Jump to content

Photo
- - - - -

Ohrid

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
78 replies to this topic

#31 GordanaZ

GordanaZ
  • Members
  • 5,533 posts

Posted 28 May 2010 - 02:50

edit: foto

A propo fotoa

T'ga za jug

Orelski krilja kak da si metneh
i v nasi st'rni da si preletneh!
Na nasi mesta ja da si idam,
da vidam Stambol, Kukus da vidam,
da vidam dali s'nceto i tamo
mratcno ugrevjat, kako i vamo.

Ako kako ovde s'nceto me stretit,
ako pak mracno s'nceto svetit:
na p't dalecni ja ke se stegnam,
i v drugi st'rni ke si pobegnam,
k'de s'nceto svetlo ugrevjat,
k'de neboto zvezdi posevjat.

Ovde je mracno i mrak m' obviva
i temna m'gla zemja pokriva:
mrazoj i snegoj, i pepelnici,
silni vetristca i vijulici,
okolu m'gli i mrazoj zemni,
a vg'rdi studoj, i misli temni.

Ne, ja ne mozam ovde da sedam!
Ne, ja ne mozam mrazoj da gledam!
Dajte mi krilja ja da si metnam
i v nasi st'rni da si preletnam:
na nasi mesta ja da si idam,
da vidam Ohrid, Struga da vidam.

Tamo zorata greit dusata
i s'nce svetlo zajdvit v gorata.
Tamo darbite prirodna sila
so s'ta raskos gi rasturila:
bistro ezero, gledas, beleit
ili od vetar sinotemneit:
pole poglednis, ili planina
-segde Bozeva je hubavina.

Tamo po s'rce v kaval da sviram,
s'nce da zajdvit, ja da umiram!

Ako se dobro secam stihova i svojih osnovackih dana kada sam ucila ovu prelepu pesmu od Konstantina Miladinova na originalnom ohridskom narecju.
Inace, Miladinov ju je napisao za vreme svog boravka u Rusiji cija klima mu nikako nije odgovrala i dok je tugovao za rodnim Ohridom.

A, imala sam nastavnicu srpskog koja je insistirala da se poezija uci u originalu na jeziku na kome je napisana, bar kad se radilo o nasim pesnicima iz YU.
Hvala joj na tome, obogatila nas je.

edit: ipak se nisam bas najbolje secala stihova pa sam malo proguglala, da se ne brukam samo sa delovima pesme :ph34r:

Edited by Gordana_64, 28 May 2010 - 03:11.

#32 chilli

chilli
  • Members
  • 870 posts

Posted 28 May 2010 - 14:23

Blagodaram, mnogu ubava pesna..
Mene bogami još od zimus drma nostalgija, a avgust nije tako blizu. :ph34r:

malo da zavaram glad...
Attached File  galicica.JPG   1.38MB   11 downloads
(Galičica)

#33 thefluke

thefluke
  • Members
  • 29 posts

Posted 01 June 2010 - 08:48

Dragi Forumasi,

interesuje me dobar smestaj za moju malu ekspediciju od 2+3 (3g, 3g, 2g). Naime, trazim neki smestaj gde mogu da klince pustim bez problema sa saobracajem i guzvom a da nije daleko od plaze. Nije mi toliko bitno da je blizu grada koliko bi voleo da to bude u nekom zelenilu ili sumi. Bilo bi naravno odlicno ako se u okolini nalazi neki dobar restoran. Jos kad bi apartman u dvoristu imao mogucnost za pravljenje rostilja ...

Mozda trazim previse? Znam da je mnogo Vas bilo tamo i videlo sve tako da molim za pomoc. Saljite mi ideje i predloge na PM. Zapravo ja se vracam iz Grcke sa letovanja pocetkom Jula pa sam mislio da potrosim jos 3-5 dana pa mi se Ohrid ucinio kao odlicna stanica. Jel imate neki drugi predlog (kupanje nam nije prioritet).

Pozdrav.

#34 chilli

chilli
  • Members
  • 870 posts

Posted 02 June 2010 - 15:05

Dragi Forumasi,

interesuje me dobar smestaj za moju malu ekspediciju od 2+3 (3g, 3g, 2g). Naime, trazim neki smestaj gde mogu da klince pustim bez problema sa saobracajem i guzvom a da nije daleko od plaze. Nije mi toliko bitno da je blizu grada koliko bi voleo da to bude u nekom zelenilu ili sumi. Bilo bi naravno odlicno ako se u okolini nalazi neki dobar restoran. Jos kad bi apartman u dvoristu imao mogucnost za pravljenje rostilja ...

Mozda trazim previse? Znam da je mnogo Vas bilo tamo i videlo sve tako da molim za pomoc. Saljite mi ideje i predloge na PM. Zapravo ja se vracam iz Grcke sa letovanja pocetkom Jula pa sam mislio da potrosim jos 3-5 dana pa mi se Ohrid ucinio kao odlicna stanica. Jel imate neki drugi predlog (kupanje nam nije prioritet).

Pozdrav.

