
samo kazem da ne smemo zaboraviti ili zanemariti potrebe starih, kao ni preterivati u ispunjavanju potreba dece.
uostalom, od razmazene dece ce jednog dana i nastati sebicni penzioneri.

#41 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 July 2008 - 10:57

E pa nece bas biti ... a sta sa onima koji zbog bolesti moraju da se strogo pridrzavaju odredjenog nacina ishrane? Nemoj to zanemariti. Ima takvih o-ha-ha ...

Sa takvima imam najviše problema - ne zato što nemaju novca za "zdravu hranu" nego zato što neće da je jedu, više vole bečku šniclu ili sremsku kobasicu... Moja tetka koja je bila težak dijabetičar se žalila na snaju koja je ne ponudi kolačima, mama mi je tu negde, ženini roditelji imaju visok pritisak i holesterol, a osnovna namirnica su im šunke i kobasice, baba i deda drže dijetu nedelju dana pred pregled da bi imali bolje rezultate, a u međuvremenu... to je ona "delimična krivica" o kojoj pričam - uz objektivne probleme koje donose godine, dobrim delom su i sami krivi što su bolesni...
Jedino se ja (i žena i dete), kome ništa ne fali, hranim relativno "odmereno" i zdravo.

Edited by namcor, 30 July 2008 - 10:58.


#42 zmijar

zmijar
  • Members
  • 72 posts

Posted 30 July 2008 - 11:04

Pre nego sto se ova diskusija pretvori u 156 stranica rasprave zeleo bih i ja da malo otvorim vatru po 60+ a moze i po ovima 50+
Kao prvo to su ljudi koji su sve posisali sto se posisati moze i hoce jos, e pa ne moze, nema vise...
Jedan takav mi se skoro zalio kaze ima 30 godina radnog staza i fali mu jos ne znam koliko do penzije, ja mu kazem sta bre hoces leech-eru jedan; ja imam almost 27 i imam 0 godina staza i to sve zbog takvih kao sto si ti i tebi slicnih.
Zajahali su u fotelje i kancelarije raznih javnih preduzeca i nema mrdanja narednih 40 godina dok ne dodje do penzije, posle kada dodje u tu penziju sve mu nesto ne valja, hoce dzabe prevoz hoce mesto u busu da mu se ustupi hoce ovo hoce ono, pa ybt da li ste vi matori ljudi normalni?
Imam jednog u familiji tu je negde 40++ ili 50-
vec je covek u penziji (beneficirani radni staz) i nalazi posao kao od sale, primaju ga bez frke u radni odnos; sisa i penziju i platu i Boga pitaj sta ce jos da pomuze...
Ja kada se pojavim negde da trazim posao ( dipl.ing elektrotehnike) to su show programi sta se sve cuje i vidi od tih matoraca koji izigravaju neke "direktore" i "rukovodece kadrove"
Imao sam priliku da od jednog cujem pitanja: "A sta je to propratno pismo, sta vam znaci ono CV, ja vise volim kada pise na srpskom"

Drugo su "deca" od 30 godina...

Ja cu da postanem to "dete" od 30 godina jer je ova yebena drzava podredila sve matorcima...
Imam jos toga da napisem na ovu temu...bice toga jos...

#43 incognito

incognito
  • Members
  • 7,771 posts

Posted 30 July 2008 - 11:09

vecina ljudi na ovom forumu bi pre spasila svoju majku i oca nego tudje dete.


Kako si ti postavila pitanje, pa ja bih pre spasao nekog svog ortaka nego autobus pun nepoznate dece... Ako hoces objektivno glediste pitanje treba da bude: Da li bi pre spasli u nekoj hipotetickoj situaciji penzionera ili dete koje ne znate. Ili da morate da birate izmedju svoje majke/oca i svog deteta sta bi izabrali? Tu se vec stvari menjaju iz osnova...

