Jump to content

Photo
- - - - -

Mito i korupcija

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
172 replies to this topic

#31 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 03 September 2008 - 23:43

Principijelnost jedinke nije dovoljna. Principijelnost vecine bi uklonila sistem gde je za SVE POTREBNA VEZA i tada niko silom prilika ne bi bio prinudjen da zivi u takvom sistemu.

ma kakva principijelnost. zakon, sud, kazna, robija. pa da vidis hoce li biti korupcije ili ne.
ako cekas na principijelnost, neces je docekati nikad.

#32 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 03 September 2008 - 23:45

Tamo gradi ruska mafija. Posto smo mi orijentisani prema bracuskama docice oni i kod nas, samo sto nisu. Zbog gradjevinske mafije je drzava Srbistan pred medjunarodnim sudom ali to nju bas i ne tangira mnogo. U zadnje vreme drzava preko medjunarodnog suda u predmetima sporova sa gradjevinskom mafijom nudi bedna ''poravnanja'' sto znaci da je u uskoj sprezi sa gradjevinskom mafijom. Pokusavaju da takvim bednim ''poravnanjima'' spasu svoje lice pred medjunarodnim institucijama i da povuku tuzbe iz Strazbura na prevaru. Ma Srbiju treba potpuno ukinuti, to ionako nije drzava vec lopovluk nevidjeni. A poredjenja sa drugim destinacijama ne piju vodu jer svuda se mafija suzbija i sprecava da deluje samo se kod nas maksimalno stiti cak i pred vajnim sudom sto znaci da je vrh piramide tu duboko umesan.

sto rece djindjic, u svakoj zemlji postoji mafija, ali samo u srbiji mafija ima svoju drzavu... zato je i platio glavom .

giacomo, procitaj...
Tema Dana
U Srbiji političari vladaju i dalje uz pomoć korupcije
Autor: Verica Barać | 31.08.2008. - 06:17

Sa Zakonom o oduzimanju imovine proistekle iz kriminalnih radnji se kasni, ali je veći problem što se donose zakoni koji se ne primenjuju ili se primenjuju selektivno i služe da bi se stvorile nedovoljno jake i zavisne institucije. Borba protiv korupcije je sprovođenje dobrih poteza u dugom periodu i stalna volja da se stvore institucije koje će učiniti da ono što piše u zakonu bude bespogovorno ostvarljivo. Za to je presudan kontinuitet i volja koji u Srbiji ne postoje.

Zakoni se ovde donose da bi se napravio simboličan korak ka EU, oni su samo rezultat političkih dogovora da se donese pravni spis koji ništa konkretno ne može da uradi. Najbolji pokazatelj je činjenica da zakoni koji su doneti poslednjih godina nisu smanjili korupciju ili promenili njenu suštinu. Srbija u poslednje tri godine ide unazad, jer i ti mali pomaci koji se napravljeni primenom donetih zakona i tako doveli vlast u poziciju koja im ne odgovara, munjevito bivaju osporeni.
Srbija je i jedina zemlja koja nema eksternu reviziju trošenja budžetskih sredstava. Godinama se nijedan završni račun trošenja budžeta nije našao pred Parlamentom. Ništa neće pomoći izbori, kada nije poznato kako su prethodni vladali i kako su trošili novac. Čak se ni opozicija ne ponaša kako bi trebalo, jer i njih finansiraju isti tajkuni. Kada ste čuli da je neko iz opozicije tražio reviziju trošenja budžetskih sredstava? Nikada.
Ovde se sprečava primena svih onih zakona koji zadiru u suštinu vršenja vlasti jer se ovde vlada uz pomoć korupcije. Tako se i kontrola toga kako je neko stekao imperije kojima raspolaže opstruira na sve moguće načine i ide se toliko daleko da se čak sprečava i odgovaranje za krivično delo korupcije.
Šta je bolji dokaz za to nego da je od 2000. republički tužilac vršilac dužnosti, a da se specijalni bira na dve godine. Prave odgovornosti neće biti jer se to sve namerno radi, sprege povezanosti između vlasti, opozicije, tajkuna i kriminala su očigledno neraskidive.
Naše političke elite ne samo da neće da donose dobre zakone, već i kada ih donesu, ne dozvoljavaju da institucije budu nezavisne, postavljaju partijske ljude i gase ona tela koja imaju i najmanje dobre rezultate. Nekada se zapitam šta će nam uopšte takvi zakoni, kada ne dovode do smanjenja korupcije. Uostalom svaki zakon koji se ne primenjuje i kojim su formirane institucije koje služe samo kao paravan previše košta poreske obveznike.
Dok naše vlasti pokušavaju da prikriju šta se prikriti može ovde će postojati sistemska dominantna korupcija, koju će biti sve teže obuzdavati.
Verica Barać,
predsednica Saveta za borbu protiv korupcije

http://www.blic.co.y...na.php?id=55062

Edited by shivaja, 03 September 2008 - 23:53.