Kad neće niko drugi... :)

Pretpostavljam da bi radije išao u privatan smeštaj (zbog roštilja), pa kao što već rekoh, preporučijem Lagadin i Peštani. Ne sumnjam da ćeš naći dobar smeštaj, jer ponuda je raznovrsna. Jedini problem bi mogao biti put, koji ide tik uz plažu, odnosno, morali bi ga prelaziti kad idete na plažu. Jedino je Trpejca dalje od puta, a smeštaj možete potražiti i tamo. Dakle, Trpejca ispunjava i taj kriterijum... :ph34r:

Što se tiče hotela, da se ne ponavljam (vidi prethodnu stranu), već mi pada na pamet dva-tri, u zavisnosti od "dubine džepa"... Prvi je na samom izlazu iz grada (zaboravih mu ime, prepoznaćeš ga po teniskim terenima), odnosno kompleks hotela, sa sopstvenom plažom. Plaža je odlična, a kada sam je ja posetio, bilo je dečurlije na sve strane. Sobe su sa velikim terasama, a čini mi se da ima i bungalova. Ima ih još desetak (hotela) na tom potezu, pa izvol'te.
U Peštanima takođe postoji veliki hotel, do same plaže. Sad sam se setio da u Peštanima, pored pomenutog hotela ima ulica duž obale, s nekih dvadesetak kuća (pored stanice policije), to bi bio pun pogodak.

Što se tiče restorana, ne se brineš, ima ih posvuda, a od ovih koje sam posetio nijedan nije bio loš.

Eto tako..

#35 grezilo

grezilo
  • Members
  • 10 posts

Posted 03 June 2010 - 10:40

chillix, ne brini za čitanje; hvala za odgovore i upute in priporočila za apartmane i ostalo.
Kako izgleda , si jedini koji može napisati i preporučiti konkretne stvari!! :ph34r:
Kako smo čitali in gledali , nekako smo odlučuli , da upoštevamo tvoj savjet, da idemo nekoliko niže Ohrida. (Peštani, Lagadin) Samom Ohridu se nečemo moči iznjeveriti, bar za koji dan.
Hvala još jednom, za pretekle i buduče odgovore.

#36 blond

blond
  • Members
  • 4,216 posts

Posted 03 June 2010 - 11:44

Kad neće niko drugi... :D

Pretpostavljam da bi radije išao u privatan smeštaj (zbog roštilja), pa kao što već rekoh, preporučijem Lagadin i Peštani. Ne sumnjam da ćeš naći dobar smeštaj, jer ponuda je raznovrsna. Jedini problem bi mogao biti put, koji ide tik uz plažu, odnosno, morali bi ga prelaziti kad idete na plažu. Jedino je Trpejca dalje od puta, a smeštaj možete potražiti i tamo. Dakle, Trpejca ispunjava i taj kriterijum... :ph34r:

Što se tiče hotela, da se ne ponavljam (vidi prethodnu stranu), već mi pada na pamet dva-tri, u zavisnosti od "dubine džepa"... Prvi je na samom izlazu iz grada (zaboravih mu ime, prepoznaćeš ga po teniskim terenima), odnosno kompleks hotela, sa sopstvenom plažom. Plaža je odlična, a kada sam je ja posetio, bilo je dečurlije na sve strane. Sobe su sa velikim terasama, a čini mi se da ima i bungalova. Ima ih još desetak (hotela) na tom potezu, pa izvol'te.
U Peštanima takođe postoji veliki hotel, do same plaže. Sad sam se setio da u Peštanima, pored pomenutog hotela ima ulica duž obale, s nekih dvadesetak kuća (pored stanice policije), to bi bio pun pogodak.

Što se tiče restorana, ne se brineš, ima ih posvuda, a od ovih koje sam posetio nijedan nije bio loš.

Eto tako..

Hvala i od mene, jos se nisam resio... nego, treba li unapred da se bukira smestaj, mislim ovog meseca, za jul/avgust? Mi imamo dece cetiri komata :) ... a mozda nas i jedan stranac bude posetio, pa ce ga vodimo ako bude dos'o.

#37 chilli

chilli
  • Members
  • 870 posts

Posted 03 June 2010 - 14:13

Hvala i od mene, jos se nisam resio... nego, treba li unapred da se bukira smestaj, mislim ovog meseca, za jul/avgust? Mi imamo dece cetiri komata :D ... a mozda nas i jedan stranac bude posetio, pa ce ga vodimo ako bude dos'o.

Neizmerno mi je drago što čitajući moje piskaranje, neko poželi i doći u Ohrid...
Što se tiče rezervacija, ako želiš ići na sigurno, rezerviši. Ja nikada ne rezervišem unapred, jer tako ograničavam mogućnost izbora, koje postaneš svestan tek kada dođeš. Kao i zbog toga što se ne zadržavam na jednom mestu više od 3-4 dana. Prošle godine sam počeo u hotelu sa 5*, a završio u selu Laktinje (30-tak km od Ohrida), sa divnim ljudima koje sam upoznao, spavajući u - kolima... Al' ono, čisto zbog dece (ne toliko zbog gužve), možda je bolje rezervisati.

chillix, ne brini za čitanje; hvala za odgovore i upute in priporočila za apartmane i ostalo.
Kako izgleda , si jedini koji može napisati i preporučiti konkretne stvari!! :D
Kako smo čitali in gledali , nekako smo odlučuli , da upoštevamo tvoj savjet, da idemo nekoliko niže Ohrida. (Peštani, Lagadin) Samom Ohridu se nečemo moči iznjeveriti, bar za koji dan.
Hvala još jednom, za pretekle i buduče odgovore.

