Jump to content

Photo
- - - - -

Da se ne zaboravi!

• Please log in to reply
1100 replies to this topic

#16 Rooney

Rooney
  • Members
  • 1,416 posts

Posted 04 January 2008 - 14:46

Ne verujem, mislim ako pitas za KTV. Sigurno FHP ima video. Probaj njiho sajt.
  • 1

#17 kriss

kriss
  • Members
  • 389 posts

Posted 04 January 2008 - 14:59

Ove slike su su bile nedavna proslost.Mnogi se prave da se toga ne secaju.Ali to se dogodilo.
Moj tata je bio mobilisan 1991.godine u JNA i bio je u Vukovaru i okolnim mestima.Jos januara 1992.godine od njega sam cuo da je ceo grad Vukovar srusen da su hrvatska ali i madjarska,slovacaka i rusinska sela ociscena i da je tamo jezivo.
Znao sam sta se desava.I danas ,iskasljavamo, tadasnje grehe i nadam se skorom zavrsetku ovog zla.
  • 1

#18 Gjergji

Gjergji
  • Members
  • 6,202 posts

Posted 04 January 2008 - 15:02

Ne verujem, mislim ako pitas za KTV. Sigurno FHP ima video. Probaj njiho sajt.

FHP? Sta je to?
  • 1

#19 Adam Weisphaut

Adam Weisphaut
  • Members
  • 822 posts

Posted 04 January 2008 - 15:06

FHP? Sta je to?

Fond za humanitarno pravo, sinko
  • 1

#20 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 05 January 2008 - 02:25

http://www.hlc-rdc.o...?file=1462.html
  • 1

#21 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 05 January 2008 - 13:51

Zarko Korac, Pescanik, 15/05/06

(komentarise otcepljenje Crne Gore)

Drugim recima, ovo je srpski problem, jer neki od nase etnicke matice hoce da se odcepe. To je poruka koja nas, nazalaost, potpuno vraca u osamdesete godine i na pocetak rata. Mi odredjujemo ko sme da ima drzavu, mi tamo gde ima Srba smatramo da niko drugi nema prava i tako dalje. Onda ne treba besneti kada pojedini albanski ekstremisti kazu da je prirodno da se napravi jedna velika Albanija, jer je to ista ideja. Znaci, nece ziveti Albanci u Makedoniji, ne, ne, napravice se neka nova albanska drzava, pocepace se Makedonija, pocepace se Kosovo ili Srbija, ili ne znam sta. Znaci, to je jedna politika koja se vec realizovala kod nas i ona je vodila do rata i do najstrasnijeg krvoprolica, etnickog ciscenja, ili kako rece Dobrica Cosic - humanog preseljenja stanovnistva. Mozete misliti da vam neko dodje kuci i kaze - Hoces humano da se iselis? Neka zamisli vas slusalac danas da mi neko danas kaze - Da li bi ti humano otisao, na primer u Tetovo, onako bez icega, bez stvari, i nikada vise ovde da se ne vratis? Na tom skupu se sedeli visoki crkvi velikonodostojnici, nas premijer je tu mudro sedeo, nije bio predsednik Srbije Boris Tadic, i to moram da konstatujem i mislim da je dobro sto nije bio.

Ali je tu ipak bilo obrazovanih ljudi, intelektualaca, ljudi koji imaju neko znacenje na nasoj kulturnoj i naucnoj sceni. Ja sam to zapanjeno gledao i pitao se zasto se svaki problem u Srbiji koji ta elita pokusa da resi resava po obrascu iz devetnaestog veka.................Moje pitanje je da li je nasa nacionalisticka ( sic!) elita uopste sposobna da uci. To je u psihologiji obicno pitanje, jer mi cesto procenjujemo inteligenciju po sposobnosti ucenja. Stvarno se pitam kako cemo definisati te ljude koji nisu sposobni da uce iz istorijskog poraza........................................

Znaci, nasa elita stalno zeli da je u pravu. Bar da je jedanput neko od njih priznao da je projekat podrzavanja Milosevica pogresan. Oni se prave kao da se nista nije dogodilo, a ja bih voleo da nam je neko od njih to jasno rekao. Na primer, secate se izjave Dobrice Cosica da Slobodan Milosevic najbolje razume srpski narod i najbolje izrazava njegove interese. Voleo bih da je Cosic naposao jedan komentar i rekao da je pogresio, da je bio u zabludi, da se prevario. Ne, oni nastavljaju kao da se nista nije desilo, idemo dalje.............

