Jump to content


Photo
- - - - -

Evropska unija


  • Please log in to reply
5788 replies to this topic

#46 Buum

Buum
  • Members
  • 2,042 posts

Posted 13 June 2008 - 17:38

Ne mogu da verujem kakve bedastoće pišu ozbiljni ljudi na ovoj temi.


Pa šta? Nije bitno ko snosi konsekvence za loš izbor, već da se smanji mogućnost lošeg izbora.

A mogućnost pogrešnog izbora će se, dakako, smanjiti ako se ta moć da u ruke nekoj grupi otuđenih političara/birokrata?

Ne, dragi Hill Bile, mogućnost lošeg izbora se smanjuje edukacijom širokih narodnih masa & validnom argumentacijom, a ne zavođenjem diktature pod parolom "mi znamo bolje".


Demokratija nije cilj već sredstvo; ukoliko sredstvo ne postiže cilj treba unaprediti ili promeniti sredstvo.

Čime bi ga tačno unapredio? Prosvećenom korporativno-birokratskom diktaturom? :ph34r:


Nije nikakva tajna da demokratski sistem favorizuje trenutni interes u odnosu na dugoročni, makar on bio i većinski. Tek za kolektivni ga zabole. Kolektivni i dugoročni interes uvek je branila samo elita, po defaultu manjina.

Većina odlučuje šta je interes određenog društva (tako je bar u demokratijama). Napredna manjina može promovisati dugoročne interese, ali ne sme nametati svoju volju.
  • 0

#47 Betmen

Betmen
  • Members
  • 345 posts

Posted 13 June 2008 - 17:39

Narod treba da se pita o svemu: i o tome ko ga vodi i gde ga vodi i kako ga vodi, a njegove stranke (elite) su tu da mu predoče konsekvence ovoga ili onoga puta.


Pa ovo je primer upravo da narod i ne želi mnogo da se pita, obzirom na izlaznost :)

A Lisabon su uglavnom odbili oni koji se plaše da im Brisel ne ukine zabranu abortusa. To je valjda jedan uzvišen cilj za koji se valjalo boriti. :ph34r:
  • 0

#48 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 June 2008 - 17:53

...
I tebe je pozdravio Hitler koji je tako elitističkli unapredio Vajmarsku demokratiju. :ph34r:

Naprotiv, Hitler je proglasio svakog Nemca elitom; provereno sredstvo populističkog kenjanja.
  • 0

#49 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 June 2008 - 18:02

Izreka "trn u oku je tezi od slona u Africi" moze da se parafrazira u demagosku "trn u oku danas, je tezi od balvana u oku pre 15 godina, zato vratimo se u situaciju od pre 15 godina". Logicno, zar ne?

Evropska unija, kao fasistoidna neoliberalna tvorevina, ne zeli da usrecuje narode koji to nece. Ona je pre svega na dobrovoljnoj osnovi.


Ti i tvoji možda živite bolje danas, nego pre 15 godina, ali onih milion koji su izgubili ikakav posao i osiguranje sigurno ne žive bolje. Al' ko njih šiša - oni nisu narod? Narod ste samo vi koji ste nešto čalabrcnuli uvlačeći se vlastima tamo gde sunce ne sija - i danas i pre 15 godina?

Nego jer to EU oduzima pravo narodima da odlučuju na referendumima zato što je na dobrovoljnoj osnovi. Jel' vi stvarno ne znate da EU nije demokratska federacija suverenih naroda il' vam se samo dopada i nekako koristi da se pravite blesavi?


Pa ovo je primer upravo da narod i ne želi mnogo da se pita, obzirom na izlaznost :)

A Lisabon su uglavnom odbili oni koji se plaše da im Brisel ne ukine zabranu abortusa. To je valjda jedan uzvišen cilj za koji se valjalo boriti. :ph34r:


Ovo je samo primer koliko su vredni stranke i programi o kojima većina birača neće da se ni izjašnjava. Zato ih treba nametnuti na silu?

A ovo sa abortusom ti je originalan biser crne propagande, koji niko sa iole mozga u glavi neće uzeti ozbiljno. Ne misliš valjda da irski sindikati vode kampanju za zabranu abortusa? A katolička crkva se sasvim lepo slaže sa EU i pored slobode abortusa - videli su da abortus nije nikakva pretnja opstanku budalčina koje veruju njoj i "demokratiji" EU.
  • 0

#50 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 June 2008 - 18:04

Naprotiv, Hitler je proglasio svakog Nemca elitom; provereno sredstvo populističkog kenjanja.


Ti to hoćeš da nas uveriš da je Hitler demokratizovao upravljačku elitu i uključio ceo nemački narod u nju?! Eto gde vodi elitističko kenjanje. :ph34r:
  • 0

#51 Betmen

Betmen
  • Members
  • 345 posts

Posted 13 June 2008 - 18:17

Ovo je samo primer koliko su vredni stranke i programi o kojima većina birača neće da se ni izjašnjava. Zato ih treba nametnuti na silu?


