Jump to content


Photo

psi lutalice


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
45 replies to this topic

#16 luka

luka
  • Members
  • 219 posts

Posted 17 September 2001 - 22:08

Aleksa:
Prvo ti a za ostale treba videti..

sta prvo ja???

#17 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 03 December 2001 - 03:25

luka:
na mojoj opstini se sad pojavilo i besnilo.
valjda ce sad da pobiju lutalice? kakva je procedura kad se pojavi besnilo. nece valjda besni psi da ujedaju ljude po beogradu. toga nema ni u africi.


Luka, nemoguce da imate besnilo usred grada. Gde se ti to nalazis, mora da je neka 'buva'.

Inace je Brizit Bardo dala neku vecu donaciju za organizovanjem
i brigom nad psima lutalicama, jedino sto njih ima previse da bi se zbrinuli.
Ja mislim da je problem svakog dana sve veci i da treba nesto preduzeti sto pre, a sta ne znam. Ne mogu da verujem da ljudi mogu da ostave svoje kucne ljubimce tek tako na ulici...

#18 PROBISVET

PROBISVET
  • Members
  • 23 posts

Posted 05 February 2002 - 22:22

Prosle godine sam bio i Beogradu i video da su psi lutalice lepo uhranjeni sto znaci kad nisu gladni i ne ujedaju.POUKA treba ih hraniti da oni ne bi se hranili tobom.

#19 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 20 February 2002 - 18:39

:grin:

ali zaista je tuzno videi psa sa vlasnikom , mazenog i pazenog kako ga vodi u setnju i sve one jadne kuce okolo koje zavise od toga kada i hoce li ih se ko setiti, koje mozda sutiraju i maltretiraju

bilo bi dobro da se svaki kraj nekako organizuje i radi na problemu, makar lokalno, da se nekako te zivotinje zbrinu i povede racuna o njivom i kvalitetu zivota i razmnozavanju

#20 Mataruga

Mataruga
  • Members
  • 461 posts

Posted 24 February 2002 - 23:26

zorana*:
:grin:

ali zaista je tuzno videi psa sa vlasnikom , mazenog i pazenog kako ga vodi u setnju i sve one jadne kuce okolo koje zavise od toga kada i hoce li ih se ko setiti, koje mozda sutiraju i maltretiraju


Ma daj bre ti psi zive bolje od prosecnih kucnih ljubimaca, hrani ih cela zgrada pa imaju pravi bife, asortman, malo paprikasa od gospodje, malo kostiju od gospodinovog pecenja, svaki dan se sa njima igraju deca, penzioneri 'smotre gardu' oko zgrade pa i na kucice i nedaj Boze da neko pokusa nesto lose psima da ucini, kao da pozove sintera, onda ga cela zgrada omrzi :grin:

#21 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 25 February 2002 - 01:49

:grin:

jos jedan duhovit komentar, ali sta cemo sa onim kucama koje nisu u blizini takvih zgrada i spominjanih rajskih bifea :grin:

#22 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 09 March 2002 - 23:19

pronosim poruku sa licne adrese koja nije ovde ostavljena usled 'tehnikalija' sa forumom:

Psi lutalice nisu ni najmanje saljiva tema, ni sa naseg a bogami ni sa pseceg stanovista.
Koliko pamtim (a to je dugo) u Beogradu ih nikada nije bilo toliko kao sada. I da podsetim, pocetkom osamdesetih su
rastrgli jednog dzogera negde u blokovima na Novom Beogradu, a pre par godina i devojcicu u jednom romskom naselju
izmedju Beograda i Panceva. To je sto ja znam.