Edited by outcast, 05 January 2008 - 15:52.

• 1

#22 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 05 January 2008 - 15:48

U citiranom delu Korac odlicno otvara pitanje elite u Srbiji.
Ono sto je danas "elita" srpskog drustva je onaj sloj ljudi koji su kreatori Projekta i koji ga se do dana danasnjeg nisu odrekli. Sramno mesto tu imaju mnogi vladike i mitropoliti SPC, mnogi akademici, ali i Kostunica licno, apologeti srpskog nacionalizma u knjizevnosti, novinarstvu i sl.
Ta nakazna "elita" uvela je prethodno uspesno drustvo, kakvo je srpsko drustvo bilo tokom perioda socijalizma, u spiralu propadanja, koja ni danas nije zavrsena.
Srbija zapravo vapi za elitom sa vizijom, sposobnom da vidi u buducnost i okrenutom ka sutra, koja ce biti spremna da lomi populisticke i demagoske okvire i da, ako treba i nasilno, pokrene drustvo napred.

Edited by vladan, 05 January 2008 - 15:49.

• 1

#23 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 06 January 2008 - 02:03

• 1

#24 Kinik

Kinik
  • Members
  • 40,265 posts

Posted 06 January 2008 - 02:59

...

FAHRI MUSLIU: DNEVNIK ALBANCA U BEOGRADU (3)

PONEDELJAK, 29. MART
Oko podneva sam otišao u Medija centar.
Tamo sam sreo Sonju Biserko, Žarka Koraća, Gocu Sušu... Pitaju me kako mi je porodica i da li imam informacije šta se događa na Kosovu. Ispričao sam im o masakrima koje čine srpske snage bezbednosti, o masovnim proterivanjima Albanaca ka granici sa Albanijom i Makedonijom... Svi su užasnuti, zabrinuti, više niko nije optimista da će rat kratko trajati, kao što su bili na početku. Kažem da je međunarodna zajednica napravila grešku što je ovako postupila, jer će najviše stradati civili. Trebalo je da NATO sa svojim kopnenim trupama uđe na Kosovo. Dodajem da je ovim ratom Srbija definitivno »izgubila« Kosovo, mada ono nikada nije ni bilo njeno.
Sonja je otišla, ali me je uskoro nazvala. Potreseno, skoro uz plač, kaže: "Fahri, ubili su Aganija" (Fehmi). Zgranut, nisam znao šta da je pitam. Moli me da pokušam da proverim ovu informaciju koju je dobila od Helsinške federacije u Beču. Ćutim. Svi gledaju u mene. "Ubili su profesora Aganija", kažem. Ostali su nemi. Bio je to iskreni bol. Znam, oni su vrlo cenili profesora Aganija i u njega su polagali nade za rešenje krize dijalogom.

http://www.danas.co....5/feljton1.html

-----------------------------------

Prepricana ispovest jednog lekara, Srbina, - iz vremena bombardovanja '99.
Mislim da je to je bilo objavljeno u listu "Danas".

Tokom bombardovanja u bolnici se pokvari bojler i dezurni vojni hirirg kaze kako mora da se nadje ispravan.
Ovaj civilni lekar, nesretnik, kaze: mozemo u neki napusteni stan pa da uzmemo bojler. No, bilo mu zao tudje imovine, pa se seti svog komsije Albanca, poslovodje prodavnice i kaze da moze da nadje bojler.
Ode sa vojnim sanitetskim vozilom, probudi suprugu poslovodje i zamoli je da kaze muzu da im da bojler.
Posle nekog ubedjivanja, Albanac dodje, - ipak je to bio komsija, - da im bojler.
Onda naidje policijska patrola. Sta to radite? - lekar objasni. Kazu, dobro, uzmite bojler i bez'te odavde, a poslovodju-Albanca povedu sa sobom.
Lekar ih zamoli, kaze to je njegov komsija, dobar covek itd, a policajci - ajde begaj na posao, nemoj da te 'apsimo.
On se vrati i posle nekoliko dana mu kazu da prestane da se raspituje za poslovodju, bez obzira sto ga svaki dan telefonom zove komsinica i pita gde joj je muz?