Možda zato što su oni i relativno skoro imali izbore gde su pobedile te iste stranke te ih smara da svako malo izlaze na neki referendum samo da bi se neko igrao demokratije? I da će na kraju ipak biti izglasan neki Lisabon, ovakav ili onakav, sa učešćem Irske ili bez. To ne govori i vrednosti ideja nego o bezvrednosti referenduma kao procesa odlučivanja. Pro-strana ničim nije motivisana da izađe na ovakav referendum.

Zato će izaći kad ih Brisel sad par meseci postavi na pravo mesto, pa kad shvate šta su uradili biti kudikamo motivisaniji.

A ovo sa abortusom ti je originalan biser crne propagande, koji niko sa iole mozga u glavi neće uzeti ozbiljno. Ne misliš valjda da irski sindikati vode kampanju za zabranu abortusa? A katolička crkva se sasvim lepo slaže sa EU i pored slobode abortusa - videli su da abortus nije nikakva pretnja opstanku budalčina koje veruju njoj i "demokratiji" EU.


Nije nikakav "biser crne propagande" nego obična činjenica. Jer nisu samo sindikati vodili kampanju kako ti tvrdiš nego i konzervativne političke grupacije, uključujući i partiju Sinn Fein. Lepo društvance, nema šta...
  • 0

#52 Krosh

Krosh
  • Members
  • 2,546 posts

Posted 13 June 2008 - 18:18

Ti i tvoji možda živite bolje danas, nego pre 15 godina, ali onih milion koji su izgubili ikakav posao i osiguranje sigurno ne žive bolje. Al' ko njih šiša - oni nisu narod? Narod ste samo vi koji ste nešto čalabrcnuli uvlačeći se vlastima tamo gde sunce ne sija - i danas i pre 15 godina?


Postajemo licni? :ph34r: Ne znam samo s kim si me pomesao, ali dobro.

Ja zivim losije nego pre 15 godina, pa opet mislim da vecina ljudi zivi bolje, i da citavo drustvo zivi bolje. Broj nezaposlenih je otprilike isti, a prosecna plata je 10 puta veca nego 2000-e, 140 veca nego 1993-e.

Ali sta je 10 puta vise novca na ovu skupocu? :)

Isti oni koji ce reci da je situacija nepodnosljiva, ce u nekom od supermarketa da vuku dvoja kolica puna raznih proizvoda, ali ne ti, nisi ti od te fele. Ti zudis za nekim komunizmom kakav nigde ne postoji, niti je postojao.
  • 0

#53 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 June 2008 - 18:18

...
Ne, dragi Hill Bile, mogućnost lošeg izbora se smanjuje edukacijom širokih narodnih masa & validnom argumentacijom, a ne zavođenjem diktature pod parolom "mi znamo bolje".
...

Kad sam već citirao Voltera, evo još jednog citata: "Those who can make you believe absurdities can make you commit atrocities". "Those who can" su danas "whoever wants"; kako obezbediti da se "validna informacija" razlikuje od populističkog kenjanja? Koncept demokratije koji idealizujete bio je moguć samo u vreme kada je i širenje informacija bilo strogo kontrolisano, odnosno bar skupo. Obrazovanje, čak i elementarna pismenost bili su privilegija jedne ipak ograničene kaste koja je dominirala svim segmentima društva, omrznute elite. To jednostavno nije moguće kada svako ima mogućnost da kreira i širi "informacije", a idealizovana većina se zapravo povlači u apstinenciju te igre.

Radi se samo o tome da li to priznati (pa se prilagoditi) ili istrajavati na lepoj dogmi.
  • 0

#54 Hill Bill

Hill Bill
  • Banned
  • 7,389 posts

Posted 13 June 2008 - 18:24

Ti to hoćeš da nas uveriš da je Hitler demokratizovao upravljačku elitu i uključio ceo nemački narod u nju?! Eto gde vodi elitističko kenjanje. :ph34r:

:) Da, baš to je obećana arijevska supremacija: elita sveta. Jesi se iznervirao pa bulazniš?
  • 0

#55 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 June 2008 - 18:31

Postajemo licni? :ph34r: Ne znam samo s kim si me pomesao, ali dobro.

Ja zivim losije nego pre 15 godina, pa opet mislim da vecina ljudi zivi bolje, i da citavo drustvo zivi bolje. Broj nezaposlenih je otprilike isti, a prosecna plata je 10 puta veca nego 2000-e, 140 veca nego 1993-e.

Ali sta je 10 puta vise novca na ovu skupocu? :)

Isti oni koji ce reci da je situacija nepodnosljiva, ce u nekom od supermarketa da vuku dvoja kolica puna raznih proizvoda, ali ne ti, nisi ti od te fele. Ti zudis za nekim komunizmom kakav nigde ne postoji, niti je postojao.