Nazalost, to malo koga dotice. Postoji sluzba nadlezna za iste, Republicka veterinarska inspekcija, i ljudi tamo primaju
plate, ali se rezultat njihovog rada ne vidi.
Postoje i drustva za zastitu zivotinja i mnogo plemenitih pojedinaca, ali to je kap u moru. Jedna od takvih je i Orka pri
Veterinarskom fakultetu, cije napore postujem, ali nema rezultata. Njihova glavna greska je u tezi da zenke pasa treba
sterilisati i onda fino ponovo vratiti na ulicu. To je dobar pristup, ali ne kada pasa lutalica na teritoriji Beograda prema
nekim procenama ima oko 400.000 (slovima cetiri stotine hiljada). I to nisu napusteni psi, vec rodjeni na ulici.

Mora se naci novac za humano otklanjanje ovih nesrecnika, barem do nekog tolerantnog broja, i onda preuzeti metode iz
drugih zemalja i primenjivati ih konstantno kako Beograd ne bi vise licio na neku africku prestonicu, kako jedan ucesnik
rece. Vec placamo neku ekolosku taksu preko uplatnica infostana (volela bih da znam namenu i potrosnju iste,) pa neka
se iz te takse odvoji jedan jedini dinar za pse lutalice i problem bi se ubrzo resio. Naravno uz saradnju sa drustvima za
zastitu zivotinja koje ce sigurno ukljuciti i svoje volontere, da se ne bi desavale scene kao ranijih godina u zvanicnom azilu
u Ovci, ili kao u nekim gradovima u Srbiji gde su pse trovali, pa su jadni u najgorim mukama umirali na ocigled
stanovnika..

Ono sto meni licno jako smeta, je totalno neznanje mnogih "nadleznih" koji cak daju izjave u novinama, kako su azili samo
za bogate zemlje, i da mi novca za to nemamo. A pri tome pojma nemaju da nema resenja problema bez azila, jer pored
ostalih aktivnosti tu se vrsi i eutanazija. Sto se azila na Avali tice, "iz fondacije Brizit Bardo", to je neka vrlo cudna
tvorevina: Bila sam tamo u oktobru 2001, nasli smo samo ulaz sa avalskog puta i to jedva, nije bilo nicega sem "ograde" i
jednog crnog psa iza te ograde, na lancu, koji je doduse imao vode u jednoj prljavoj ciniji. Kada sam pokusala da u ovu
"ustanovu" udjem, (crni pas je bio prijateljski raspolozen) odjednom je dotrcalo barem 30 njih, ne bas prijateljski
raspolozeni, i pobegosmo glavom bez obzira. Medjutim, ti nesrecnici se provukose ispod "ograde", i pravo na avalski put.
Koliko njih se vratilo u opisanu ustanovu, ne znam jer nisam imala snage da to proverim. Ali i dalje pokusavam da nadjem
tu fondaciju, i da prenesem donatorima svoje iskustvo. Postoji i drugi azil u Ovci, privatni, i njega vodi gospodja Zlata
Korjanic, koju licno ne poznajem, ali postujem, jer jedina radi ono sto bi grad trebalo da radi.

Izvinjavam se sto sam preopsirna, i ne zelim dalje da zloupotrebljavam ovaj prostor, ali molim sve zainteresovane da me
kontaktiraju u cilju dalje saradnje na zapocinjanju resavanja ovog problema.

I jos nesto da dodam-postoji i mogucnost da mnogi od ovih nesrecnika zavrse u laboratorijama kao opitne zivotinje, jer je u
EU usled veoma mocnih drustava za zastitu zivotinja, kao i zakonskih zabrana, skoro nemoguce doci do zivotinja. Ovakvi
poslovi se naravno organizuju preko laznih Drustava za zastitu zivotinja, i eto ogromne zarade za organizatore.
Pozdrav Evita


[ Izmena poruke: zorana* na dan 2002-03-09 23:23 ]

#23 patriot

patriot
  • Members
  • 158 posts

Posted 12 March 2002 - 23:35

Čuo sam da su se Nišlije organizovali i motkama umlatili dotične ulične napasti.
- Duhoviti Nišlije!