E, sad ide glavno.

Lekara posle dolaska UNMIK uhapse, jer je na neki nacin skrivio smrt poslovodje, a on, pricajuci novinaru kaze: barem da su mi rekli da su ga ubili, pa da pobegnem sa Kosova ...

--------------------------------------------

Novinar "Nase Borbe" razgovara sa jednim likom, Bosnjakom (Istocna Hercegovina) koji je bio u JNA sto je tada polako prerastala u vojsku RS i koga su oterali jer se zvao Alen.
Pa Alen kaze: hebo me kum, stro me nije nazvao Makartni!

---------------------------------------------

Citat iz jedne tanke knjizice:

"Miroslav Milenkovic, rodjen 1951, otac dvoje dece, gradjevinski radnik, rezervista iz Gornjeg Milanovca - ubio se 20.09.1991. na stocnoj pijaci u Sidu, izmedju dve grupe rezervista - prvih, koji su puske ostavili, "razduzili" i drugih koji su uzeli puske spremajuci se da krenu put Tovarnika, na front."

Ivan Colovic:

"Tamo gde moze da se bira samo izmedju optuzbe za kukavicku izdaju i pohvale za junacko ubijanje, nema mesta za coveka.
To je smisao Miroslavljeve zrtve."

--------------------------------------------

Dimitrije Tucovic, clanak o Arbanasima "Nikad kraja", list ZAREZ, godina (??):

"Mi smo izvrsili pokusaj ubistva s predumisljajem nad citavom jednom nacijom. U tom zlocinackom pokusaju smo uhvaceni i spreceni.
Sada imamo da ispastamo kaznu.
"

...
  • 1

#25 MAGRIPA65

MAGRIPA65
  • Members
  • 20,706 posts

Posted 06 January 2008 - 03:04

Oficir bezbednosti potpukovnik Zlatan Mančić početkom aprila 1999. godine u selu Kušnin kod Prizrena naredio je vojniku Tešiću da sa još jednim vojnikom strelja dvojicu Alabanca navodno zato što odaju položaje Vojske Jugoslavije. Istom prilikom, naredio je kapetanu Radojeviću da odredi drugog vojnika, te je ovaj naredio vojniku Seregiju da sa Tešićem strelja pomenuta lica. Tešić i Seregi su dvojicu Albanaca poveli ka Prizrenu, i na putu gde je stajao automobil marke "lada", Tešić je Albancima rekao da sami produže za Prizren. Kada su dvojica Albanaca odmakli desetak metara, Tešić je ispalio metak u pravcu jednog i na mestu ga ubio. Seregi je ispalio metak u pravcu drugog Albanca, ranio ga u predelu leđa i zatražio od Tešića da ga on dokrajči. Tešić je to učinio. Posle ubistva zapalili su njihove leševe. Nekoliko dana posle ubistva vojnik Tešić je prijavio zločin organima vojne bezbednosti u Prizrenu. U vezi sa priznanjem je saslušan.

Oficir bezbednosti Mančić je neutvrđenog dana krajem marta meseca 1999. godine iznad mesta zvanog Vran stena na putu Orahovac-Mališevo opljačkao jednog Albanca tako što ga je vikom i šamarom prisilio da mu preda novac u neutvrđenom iznosu nemačkih maraka. Sa prisvajanjem tuđe imovine oficir Mančić nastavio je do 9. maja 1999. godine, kada ga je vojna policija uhvatila i oduzela mu 470 maraka, par minđuša, polomljeni prsten, video kameru marke "sony" i dva foto-aparata, koje je Mančić pronašao prilikom pretresa terena i zadržao za sebe
  • 1

#26 Kinik

Kinik
  • Members
  • 40,265 posts

Posted 06 January 2008 - 03:45

...

citat posta 4umskog nika U prolazu / 24.09.2003.

