Jump to content


Photo
- - - - -

Gazpacho & friends


This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
35 replies to this topic

#31 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 August 2008 - 14:07

Mislim da krastavci ne idu u mikser (i tako nemaju nikakav ukus), nego samo kao kockice naknadno.

#32 nickie

nickie
  • Members
  • 6,347 posts

Posted 11 August 2008 - 14:12

Mislim da krastavci ne idu u mikser (i tako nemaju nikakav ukus), nego samo kao kockice naknadno.


krastavci imaju ukus. :ph34r:

#33 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 28 December 2008 - 11:32

Zima i malo ozbiljnija corba - pocetak mog danasnjeg rucka:
Jagnjeca corba (ovo jagnjetina koliko sam i ja tinejdzer :ph34r: ):
Oni delovi jagnjetine (ovcetine), koji nisu za pecenje obare se u ekspres loncu, najbolje prethodni dan (ako je ovcetina, kakvu ja kupujem u UK) pola sata u vodi, uz dodatak bibera u zrnu, lovorovog lista i soli i ostavi preko noci da se ohladi i skupi loj na povrsini. Narednog jutra taj loj iz ovcetine uklonim. Na maloj glavici sitno seckanog crnog luka prodinstam vrlo kratko najrazlicitije seckano i celo povrce (paprika, celer, sargarepa, persun, jedan krompir, moze jedna tikvica, cela boranija, malo graska itd.) i potom nalije onom vodom u kojoj je jagnjetina kuvana i s koje je uklonjen loj. Obavezno odmah dodam lemon grass secen na krupnije komade, 1-2 ljute papricice samo uzduz rasecene i nekoliko listova lovora i sve se kuva 30 - 45 min.
Posebno se pripremi grcko kiselo mleko, u koje, zavino od kolicine umutim nekoliko zumanaca i jednu kasiku aleve paprike (zbog boje).
Ovo se "ukuva" u corbu koja je prestala da vri i sve se obilno pospe seckanom mirodjijom i persunom. Po potrebi, kiselost se jos podesi limunom, ko voli kiselije.

Edited by vladan, 28 December 2008 - 11:33.


#34 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 22 May 2010 - 12:08

Sutra imam goste na rucku i pravicu corbu od pecurki:
Na vrlo maloj glavici crnog luka (ili pola glavice) sa minimalno ulja prodinstam 1/2 kg sampinjona. kad omeksaju nalijem vodom, ubacim lemon grass, 2-3 lista lovora (lorbera), manju saku susenih vrganja, prethodno 1 sat potopljenih u mlakoj vodi (zajedno sa vodom u kojoj su bili potopljeni) jednu kocku fungi porcini, kocku ili kasiku mesavine biljnih zacina, soli i kripno mlevenog bibera po ukusu. Kovam 45 minuta, potom procedim vodu, izvadim lemon grass i lorber i bacim, a preostalu masu blenderom homogenizujem. Na tu masu nalijem vodu u kojoj se kuvalo, ubacim saku vrlo malih celih sampinjona i ostavim da se kuva jos desetak minuta. Kad je prestalo da vrije umesam kiselu pavlaku (sto vise, to bolje). Podesim ukuse i stavim obilno seckani list persuna.
Gledao sam razlicite recepte po internetu, koji sadrze i beli luk, sargarepu, brasno itd. Ja brasno gotovo nikada ne dodajem corbama, a recept koji sam napisao meni je najukusniji; ali de gustibus non disputandum est.

Edited by vladan, 22 May 2010 - 12:10.


#35 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 10 July 2010 - 22:55

Ako budem sutra raspolozen da se bavim kuvanjem bice corbica od sparoga (spargli) i pohovani patlidzan ili tikvice sa paradajz salatom.
Corbica od sparoga:
Na najmanjoj glavici crnog luka (ili 1/2 glavice) vrlo kratko prodinstam vezu sparoga.
Nekoliko izvadim i ostavim na stranu, a ostale skuvam dok ne omeksaju. Potom ih blenderom izmiksam uz dodatak ozbiljnije grudve stiltona i 200 ml kisele pavlake, podesim ukuse (so, biber) i onda dodam onih nekoliko sparoga, isecenih na komadice, koje jos ruckaju. Persunov list.
Sluziti sa krutonima (ne kurtonima) od belog hleba.

Edited by vladan, 10 July 2010 - 22:56.


#36 vladan

vladan
  • Members
  • 25,392 posts

Posted 11 April 2012 - 18:56

Kuvajte corbe - tople ili hladne - to je prava stvar.