#24 evita

evita
  • Members
  • 3 posts

Posted 13 March 2002 - 21:04

patriot:
Čuo sam da su se Nišlije organizovali i motkama umlatili dotične ulične napasti. 
- Duhoviti Nišlije!


Mora da su "Duhoviti Nislije" bili jako ponosni na svoju hrabrost i snalazljivost.(Ako je ova vest tacna) Pa kad ne budu dobili kintu za grejanje ili struju od "medjunarodne zajednice" zbog ovakvih duhovitosti, mozda ce istu takodje probati da umlate.
Pozdrav

#25 patriot

patriot
  • Members
  • 158 posts

Posted 15 March 2002 - 01:18

Oni su rešili problem. Sad neće biti uslovljavanja jer je bilo vrlo brzo. To je kao nekakav "fleš" - tup - i nema lutalica...

#26 Aleksa

Aleksa
  • Members
  • 1,344 posts

Posted 15 March 2002 - 15:26

Kada procitam ovakve maloumne/umobolne komentare kvazi patriote i onog zblanutog luke povraca mi se..
Nije vama, sa sve krmeljavim nislijama, ni 'milosrdi - NATO - andjeo' bio dovoljna kazna, skotine pobesnele.
Posted Image

#27 kuki

kuki
  • Members
  • 2 posts

Posted 15 March 2002 - 23:31

Procitah ovo psima: Ove godine smo drugu odneli spravu zove se DOG OFF, velicine je pakla cigara, emituje ultrazvuke i ..tera pse, kosta 40 $, moze se naruciti preko neta. Ko voli nek izvoli.On je maratonac- te ima problem sa coporima pasa koji ga jure. Kaze da sprava funkcionise, pod uslovom da nisu gluvi.

#28 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 16 March 2002 - 02:37

kuki, radi li na baterije? kako zna da su istrosene - kad ga pas ujede ? :grin:


p.s.
salim se samo, nije zlonamerno

#29 luka

luka
  • Members
  • 219 posts

Posted 10 April 2002 - 01:12

zorana*:

luka:
na mojoj opstini se sad pojavilo i besnilo.
valjda ce sad da pobiju lutalice? kakva je procedura kad se pojavi besnilo. nece valjda besni psi da ujedaju ljude po beogradu. toga nema ni u africi.



Luka, nemoguce da imate besnilo usred grada. Gde se ti to nalazis, mora da je neka 'buva'.

Inace je Brizit Bardo dala neku vecu donaciju za organizovanjem
i brigom nad psima lutalicama, jedino sto njih ima previse da bi se zbrinuli.
Ja mislim da je problem svakog dana sve veci i da treba nesto preduzeti sto pre, a sta ne znam. Ne mogu da verujem da ljudi mogu da ostave svoje kucne ljubimce tek tako na ulici...

to sam gledao na dnevniku rts-a. a i na ostalim. kao sto vidite jos sam ziv.
sigurno je bila greska. besnilo u beogradu bi mu bilo nesto poput 4 jahaca apokalipse.

pade mi na pamet zbog teme. zamislite jahace apokalipse kako jasu kucice!

#30 zorana*

zorana*
  • Members
  • 680 posts

Posted 11 April 2002 - 18:32

Sledimo evropsku
praksu


(“O psima i povocima”, NIN br. 2674)

Usuđujem se da reagujem na članak
gospođe Ranković, člana Predsedništva
Društva za zaštitu životinja grada Beograda.