Još jednom da kažem - nema na čemu! :ph34r:
Drago mi je što ste tako odlučili, mada i malo nelagodno - šta ako vam se ne svidi... Ma svideće vam se sigurno :)
Sve što te zanima, a u okviru je mojih saznanja, tu sam da odgovorim.

Attached File  2007_07140192_edited.JPG   764.02KB   15 downloads
(Peštani)

Attached File  2007_07140186_edited.JPG   1.49MB   14 downloads
(Pelagonija)

...se vidime vo Ohrid, se vidime vo Makedonija!
Youtube Video ->http://www.youtube.c...></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.c...hl=en_US&fs=1&" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>">Original Video

edit: ubacio pesmu

Edited by chillix, 03 June 2010 - 14:40.

#38 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 03 June 2010 - 14:54

Prelijepo mjesto, divni ljudi, svaki put kad odem osjecam se jako prijatno!

Za one koji idu ljeti da se kupaju, veoma je vazno reci da je Ohrid na nekih 800~850 metara nadmorske visine, i sunce przi nemilosrdno.
Znaci obavezno se cuvati sunca, inace ce budete peceni za sat vremena :ph34r:

10+ sati vouznje se svaki put isplati. :)

#39 grezilo

grezilo
  • Members
  • 10 posts

Posted 03 June 2010 - 19:43

chillix, dali češ mi poslati kakve kontakte odnosno naslove kdje si bio, da mogu bar poslati mail i da pitam? Može in kakve su cijene ; zanimiva mi je ideja o "kamp kučicama"; i meni je lepše, da ostanem samo neki dan i posle idem dalje. Za koji dan čemo počet pripremat si plan putovanja.
Da pitam i za sam BG : Kakav hostel ili kakav apartma?? Bili smo u "Vukašinovič" apartmanu i skoro smo se izgubili pr nego što smo stigli do Kalamegdana!! :ph34r: :)

LP

#40 Elias

Elias
  • Members
  • 2,426 posts

Posted 03 June 2010 - 19:48

Kad neće niko drugi... :)

Eto tako..

bas tako,ta ulica mi je stvarno unreal, pravo iz dvorista kuca izlazis na plazu. ova ulica vodi na zadnju kapiju tog hotela koji se zove desaret.hotel nije deluxe, ali je sasvim pristojan a i cene nisu skupe, hotelska plaza je pescana, a s leve strane hotela nalaze se stene koje su prelepe, priroda tamo je jedinstvena.

inace sav taj poteg od lagadina do pestana je prepun lokacija sto hotelskih sto privatnih gde covek moze lepo da se smesti, ambijent, priroda, dobre plaze tamo sve ima. ali ako neko se resi da podje dalje, putem koji vodi prema svetog nauma, nailazi na trpejcu, planinskog sela koje direktno se spusta prema jezeru, e onda covek tek shvaca da do tada nista  nije video 

Edited by Elias, 03 June 2010 - 19:50.

#41 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 03 June 2010 - 19:59

Hotel Desaret je odlicno mjesto ako imate auto. Smjestaj nije na nekom nivou, ali ima odlicnu plazu, free wireless u holu i jako ljubazno osoblje. :ph34r:

Plus, to je odlicna baza za obilazak svega oko ohridskog jezera. Preporucujem ! :)

#42 anfield

anfield
  • Members
  • 352 posts

Posted 06 June 2010 - 22:06

Da ne bih otvarao novu temu.....
Da li je za MKD potrebno imati i medjunarodnu vozacku ili su dovoljni zeleni karton i srpska vozacka (kola su na moje ime)
Hvala unapred :ph34r:

#43 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 06 June 2010 - 22:35

Nama bosancima nisu trazili nikakvu medjunarodnu vozacku. U stavi nisu nikad trazili nikakvu, ponekad zatraze saobracajnu i zeleni karton i to je to.

#44 anfield

anfield
  • Members
  • 352 posts

Posted 06 June 2010 - 22:52

Pa to...jest da nije skupo al mi se ne daju pare...
Pa mislim da su dovoljni zeleni karton i nacionalna dozvola

#45 Bite my shiny metal ass

Bite my shiny metal ass
  • Banned
  • 5,781 posts

Posted 06 June 2010 - 23:09

Zaboravih reci, nije pametno fotografisati policajce, cak ni slucajno.
Nama se jednom desila situacija, ulazimo u jedan grad, supruga okine par fotografija, policajac, koji je inace drijemao naslonjen na auto prilazi i vice . . .
Zavrsilo se tako sto nam je uzeo kameru i obrisao fotke koje ga inkrimiraju. Nimalo prijatan osjecaj, pogotovo za nekog ko, najblaze receno ne voli policiju -,))