>> ... Prije par dana sam slucajno naletio na neki stari topic na kojem je Indira postirala tekst o Srdjanu Aleksicu. U tekstu se pojavila i jedna greska na koju, posto se radilo o staroj temi, nisam zelio reagovati. Cinim to sada, kada se isti covjek i dogadjaj ponovo spominju. Iako ne utice na sustinu teksta, zelim reci da se Bosnjak, kojeg je Srdjan branio, zvao Alen (Dzemala) Glavovic; Adnan - Maca Hajdarevic bio je Srdjanov prijatelj i jos uvijek je, koliko ja znam, ziv.

Inace, Srdjana sam licno poznavao, Alena takodje, ubice nisam. Srdjan bi, siguran sam, ponovo isto ucinio. Bio je izuzetan tip. Sjecam se da je u samom pocetku rata bio prvi (i mislim jedini) vojnik koji je otvoreno, ispred opstine, zgadjen s onim sto se desavalo na dubrovackom ratistu, protestvovao i bacio pusku. Vazio je za, kako se to u Trebinju naglasavalo, "gradsku raju", boema, ekscentrika; kao klinac drzao je republicki rekord u plivanju, bavio se amaterski pozoristem, "visio" po kaficima, imao srce / petlju, slusao Azru... Negdje u svojoj arhivi novinarskih clanaka, imam i taj o njemu koji je 1993. godine objavljen u Borbi, a spominje se u clanku Ahmeda Burica.
Cini mi se da se zove "Srdjanova uloga za vecnost".

"Prosle subote sam nakon 11 godina posjetio Trebinje. Igrala se odlučujuća utakmica Premijer lige BiH. Druzeći se u Sarajevu s Trebinjcima, čuo sam priču koju sam pod svaku cijenu htio napisati. Priču o Srdjanu.

Na ulazu u spomen-sobu kasarne VRS-a "Jovo Vukalović" stoji tekst: pjesma Jovana Dučića Hercegovina. U zamračenoj prostoriji mnogo je cvijeća, poneko je već i ostarjelo, a na zidovima su fotografije poginulih vojnika uglavnom na dubrovačkom ratistu. Lice s jedne fotografije bitno se razlikuje od ostalih: na njoj je lijep momak, sa titovkom i petokrakom na čelu. Ispod je natpis: Srdjan (Rada) Aleksić, godina rodjenja i godina smrti - 1993.

Njegovog oca, Rada Aleksića, u Trebinju su znali svi: kosarkaski trener, ugledan čovjek iz partizanske obitelji, svojim je duhom simbolizirao ono sto je Trebinje nekad bilo. Otvoreni gradić u kojem zive krsni ljudi sa sofisticiranim smislom za humor i zene s najduzim nogama na svijetu.
Danas Rade, nakon gubitka supruge ("umrla je mlada, nije ih vidjela kako rastu") i dva sina (prvi, Vujadin, letio je zmajem negdje iznad Popovog polja i poginuo pred sami početak rata), pokusava sastaviti komadiće proslog zivota: "Danasnje Trebinje nije ni sjenka onoga nekadasnjeg. Ja na neki način pokusavam sam sa sobom nositi tugu i ponos zbog Srdjanove smrti."

A Rade, bez obzira na takav gubitak, ima zasto biti ponosan. Njegov sin Srdjan poginuo je na trebinjskoj pijaci. Grupa pripitih i besposlenih lokalnih četnika je 1993. legitimisala pijačne prodavače. Nasli su jednog od rijetkih preostalih Bosnjaka (zvali su ga Maca, a bit će da se prezivao Hajdarević), sirotana koji se prehranjivao prodajom nekih sitnica, mozda i cigareta, i počeli ga maltretirati. Srdjan, nekadasnji plivački talent i zapazen glumac amater ("avangarda u svakom smislu", kako ga karakterisu njegovi prijatelji iz mladosti), suprotstavio se i zastitio jadnika čiji je jedini grijeh bilo njegovo ime. "Tukli su ga kundacima, nogama na kojima su bile teske čizme, ubili ga batinama", pričaju očevici. "Nekoliko dana je Srdjan lezao u komi u trebinjskoj bolnici, i onda izdahnuo."

Rade Aleksić je tada svojeručno napisao čitulju: "Umro je vrseći svoju ljudsku duznost."