Dobro je što je ovaj članak objavljen i
što ima nekoga ko se o ovoj problematici
brine. Što se postignutih i vidljivih rezultata
kako nadležnih službi, tako i većine
društava za zaštitu životinja u Srbiji tiče, možemo sami da se
uverimo. Samo u Beogradu, po nekim nezvaničnim procenama
iz “Gradske čistoće”, ima oko 400 000 pasa lutalica.
(Podsećanje za one koji ne veruju: Beograd nije samo centar
grada ili vaše susedstvo). Teza koju mnoga društva za zaštitu
životinja rado zastupaju - “da je najveći broj njih napušten od
nesavesnih vlasnika”, jednostavno NIJE TAČNA. Ti nesrećnici
se rađaju na ulici, a nesavesni vlasnici u postojećoj situaciji
samo neznatno pogoršavaju postojeći problem.
U Beogradu stanje nikada nije bilo gore nego sada. Barem
za četrdesetak godina koje pamtim. Ne možete ni 50 metara da
prođete a da ne vidite neke od pasa lutalica. Ni najveći ljubitelji
životinja se ne usuđuju da šetaju pojedinim parkovima.
Gospođa Ranković je potpuno u pravu kada kaže da će
“put u Evropu biti usporen i zbog tako beznačajnog problema
kao što su napušteni psi”. Mnogi koji se bave isključivo
visokom politikom mogu biti grdno iznenađeni ako nas neka od
inače jako moćnih međunarodnih organizacija za zaštitu
životinja tuži jednoj od mnogobrojnih evropskih institucija za, u
najmanju ruku, nebrigu o životinjama, i eto problema. Neće
davati pare ni za važnije stvari, što oni i onako jedva čekaju.
Što se navedenog u vezi s povocima tiče, u svetu (barem u
Evropi) povodac je OBAVEZAN na javnim mestima. Jer nije do
vlasnika da odluči da li je njegov pas “miroljubiv i poslušan”.
Neki od ostalih ne manje važnih razloga su higijenski kao i
prevencija saobraćajnih udesa. Više se bojim pasa koji su
“miroljubivi i poslušni” bez povoca, nego čopora lutalica. Zaista
ne znam odakle kvalifikacija da “svaki pas sputan kratkim
povocem i brnjicom trpi psihički i fizički”? Pa policijski i vojni
psi su na povocu, a oni su valjda najposlušniji i ne izgledaju
nesrećno.
Zemlje u kojima nema pasa lutalica, i u kojima svaka druga
porodica ima barem jednog psa (mačke da i ne uzimamo u ovoj
aproksimaciji), valjda su merodavne da jednostavno prepišemo
njihove zakone i pravila i primenimo ih, uz visoke kazne za
njihovo nepoštovanje. Ukratko, za one koje bi to trebalo da
interesuje, to izgleda ovako:
- Svaki pas po rođenju ili promeni vlasnika mora da bude
obeležen čipom ili tetovažom, i podaci o vlasniku se unose u
nacionalnu banku podataka.
- Svakog psa koji se zatekne na javnim mestima bez
vlasnika, odvodi policija u najbliži azil.
- S tim u vezi treba napomenuti da je svaka opština (ili
okrug) po zakonu dužna da obezbedi azil, bez kojih nema
rešenja jer se u njima vrši i humano eutanaziranje nakon
određenog vremena ako se vlasnik ne pojavi. (Tužno je što
mnogi odgovorni izjavljuju kako su azili samo za bogate zemlje,
a da uopšte ne poznaju ovu problematiku).
- Azilima rukovode ili društva za zaštitu životinja, ili opština,
a najčešće je to u saradnji. Finansiranje se vrši takođe iz
kombinovanih izvora. (U Beogradu se preko Infostana već
plaća neka ekološka zaštita, pa kada bi se samo jedan jedini
dinar usmerio u rešavanje ove problematike, sakupljala bi se
mesečno znatna sredstva).
- Postoji godišnja taksa za držanje pasa, koja se nikada ne
propisuje u nekom visokom iznosu, da vlasnici ne bi postojeće
ljubimce izbacili, iako time reskiraju visoke kazne kad se takav
pas nađe u azilu i vlasnik pronađe.

EVA DENJISPELAERE,
volonter “Plavog krsta”, Društva za zaštitu životinja Belgije


http://www.nin.co.yu...4/11/22824.html