Ja nikada nisam imao neku zelju za roditeljstvom, i nemam neku veliku ljubav prema deci (u 90% slucajeva gde dolazim u kontakt ili blizinu istih dobijem mini nervni slom - svaka cast roditeljima kad to trpe), ali u bilo kojoj od gore navedenih situacija deci bih dao prednost bez razmisljanja. Cak i da je hipoteticki penzioner nobelovac a dete da boluje od daunovog sindroma. Izraz 'na mladima svet ostaje' nije slucajno nastao... Dodatni bonus je sto deca imaju sansu, ma koliko da su zastranila, da se isprave - onaj ko je neko misljenje i stavove u svojoj glavi kalio 70 godina nece iste promeniti na zenitu svog zivota ma koliko da mu racionalne argumente za to dajes...

Drugo su "deca" od 30 godina...


Nazalost, takvih je najvise... Ali to ja i ne koncipiram kao decu... U situaciji gde treba da biram da spasim napucanog bilmeza od 30 godina bez dana radnog staza i pristojnog penzionera - penzioneru bih dao prednost.

@zmijar
Iako ima puno argumenata protivu `matoraca`, tvoji argumenti nece biti ista validniji psovkama...

Edited by incognito, 30 July 2008 - 11:12.


#44 Div

Div
  • Members
  • 7,752 posts

Posted 30 July 2008 - 11:45

Pre nego sto se ova diskusija pretvori u 156 stranica rasprave zeleo bih i ja da malo otvorim vatru po 60+ a moze i po ovima 50+
Kao prvo to su ljudi koji su sve posisali sto se posisati moze i hoce jos, e pa ne moze, nema vise...
Jedan takav mi se skoro zalio kaze ima 30 godina radnog staza i fali mu jos ne znam koliko do penzije, ja mu kazem sta bre hoces leech-eru jedan; ja imam almost 27 i imam 0 godina staza i to sve zbog takvih kao sto si ti i tebi slicnih.
Zajahali su u fotelje i kancelarije raznih javnih preduzeca i nema mrdanja narednih 40 godina dok ne dodje do penzije, posle kada dodje u tu penziju sve mu nesto ne valja, hoce dzabe prevoz hoce mesto u busu da mu se ustupi hoce ovo hoce ono, pa ybt da li ste vi matori ljudi normalni?
Imam jednog u familiji tu je negde 40++ ili 50-
vec je covek u penziji (beneficirani radni staz) i nalazi posao kao od sale, primaju ga bez frke u radni odnos; sisa i penziju i platu i Boga pitaj sta ce jos da pomuze...
Ja kada se pojavim negde da trazim posao ( dipl.ing elektrotehnike) to su show programi sta se sve cuje i vidi od tih matoraca koji izigravaju neke "direktore" i "rukovodece kadrove"
Imao sam priliku da od jednog cujem pitanja: "A sta je to propratno pismo, sta vam znaci ono CV, ja vise volim kada pise na srpskom"


Ja cu da postanem to "dete" od 30 godina jer je ova yebena drzava podredila sve matorcima...
Imam jos toga da napisem na ovu temu...bice toga jos...


Dipl ing elektrotehnike od 27 godina, a ne može da se zaposli od matoraca koji su se uvalili u javna preduzeća i neznaju engleski?
Kakav ćeš ti tek biti sa 60+ kad ti sad smetaju manje sposobni.

#45 namcor

namcor
  • Members
  • 4,045 posts

Posted 30 July 2008 - 12:21

Ja cu da postanem to "dete" od 30 godina jer je ova yebena drzava podredila sve matorcima...
Imam jos toga da napisem na ovu temu...bice toga jos...

Nisam mislio baš na tvoj slučaj, ti bar pokušavaš da nađeš posao. Ima raznih roditelja i razne "dece" koji očekuju da se osoba od 30 godina tretira kao dete, ne mora da radi jer studira (sa 30 godina), nema nikakvu odgovornost sem da sedi po kafićima (ili učestvuje u patriJotskim protestima)... Njima sigurno neću ustajati u autobusu ili ih propuštati u samoposluzi, bez obzira koliko infantilni bili...