#33 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 04 September 2008 - 00:11

ma kakva principijelnost. zakon, sud, kazna, robija. pa da vidis hoce li biti korupcije ili ne.
ako cekas na principijelnost, neces je docekati nikad.

Jasno ali ko to da sprovede? Neprincipijelne sudije kojima sistem odgovara? Oni sigurno nece da seku grane na kojima sede. I tu se zatvara krug. Tek kada nestane generacije koja preko reda dolazi kod doktora pomocu bombonjere i u bombonjeri, ili preko reda resava salterske poslove preko veza iza saltera, tek tada mozemo ocekivati promene sistema.
U Srbiji vise nije tajna da postupajuce sudije u ime naroda i suda u nekom predmetu vuku stranu (onu pogresnu naravno) pociniocu (koji je potplatio) ali nema ko da sankcionise takav sud. U Skupstini se izricu kletve umesto donosenja vaznih odluka koje se ticu zivota miliona ljudi ali nema ko da to spreci. U skupstinskim klupama i dalje sede isti oni koji su drzavu i milione ljudi upropastili. Razni grobari i babe narikache su predstavnici gradjana. Katastrofa na kub.
Zato jedino smena generacija moze doneti neke promene. U Srbiji do te smene tesko da ce doci jer ko je se jednom uhvatio politike kao privilegovane zanimacije taj nju ne pusta dok je ziv. Pamet se ili ubija ili proteruje kako bi se zadrzale pozicije i fotelje. Cime se bave politicari time se bave i sudije i svi oni koji bi trebali da menjaju sistem. Tocak nesrece se tako okrece.

#34 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 04 September 2008 - 00:20

sto rece djindjic, u svakoj zemlji postoji mafija, ali samo u srbiji mafija ima svoju drzavu... zato je i platio glavom .

giacomo, procitaj...
Tema Dana
U Srbiji političari vladaju i dalje uz pomoć korupcije
Autor: Verica Barać | 31.08.2008. - 06:17

Sa Zakonom o oduzimanju imovine proistekle iz kriminalnih radnji se kasni, ali je veći problem što se donose zakoni koji se ne primenjuju ili se primenjuju selektivno i služe da bi se stvorile nedovoljno jake i zavisne institucije. Borba protiv korupcije je sprovođenje dobrih poteza u dugom periodu i stalna volja da se stvore institucije koje će učiniti da ono što piše u zakonu bude bespogovorno ostvarljivo. Za to je presudan kontinuitet i volja koji u Srbiji ne postoje.

Zakoni se ovde donose da bi se napravio simboličan korak ka EU, oni su samo rezultat političkih dogovora da se donese pravni spis koji ništa konkretno ne može da uradi. Najbolji pokazatelj je činjenica da zakoni koji su doneti poslednjih godina nisu smanjili korupciju ili promenili njenu suštinu. Srbija u poslednje tri godine ide unazad, jer i ti mali pomaci koji se napravljeni primenom donetih zakona i tako doveli vlast u poziciju koja im ne odgovara, munjevito bivaju osporeni.
Srbija je i jedina zemlja koja nema eksternu reviziju trošenja budžetskih sredstava. Godinama se nijedan završni račun trošenja budžeta nije našao pred Parlamentom. Ništa neće pomoći izbori, kada nije poznato kako su prethodni vladali i kako su trošili novac. Čak se ni opozicija ne ponaša kako bi trebalo, jer i njih finansiraju isti tajkuni. Kada ste čuli da je neko iz opozicije tražio reviziju trošenja budžetskih sredstava? Nikada.
Ovde se sprečava primena svih onih zakona koji zadiru u suštinu vršenja vlasti jer se ovde vlada uz pomoć korupcije. Tako se i kontrola toga kako je neko stekao imperije kojima raspolaže opstruira na sve moguće načine i ide se toliko daleko da se čak sprečava i odgovaranje za krivično delo korupcije.
Šta je bolji dokaz za to nego da je od 2000. republički tužilac vršilac dužnosti, a da se specijalni bira na dve godine. Prave odgovornosti neće biti jer se to sve namerno radi, sprege povezanosti između vlasti, opozicije, tajkuna i kriminala su očigledno neraskidive.
Naše političke elite ne samo da neće da donose dobre zakone, već i kada ih donesu, ne dozvoljavaju da institucije budu nezavisne, postavljaju partijske ljude i gase ona tela koja imaju i najmanje dobre rezultate. Nekada se zapitam šta će nam uopšte takvi zakoni, kada ne dovode do smanjenja korupcije. Uostalom svaki zakon koji se ne primenjuje i kojim su formirane institucije koje služe samo kao paravan previše košta poreske obveznike.
Dok naše vlasti pokušavaju da prikriju šta se prikriti može ovde će postojati sistemska dominantna korupcija, koju će biti sve teže obuzdavati.
Verica Barać,
predsednica Saveta za borbu protiv korupcije

