Jump to content


Photo
- - - - -

Klasična muzika - omiljeni kompozitori, izvođači, dela


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
1029 replies to this topic

#766 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 30 March 2013 - 19:38

Kakva muzika... i kakvo izvođenje... Glasovi andjela...

http://www.youtube.com/watch?v=gntDm9t9Avc&list=PLgSZynqtNWKWCd8739zv7xFqhW4DMsw2n



#767 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 31 March 2013 - 12:44

Nadjem u polici jednu muzicku biografiju Marie Callas (citala sam je vec vise puta) pa prelistala malo  ...

 

"She opened a door for us, for all the singers in the world, a door that had been closed. Behind it was sleeping not only great music but great ideas of interpretation. she has given us the chanse, those who follow her, to do things that were hardly possible before her." ~ Montserrat Caballé (Maria Callas, a Musical Biography - Robert Levine)

 

Posle me krenulo pa sam, izmedju ostalog, pogledala i ovaj dokumentarac. Ko voli, preporucujem!

 

 

Sopran into the core ...

 



#768 cyberwor/L/d

cyberwor/L/d
  • Members
  • 12,762 posts

Posted 01 April 2013 - 15:18

Vrlo interesantno o njenom nacinu rada i razmisljanjima u vezi toga ...

 



#769 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 11 April 2013 - 21:12

Maria Callas... Sopran...

 

 

Pre sest godina casopis BBC Music objavio je listu 20 najvecih soprana ere snimanja zvuka. Ona je (nije mi poznato kojim postupkom) bila sacinjena na osnovu 20 lista sa po deset imena koje je dostavilo 20 operskih kriticara. Nije tesko pogoditi da je prvo mesto pripalo Mariji Kalas. Nije iznenadjenje ni to da su se na listi nasla samo dva soprana cije su karijere zapocele pre Drugog svetskog rata: Elizabet Suman...

 

Attached File  Elisabeth Schumann i Sorry.jpg   24.42KB   0 downloads

 

... na broju 16 i Roza Ponsel koja je postavljena na 19. mesto. 

 

Attached File  Rosa Ponselle.jpg   35.09KB   0 downloads

 

Skrenuo bih paznju na ovu pretposlednju, gotovo zaboravljenu pevacicu – predlozima za slusanje i pozivanjem na autoritete.  

 

1. Fosterova My Old Kentucky Home.

 

https://www.youtube.com/watch?v=jF3TO4CyTOY

 

Roza je najpre pevala u bioskopima (u pauzama za zamenu trake), pa zatim u vodviljima zajedno sa deset godina starijom sestrom Karmelom. Iz kabarea je, na Karuzovu preporuku, dospela pravo u Metropoliten iako nije imala ni minut iskustva na operskoj sceni. 

 

After I finished singing, he walked over to me and said to me in a very matter-of-fact sort of way, "You'll sing with me." Well, you could've knocked me over with a feather. I said, "Sing with you? Where? When?" All he said was, "Maybe in a year or two, maybe later, but you'll sing with me at the Metropolitan." Then he sat down next to me--I was as nervous as a kitten--and he said, pointing to his throat, "You have it here," meaning that I had the voice it would take to sing with him at the Met. Then he pointed to his heart, and he said, "And you have it here," which was his way of saying that I had the quality of emotion, the depth of feeling, that it would take to be an artist…

 

2. O Sole mio u interpretaciji sestara Ponsel (zapravo Ponzillo).

 

https://www.youtube.com/watch?v=Qx1q_crVTpA

 

(Uzgred, ko je pomislio da Pavaroti nesto posebno briljira u ovoj pesmi, neka cuje Karuzov snimak iz 1916. godine, pa ce mu biti jasno ko je od koga za tri klase bolji, iako tehnika (osim vokalne) nije bila na Karuzovoj strani. U to vreme pevalo se u trubu snimaca, vreme je bilo ograniceno na 4 minuta, nije postojalo pravo na gresku i bilo je neophodno jos vise se primaci trubi u veoma tihim deonicama, a odmaknuti se u vrlo glasnim…)

 

Dvoje pevaca morate staviti na stranu, jedan je Enriko Karuzo, drugi Roza Ponsel. Tek onda mozete zapoceti diskusiju o svima ostalima. Ovo je izjavila veliki sopran Zeraldina Farar.