Ne znam zašto vidiš kao lični napad na tebe iskaz da je nekima bolje, a nekima nije, te da oni kojima je bolje i imaju razloga da hvale ovaj miloševićevski "demokratski dekorisani" ološ na vlasti. Priča da je broj nezaposlenih isti je drska laž, a upoređenje plata sa 1993. je i drsko i budalasto. Da, ja sam od onih koji vuku po dvoja kolica iz supermarketa i toliko sam "ličan" da mi to ne smeta da vidim i rastuću socijalnu bedu oko sebe i da ti ne verujem da ti je danas gore nego onomad. To si me ti reportovao za "generalizacije" i da "postajem ličan"? Znaš, ličnosti su lične - bezličnosti to nisu. Časnije je kad mi ovako kažeš otvoreno.
  • 0

#56 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 June 2008 - 18:51

:ph34r: Da, baš to je obećana arijevska supremacija: elita sveta. Jesi se iznervirao pa bulazniš?


Obećanje - ludom radovanje. Nije valjda da zaista ne znaš koliko je bila uska i malobrojna nacistička elita koja je upravljala tom "arijevskom suprematijom"?! :)
  • 0

#57 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 13 June 2008 - 18:53

strasno, kakvi nezahvalnici.


Poljaci rade kao stoka za 5 E. Korupcija se u Poljskoj nije smanjila od kada su u EU. Zive uzasno,.
Barem sami tako pricaju. Ali to je vec stvar poljske politicke elite.

ovo sa Ircima, to je kazna irskoj eliti za liberalizaciju, za degradaciju Irskog drustva. Svako ko je bio tamo zna da su ranije imali manje, a ziveli bolje jer su manje i radili.

Steta sto dolazi naftna kriza pa srpska pol. elita nece ni jedan dan ziveti u tom raju.

Covek, kao i uvek, pise budalastine.
  • 0

#58 Kastor

Kastor
  • Banned
  • 6,241 posts

Posted 13 June 2008 - 18:53

Nije nikakav "biser crne propagande" nego obična činjenica. Jer nisu samo sindikati vodili kampanju kako ti tvrdiš nego i konzervativne političke grupacije, uključujući i partiju Sinn Fein. Lepo društvance, nema šta...


Lepo društvance je ono koje zajedno sa katoličkom crkvom vodi kampanju za EU? :ph34r: Ne pominješ ti slučajno zabranu abortusa...
  • 0

#59 Sobchak

Sobchak
  • Members
  • 1,754 posts

Posted 13 June 2008 - 18:53

Irska krompirojedači(još uvijek ne mogu da dođem sebi)

Irci ipak rekli "ne" Lisabonskom sporazumu
Autor: Blic online, T. T. | Foto: AFP | 13.06.2008 - 19:31

Zvanični rezultati potvrdili su danas da su građani Irske na referendumu odbacili reformski Ugovor Evropske unije iz Lisabona sa 53,4 odsto glasova protiv, prenose agencije. Prema zvaničnim podacima 862.415 glasača je bilo protiv Ugovora a 752.451, odnosno 46,6 odsto bilo je za, uz izlaznost od 53,1 odsto.

Rezultati su objavljeni posle celodnevnog brojanja koje je pokazalo da su glasači sa sela i iz radničkih sredina masovno odbili plan Evropske unije da modernizuje svoje institucije i pojednostavi donošenje odluka u skladu sa njenim širenjem od 2004. godine.
Irsko odbijanje znači da Ugovor ne može da stupi na snagu 1. januara 2009. godine, kao što je planirano, pošto je predviđeno da svih 27 zemalja EU treba da ga prethodno ratifikuje. Do sada je 18 zemalja EU ratifikovalo taj dokument. Irski premijer Brajan Kouven će se iduće nedelje sastati sa drugim liderima Evropske unije kako bi pokušali da se dogovore i daljim koracima.

Predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo apelovao je danas na sve države EU da nastave proces ratifikacije Ugovora iz Lisabona, bez obzira na to što su građani Irske rekli „Ne”.

Irska je jedina zemlja koja je Lisabonski ugovor, u skladu sa ustavom, morala da usvoji na referendumu. Druge članice Evropske unije su to prepustile parlamentima, a do sada ga je ratifikovalo 18 zemalja. U sredu su to uradili parlamenti Estonije, Finske i Grčke.

  • 0

#60 Hadrian

Hadrian
  • Members
  • 1,011 posts

Posted 13 June 2008 - 18:57

Irska je jedina zemlja koja je Lisabonski ugovor, u skladu sa ustavom, morala da usvoji na referendumu. Druge članice Evropske unije su to prepustile parlamentima, a do sada ga je ratifikovalo 18 zemalja. U sredu su to uradili parlamenti Estonije, Finske i Grčke.[/u][/color]


Мање демократије, више EU (и обратно).
  • 0