http://www.blic.co.y...na.php?id=55062

Omastio sam ono sto i ne iziskuje komentar jer je svaki momentar suvisan. U Srbiji je sve farsa i prevara. Ako moze da se na prevaru udje i u EU ali se ne pita koliko ta prevara moze da traje. A ovo sto je republicki tuzilac ''vrsilac duznosti'' mozda je i bolje jer se na tom mestu nalazi covek koji je sprecavao sudjenje profesorima iz Kragujevca hapsenim u aferi Indeks i sve je ucinio da se oni ne izvedu pred lice prvade pri posebnom odeljenju za organizovani kriminal. Uostalom njega su oni i promovisali u tzv. Specijalnog tuzioca pa ''nije red'' da se oni gone. To je zapravo i dokaz da se korupcija u Srbiji gaji i zaliva kao dragoceno cvece. Strasno!

#35 shivaja

shivaja
  • Members
  • 1,828 posts

Posted 04 September 2008 - 00:23

Jasno ali ko to da sprovede? Neprincipijelne sudije kojima sistem odgovara? Oni sigurno nece da seku grane na kojima sede. I tu se zatvara krug. Tek kada nestane generacije koja preko reda dolazi kod doktora pomocu bombonjere i u bombonjeri, ili preko reda resava salterske poslove preko veza iza saltera, tek tada mozemo ocekivati promene sistema.
U Srbiji vise nije tajna da postupajuce sudije u ime naroda i suda u nekom predmetu vuku stranu (onu pogresnu naravno) pociniocu (koji je potplatio) ali nema ko da sankcionise takav sud. U Skupstini se izricu kletve umesto donosenja vaznih odluka koje se ticu zivota miliona ljudi ali nema ko da to spreci. U skupstinskim klupama i dalje sede isti oni koji su drzavu i milione ljudi upropastili. Razni grobari i babe narikache su predstavnici gradjana. Katastrofa na kub.
Zato jedino smena generacija moze doneti neke promene. U Srbiji do te smene tesko da ce doci jer ko je se jednom uhvatio politike kao privilegovane zanimacije taj nju ne pusta dok je ziv. Pamet se ili ubija ili proteruje kako bi se zadrzale pozicije i fotelje. Cime se bave politicari time se bave i sudije i svi oni koji bi trebali da menjaju sistem. Tocak nesrece se tako okrece.

ne. postoji tacka preokreta i ja je vidim u ldp-u i novoj sablji, jednoj opseznoj borbi protiv kriminala u srbiji. mozda je ta snaga i u nekoj drugoj partiji, ne znam, ali vidim da je to sam pocetak prosperiteta u srbiji- veliki obracun sa mafijom i kriminalom u srbiji. bez toga nema nicega i nista nece biti ozbiljno. bice samo kozmeticko-svako priblizavanje eu, svaki potez bilo koje vlade.
obracun sa kriminalom kod nas je od civilizacijske vaznosti. kod nas je kriminal sve- od ratnih zlocinaca, preko gradjevinske mafije, do zdravstva, skolstva, sve, apsolutn9o sve cega se dotaknes.
takva je drzava koju poseduje mafija. i zato je najvazniji zadatak za svaku vladu koja misli dobro ovoj zemlji, da se obracuna sa mafijom.
da mene neko nesto pita, ja bih okupila postene, nekorumpirane ljude, bez obzira kojoj partiji da pripadaju i usmerila sve snage u borbu protiv mafije.
a pokazatelj ko je najveci neprijatelj mafije se moze lepo videti po ovdasnjim tabloidima.
koga najvise napadaju, tome treba verovati da nije s njima.