Ni danas, nakon tvrde suze koju je pustio dok smo govorili u hladu vrbe, nije drukčijeg misljenja: "Ni kad je počeo rat, nisam se previse htio uplitati u zivot svoga sina. I uvijek bih čuo: Srdjan spasio ovoga, sačuvao ovom kuću od paljenja, onom auto od pljačke. Takvo je bilo vrijeme, tada je najvise trebalo stititi muslimane. No, ja ne bih da se tome daje preveliki publicitet. On je stitio čovjeka, i ja sam ponosan na njega. Zao mi je samo sto mi je advokat koji je branio ubice rekao: 'Pa tako mu i treba kad je branio balije.'"
Od dvojice prvooptuzenih jedan je i danas slobodan i seta se Trebinjem, a drugi je poginuo i pomen na njega je u istoj sobi u kojoj stoji i jedina preostala Srdjanova fotografija.

Nikad neću shvatiti rat i nikad znati kako se mjeri pravda, i zasto spomen na Srdjana počiva tamo gdje je i slika njegovog ubice. No, priča o Srdjanu Aleksiću će, ako u toj nesretnoj Hercegovini bude ikakve pameti (čime se ljudi iz tog kraja vole busati), ostati luč u mraku u kojem su nakon svega ostali i agresor i zrtva i svi oni koje je taj rat na bilo koji način dotakao.

Priča o Srdjanu je jedna od onih koje vraćaju nadu u to da bi se opet, kako-tako, moglo zivjeti, skupa ili ne, sasvim svejedno, ali zivjeti, normalno. Rade, koji kao da je pročitao moje misli, zavrsava: "U Borbi je 1993. godine izasao tekst povodom Srdjanove smrti. Taj novinar je napisao kako ga je gledao na festivalu amaterskih pozorista u Vranju i kako je tada u njegovim očima vidio smrt."

Čovjek koji je svojim zivotom platio to sto je zastitio čovjeka druge nacije, spada u onu vrstu simbola koji se nikada ne zaboravljaju, njegova sudbina je jedna od onih rijetkih herojskih. On je dokaz da se i u najgorem mraku pojavi svjetlo, da u prljavstini rata kakav je bio ovaj prosli moze narasti ljudskost, cvjetno polje, jedno od onih prelijepih koja vas čekaju na ulazu u Trebinje.
Pozdravili smo se uz stisak ruke i pogled u oči. Kao da smo se znali cijeli zivot. Rade je rekao: "Nekako osjećam da bi se Trebinje moglo vratiti tamo gdje je nekad bilo, ovaj grad ne bi smio izgubiti tu bitku."

Jevreji su nakon holokausta uveli instituciju "pravednika" i na taj se način zahvalili svima koji su zastitili njihove sunarodnjake od pogroma. Srdjan je, sto se Bosnjaka tiče, zasluzio taj status.

Zbogom, Rade, zbog takvih očeva i sinova treba vjerovati da je moguće. I pored nevjerice koju izaziva činjenica da niko nikada javno nije osudio čin Srdjanovog ubistva, da je njegov ubica dobio samo 2,5 godine zatvora i da se i danas Srdjana i njegove zrtve sjećaju uglavnom oni koji su iste nacije kao i čovjek kojeg je spasio. "

Ahmed Buric

...
  • 1

#27 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 06 January 2008 - 11:58

Dobrica Cosic

<a href="http://www.bhdani.com/arhiva/221/t22108.shtml" target="_blank">http://www.bhdani.com/arhiva/221/t22108.shtml</a>

Seselj 1995

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=UmIHEuUy8pk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=UmIHEuUy8pk</a>

Seselj-Minimaksovizija

http://www.youtube.c...feature=related

Edited by shivaja, 06 January 2008 - 12:07.

• 1

#28 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 06 January 2008 - 12:36

Predsednicki kandidat Velimir Ilic

http://www.youtube.c...feature=related
  • 1

#29 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 06 January 2008 - 19:41

Sa podforuma "Istorija i religija"

http://forum.b92.net/index.php?showtopic=39845

Edited by outcast, 06 January 2008 - 19:43.

• 1

#30 outcast

outcast
  • Banned
  • 2,346 posts

Posted 09 January 2008 - 03:25

http://www.youtube.com/watch?v=OWWH3kCGNFM...feature=related
  • 1