Jump to content


Photo
- - - - -

Opet Albanija


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#46 Marko

Marko
  • Members
  • 2,046 posts

Posted 08 February 2010 - 12:31

putopis o albaniji

http://www.serbiatra...i/2656-albanija


Dobar putopis, ali kratak.
Odnosi se samo na juzni, jonski dio Albanije, koji je, mislim najinteresantniji, najljepsi, ali brdovit i ima vrlo nezgodne puteve.
Osim ovoga, imamo i sredisnju Albaniju, koja obuhvata Tiranu, Drac, Valonu, Fier, to je najrazvijeniji, najurbanizovaniji dio zemlje.
Dalje, imamo jadransku, sjevernu Albaniju, gdje je najveci grad Skadar, tu je ravnica, putevi su bolji, ali je manje interesantno. Taj dio je takodje vrlo zaostao u odnosu na centralni.
Konacno, imamo planinsku Albaniju, prema granicama ka Kosovu, CG, Makednoji, neprohodnu, neobicnu, tradicionalno plemensku, bez vecih gradova, cesto ostalu negdje u XVIII vijeku. Ja tamo nisam bio, mora da je interesantno, ali treba dobra doza avanturizma i odredjena logisticka priprema.

U Albaniji se zaista moze naci cisto i prozirno more, ali u svim gradovima na obali nije tako. U istoj Sarandi na gradskoj plazi, more je prilicno prljavo i pokriveno naftom (plaza je odmah pored gradske luke). U Valoni ili Dracu je more jos prljavije. Da bi se naslo cisto more, mora se obici linija izmedju Valone i Sarande, a tu nastaje problem sa putevima (kao i strujom, vodom).

Ono sto me je zacudilo u Albaniji je takodje i skoro apsolutno odsustvo barki, brodova u moru. Nema ribara, izletnickih brodica, jedrilica ili takvih stvari.