Edited by shivaja, 04 September 2008 - 00:32.

#36 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 04 September 2008 - 07:11

ne. postoji tacka preokreta i ja je vidim u ldp-u i novoj sablji, jednoj opseznoj borbi protiv kriminala u srbiji. mozda je ta snaga i u nekoj drugoj partiji, ne znam, ali vidim da je to sam pocetak prosperiteta u srbiji- veliki obracun sa mafijom i kriminalom u srbiji. bez toga nema nicega i nista nece biti ozbiljno. bice samo kozmeticko-svako priblizavanje eu, svaki potez bilo koje vlade.
obracun sa kriminalom kod nas je od civilizacijske vaznosti. kod nas je kriminal sve- od ratnih zlocinaca, preko gradjevinske mafije, do zdravstva, skolstva, sve, apsolutn9o sve cega se dotaknes.
takva je drzava koju poseduje mafija. i zato je najvazniji zadatak za svaku vladu koja misli dobro ovoj zemlji, da se obracuna sa mafijom.
da mene neko nesto pita, ja bih okupila postene, nekorumpirane ljude, bez obzira kojoj partiji da pripadaju i usmerila sve snage u borbu protiv mafije.
a pokazatelj ko je najveci neprijatelj mafije se moze lepo videti po ovdasnjim tabloidima.
koga najvise napadaju, tome treba verovati da nije s njima.

:ph34r: E, draga moja, problem i jeste u tome sto tebe i ostale postene u Srbiji niko nista ne pita. Umesto toga oni svoje politicke protivnike trpaju u zatvor (Jagodina/Palma/Bidzin zet su najbolji primer kako to mafija radi) a korumpirane pustaju na slobodu (profesori iz Indeks afere su slobodni i na kraju ce dobiti i odstetu a proizveli su citavu armiju korumpiranog i nestrucnog kadra).
Zato, sve stoji sto si kazala i jedino ako mladi iz LDP-a uspeju da dobiju toliko glasova da ONI mogu da ciste drzavu od korova i nagomilane mafije, jedino tako se nesto moze uciniti. U suprotnom ne vidim izlaza jer mafija u SVIM SEGMENTIMA a posebno gradjevinsko-sudskom upravlja nasim zivotima.

#37 Scubius

Scubius
  • Banned
  • 1,555 posts

Posted 04 September 2008 - 08:42

Dobra tema. Nedavno sam se doselio u Srbiju. Zgadjen sam nad ovimnarodom. Svi kukaju o mitu i korupciji, svi muvaju, lazu i kradu. Srbija je zemlja lazi. Ljudi su ovde kao majmuni koji govorom tela nastoja dauvere potencijalnu konkurenciju da su najmocniji. Na svakom koraku je laz, korupcij, muvanje, prikrivena komercijala. Oddoktora koji se reklamiraju do politicara i blagoglagoljivih novinara.

znam da Srbija nije jedinstvena u tome,takva je situacija odavde doKirgistana i Kazahstana. Tursko nasledje. Srbi su Turci koji bi da budu Nemci.

Zanima me samo, da li je nekada bilo manje korupcije ovde?

#38 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 04 September 2008 - 09:10

Dobra tema. Nedavno sam se doselio u Srbiju. Zgadjen sam nad ovimnarodom. Svi kukaju o mitu i korupciji, svi muvaju, lazu i kradu. Srbija je zemlja lazi. Ljudi su ovde kao majmuni koji govorom tela nastoja dauvere potencijalnu konkurenciju da su najmocniji. Na svakom koraku je laz, korupcij, muvanje, prikrivena komercijala. Oddoktora koji se reklamiraju do politicara i blagoglagoljivih novinara.

znam da Srbija nije jedinstvena u tome,takva je situacija odavde doKirgistana i Kazahstana. Tursko nasledje. Srbi su Turci koji bi da budu Nemci.

I odlican komentar. Bas onako kako jeste. Nasa stvarnost, sve apsolutno tacno bas ovo o narodu. Samo sto ja ne bih rekao da su Srbi Turci nego da su stoka bez repa i tu izdvajam jako, jako mali broj kojima odajem cast a njih je sve manje i manje.