 

3. Najpopularniji valcer.

 

http://www.youtube.com/watch?v=lDZK-5slSpk

 

Toskanini i Artur Rubinstajn rekli su joj da ima glas andjela, a dirigent Viktor de Sabata je za jednu probu s Ponselovom kazao da je najznacajniji umetnicki dogadjaj njegovog zivota – zanimljivo s obzirom na legendarni status onog snimka Toske koji je on ostvario sa Marijom Kalas.

 

4. Pesma Franca Suberta; Roza je ponovo s Karmelom.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DF3en5n-THo

 

Pada u usi da Karmelin mecosopran ne zaostaje u kvalitetu za Rozinim glasom koji je opisivan kao 'tecno zlato'. 

 

Leonard Bernstein, who credited Ponselle with changing the direction of his young life, wrote in a letter to her, "Yours is the first operatic voice I ever heard, at age eight, on an old Columbia 78, singing 'Suicido'. Even through all the scratchiness and surface noise, that voice rang through in such glory that it made me a music-lover forever. I thank you every day of my life."

 

5. Malo opere – Moc sudbine, u kojoj je Ponselova debitovala, u Metropolitenu, i to u glavnoj zenskoj ulozi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=9tMb5VkMu_M

 

Dok slusam njene ploce, neprekidno sebi ponavljam: Ovo je krajnje savrsenstvo. (Elizabet Svarckopf, jedanaesta na BBC-jevoj listi.)

 

Najvelicanstveniji glas koji je ikada izasao iz grla zene. (Valter Lege, cuveni producent ploca za EMI, osnivac orkestra Filharmonija i suprug Elizabet Svarckopf.)

 

U svome zivotu cuo sam tri vokalna cuda: to su Karuzo, Rufo (bariton Tita Rufo) i Ponsel. (Dirigent Tulio Serafin.)

 

6. Roza Ponsel i Djovani Martineli u epizodi 'Pre rata se umiralo bolje'. (Ovo je jedan od onih snimaka koji spadaju u galakticko kulturno nasledje.)

 

https://www.youtube.com/watch?v=e5tp13y8Bx4

1:00 >>>

 

Mislim da svi znamo da je Ponsel jednostavno najveca pevacica od svih nas.

 

Ovo je u intervjuu Idi Kuk (muzickoj kriticarki koja je govorila da nije srela vecu pevacicu od Roze Ponsel) rekla Marija Kalas.



#770 melankolic

melankolic
  • Members
  • 25,300 posts

Posted 18 April 2013 - 01:59

http://www.youtube.com/watch?v=MQoK0Pwams4&feature=share&list=PL2ACAE2B6895E83D9


Edited by melankolic, 18 April 2013 - 01:59.


#771 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 18 April 2013 - 19:31

Macbeth, by Giuseppe Verdi

Simon Keenlyside (Macbeth), Raymond Aceto (Banquo), Liudmyla Monastryrska (Lady Macbeth), Nigel Cliffe (Servant), Steven Ebel (Malcolm), Elisabeth Meister (Lady), Dmitri Pittas (Macduff)
Royal Opera Chorus, Orchestra of the Royal Opera House
Antonio Pappano (Conductor)

Phyllida Lloyd (Stage Director)

Black, red, cream and gold are the colours that define Phyllida Lloyd's Royal Opera House staging of Verdi's robust, yet penetrating setting of Shakespeare's Scottish play. Manipulated by a whole coven of cunning, scarlet-turbanned witches, the characters often evoke figures in a splendid Gothic fresco. With Simon Keenlyside making his British debut, as an athletic, brooding Macbeth and Liudmyla Monastyrska as his Lady, both imperious and subtle, this performance, masterfully conducted by Antonio Pappano, goes far beyond mere sound and fury.