Korupcije je bilo manje u vreme Broza. Stari mi je pricao da je jedna sluzbenica banke zbog pronevere u to vreme bila osudjena na 10 godina strogog zatvora i posle toga nije smela da se bavi bankarskim poslovima nego je mogla samo da ide da kopa. Bila je to sluzbenica Narodne Banke u Sapcu izvesna Ljiljana Matic pa se ova informacija da i proveriti u arhivama tadasnjeg sudstva.

Srbija nema javna glasila, ona nema medije, nema novinare nego novinarchine uvlakache i zato tako i jeste. Mene Srbi na svim nivoima i funkcijama sve do domacice i penzosa podsecaju na gmizavce kojima je puzenje i uvlakastvo u genima. Samo da se lako zivi i na tudji racun.

#39 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 08 September 2008 - 08:34

Principijelnost jedinke nije dovoljna. Principijelnost vecine bi uklonila sistem gde je za SVE POTREBNA VEZA i tada niko silom prilika ne bi bio prinudjen da zivi u takvom sistemu.

Da, "kad bi svi ljudi na svetu, tralala..." (nekada poznata pesmica).
Na primer, da li bi ti zbog principijelnosti ugrozio zdravlje svog deteta tako što bi odbio da lekaru muneš kovertu? Ja znam da ne bih, iako nemam dece. Da li bi ti ugrozio egzistenciju, svoju i svoje porodice, tako što bi odbio da uradiš nešto nezakonito što od tebe zahteva nadređeni, čak i pod pretnjom momentalnog otkaza? Kada bih imao rezervni položaj, ja bih naravno odbio, ali bez toga, mogu samo da na sigurno mesto sklonim oslobađajuće dokaze za dan kada budu došli da me 'apse.
Principijelnost je svakako lepa stvar, ali pod uslovom da možeš sebi da je priuštiš. Nažalost, ima nemali broj situacija kada ne možeš.

Verovatno si čuo za izreku "da bi se promenio jedan čovek ili mala grupa ljudi, potrebno je od nekoliko dana do nekoliko meseci. Ali da bi se promenilo celo društvo, potrebno je nekoliko generacija". Iskustvo života u Srbiji mi je pokazalo da je ta tvrdnja potpuno tačna. Srpski mentalitet je takav da smo mi oduvek bili skloni traženju prečica i "snalaženju", umesto radu i rešavanju problema trudom i znanjem. Možda se to može objasniti činjenicom da Srbin još od cara Dušana nije živeo u uređenoj državi gde se poštuju zakoni i koja ima institucije na koje se može osloniti. To je svakako zanimljiva tema za debatu, ali ja imam malo koristi od toga što znam korene užasne korupcije u Srbiji, bitnije mi je to da ona postoji i da ja moram da računam s time.

Ja nemam vremena da čekam više generacija da se to promeni. Slažem se da "i putovanje od hiljadu milja počinje prvim korakom" i da "ako svako počisti pred svojim dvorištem, cela ulica će biti čista", sve je to lepo i krasno (i tačno), ali kad izađem iz svog stana, mene dočeka Život u Srbiji, takav kakav jeste, a ni slučajno onakav kakav bih ja želeo da bude. Koliko god mi to bilo mrsko, moram ja da se prilagođavam njemu jer on sigurno neće meni.

#40 Mashinovodja

Mashinovodja
  • Members
  • 2,454 posts

Posted 08 September 2008 - 08:57

Korupcije je bilo manje u vreme Broza.

Teško je reći. Korupcija u to vreme svakako nije bila tako otvorena i sveprisutna kao danas, ali da je bilo - bilo je. 30 i kusur godina Brozove vladavine sigurno nije bitno promenilo mentalitet ovog naroda, a koripucija je pre svega rezultat mentaliteta i sistema vrednosti. Narotiv, mislim da su prihvatili Broza jer je najviše odgovarao i nadovezao se na već postojeći mentalitet i sistem vrednosti. Osim toga, u Brozovo vreme bilo je sirotinje, naravno, ali neka minimalna egzistencija bila je manje/više svakome garantovana (pod uslovom da "ne mešaš na politiku"). S druge strane, nije ni bilo uputno pokazivati da imaš previše para, pa zato ljudi nisu ni pokušavali da koprupcijom steknu nešto što inače ne bi mogli. To je Sloba iz korena promenio i stvorio sistem u kojem je korupcija dobila sadašnji obim i zamah. Pre svega vlastitim primerom i primerima onih oko njega. Tako da su ljudi vrlo brzo došli do zaključka "niko nema što Srbin imade, a Srbin imade samo ono što ukrade".