TV Director, Sue Judd
Recorded live at The Royal Opera House, 13 June, 2011

 

Danas na Mezzo TV, najbolje izvodjenje koje sam videla i cula. Besprekorno. 



#772 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 22 May 2013 - 18:21

Hvala svima na predivnim prilozima.

 

Danas sam svoj prostor ispunila muzikom koju ste postavili.

 

Moj izbor je Alfred Schnittke, prvo instrumental:

 

a potom i jedno vokalno-instrumentalno izvođenje njegove Faust-Cantate:



#773 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 22 May 2013 - 18:27



#774 Markov

Markov
  • Members
  • 10,561 posts

Posted 02 June 2013 - 20:05

 


Edited by Markov, 02 June 2013 - 22:46.


#775 neko

neko
  • Members
  • 200 posts

Posted 03 June 2013 - 12:06

Kakva muzika... i kakvo izvođenje... Glasovi andjela...

 

jeste. fenomenalno. s obzirom da je tesko pevati piano ,tim pre.



#776 neko

neko
  • Members
  • 200 posts

Posted 03 June 2013 - 12:40

 


 

super. bach. samo ja vise volim fuge . tesko ih je svirati, ali pruzaju beskrajno zadovoljstvo. goldberg varijacije su takodje sjajne. uopste nema nista od baha da mi se ne svidja. bah mi je najomiljeniji kompozitor.



#777 neko

neko
  • Members
  • 200 posts

Posted 03 June 2013 - 12:54

 

kakve orgulje,ha ...



#778 highlanderka

highlanderka
  • Members
  • 3,150 posts

Posted 05 June 2013 - 15:46

 

Stephen Fry, obozavam ga, Wagner mi je doshao kao bonus tokom pracenja nekih drugih njegovih tema. Zanimljivo vidjenje Vagnerovog antisemitizma.



#779 cmix909

cmix909
  • Members
  • 776 posts

Posted 10 June 2013 - 21:18

Originalni CBS-ov komplet snimaka Brandenburskih koncerata koje je pre blizu pet decenija tada 88-godisnji Pablo Kazals nacinio sa Orkestrom festivala u Marlbor(o)u, sadrzi i trecu, bonus plocu sa snimcima sa proba ovih dela koja uspeva da prikuje paznju i onim slusaocima kojima barokna muzika nije prva rupa na svirali. Nazalost, ovaj dragoceni materijal nije postavljen na YouTube u celini - tu je samo najkraca od sest numera s doticne ploce: proba prvog stava 5. koncerta.

 

U pratecem tekstu za doticni komplet kriticar Njujork Tajmsa kaze kako mladi muzicari pomazu svom dirigentu da dodje do podijuma, ali da od trenutka kada on sedne u stolicu vise nema nijednog znaka duboke starosti. On na rukama nema bora i mogao bi da prodje kao da mu je 65.

 

Malo dalje citira samog Kazalsa.

 

Bah je kao i sva druga muzika. Da. Jednom sam napravio mali skandal kada su me pitali kako interpretiram Baha. Kao i svakog drugog kompozitora, rekao sam. Kao Sopena, kao Bramsa. Da. Nema ekspresivnije muzike nego sto je Bahova i on se mora ekspresivno svirati.

 

http://www.youtube.com/watch?v=tXnasy6s5ek


Edited by cmix909, 10 June 2013 - 22:24.


#780 ucesnik

ucesnik
  • Members
  • 1,317 posts

Posted 10 June 2013 - 23:08

 

Očaravajuće :)  -  Monteverdi: "Lamento della ninfa"


Edited by ucesnik, 10 June 2013 - 23:15.