Stari mi je pricao da je jedna sluzbenica banke zbog pronevere u to vreme bila osudjena na 10 godina strogog zatvora i posle toga nije smela da se bavi bankarskim poslovima nego je mogla samo da ide da kopa. Bila je to sluzbenica Narodne Banke u Sapcu izvesna Ljiljana Matic pa se ova informacija da i proveriti u arhivama tadasnjeg sudstva.

To ništa ne dokazuje samo po sebi. I za vreme sankcija bio je slučaj čoveka osuđenog na (mislim) dve i po godine mardelja zato što je ukrao kantu švercovanog benzina nekome iz dvorišta. Teško da bi se na osnovu tog slučaja zaključilo da je za Slobina vakta vladao red i zakon. Uvek i u svim situacijama ima onih koji teeško nadrljaju kaobajagi za primer drugima.

Srbija nema javna glasila, ona nema medije, nema novinare nego novinarchine uvlakache i zato tako i jeste. Mene Srbi na svim nivoima i funkcijama sve do domacice i penzosa podsecaju na gmizavce kojima je puzenje i uvlakastvo u genima. Samo da se lako zivi i na tudji racun.

Tačno. A onaj ko to uspeva ne vidi sebe kao obično đubre i otpad ljudskog roda, već kao izuzetno pametnu osobu. Lukavost, podlost i pokvarenost za mnoge su samo sinonimi za "inteligencija".

#41 Sheridan

Sheridan
  • Members
  • 3,357 posts

Posted 08 September 2008 - 09:44

Eeeeee, a lepo smo ti govorili.

#42 Simfoničar Fudbaler

Simfoničar Fudbaler
  • Members
  • 9 posts

Posted 08 September 2008 - 22:26

U vezi sa problematikom mita i korupcije u Srbiji danas, evo samo jednog primera za razmišljanje kako u Srbiji danas stvarno rade sudovi i šta nam tu valja činiti:

http://www.trazim-pr...files/Vesti.htm

Van svake sumnje, sudovima u Srbiji danas, potrebno je temeljito provetravanje. I to dovođenjem novih, stručnih i nekompromitovanih kadrova. Koji će ove sadašnje oduvati, poslati na smetlište pravosuđa, zaostalog iz Miloševićevog režima i u truležu uporno i na štetu razvoja Srbije čuvanog i očuvanog.

#43 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 09 September 2008 - 00:19

Da, "kad bi svi ljudi na svetu, tralala..." (nekada poznata pesmica).
Na primer, da li bi ti zbog principijelnosti ugrozio zdravlje svog deteta tako što bi odbio da lekaru muneš kovertu? Ja znam da ne bih, iako nemam dece. Da li bi ti ugrozio egzistenciju, svoju i svoje porodice, tako što bi odbio da uradiš nešto nezakonito što od tebe zahteva nadređeni, čak i pod pretnjom momentalnog otkaza? Kada bih imao rezervni položaj, ja bih naravno odbio, ali bez toga, mogu samo da na sigurno mesto sklonim oslobađajuće dokaze za dan kada budu došli da me 'apse.
Principijelnost je svakako lepa stvar, ali pod uslovom da možeš sebi da je priuštiš. Nažalost, ima nemali broj situacija kada ne možeš.

Verovatno si čuo za izreku "da bi se promenio jedan čovek ili mala grupa ljudi, potrebno je od nekoliko dana do nekoliko meseci. Ali da bi se promenilo celo društvo, potrebno je nekoliko generacija". Iskustvo života u Srbiji mi je pokazalo da je ta tvrdnja potpuno tačna. Srpski mentalitet je takav da smo mi oduvek bili skloni traženju prečica i "snalaženju", umesto radu i rešavanju problema trudom i znanjem. Možda se to može objasniti činjenicom da Srbin još od cara Dušana nije živeo u uređenoj državi gde se poštuju zakoni i koja ima institucije na koje se može osloniti. To je svakako zanimljiva tema za debatu, ali ja imam malo koristi od toga što znam korene užasne korupcije u Srbiji, bitnije mi je to da ona postoji i da ja moram da računam s time.

Ja nemam vremena da čekam više generacija da se to promeni. Slažem se da "i putovanje od hiljadu milja počinje prvim korakom" i da "ako svako počisti pred svojim dvorištem, cela ulica će biti čista", sve je to lepo i krasno (i tačno), ali kad izađem iz svog stana, mene dočeka Život u Srbiji, takav kakav jeste, a ni slučajno onakav kakav bih ja želeo da bude. Koliko god mi to bilo mrsko, moram ja da se prilagođavam njemu jer on sigurno neće meni.

Ne, nikada ne bih ''munuo kovertu'' lekaru da bi mi lecio dete. Pre bih mu munuo nodu u stomak ako ne bi hteo da mi leci dete jer mu je to posao za koji je polozio zakletvu. Ne bih uradio nista nezakonito ni po cenu otkaza. Trazio bih i sigurno bi i nasao drugi posao. Iskrenost ipak najduze traje. To je dokazano.

Ako zelis da menjas svet pocni prvenstveno od sebe. Srbin mora menjati sebe ako misli da ikada zivi u uredjenoj drzavi u kojoj je bezbedan i zasticen zakonom. Izgovor kako mora da se racuna s time da korupcija postoji je glupav. Ali Srbin nije inteligentan i to znamo.

Prilagodjavati se ''Zivotu u Srbiji'' linijom najlakseg otpora je saucesnistvo i izjednacavane sa tim drustvom. Ja hocu da budem dobar covek i ispravan, hocu da mirno spavam. Onaj ko to nece to je njegov problem jer vremena se menjaju i iznad popa ima pop. Ako je sudstvo u Srbiji kriminalno i korumpirano nije ono u Strazburu.

#44 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 09 September 2008 - 00:29

Teško je reći. Korupcija u to vreme svakako nije bila tako otvorena i sveprisutna kao danas, ali da je bilo - bilo je. 30 i kusur godina Brozove vladavine sigurno nije bitno promenilo mentalitet ovog naroda, a koripucija je pre svega rezultat mentaliteta i sistema vrednosti. Narotiv, mislim da su prihvatili Broza jer je najviše odgovarao i nadovezao se na već postojeći mentalitet i sistem vrednosti. Osim toga, u Brozovo vreme bilo je sirotinje,

.........đubre i otpad ljudskog roda, već kao izuzetno pametnu osobu. Lukavost, podlost i pokvarenost za mnoge su samo sinonimi za "inteligencija".

Da ne otvaramo diskusiju o Brozu nisam ga licno poznavao ali znam da je u njegovo vreme bilo itekako sirotinje samo sto je ta sirotinja imala sta da jede a to je siromahu najbitnije. Korupciju u Srbiji je legalizovao Milosevic i to stoji.
To sto je prevara u Srbiji uspeh je posledica poremecenih vrednosti. Ako niko nikome ne ukazuje na greske (prvenstveno roditelji deci u porodici) onda se tocak nesrece stalno okrece. Kod srpskih roditelja vazi pravilo: - Uci sine skolu da ne radis'', umesto - uci sine skolu da radis. U tome je problem jer se gvozdje kuje dok je vruce.

#45 Giacomo

Giacomo
  • Members
  • 1,299 posts

Posted 09 September 2008 - 00:33

U vezi sa problematikom mita i korupcije u Srbiji danas, evo samo jednog primera za razmišljanje kako u Srbiji danas stvarno rade sudovi i šta nam tu valja činiti:

http://www.trazim-pr...files/Vesti.htm

Van svake sumnje, sudovima u Srbiji danas, potrebno je temeljito provetravanje. I to dovođenjem novih, stručnih i nekompromitovanih kadrova. Koji će ove sadašnje oduvati, poslati na smetlište pravosuđa, zaostalog iz Miloševićevog režima i u truležu uporno i na štetu razvoja Srbije čuvanog i očuvanog.

Danas sam bas slucajno video izvestaj predsednika okruznog suda u Kragujevcu u jednom predmetu u kojem je jedna porodica zrtva gradjevinske mafije. Farsicno sudjenje traje skoro deset godina iako postoje kristalno jasni dokazi pred sudom. Citajuci izvestaj predsednika suda (bla, bla, bla...) a poznavajuci situaciju, jasno je da je porodica sada zrva sudske mafije. U srpsko pravosudje treba neko da udje sa gasmaskom ali i opasan.

Edited by Giacomo, 09 September 2008 - 00:35.